Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

9 tydzień ciąży: Twoje dziecko

W 9 tygodniu ciąży płód jest wielkości czereśni. Rozpoznawalne stają się rysy twarzy: rozwija się górna warga, pojawiają się dziurki w nosie, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy ku przodowi. Oczy pozostają nadal zamknięte. Wydłuża się szyja, ale głowa wciąż przylega do klatki piersiowej. Na klatce widać już brodawki sutkowe.

U chłopców wykształcają się jądra, a u dziewczynek - jajniki (w brzuchu w okolicy nerek) zewnętrzne narządy płciowe u obu płci nadal są jednakowe. Tułów wydłuża się i prostuje. Samorzutnie kurczą się mięśnie, dzięki czemu dziecko porusza się w pęcherzu płodowym.

Mózg rozwija się w tempie ekspresowym
, to dlatego głowa stanowi aż połowę długości zarodka. Z pęcherzyków mózgowych, które wykształciły się w 6 tygodniu ciąży, tworzą się półkule mózgowe, międzymózgowie z przysadką produkującą ważne hormony oraz tyłomózgowie, gdzie mieści się m.in. ośrodek odpowiedzialny za oddychanie.

Kostnieją żebra i kręgi, dzięki temu zarodek staje się coraz bardziej stabilny. W 9 tygodniu ciąży całe ciało dziecka obrasta też delikatnym meszkiem zwanym lanugo.

9 tydzień: Co dzieje się z Tobą

9 tydzień ciąży - dolegliwości. Zwiększone ukrwienie sprawia, że dziąsła stają się opuchnięte. Mogą krwawić podczas mycia zębów. Nadal masz bardzo wyczulone zmysły. Pewne zapachy, dźwięki, dotyk, mogą Cię drażnić bardziej niż zwykle. Mdłości i nudności w tym tygodniu mogą osiągnąć swoje apogeum.

Twoje piersi są pełniejsze, cięższe i tkliwe w dotyku.
Będą dalej rosnąć przez całą ciążę, ich wrażliwość powinna ustać do końca czwartego miesiąca. Możesz już dostrzec drobne białe grudki na ciemnych obwódkach sutków. Gruczoły te, nazywane guzkami Montgomery’ego, będą wytwarzać olejki nawilżające sutki podczas karmienia.

Jeśli dotąd uprawiałaś sport, nie rezygnuj z niego. Ruch jest potrzebny Tobie i dziecku. Unikaj jednak sportów, w których łatwo o upadek (jazda konna, skoki, narciarstwo, jazda na rolkach czy łyżwach), bo ten mógłby być groźny dla dziecka. Poza tym dziecko nie lubi szybkich i gwałtownych ruchów.

9 tydzień ciąży - brzuch. W dziewiątym tygodniu ciąży możesz już lekko się zaokrąglić. Ulubione, dopasowane dżinsy mogą przestać się dopinać. Nic w tym dziwnego, w końcu macica w tym tygodniu rozmiarem przypomina już dużego grapefruita.

Pytanie do lekarza

Księżna Kate Middleton w każdej z trzech swoich ciąż cierpiała na niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Jak często ta dolegliwość dotyczy kobiet w ciąży i co należy w takiej sytuacji robić?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- O tej przypadłości wie wiele kobiet w ciąży i są one częste. Na szczęście mają one różne nasilenie i dość szybko przechodzą, trwają najczęściej do 12 – 16 tyg. ciąży. Jeżeli sprawa dotyczy nudności, niestety nie mamy efektywnych leków, trzeba to przecierpieć. Pomaga czasami trzymanie się „dyscypliny” pokarmowej. Jeść często małymi porcjami, nie mieszać smaków. Zaczynać dzień od słodzonej herbaty lub soku przed wstaniem, nie przeciążać żołądka, unikać intensywnych zapachów itd. Czasami pomagają imbir i leki osłaniające śluzówkę żołądka.
Zupełnie inaczej ma się sprawa jeśli wymioty występują 3-4 razy dziennie. Grozi to zaburzeniami elektrolitowymi, odwodnieniem. Wówczas trzeba stosować leki przeciwwymiotne i czasami uzupełniać płyny kroplówkami, ale to już w warunkach szpitalnych.

O tym możesz pomyśleć

- Nie każde krwawienie w ciąży oznacza coś niepokojącego. Krwawienie w ciąży: obfite, lekkie. Co może oznaczać i jakie są jego przyczyny?
- Ból brzucha w ciąży, choć zdarza się często, dla przyszłych mam zawsze jest powodem do obaw. Kiedy powinien niepokoić?
- Długie i gorące kąpiele w ciąży, gorące prysznice czy przebywanie w saunie zdecydowanie nie są wskazane. Czego nie robić w ciąży?

Pamiętaj!

Spadek wagi w pierwszym trymestrze - czy to normalne?

W pierwszych trzech miesiącach ciąży przyrost wagi jest stosunkowo mały. W zależności od budowy ciała kobiety, wynosi od jednego do trzech kilogramów. W pierwszych miesiącach może się nawet zdarzyć, że przyszła mama chudnie 0,5-2 kg. Najczęściej dzieje się tak, gdy męczą Cię silne wymioty. Przyczyną spadku wagi może być też złe odżywianie i zbyt intensywny tryb życia. Jeśli spadek wagi jest niewielki, wystarczy nieco zwolnić tempo życia i zadbać o dobrze zbilansowaną dietę.

Powinnaś jeść 5-6 zdrowych posiłków w ciągu dnia. Przede wszystkim - dużo warzyw i produktów pełnoziarnistych. Warto też, by od czasu do czasu na talerzu znalazły się produkty bardziej kaloryczne (tłuste ryby morskie, żółty ser, warzywa strączkowe, koktajle mleczno-owocowe, banany, orzechy). Jeśli w pierwszym trymestrze waga spadła ponad 3 kg, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Czy wiesz, że...

Samopoczucie kobiet, które gimnastykują się podczas ciąży jest zazwyczaj lepsze niż tych, które całkowicie zrezygnowały ze sportów.

Ćwicz, ale nie forsuj się. Jeżeli poczujesz pierwsze oznaki zmęczenie, odpocznij. Ćwiczenia w ciąży nie tylko pozwalają przyszłym mamom zadbać o samopoczucie, utrzymać kondycję i formę, ale i przygotować się do porodu.

Wszystkie formy gimnastyki związane z wodą - oprócz skoków do wody - nie stanowią zagrożenia dla ciąży. Pływanie to idealne rozwiązanie dla przyszłych mam. Wodna gimnastyka nie obciąża stawów, a w wodzie, dzięki wyporności, rosnący brzuch nie będzie Ci przeszkadzał. Jeśli po wysiłku poczujesz skurcze macicy, ewidentne zmęczenie, to znak, że ćwiczenia trzeba ograniczyć. Rozsądek powinien być Twoim najlepszym doradcą.

9 tydzień ciąży - który to miesiąc? To trzeci miesiąc ciąży, pierwszy trymestr.

Dowiedz się więcej o 9 tygodniu ciąży:

 1. Porozmawiaj z mężem o czekającym Was pierwszym USG. To będzie badanie sondą dopochwową, ale lekarz przeprowadzi je na pewno sprawnie i dyskretnie. Zresztą oboje będziecie wpatrzeni w ekran i rysujące się na nim kształty Waszego dziecka.

  • Po co robi się badania USG?

   Po co robi się badania USG?

   Widok dziecka na ekranie monitora to wzruszające przeżycie. Ale USG to przede wszystkim ważne badanie, dzięki któremu możemy upewnić się, że ciąża rozwija się prawidłowo.

 2. Pewnie zastanawiasz się już, czy to będzie syn czy córka... Czy wiesz, że właśnie teraz u chłopca wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynki - jajeczka, ale narządy płciowe na razie wyglądają jednakowo?

 3. Pierwszy trymestr ciąży znany jest z tego, że kobietę nagle nachodzą kulinarne zachcianki. Jeśli masz wielki apetyt na kiszone ogórki, śledzia, lody czy inne przysmaki, możesz nieco ulegać pokusom, choć w granicach rozsądku.

 4. Jeśli chcesz, możesz zacząć stosować specyfik (lub oliwkę) na rozstępy. Myślisz, że to za wcześnie, bo nie widać jeszcze brzucha? Jednak warto już teraz przygotować skórę na porządne rozciąganie.

 5. Czy czasem masz dziwne uczucie, że o swojej ciąży myślisz jak o czymś, co przydarzyło się komuś innemu, nie Tobie? Większości kobiet na początku trudno jest pojąć i przyswoić sobie tak wielką zmianę w życiu. Poczekaj, aż zobaczysz dziecko na USG a potem poczujesz jego ruchy. Zrozumiesz, że stajesz się mamą...

 6. Może zaczniesz pisać pamiętnik ciąży? Wrażenia są ulotne, a spisane na papierze lub w komputerowym pliku staną się kiedyś niezwykłym przekazem dla Twojego dziecka.

 7. Twoja macica rozciąga się - możesz to odczuwać jako pobolewanie w podbrzuszu, podobne do tego przed miesiączką. Jeśli nie ma plamienia czy krwawienia, nie bój się. Skonsultuj się z lekarzem, prawdopodobnie przepisze bezpieczny środek rozkurczowy.

  • Skurcze macicy

   Skurcze macicy

   Mogą się pojawiać w wielu momentach. Niektóre to tylko trening dla macicy, inne pomagają dziecku się urodzić. Jak je odróżnić?

  • Krwawienia w ciąży: co mogą oznaczać?

   Krwawienia w ciąży: co mogą oznaczać?

   Krwawienie w ciąży nie zawsze grozi poronieniem. Zawsze jednak jest sygnałem, że czas zwolnić tempo.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Drugi pasek na teście ciążowym nie pozostawia wątpliwości. Czas wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa.

W dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo