Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

31 tydzień ciąży: Twoje dziecko

31 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?
Pod skórą gromadzi się ochronna warstewka tłuszczu. Dzięki temu skóra wygładza się i ciało nabiera pełniejszych kształtów. Ciało dziecka jest już uformowane. Nadal trwa budowa systemu odpornościowego.

31 tydzień ciąży. Jak rozwija się dziecko
Wciąż najsłabiej - w stosunku do reszty ciała - rozwinięte są płuca. Nadal rozwijają się pęcherzyki płucne, maluch będzie w stanie samodzielnie oddychać za około trzy tygodnie. Jeśli w 31 pierwszym tygodniu ciąży pojawi się ryzyko przedwczesnego porodu, dostaniesz odpowiednie leki sterydowe, które przyspieszą rozwój pęcherzyków i przygotują dziecko do szybszego przyjścia na świat.

Sprawnie funkcjonują narządy zmysłów. Dziecko może teraz smakować, wąchać, dotykać, widzieć, słyszeć.Dziecko pije płyn owodniowy, co dostarcza mu ok. 40 kcal dziennie.

W 31 tygodniu ciąży ruchy dziecka nie są już tak silne i gwałtowne, bo w macicy jest coraz mniej miejsca. Żeby było wygodniej, dziecko przyjmuje pozycję płodową: jest skulone, ma skrzyżowane rączki i nóżki.

31 tydzień ciąży - ułożenie dziecka jest już odpowiednie do porodu? Maluch może już ustawić się głową na dół. Jeśli podczas badania lekarz stwierdzi, że tak się nie stało, nie martw się. 31 tydzień ciąży to jeszcze wcześnie - dziecko ma jeszcze czas, by zmienić pozycję.

31 tydzień ciąży. Ile waży dziecko
W 31 tygodniu ciąży maluch mierzy 28 cm - z wyprostowanymi nóżkami - nawet 40-45 cm. A waga dziecka? To około półtora kilograma. Jest wielkości kokosa. Nie martw się, jeśli Twoje dziecko jest nieco mniejsze lub większe niż podane, książkowe wymiary i waga. Pomiędzy dziećmi, na tym etapie ciąży, widać już spore różnice. Nie jest to powodem do niepokoju, jeśli nie powie ci o tym lekarz. Nie zapominaj, że dzieci - tak jak i my dorośli - są różne - jedni wyżsi, inni niżsi, drobnej i mocnej budowy ciała.

31 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

31 tydzień ciąży - dolegliwości
- Poczujesz, że podniesienie się z fotela czy z sofy to nie lada wyczyn. Robisz się coraz cięższa i proste codzienne czynności od teraz będą wymagały więcej Twojego czasu i cierpliwości. Do tego, możesz poczuć się rozkojarzona. Pod koniec ciąży często zdarzają się kłopoty z koncentracją.
- W brzuchu, robi się już bardzo ciasno, a organy wewnętrzne mają dla siebie coraz mniej miejsca.
- Serce pracuje szybciej niż kilka tygodni temu, stad częściej się męczysz, masz kłopoty z oddychaniem.
- Ręce i nogi mogą puchnąć, na twarzy możesz zauważyć przebarwienia. Rosnące szybko dziecko uciska na żołądek, jedz małe porcje i często.
- Nie zdziw się, jeśli zauważyłaś, że w ostatnich dniach przybierasz na wadze szybciej niż do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich tygodniach ciąży dziecko rośnie bardzo szybko.
Pewnie już sama nie wiesz, jak powinnaś stać, siedzieć, leżeć. Dziecku też coraz trudniej znaleźć wygodną pozycję. Nie poleca się leżenia na wznak, bo w tej pozycji macica uciska duże naczynia biegnące po prawej stronie kręgosłupa, co utrudnia krążenie krwi i prowadzi do spadku ciśnienia. Objawia się to uczuciem duszności w pozycji na wznak. Kiedy odpoczywasz lub zasypiasz staraj się układać na lewym boku.
- U niektórych kobiet w tym tygodniu ciąży szczególnie dadzą o sobie znać hemoroidy. To poszerzone sploty żylne w odbytnicy i wokół odbytu. Mogą sprawiać ból i krwawić, ale nie muszą stwarzać niebezpieczeństwa dla zdrowia. Żylaki odbytu są oznaką uszkodzenia zastawek żylnych. Można je operować, co jednak robi się tylko w wypadku bardzo poważnych dolegliwości i wyjątkowo rzadko u kobiet w ciąży. W razie obrzęku i bólu lekarz przepisuje maści i czopki, które przynoszą ulgę. Hemoroidy niestety często pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży. Bardziej narażone są na nie ciężarne pracujące w pozycji siedzącej, zwłaszcza gdy nie zażywają ruchu. W zapobieganiu tej przykrej dolegliwości dużą rolę odgrywa dieta bogata w błonnik, regulująca wypróżnienia. Niestety, skłonność do hemoroidów może się pogłębiać w kolejnych ciążach.

Pytanie do lekarza

USG w trzecim trymestrze ciąży to dla przyszłych rodziców wspaniałe przeżycie. Dzięki 3D dziecko widać bardzo dokładnie. Proszę powiedzieć, co najbardziej wzrusza rodziców, kiedy patrzą na obraz?

Dr n. med. Grzegorz Południewski: lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Techniki USG 3D zmieniły wyobrażenie pacjentek o płodzie i ciąży. Moim zdaniem również zmieniły stosunek emocjonalny do dziecka przyszłych rodziców. Możliwość obejrzenia twarzy, mimiki, ruchów rąk i zabawy w ssanie palca to coś co buduje uczuciową więź z istotą, której jeszcze nikt nie widział. Najbardziej „otwierają się oczy” przyszłym tatusiom, gdyż to obrazowe potwierdzenie ciąży chyba konkretyzuje ich oczekiwania co do potomka. Często doszukują się oni podobieństw rodzinnych i zaczynają wierzyć w swoje ojcostwo. Mężczyźni jako wzrokowcy cieszą się z wręcz namacalnego potwierdzania, że zostaną tatusiami. Kiedyś to uczucie mogli poznać dopiero po porodzie. Przy odrobinie szczęścia w ułożeniu płodu można współcześnie przedstawić obraz tego, co do tej pory było niedostępne. Nie dziwię się parom, które wykonują filmy 4D na pamiątkę – bo jest to unikalna możliwość.

O tym możesz pomyśleć

Strach przed bólem porodowym jest normalny. Ale nie zapominaj, że nastawienie psychiczne jest bardzo ważne. Warto rozmawiać z doświadczonymi mamami, które mają porody za sobą i które opowiedzą, że poród - chociaż boli - to wielkie i piękne przeżycie dla kobiety, matki.
Na naszym serwisie od lat publikujemy historie mam, dla których poród był doświadczeniem pięknym, mocnym i przede wszystkim do opanowania, oczywiście przy odpowiednim nastawieniu psychicznym rodzącej. Poznaj opowieści porodowe niektórych naszych bohaterek: poród na wesoło

A jeśli bardzo się boisz się bólu, już rozmawiaj z lekarzem na temat znieczulenia do porodu. Jest wiele sposobów, przeczytacie o nich tutaj.

31 tydzień ciąży - USG

Jeśli do tej pory nie zgłosiłaś się na trzecie badanie USG, to zrób to w tym tygodniu. Badanie to powinno być wykonane między 27 a 32 tygodniem ciąży - jest ono jednym z refundowanych USG w ciąży, a informacje na ten temat znajdziemy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Podczas USG lekarz zwróci uwagę na pomiary:

- wymiar dwuciemieniowy główki (skrót: BDP),
- obwód główki (HC), obwód brzucha (AC),
- długość kości udowej (FL),
- szacowana masa płodu (OMP).

Lekarz oceni również budowę dziecka (przede wszystkim czaszki, mózgowia, twarzy, kręgosłupa, klatki piersiowej, serca, jamy brzusznej, pęcherza moczowego, nerek i kończyn), oceni lokalizację i stopień dojrzałości łożyska, oceni pępowinę (ilość naczyń) oraz ilość płynu owodniowego.

To ważne

Toksoplazmoza ciche niebezpieczeństwo

Jeśli w pierwszym trymestrze ciąży dowiedziałaś się, że nie masz antyciał przeciw toksoplazmozie tzn. nigdy nie przeszłaś wcześniej choroby i nie uodporniłaś się na nią, to teraz jest najwyższy czas, aby powtórzyć badanie. Toksoplazmoza, którą przechodziłabyś po raz pierwszy w ciąży, mogłaby stanowić zagrożenie dla płodu.

Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco wykonywać badania - najlepiej co sześć tygodni - bo zakażenie może nastąpić w każdej chwili i grozić wadami wrodzonymi płodu. Toksoplazmozę, zwaną chorobą brudnych rąk, przenoszą koty, dokładnie myj też owoce i warzywa (uwaga np. na sałatę).

Zakażeniem możesz zarazić się bezpośrednio od chorego kota lub drogą pokarmową. Kot po zjedzeniu gryzoni czy ptaków zarażonych pasożytem pierwotniaka Toxoplasma gonidii wydala cysty pasożyta. Odchody kotów wysychają, a cysty przenoszą się do powietrza, ziemi, mogą osiadać na warzywach i owocach.

Czy wiesz, że...

Kobiece spotkania z okazji zbliżającego się porodu w tradycji anglosaskiej były organizowane już w XVIII wieku.

Baby shower - przyjęcie organizowane na cześć przyszłej mamy tuż przed porodem, tak popularne w kulturze anglosaskiej - cieszą się coraz większą popularnością nad Wisłą. Nazwa "shower" (po angielsku "prysznic") - nawiązuje do deszczu prezentów, którymi obsypuje się przyszłą mama. Jednak to nie prezenty mają być najważniejsze, a atmosfera.

Doświadczone uczestniczki imprezy instruują przyszłą mamę, udzielają rad jak obchodzić się z noworodkiem. Podczas przyjęcia popularne są rozmaite konkursy, zgadywanki. Podobnie jak wieczór panieński, baby shower organizuje przyszłej mamie siostra, przyjaciółka lub cała paczka koleżanek.

Czasami jest to niespodzianka: wszystkie uczestniczki dostają zaproszenia i dokładne instrukcje, a bohaterka wieczoru dowiaduje się o nim zwabiona podstępnie na miejsce, w którym odbywa się przyjęcie. Najczęściej jednak zostaje o nim uprzedzona. Baby shower, podobnie jak wieczór panieński, to symbol przejścia z jednego okresu życia do innego. Przez niektórych może być postrzegany jako symbol utraty wolności: wraz z urodzeniem dziecka z wielu rzeczy trzeba rezygnować, więc należy zabawić się póki jeszcze jest czas.

31 tydzień ciąży - który to miesiąc? To ostatni tydzień siódmego miesiąca, trzeci trymestr ciąży.

Dowiedz się więcej o 31 tygodniu ciąży:

 1. Zastanówcie się, jak zaplanować pierwsze dni po urodzeniu małego człowieka. Dobrze byłoby, gdyby mąż wziął w tym czasie urlop. Pamiętajcie, że przysługuje mu do dziesięciu dni zwolnienia, jeśli żona po porodzie jest w stanie wymagającym opieki.

 2. Swoją ciążę spędzasz na leżąco? To bardzo uciążliwe, ale koniec "domowego aresztu" już niedługo. Prawdopodobnie lekarz pozwoli Ci wstawać, a nawet wyjść z domu przed planowanym terminem porodu.

 3. Możesz zauważyć obrzęki na nogach i dłoniach. Obserwuj, kiedy występują i jak długo się utrzymują, sprawdzaj co jakiś czas ciśnienie krwi. Jeśli jest ono w normie, potraktuj obrzęki po prostu jako jeszcze jedną z ciążowych atrakcji. Noś o rozmiar większe buty, często odpoczywaj ze stopami opartymi w linii lub powyżej linii bioder. Lepiej zdejmij z palców obrączkę i pierścionki. Unikaj soli.

 4. Jeśli na Twojej twarzy widać oznaki zmęczenia, przebarwienia lub zaczerwienienia, kup dobry podkład w kremie i korektor. Dyskretnie umalowana będziesz wyglądać i czuć się lepiej.

  • Kosmetyki po urodzeniu dziecka

   Kosmetyki po urodzeniu dziecka

   Kobiety opowiadają, co się zmieniło w ich kosmetyczkach po tym, jak zostały mamami. Czy u Ciebie będzie podobnie?

 5. Jeśli tylko możecie, idźcie do kina, potem przez jakiś czas nie będziecie na bieżąco z ofertą kulturalną. Ale wybierzcie raczej spokojny, pogodny film z łagodną muzyką w tle - głośne hałasy, ryki, łomotanie mogą przestraszyć dziecko. Przecież ono wszystko słyszy...

 6. Teraz nosisz swoje dziecko w najwygodniejszym na świecie "opakowaniu". Rozważ zakup chusty do noszenia niemowląt, która po porodzie pozwoli nosić maleństwo tuż przy brzuchu. Maluch będzie szczęśliwy czując bliskość mamy i bicie Twojego serca - dźwięk, który teraz słyszy przez całą dobę. A Tobie będzie dużo wygodniej.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Zaczynasz trzeci trymestr ciąży. Coraz częściej myśli wybiegają do dnia porodu. Czasem wydaje Ci się, że to zbyt blisko, czasem, że nieznośnie daleko.

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo