Kołysanki dla dzieci

Kołysanki to jedne z tych utworów, które zostają w naszych głowach na zawsze. Chociaż nigdy nie uczyliśmy się ich tekstów na pamięć, chociaż czasem mylimy słowa i kolejność zwrotek, potrafimy je po latach odtworzyć. Przygotowaliśmy dla Was zbiór tekstów najpopularniejszych dziecięcych kołysanek - możecie je pobrać i wydrukować, stworzyć własny śpiewnik na dobranoc. Polecamy szczególnie tę ostatnią kartę, zatytułowaną "Wasza ulubiona kołysanka" - wpiszcie tam (odręcznie, na komputerze, jak wolicie) tekst Waszej ulubionej usypianki. Może to być Wasza wersja popularnej dziecięcej kołysanki, ale z przekręconymi po Waszemu słowami. A może stworzyliście własną piosenkę, którą warto zapisać dla potomności?

Kołysanki: co dają?

Kołysanki mają łatwy do zapamiętania tekst, są (zazwyczaj) rymowane, mają prostą linię melodyjną. Chociaż nie zawierają głębszego przekazu, warto się w nie wsłuchać - głos śpiewającego jest kojący nie tylko dla osoby, którą usypianka ma zrelaksować, przenieść w objęcia Morfeusza, ale i dla tego, kto ją wykonuje. Wielu rodziców uważa, że nie powinno śpiewać, bo nie ma głosu - to błąd! Dla dzieci jest najpiękniejszy na świecie. Przekonacie się o tym, gdy kołysanka utuli maluszka do snu, pomoże w walce z kolką, czy chwilowym rozdrażnieniem.

Kołysanki: od kiedy?

Warto zacząć jak najwcześniej. Wiele par zaczyna śpiewać kołysanki maluchowi, gdy jeszcze znajduje się w brzuchu - bardzo często głos rodziców sprawia, że dziecko się aktywizuje, można nie tylko je poczuć, ale i zobaczyć, gdy brzuch faluje. Gdy maluszek przyjdzie na świat utulanki również będą niezwykle ważne - i dla niego, i dla Was. Nie przejmuj się tym, że brzydko śpiewasz (dziecko tak nie myśli), ani że w kółko wałkujesz tę samą piosenkę - dla malucha najważniejszy jest Twój głos, pamiętaj też, że najmłodsi cenią sobie powtarzalność, więc nucony w kółko ten sam utwór jest zaletą.

Kołysanki: dlaczego warto?

Dlaczego warto śpiewać dziecku? Nie od dziś wiadomo, że muzyka obniża poziom agresji, redukuje stres. Warto nucić maluchowi ulubione melodie, śpiewać kołysanki. Wyciszą, pomogą nawiązać więź, oswoją dziecko z dźwiękami. Usypianka może być elementem codziennej rutyny, sygnałem, że po niej jest pora na sen.

Kołysanki: co śpiewać?


Czy tylko piosenki z prostym tekstem mogą być kołysanką? Nie! Zmień ton głosu, "uspokój" melodie i śpiewaj - takie alternatywne usypianki cieszą się dużą popularnością wśród rodziców. Dlaczego? Wielu z nich nie pamięta dokładnie tekstu klasycznych kołysanek, albo uważa je za staroświeckie. Jeśli do tej pory stroniłeś od typowych utulanek, polecamy zajrzeć do naszego zbioru tekstów - na pewno przypomnisz sobie teksty utworów, które śpiewali Ci najbliżsi. Pamiętaj, że teksty kołysanek dla dzieci są dostępne w formacie pdf - możesz je pobrać i wydrukować.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.