Siemię lniane - właściwości, zastosowanie
Siemię lniane - właściwości
Siemię lniane to ziarenka lnu pospolitego. Mają brązowawo-złotą barwę, lekko połyskują, są spłaszczone i malutkie. Można je kupić również zmielone lub zmielić je samodzielnie w młynku do kawy. Siemię lniane w kontakcie z wodą zmienia się - szybko ją wchłania, pęcznieje i otacza się dużą ilością śluzu.
Walory prozdrowotne lnu są znane i cenione od wieków. Roślinę tę uprawiano w starożytnym Egipcie czy Babilonie, na tysiące lat przed naszą erą. Od niedawna, wraz z modą na zdrowe odżywianie, siemię lniane nie tylko powraca do łask, ale i święci triumfy. To doskonale, ponieważ jego działanie obejmuje cały organizm, od włosów i cerę, przez regulację pracy przewodu pokarmowego, po profilaktykę nowotworową. Zdecydowanie trudno go przecenić.
Jakie właściwości ma siemię lniane?
- łagodzi dolegliwości przewodu pokarmowego,
- poprawia perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom,
- zmniejsza poziom złego cholesterolu (LDL),
- obniża poziom glukozy we krwi,
- pozytywnie wpływa na układ krążenia,
- redukuje ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową i miażdżycę,
- zmniejsza ryzyko pojawienia się zakrzepów,
- reguluje pracę układu hormonalnego, ma wpływ na jakość życia kobiet w okresie menopauzy,
- korzystnie wpływa na pracę mózgu i pamięć,
- chroni przed osteoporozą,
- zmniejsza stany zapalne,
- chroni przed nowotworami, nie tylko hormonozależnymi, jak rak piersi czy jajnika.
Siemię lniane - wartości odżywcze
Wystarczy jedna łyżeczka siemienia lnianego dziennie, by dostarczyć organizmowi wielu cennych składników, takich jak: kwasy omega 3, witamina B6, kwas foliowy, witamina E, witamina K, tiamina, ryboflawina, niacyna, a także wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. Na szczególne wyróżnienie zasługuje błonnik i lignany. Nasiona siemienia lnianego zawierają dwa rodzaje błonnika:
- błonnik rozpuszczalny, który dzięki swoim właściwościom żelującym wiąże treść przewodu pokarmowego, przez co po posiłku dłużej utrzymuje się uczucie sytości. Poza tym obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi.
- błonnik nierozpuszczalny, który wiąże wodę, co wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, wpływa na regularność wypróżnień i zapobiega zaparciom. Co ważne - trzeba pić duże ilości wody, by działanie ziarenek lnu nie przyniosło odwrotnego skutku.
Z kolei lignany mają nie tylko działanie antyoksydacyjne, ale posiadają też właściwości estrogenów, czyli hormonów płciowych. To dlatego regulują pracę układu hormonalnego i mają zbawienny wpływ na życie kobiet w okresie menopauzy. Siemię lniane zawiera kilkaset razy więcej lignanów niż inne rośliny.
Jak jeść siemię lniane?
Siemię lniane może być wykorzystywane na wiele sposobów. Oprócz tego, że ma wiele walorów odżywczych, działa prozdrowotnie, a wręcz leczniczo, świetnie smakuje i doskonale zagęszcza potrawy. Warto to wykorzystać i stosować siemię lniane w codziennej diecie.
Po uprażeniu siemię lniane urozmaici sałatkę owocowa czy warzywną, świetnie smakuje jako dodatek do kanapki. Zmielone siemię lniane jest doskonałym zamiennikiem jajek. Zagęszcza kotlety, pulpety, zupy. Można je dodawać do naleśników i ciast, tak na sucho, jak i po wymieszaniu z niewielką ilością wody.
Siemię lniane ratuje, gdy dokuczają sensacje ze strony układu pokarmowego. Sprawdza się przy biegunkach, zaparciach, bólu żołądka. Aby przygotować ratunkowy kisiel, należy zastosować się do instrukcji na opakowaniu siemienia. Najczęściej zalewa się łyżeczkę zmielonych ziaren niedużą ilością gorącej wody. Po energicznym wymieszaniu odstawia się do ostygnięcia. Jeśli dodamy do niego miód, napój wesprze przy bólu gardła i innych infekcjach górnych dróg oddechowych. Przede wszystkim załagodzi ból, nawilży śluzówki, ale i wzmocni układ odpornościowy.
Ziarenka siemienia lnianego można dodać do własnoręcznie wypiekanego pieczywa - chleba czy bułek. Zmielone siemię lniane warto dodać do koktajlu czy shake'a - warzywnego czy owocowego. Wpływa to zarówno na podniesienie walorów smakowych, jak i odżywczych.
Zawsze, niezależnie od tego, czy w diecie obecne jest siemię lniane, należy pamiętać o nawodnieniu organizmu. Picie dużych ilości wody to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia.
To także może cię zainteresować:
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
-
Do kiedy ulga na dziecko? Możesz dostać zwrot nawet jeśli twoje dziecko jest już pełnoletnie
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"
- Kiedy jest dzień kobiet? Pomysły na wyjątkowe prezenty dla pań