Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

17 tydzień ciąży: Twoje dziecko

W 17 tygodniu ciąży na wewnętrznej stronie dłoni widać bruzdy nazywane liniami życia. Na palcach powstają poduszeczki dotykowe, a na nich linie papilarne - niezbity dowód własnej tożsamości.

Główka wciąż rośnie, chociaż w porównaniu do reszty ciała wzrost odbywa się nieco wolniej. Następuje rozwój stawów łączących poszczególne kości. Struktura kostna utwardza się i nadal rozwija.

Malec ćwiczy oddychanie. Nabiera do płuc wody płodowe, a potem je wypycha. Słyszy już pierwsze dźwięki: to Twoje serce i praca jelit.

Dziecko wciąż intensywnie pracuje nad dwoma podstawowymi odruchami: ssaniem i połykaniem.

W 17 tygodniu ciąży dziecku przybywa tkanki tłuszczowej, która zapewnia ciepło i jest jego zapasem energii, skóra staje się grubsza. Dziecko bawi się pępowiną i zaciska piąstki.

W tym tygodniu ciąży dobrze widoczne są już narządy rodne płodu - u chłopców widać penisa i prostatę, u dziewczynek - macicę, wargi sromowe i jajowody. Jeśli masz taka potrzebę, możesz zapisać się na dodatkowe USG (kolejne, wykonywane w ramach NFZ-u możesz wykonać dopiero za miesiąc).

17 tydzień ciąży - ile waży dziecko? W 17 tygodniu ciąży dziecko mierzy 12-13 cm i waży ponad 10 dkg. Jest wielkości gruszki.

17 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

17 tydzień ciąży - brzuch się powiększa, w 17 tygodniu ciążę już widać. Wcześniej u kobiet bardzo szczupłych. Brzuch czasem wygląda jak wystająca piłka, czasem zmienia zarys całego tułowia.

17 tydzień ciąży - objawy. Powiększający się w szybkim tempie brzuch to nie jedyne zaskoczenie tego tygodnia. Jeśli masz suchą i napiętą skórę, może dojść do niewielkich pęknięć, czyli rozstępów. Świeże przybierają barwę ciemnoróżową, z czasem bledną. By im zapobiec smaruj ciało (brzuch, piersi, biodra) specjalnym kremem lub dziecięcą oliwką. Skłonność do rozstępów jest indywidualną cechą i być może - pomimo odpowiedniej pielęgnacji skóry - nie uda Ci się całkiem ich uniknąć. Stosuj jednak balsamy codziennie. Kremy nawilżają skórę, a przez to właśnie zwiększają jej elastyczność, dlatego warto smarować skórę od samego początku.

W 17 tygodniu ciąży może już pojawić się zadyszka. Bierze się ona stąd, że w miarę jak macica się powiększa, wzrasta ucisk na przeponę, a przez to trudniej jest oddychać. Zadyszka nie zagraża dziecku.

Możesz też zauważyć, że dziąsła stały się nadwrażliwe. To dosyć częsta ciążowa dolegliwość. Pod wpływem hormonów dziąsła są rozpulchnione i zmienia się krzepliwość krwi. Jeśli jednak krwawią nie tylko przy myciu zębów, ale i bez widocznej przyczyny, warto zrobić badanie morfologii krwi i sprawdzić ilość płytek odpowiedzialnych za krzepnięcie. Jeśli wynik będzie niepokojący, lekarz może zalecić dalsze badania.

Kontroluj wagę

17 tydzień - waga. Do tej pory przytyłaś od dwóch do czterech kilogramów. Możesz mieć napady wilczego głodu. Warto jednak nad tym panować. Jeśli zauważyłaś, że w przeciągu jednego miesiąca przytyłaś więcej niż dwa i pół kilograma to jest to powód do niepokoju. Zbyt szybki i za duży przyrost masy ciała jest często związany z zatrzymaniem płynów w organizmie. Powiadom o tym lekarza prowadzącego ciążę.

Jeśli jednak Twój szybki przyrost masy ciała wynika z racji częstego otwierania lodówki, to nadmierna podaż kalorii prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Folgowanie sobie, jedzenie za dwoje, nie jest korzystne, ani dla Ciebie, ani dla dziecka. Ciąża w istotny sposób nie zwiększa dziennego zapotrzebowania na kalorie.

W drugim trymestrze zwiększasz wartość energetyczną diety o 360 kcal dziennie. Jest to równoznaczne z włączeniem do jadłospisu dodatkowej przekąski np. w postaci kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z chudą wędliną i pomidorem lub jednej porcji sałatki owocowej. Oczekując na dziecko najważniejsze jest, aby poprzez racjonalną dietę dostarczyć sobie i dziecku mikroelementów. Twoja dieta powinna być wysokobiałkowa, ale nie wysokoenergetyczna!

Pytanie do lekarza

Czy podczas swojej wieloletniej praktyki spotkał Pan doktor kobietę w ciąży, która zaraziła się toksoplazmozą od swojego kota?

Dr n. med. Grzegorz Południewski: lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Zdarza się zarażenie w ciąży toksoplazmozą, miałem kilka takich przypadków. Nie wolno zapominać, że osoby narażone na kontakt ze zwierzętami, a nie mające wcześniej kontaktu z tym pierwotniakiem (ujemne IgG) powinny zachować szczególną ostrożność. To nie znaczy, że trzeba oddać znajomym ulubionego kotka. Wystarczy zadbać o to, aby kot nie miał dostępu do żywności jaką my zjadamy. Po kontakcie ze zwierzęciem należy myć ręce i koniecznie myć ręce przed jedzeniem, nie wyrzucać kuwety, lub robić to w rękawiczkach. Unikać spożywania surowego mięsa. To wystarcza aby nie ryzykować zakażenia, które jest szczególnie niebezpieczne w II trymestrze ciąży gdy jest wynik dodatni natychmiast trzeba rozpocząć leczenie.

O tym możesz pomyśleć

- Depresja w ciąży to problem, który wciąż jest tematem tabu. Choć według szacunkowych danych zmaga się z nią nawet 15 proc. przyszłych mam, mówi się o niej nie dość często i głośno. Przełamanie stereotypowego, wyidealizowanego obrazu ciąży, której towarzyszą wyłącznie pozytywne emocje, jest trudne. Depresja w ciąży to poważna kwestia, ponieważ wpływa na matkę i dziecko. Jakie są objawy depresji w ciąży, jak się ją diagnozuje i jak leczy?
- To ważne, aby w ciąży gimnastykować się, spacerować, unikać wszelkich używek, wysypiać się i zdrowo odżywiać. Dieta w ciąży ma duży wpływ na dobry stan zdrowia kobiety, prawidłowy rozwój dziecka i pomyślny przebieg ciąży. Jak ja komponować?

To ważne


Jeśli musisz zostać poddana zabiegowi amniocentezy, nadchodzi na nią czas: większość lekarzy wykonuje to badanie przed 18. tygodniem ciąży. Punkcja owodni jest jedyną dokładną metodą określania wad wrodzonych, lecz nie jest to badanie, które powinna odbyć każda przyszła mama. Oferowane jest zazwyczaj ciężarnym kobietom w wieku ponad 35 lat, ponieważ występuje u nich wyższe ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Może również stanowić kolejny logiczny krok, jeśli test AFP dał pozytywny wynik. Porozmawiaj z lekarzem o jego zaletach i negatywnych stronach.

Czy wiesz, że...

Wiele par ma wątpliwości, czy ciąża to dobry czas na seks

Tymczasem, jeśli lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań (nie ma niebezpieczeństwa porodu przedwczesnego, skracania szyjki macicy, nasilających się skurczów) - możecie nadal cieszyć się miłością fizyczną.

Pamiętaj:
- seks nie niepokoi dziecka. Ono może czuć jedynie miłe kołysanie i lekki masaż - gdy macica kurczy się przy orgazmie. Dziecko nie widzi i nie odbiera bodźców przeznaczonych wyłącznie dla Was,
- szyjkę macicy chroni od strony pochwy gęsty i nieprzepuszczalny czop śluzowy,
- kobieta ciężarna może czuć większą niż zwykle rozkosz podczas zbliżenia,
- narządy płciowe są dobrze ukrwione, a bodźce lepiej przewodzone.

17 tydzień ciąży to koniec 4 miesiąca ciąży i 2 trymestr ciąży. To 15 tydzień życia dziecka.

Dowiedz się więcej o 17 tygodniu ciąży:

  1. Jeśli zaczynasz odczuwać bóle krzyża, pamiętaj że lekarstwem na nie są odpowiednie ćwiczenia, a nie odpoczynek w miękkim fotelu. Pomogą Ci ćwiczenia rozciągające, pilates, joga. Jeśli masz taką możliwość, odwiedź profesjonalnego rehabilitanta.

  2. Macica zaczyna teraz szybciej się powiększać i podnosić. U niektórych kobiet szyjka macicy reaguje na tę zmianę rozwieraniem. W tej sytuacji pomaga założenie szwu okrężnego, który zdejmuje się dopiero przed porodem.

  3. Jedz regularnie, najlepiej 5 lekkich i pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia. Unikaj stanów przegłodzenia, ale też nie przejadaj się, bo dopadnie Cię zgaga

  4. Twój brzuch zaczyna się dość wyraźnie rysować pod ubraniem. Nie daj sobie wmówić, że od tej pory nie powinnaś zapinać pasów w samochodzie. Prawidłowo zapięte pasy nie spowodują nadmiernego ucisku na dziecko nawet podczas silnego hamowania. A obojgu Wam mogą uratować życie.

  5. Zanim zapiszecie się na następne badanie USG (tzw. połówkowe), sprawdźcie opinie o lekarzach zajmujących się diagnostyką ciążową (np. na forum eDziecko.pl). To USG jest bardzo ważne, podczas niego nie tylko możecie poznać płeć dziecka, ale przede wszystkim dokładnie sprawdzić jego rozwój i zdrowie. Taka wiedza pozwala dobrze zaplanować dalszy przebieg ciąży i porodu.

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Na początku drugiego trymestru Twoje ciało zaczyna się zmieniać. A Ty musisz za tymi zmianami jakoś nadążyć

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.