Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

37 tydzień ciąży: Twoje dziecko

W 37 tygodniu ciąży rozwój dzieci jest bardzo indywidualny. Niektóre maluszki są już w pełni gotowe do przyjścia na świat, inne potrzebują jeszcze dwóch-trzech tygodni aby dojrzeć.

37 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko
Nadnercza dziecka zaczynają wytwarzać kortyzon - hormon, który ma wpływ na pracę płuc. Teraz są one już w pełni przygotowane do oddychania. Meszek, który był na całym ciele praktycznie już zanikł.
W zgięciach łokci i kolan, w pachwinach i pod pachami pozostają jeszcze resztki mazi płodowej. W 37 tygodniu ciąży zmniejsza się aktywność dziecka.
Dziecko wdycha i wydycha wody płodowe, aby płuca umiały samodzielnie pracować po porodzie, ssie kciuk, ucząc się w ten sposób połykania pokarmu, mruga, ćwicząc ruchy powieką.

36 tydzień ciąży - poród
Dziecko jest właściwie gotowe do życia po drugiej stronie brzucha. W zasadzie mogłoby się już urodzić, ale pozostając w brzuchu, zyskuje przeciwciała mamy i dzięki temu staje się bardziej odporne na choroby. Odporność ta utrzymuje się przez pierwsze pół roku po narodzeniu.

37 tydzień ciąży - waga dziecka
Od 37 tygodnia ciąży płód nie zmieni już pozycji w brzuchu. Dziecko ma ok. 47 cm wzrostu. Już niewiele urośnie. Waży około trzech kilogramów. dziecko jest wielkości buraka liściowego.

37 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W 37 tygodniu ciąży mieszkaniec Twojego brzucha przesuwa się do miednicy i przygotowuje się do porodu. Od tego tygodnia spodziewaj się, że poród może zacząć się w każdej chwili. W ostatnich tygodniach ciąży zmienia się charakter odczuwanych ruchów.

37 tydzień - ruchy dziecka
Maluch ma coraz mniej miejsca w macicy, ruchy odczuwasz bardziej jak kręcenie się niż kopanie.

37 tydzień ciaży: dolegliwości
Wciąż utrzymują się obrzęki nóg, świąd skóry, szczególnie na brzuchu, żylaki. Duży brzuch nie pozwala Ci się porządnie wyspać, doskwiera Ci bezsenność. Tak już niestety będzie do porodu.

W dziewiątym miesiącu ciąży nasilają się bóle kręgosłupa i uczucie ociężałości. Wciąż możesz mieć wrażenie zatkanego nosa, mogą pojawić się krwawienia z dziąseł.

Być może czujesz, że łatwiej Ci oddychać. To dzięki temu, że macica się obniżyła. W ostatnich tygodniach ciąży odpoczywaj i zbieraj siły. Spraw sobie trochę przyjemności - spotkaj się ze znajomymi, kup ciuch, który założysz po porodzie (ale w rozmiarze większym, niż nosiłaś - waga będzie spadać stopniowo, a figura może się nieco zmienić, np. poszerzyć w biodrach, zaokrąglić w biuście). Idź do fryzjera, kosmetyczki. Możesz skorzystać z łagodnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale upewnij się, że nadają się dla kobiet w ciąży.

Jeśli lubisz, możesz korzystać z różnych metod relaksacyjnych. Kobietom w ciąży poleca się muzykoterapię czy aromaterapię (lawenda, drzewo sandałowe, cyprys, cytryna, melisa - uwaga: w ciąży nie można stosować olejków z bazylii, mirry, szałwii, jałowca, rozmarynu). Poproś męża o delikatny masaż stóp. W końcówce ciąży raczej zrezygnuj z publicznego basenu.

37 tydzień ciąży: badania

- Jeżeli jeszcze nie powtórzyłaś badania WR albo VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży) powinnaś zrobić to badania w tym tygodniu. To rutynowe badania w ciąży, ale ważne: pomagają wykryć kiłę, a przez to ryzyko kiły u dziecka.

- W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się też badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B). Jeśli ono wykaże, że jesteś nosicielką wirusa, trzeba będzie po porodzie podać dziecku immunoglobulinę, by nie dopuścić do uszkodzenia wątroby.

Pytanie do lekarza

Dlaczego niektóre rodzące nie chcą zastrzyku z oksytocyny?

Dr n. med. Grzegorz Południewski: lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Oksytocynę w czasie porodu podaje się, aby wywołać stymulację czynności skurczowej macicy. Stosuje się ją w kroplówce lub przy pomocy pompy. Jej podawanie zwiększa siłę i częstość skurczów, co przyspiesza przebieg akcji porodowej. Ma to ogromne znaczenie, gdy obserwujemy zaburzenia skurczów mogące prowadzić do zatrzymania porodu. Kobiety obawiają się stosowania oksytocyny gdyż skurcze są bolesne, a ich nasilenie zwiększa się. Gdy stosujemy znieczulenie nie jest to odczuwalne. Prawidłowo stosowana oksytocyna umożliwia zakończenie porodu i jest konieczna tuż po porodzie, aby zmniejszyć ryzyko krwotoku. Nie należy bać się tego leku, ale stosowanie go powinno być nadzorowane przez lekarza.

O tym możesz pomysleć

- Czy wiesz jakie są najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce? Rodzicom od lat podobają się te same, czasem jedynie zamieniają się pozycją na podium. A które imiona triumfowały w poszczególnych województwach w 2020? Dowiedz się:Najpopularniejsze imiona dla dzieci w poszczególnych województwach. Nie wszędzie królują Zuzanna i Antoni. A także: Ranking imion 2020: które imiona dla dzieci będą najpopularniejsze w tym roku? [WYBÓR REDAKCJI]

-Świeżo upieczona mama tuż po urodzeniu dziecka wymaga opieki. Nie chodzi tylko o wsparcie bliskich, a szczególnie męża, ale również o fachową pomoc medyczną. Położna środowiskowa ma pomóc kobiecie w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka. Wiele kobiet zastanawia się, ile spotkań z położną przysługuje jej w ramach bezpłatnej opieki. Niektóre są wręcz przekonane, że taka wizyta możliwa jest tylko raz. W rzeczywistości prawnej położna ma obowiązek odwiedzenia młodej mamy 4-6 razy podczas połogu (6 tygodni od czasu porodu). Taką możliwość oferuje polskie państwo, ale nie każda mama musi się na tyle wizyt zdecydować. Odmowa drugiej czy też trzeciej wizyty jest całkowicie dopuszczalna. Należy jednak zaznaczyć, że pierwsza wizyta odbyć się powinna w ciągu pierwszych 48 godzin po wyjściu ze szpitala świeżo upieczonej mamy. Więcej: Położna środowiskowa - kim jest, czym się zajmuje i w czym może pomóc?

To ważne

Jakie masz prawa podczas porodu?

Personel medyczny powinien ograniczyć badanie rodzącej do niezbędnego minimum. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej, badanie wewnętrzne w celu ustalenia postępu porodu powinno być wykonywane nie częściej niż co dwie godziny, chyba że sytuacja medyczna tego wymaga.

Jeśli nic nie wskazuje na to, że kondycja dziecka się pogarsza, nie ma też powodu do stałego monitorowania jego stanu kardiotokografem (KTG). Osłuchiwanie i sprawdzenie czynności serca powinno się odbywać co 15-30 minut.

Masz prawo do pełnej informacji na temat przebiegu porodu, koniecznych badań i zabiegów, a także metod łagodzenia bólu. Jeśli trzeba wykonać badanie lub zabieg, personel powinien wyjaśnić Ci, na czym on polega i dlaczego jest konieczny, za każdym razem prosząc o zgodę na jego wykonanie.

Zadaniem osoby przyjmującej poród jest także poinformowanie Cię o sposobach łagodzenia bólu i respektowanie twoich preferencji. Warto jednak wiedzieć, że standard nie odnosi się do metod znieczulenia farmakologicznego takiego jak znieczulenie zewnątrzoponowe (wymaga ono zastosowania innych procedur niż podczas porodu fizjologicznego).

W czasie porodu możesz być aktywna i przyjmować dowolne pozycje. Osoba sprawująca opiekę nad Tobą powinna zachęcać Cię do aktywności fizycznej, korzystania z urządzeń ułatwiających przetrwanie skurczy i wspomagających rozwieranie się szyjki macicy (takich jak duża piłka, worek sako czy drabinki), przyjmowania dowolnych, zwłaszcza pionowych, pozycji. To ostatnie zalecenie dotyczy nie tylko pierwszego, ale również drugiego okresu porodu, kiedy dziecko przychodzi na świat...

Zaraz po narodzinach dziecko powinno być położone na Twoim brzuchu. Maluch po narodzinach powinien być jedynie osuszony i okryty. Standard zaleca, żeby nieprzerwany kontakt "skóra do skóry" trwał co najmniej 2 godziny po porodzie, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych. Z przecięciem pępowiny powinno się zaczekać, aż ustanie tętnienie. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, ocena stanu noworodka może być dokonana na Twoim brzuchu.

Dopiero po dwóch godzinach noworodek powinien być dokładnie zbadany, zważony i zmierzony.

Dziecko ocenia osoba sprawująca opiekę nad kobietą. Następnie - w ciągu pierwszych 12 godzin życia noworodka - dziecko powinien zbadać lekarz neonatolog lub pediatra. Badanie to powinno się odbywać w obecności mamy.

Czy wiesz, że...

Po 37 tygodniu ciąży większość dzieci ma już dojrzałe narządy i układy wewnętrzne.

To umożliwia już samodzielne życie poza organizmem matki. Ciążę po 37 tygodniu uznaje się w medycynie za donoszoną.

Dowiedz się więcej o 37 tygodniu ciąży:

  1. Będziesz rodzić z mężem? Ustalcie dokładnie, jak jego obecność ma wyglądać. Czy ma być przy Tobie obecny przez cały czas porodu, czy ma wychodzić z pokoju na czas badania wewnętrznego.

  2. Jeśli macie starsze dziecko, jeśli w Waszym domu mieszkają zwierzęta, zaplanujcie opiekę nad nimi na czas porodu.

  3. To dobrze, jeśli przez całą ciążę byłaś aktywna, ale teraz przystopuj z wysiłkiem i ćwiczeniami. Twoje serce pompuje o 45 proc. więcej krwi niż zwykle.

  4. Jeżeli z przyczyn medycznych poród planowo odbyć się ma przez cesarskie cięcie, dowiedz się, jakie są procedury w wybranym przez Ciebie szpitalu. Zapytaj, czy przy porodzie będzie mógł być obecny partner lub inna bliska osoba.

  5. Chyba wszystkie kobiety pod koniec ciąży marzą o tym, by móc nareszcie włożyć swoje normalne ubrania. Choć poród już blisko, na założenie ulubionych dżinsów jeszcze trochę poczekasz. Brzuch zmniejsza się stopniowo, tkanki tłuszczowej zwykle ubywa stopniowo i powoli. Na pierwsze tygodnie po porodzie przygotuj sobie ubrania rozmiarem odpowiadające tym, które nosiłaś mniej więcej w 5-6 miesiącu ciąży.

  6. Sprawdź, czy w Twoim zegarku jest sekundnik. Przyda się do mierzenia czasu skurczów.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

To już naprawdę ostatni miesiąc. A im bliżej finiszu, tym więcej rozterek, przygotowań i... zniecierpliwienia.

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA