Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

11 tydzień ciąży: Twoje dziecko

11 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? W 11 tygodniu ciąży skóra płodu już się zaróżowiła, choć nadal jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Głowa - przedtem przywiedziona do mostka - teraz odchyla się do tyłu, robi się bardziej owalna. Szyja staje się cieńsza i smuklejsza.

Zaczynają także różnicować się zewnętrzne narządy płciowe chłopców. Do tej pory i chłopcy i dziewczynki mieli guzek płciowy - pomarszczoną wypustkę z dziurką na zewnętrznej powierzchni. W 11 tygodniu ciąży chłopcy dostają zastrzyk męskich hormonów z jąder, ich prącie stopniowo wydłuża się i wygładza, a otwór przesuwa się na czubek główki penisa. Narządy płciowe dziewczynek na razie pozostają bez zmian. Za kilka tygodni wypustka wciągnie się i stanie się łechtaczką, a ze zmarszczek ukształtują się wargi.

Płód aktywnie się porusza, obraca, wymachuje rączkami, nóżkami. Jednak ze względu na niewielki rozmiar dziecka nie jesteś w stanie tych ruchów wyczuć. Rączki i stópki płodu są już zakończone paluszkami, na których niedługo zaczną rosnąć paznokcie.

11 tydzień ciąży - wielkość płodu. Płód ma 5-6 cm długości, waży ok. 8 g - tyle, co czubata łyżeczka cukru i jest wielkości brukselki

Serce dziecka bije mocno - jego tempo jest dwa razy szybsze od Twojego, w granicach 120-160 uderzeń na minutę!

11 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W 11 tygodniu ciąży rozpulchniona, powiększająca się macica uciska na pęcherz i zmniejsza jego objętość. Ta dolegliwość będzie Ci niestety towarzyszyć już do końca ciąży. Przyzwyczaj się do tego, że przez najbliższe kilka miesięcy, zanim się gdzieś wybierzesz, upewnisz się, że w pobliżu są czyste toalety. Nie ograniczaj z tego powodu płynów. Pij około ośmiu szklanek wody dziennie.

11 tydzień ciąży - brzuch. Jeśli to Twoja druga ciąża, być może w tym tygodniu brzuch się delikatnie zaokrągli. Na nogach i na brzuchu może pojawić się więcej prześwitujących przez skórę żyłek (naczynia krwionośne).

Jeśli masz rodzinną skłonność do żylaków, powinnaś od początku ciąży robić wszystko, by im zapobiec. Staraj się nie przytyć więcej niż 12-15 kg. A poza tym:
- unikaj długiego stania, siedzenia na niskich krzesłach, przegrzewania się,
- nie noś obcisłych podkolanówek ani butów na obcasach,
- nie korzystaj z sauny, nie opalaj się,
- chodź na spacery, gimnastykuj się, pływaj,
- poruszaj nogami, gdy musisz długo siedzieć,
- bierz zimne prysznice nóg,
- w czasie odpoczynku układaj nogi wysoko,
- w przypadku wątpliwości udaj się po poradę do chirurga naczyniowego i na badanie dopplerowskie żył,
- idź szybko do lekarza, jeśli noga, na której są żylaki, nagle spuchnie i zacznie boleć lub sinieć.

Pytanie do lekarza

Tempo serca płodu jest dwa razy szybsze od tempa bicia serca matki, w granicach 120-160 uderzeń na minutę! Czy to prawda, że po tym, jak bije serce dziecka, można poznać, czy będzie chłopak, czy dziewczynka?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Płód na tym etapie ciąż, nawet przy dokładnym badaniu, nie ma widocznych cech płciowych tak aby rozpoznać płeć z wystarczającą pewnością. Widoczne tętno, jak i jego częstotliwość, nie mają znaczenia w ocenie płci płodu. Jedyną pewną metodą na tym etapie rozwoju jest badanie genetyczne – i stwierdzenie chromosomu Y – płeć męska.

O tym możesz pomyśleć

- Pilates i joga to zajęcia, które zaleca się niemal wszystkim, niezależnie od kondycji. Poziom ćwiczeń dobiera się do możliwości ćwiczącego, dlatego te aktywności są polecane również kobietom w ciąży. Które zajęcia wybrać w czasie ciąży?
-Umowa na zastępstwo a ciąża jest kwestią, która nurtuje wiele przyszłych mam zatrudnionych na czas określony, na okoliczność zastępowania nieobecnego pracownika. Czy w takiej sytuacji ciężarna jest szczególnie chroniona przez prawo? Czy ma przywileje, wynikające z Kodeksu pracy?

To ważne

11 tydzień ciąży - USG i inne badania prenatalne

Między 11 a 14 tygodniem ciąży powinnaś wykonać USG genetyczne. To bardzo ważne badanie, całkowicie bezpieczne dla dziecka, pozwala wstępnie ocenić budowę płodu i wykluczyć (czasem wykryć) najcięższe wady rozwojowe: wodogłowie, przepukliny rdzeniowe i brzuszne, większość wad serca i zespoły: Downa, Edwardsa, Patau. W czasie USG mierzy się m.in. szerokość tzw. przejaśnienia karkowego (zwanego też przeziernością karkową). Zbyt szerokie jest typowe dla płodów z zespołem Downa i innymi poważnymi wadami wrodzonymi.

USG nie daje całkowitej pewności, że dziecko jest w pełni zdrowe. Nie obawiaj się tego badania, bądź świadoma, że wykonujesz je po to, aby wykluczyć wady i nieprawidłowości. 95 proc. kobiet nie słyszy niepokojących wieści. Nawet jeśli zostaną stwierdzone wady na tym etapie rozwoju, to i tak będzie wymagana dalsza weryfikacja. Jednym z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które umożliwiają diagnostykę, jest test podwójny zwany testem PAPP-A, który polega na badaniu biochemicznych parametrów krwi matki.

Test PAPP-A wykonuje się w tym samym czasie co USG, czyli między 11 a 14 tygodniem ciąży. Jest to badanie krwi matki, które pozwala ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, Edwardsa i Patau. Polega na ocenie stężenia białka PAPP-A oraz beta hCG. Wynik ujemny oznacza niskie ryzyko wystąpienia wady (ale nie daje całkowitej pewności, że dziecko jest zdrowe). Dodatni stanowi wskazanie do dalszych badań. Ale o niczym nie przesądza. Tylko jedna na pięćdziesiąt kobiet z dodatnim wynikiem testu PAPP-A rodzi dziecko z zespołem Downa. Test PAPP-A to badanie całkowicie bezpieczne dla płodu. Decyzję o wykonaniu testu możesz podjąć sama i na własne życzenie.

Zdecyduj się na to badanie, jeśli w rodzinie Twojej lub męża były incydenty urodzenia dzieci z zespołem Downa lub innych wad genetycznych. Dobry lekarz na jednej z pierwszych wizyt ciążowych przeprowadzi z Tobą wywiad genetyczny. Po takim wywiadzie, być może zleci ci test PAPP-a. Pamiętaj, test PAPP-A jest odpowiedni dla pacjentek w każdym wieku, ponieważ około 70 proc. dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety przed 35 rokiem życia.

Do 14 tyg. ciąży możesz wykonać również biopsję kosmówki, której komórki pod względem genetycznym są takie same jak komórki płodu. To badanie inwazyjne. Dzięki temu badaniu można wykluczyć lub potwierdzić wady chromosomalne płodu, np. zespół Downa. Biopsja kosmówki polega na pobraniu próbki tkanek poprzez nakłucie przez powłoki brzuszne lub za pomocą cienkiego cewnika wprowadzonego do macicy przez kanał szyjki. Na wynik biopsji czeka się kilka dni. Jest pewny, ale badanie stwarza pewne ryzyko poronienia (1 proc.) i uszkodzenia płodu.

Amniopunkcja polega na nakłuciu worka owodniowego przez powłoki brzuszne (pod kontrolą USG) i pobraniu próbki płynu owodniowego wraz z zawieszonymi w nim komórkami płodu (np. fragmenty złuszczonego naskórka). Komórki te są odwirowywane i hodowane w laboratorium, a następnie poddawane badaniom cytogenetycznym by wykryć ewentualne mutacje genowe. Płyn owodniowy można też zbadać w kierunku chorób zakaźnych i innych nieprawidłowości. Zabieg wykonuje się między 14 a 20 tygodniem ciąży. Można to zrobić w znieczuleniu miejscowym. Na wyniki amniopunkcji trzeba czekać od 10 do 20 dni. Możliwe powikłania to krwawienie lub odpływanie płynu owodniowego. Ryzyko straty ciąży po amniopunkcji, podobnie jak przy biopsji trofoblastu, wynosi od 0,5 do 1 proc.

Czy wiesz, że...

Możesz skorzystać z nowej metody nieinwazyjnego, genetycznego badania na obecność trisomii płodu (test NIFTY).

Test NIFTY jest bezpieczny dla matki i płodu. Pozwala uniknąć badań inwazyjnych. NIFTY to skrót od ang. Non-invasive Fetal Trisomy Test, czyli Nieinwazyjny Test Prenatalny, służący do wykrywania ryzyka trisomii płodu. Badanie polega na izolacji DNA dziecka z krwi matki (do badania wystarczy 5 ml krwi matki, a nie płodu), a następnie jego analizie za pomocą zaawansowanych technik sekwencjonowania.

Test nie niesie ze sobą ryzyka powikłań, charakteryzuje się dużą czułością oraz dokładnością powyżej 99 proc. Jest przeznaczony do określenia ryzyka wystąpienia trisomii chromosomów: 21, 18, 13, czyli najczęściej występującymi zespołami wad wrodzonych wywołanymi przez obecność dodatkowych kopii chromosomów - zespołem Downa (trisomia 21), zespołem Edwardsa (trisomia 18) oraz zespołem Patau (trisomia 13). Test NIFTY możesz wykonać pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży. Badanie nie jest refundowane, jego koszt to ponad 2500 zł.

11 tydzień ciąży, który to miesiąc? To trzeci miesiąc ciąży, jej pierwszy trymestr.

Dowiedz się więcej o 11 tygodniu ciązy:

  1. Nudności powinny niedługo się skończyć. Jednak być może przez całą ciążę towarzyszyć Ci będą odmienne upodobania czy uprzedzenia. Wiele kobiet w ciąży nie może znieść niektórych zapachów (papierosów, kawy, ulubionych dotąd perfum), smaków, a nawet... kolorów.

  2. Pamiętaj, by unikać słońca! Skóra w ciąży podatna jest na przebarwienia.

  3. U kobiet, które w wyniku tzw. niedomogi lutealnej, obserwowały w pierwszych tygodniach ciąży plamienia, mija ono z końcem pierwszego trymestru. To już niedługo!

  4. Jeśli to Twoja kolejna ciąża, pewnie zastanawiasz się, jak do powiększenia rodziny przygotować starsze dziecko. Jeśli jest na tyle duże, by zrozumieć, że będzie miało rodzeństwo, poinformujcie je o tym oboje. Nie mówcie, że będzie wspaniale, ani nie straszcie zmianami w życiu. Dajcie jemu i sobie czas na oswojenie się z tą sytuacją. Okazujcie mu dużo uwagi i miłości.

  5. W Twojej diecie powinny znaleźć się różne rodzaje ryb. Są źródłem białka, jodu, fosforu, wapnia, kwasów tłuszczowych omega 3... Nie jedz ich jednak na surowo (w sushi), unikaj wędzonych (czai się w nich listeria). Najzdrowsze są pieczone, duszone i gotowane.

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc

To już ostatnie tygodnie złego samopoczucia. Wkrótce usłyszysz bicie serca swojego dziecka i poczujesz przypływ energii.

W jedenastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W jedenastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.