Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

23 tydzień ciąży: Twoje dziecko

23 tydzień ciąży, jak wygląda dziecko? Mimo że zwiększyła się ilość podściółki tłuszczowej, dziecko w 23 tygodniu ciąży nadal jest chude, pomarszczone, pokryte włoskami i mazią płodową. Maź płodowa chroni delikatną skórę dziecka przed wysuszeniem i otarciami.

Maluch intensywnie ćwiczy układ oddechowy wciągając wody płodowe do płuc. Jednak płuca wciąż nie są dostatecznie rozwinięte, aby mogły przyjmować tlen z powietrza.

Dziecko ma już ułożony rytm dobowy. Z pewnością wyczuwasz, kiedy ma okresy czuwania, a kiedy snu.

Płyn owodniowy otaczający dziecko jest idealnym miejscem na rozwój. Słonawy płyn zapewnia ciepło, amortyzuje ruchy. W tym tygodniu ciąży worek płodowy zawiera ok. 0,5 litra płynu, który odświeża się co trzy do czterech godzin.

23 tydzień ciąży, a dwudziesty pierwszy od zapłodnienia jest ważny dla prawidłowego rozwoju narządów wzroku i słuchu.

23 tydzień ciąży - waga dziecka.
Zwinięty w kłębek płód mierzy 20 cm, a przy wyprostowanych nóżkach nawet 30 cm. Waży ok. 500 g i jest wielkości bakłażana.

23 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W 23 tygodniu ciąży nie tylko brzuch się powiększa. Na pewno zauważasz, że piersi stają się coraz większe, zwiększa się ich ukrwienie. Być może produkują już gęsty pokarm, tzw. siarę. Zadbaj o dobrze dobraną, wygodną, miękką bieliznę.

Na skutek wydzielania hormonu relaksyny Twoje stopy mogły się powiększyć o rozmiar. Wybierz dla siebie wygodne obuwie, najlepiej bez obcasa. Może się tak zdarzyć, że pod koniec ciąży stopy jeszcze się powiększą.

W 23 tygodniu możesz już poczuć się ociężała i zmęczona. Potrzebujesz więcej snu, a tymczasem trudno Ci wypocząć. Spory już brzuch przeszkadza w obraniu wygodnej pozycji, dziecko budzi Cię kopniakami i uciążliwym przeciąganiem się między Twoim pęcherzem a przeponą, często w nocy wstajesz do toalety.

Staraj się sięgać po różne naturalne metody łagodzące stres. Wieczorem jadaj lekkie kolacje, a potem - jeśli możesz - idź jeszcze na niezbyt męczący spacer. Zrezygnuj z oglądania emocjonujących filmów, a do poduszki weź lekką lekturę. Kładź się spać w dobrze wywietrzonym pokoju. Zasłony w oknach powinny być gęste i ciemne. Gdy sen nie nadchodzi, wstań, pochodź trochę, nie leż bezczynnie w ciemnym pokoju. Położysz się za jakiś czas. Jeśli brak snu zaczyna Cię męczyć, pij herbatkę z melisy.

Pytanie do lekarza

Wiele kobiet chodzi na obcasach w zaawansowanej ciąży. Są medyczne przeciwwskazania, aby w drugiej połowie ciąży odstawić obcasy do szafy?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Trudno dyskutować z modą, ale akurat w ciąży powinna ona być bliższa fizjologii. Obciążenia jakimi podlega kręgosłup kobiety narastają w czasie trwania ciąży i dokładanie dodatkowych obciążeń jest niewskazane. W trzecim trymestrze przesunięty środek ciężkości ciała ku przodowi powoduje znaczne pogłębienie wygięcia kręgosłupa lędźwiowego. To wystarcza aby powodować silne bóle tej okolicy. Gdy dodamy obcasy to wygięcie pogłębi się i nasilą się dolegliwości. Po ciąży mogą dołączyć się zmiany zwyrodnieniowe i bóle pozostaną na dłużej. Obcasy to również mniejsza powierzchnia kontaktu z podłożem, a przez to większe ryzyko utraty równowagi i urazu. Zalecam zdroworozsądkowe podejście do mody w tym czasie, a dla równowagi polecałbym ćwiczenia rozciągowe i jogę.

O tym możesz pomyśleć

- Czy wiesz, że niedokrwistość (anemia) w ciąży dotyczy niemal połowy kobiet. Najczęściej jest wywołana zbyt małą podażą żelaza w stosunku do zwiększonego zapotrzebowania na nie. Niedokrwistość w ciąży wymaga stosowania odpowiedniej diety, która jest bogata w żelazo, a także witaminę B9 i B12. Najlepszym źródłem dobrze przyswajanego żelaza jest mięso (głównie wołowina), ryby (tuńczyk), jaja, mleko, sery. W codziennej diecie y nie może zabraknąć warzyw i owoców, które są źródłem żelaza i wielu innych cennych składników odżywczych. Szczególną uwagą należy obdarzyć: brokuły i szpinak (zwłaszcza surowe), nasiona roślin strączkowych, buraki, żółte i zielone warzywa liściaste, ciemne ziarna zbóż, morele, rodzynki oraz banany. Warto pamiętać, że przyswajanie żelaza organizmie przyspiesza witamina C, osłabia zaś towarzystwo czarnej herbaty.

- Warto dbać o skórę w ciąży. Używając tłustych kremów nie unikniemy rozstępów, ale dzięki pielęgnacji pojawi się ich o dwa razy mniej. Po ciąży nadal należy dbać o skórę brzucha. Można stosować pilingi z granulkami, zmienione miejsca smarować kremami, maściami z witaminą A, C i E, które działają antyoksydacyjnie i stymulują regenerację skóry. Nie ma znaczenia czy stosujesz drogie kremy i balsamy czy zwykłe maści witaminowe. Dermatolog, dr Agnieszka Sura w naszej rozmowie doradza: "Krem czy balsam wybieramy tak, aby nam pasował. Jeśli nie uczula, nie drażni, a skóra jest elastyczna i napięta po zastosowaniu, to znaczy, że to odpowiedni krem dla nas. Wielkie firmy kosmetyczne stosują te same cząsteczki w kremach luksusowych i kremach dostępnych w aptece, trzeba tylko dobrze czytać etykiety".

To ważne

Nadciśnienie indukowane ciążą

To choroba zwana kiedyś gestozą lub zatruciem ciążowym. Pojawia się w drugiej połowie ciąży. Polega na podwyższeniu ciśnienia tętniczego do wartości 140/90 mmHg i wyżej, do czego mogą dołączyć się masywne obrzęki, obecność białka w moczu i inne zaburzenia w badaniach laboratoryjnych. Jeśli lekarz stwierdzi tylko podwyższenie ciśnienia krwi niewielkiego stopnia, dostaniesz leki na obniżenie ciśnienia. Leki te trzeba zażywać stale, nawet gdy ciśnienie się już normuje, bo znowu może wzrosnąć. Zalecany jest odpoczynek, a zwłaszcza leżenie na lewym boku (by poprawić krążenie krwi). Nie wolno się denerwować. Trzeba też mierzyć sobie kilka razy dziennie ciśnienie i zapisywać wyniki, by móc pokazać je lekarzowi.

W razie wzrostu ciśnienia powyżej 140/90, złego samopoczucia, bólów głowy, nagłych zaburzeń widzenia lub narastających obrzęków jedź do szpitala. Tam podaje się silniejsze leki obniżające ciśnienie. Najlepszym jednak lekarstwem na nadciśnienie indukowane ciążą jest jej zakończenie. Gdy tylko dziecko będzie dość dojrzałe, lekarze mogą zaproponować wywoływanie porodu. Jeśli nie udaje się obniżyć ciśnienia lub pogarszają się wyniki badań, może być konieczne zakończenie ciąży cesarskim cięciem niezależnie od stopnia dojrzałości dziecka. Nadciśnienie ustępuje zwykle w ciągu kilku tygodni po porodzie. Istnieje pewne ryzyko, że powtórzy się w kolejnej ciąży.

Czy wiesz, że...

Dziecko schowane w Twoim brzuchu nie jest zupełnie oddzielone od świata

Słyszy głosy, wyczuwa Twoje reakcje na różne bodźce. Dobrze, jeśli od początku może oswajać się z głosem obojga rodziców, jeśli głos taty kojarzy z bezpieczeństwem, czułością, spokojem.

Niektórzy przyszli tatusiowie czują się dziwnie, mówiąc "do brzucha". Tymczasem nie chodzi przecież o przemyślaną przemowę i konkretne informacje. Możecie po prostu rozmawiać ze sobą, śmiać się, opowiadać o tym, co miłego spotkało Was tego dnia, a przy okazji gładzić Twój brzuch. Takie chwile dobrze zrobią całej rodzinie.

23 tydzień ciąży, który to miesiąc? To szósty miesiąc ciąży.

Dowiedz się więcej o 23 tygodniu ciąży:

 1. Nie martw się, jeśli Twój mąż, wbrew poradom z różnych pism i podręczników, nie przemawia czule do Twojego brzucha. Wielu mężczyznom wydaje się to krępujące i nienaturalne. To nie oznacza, że nie czeka na narodziny dziecka.

 2. W wielu miastach organizowane są specjalne zajęcia ruchowe dla kobiet w ciąży. Pomagają złagodzić bóle pleców, przygotowują ciało do porodu, odprężają, wzmacniają. Szczególnie polecamy jogę i aquaaerobic (ćwiczenia w wodzie).

  • Sposoby na bóle pleców

   Sposoby na bóle pleców

   Ból pleców to częsta przypadłość w ciąży i... podczas opieki nad niemowlęciem. Jak sobie pomóc?

 3. Czy wybraliście już szkołę rodzenia? Zróbcie to razem, nawet jeśli nie zdecydowaliście się na wspólny poród.

  • Tata w szkole rodzenia

   Tata w szkole rodzenia

   Szkoła wielu mężczyznom pomogła zrobić pierwszy krok w ojcostwo. To dobry sposób na wspólne przeżywanie ciąży.

 4. Teraz jest dobry czas na buszowanie w sklepach ze sprzętami dla niemowląt. Czeka Was wiele strategicznych decyzji. Zajrzyjcie do naszych porad i na forum "Zakupy".

 5. Część mam w ciąży cierpi na bezsenność. Przed snem idź na spacer, wycisz się, posłuchaj relaksacyjnej muzyki. Możesz wypić herbatkę z melisy lub kubek ciepłego mleka. Jeśli brak snu dokucza Ci mimo wszystko, porozmawiaj z lekarzem.

 6. Czy wiesz, że seks jest dobrym ćwiczeniem mięśni miednicy? To bardzo przyjemne przygotowanie do porodu...

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Do tej pory w to, że jesteś w ciąży, wierzyłaś na podstawie wyników badań. A teraz nadchodzi czas, w którym poczujesz ruchy dziecka i usłyszysz bicie jego serca.

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.