Zabawy dla dzieci w domu - co robić, gdy jesteśmy zamknięci w czterech ścianach?

Uwięzieni w domu możemy być z wielu powodów - choroby, bardzo brzydkiej pogody, czasem po prostu nie chce organizować nam się aktywności na świeżym powietrzu. Zabawy dla dzieci w domu nie muszą być nudne i monotonne - zobacz, w co możecie się bawić.

Zabawy dla dzieci w domu - jest w czym wybierać. Sposobów na to, aby zająć malucha (bez włączania telewizora) jest całe mnóstwo. Wszystko zależy od tego, ile macie czasu, na jaką aktywność macie ochotę, czy chcecie się pobrudzić czy wolicie zostać czyści. Ogranicza was właściwie jedynie wyobraźnia.

Zabawy dla dzieci w domu - zróbcie sami zabawki

Wspólną zabawę możecie zacząć od... zrobienia zabawek. Możecie wykorzystać skarby jesieni i zrobić ludziki z kasztanów albo przy pomocy muszelek stworzyć niecodzienny kalejdoskop. Ze skarpetek, które pogubiły swoje pary możecie zrobić kukiełki, a stare t-shirty mogą przemienić się w misie. Wystaczy kilka rolek po ręcznikach papierowych, nożyczki, farby i kulki, aby w domowym zaciszu stworzyć... kulodrom. Dokładną instrukcję krok po kroku znajdziecie w marcowym numerze "Dziecka" (3/2017).

 

Kolorowanki, malowanki, wycinanki

Malowanie, kolorowanie to coś, co dzieci uwielbiają. Szczególnie, jeśli pozwolimy im zaszaleć z farbami. Na podłodze rozłóż kilka kartek z dużego bloku albo arkusz szarego papieru, przyklej taśmą malarską do podłoża i daj dziecku tworzyć. Innym pomysłem jest ozdabianie kartonu - możecie stworzyć z niego np. domek dla zabawek. Aby uatrakcyjnić zabawę, możecie stworzyć własne pieczątki. Jak je zrobić? Tradycyjnie - z ziemniaka, możemy też wykorzystać kawałki gąbki.

Dziecko, które sprawnie posługuje się nożyczkami, może spróbuje stworzyć ze zgiętych kartek ozdobne wycinanki. To zawsze robi wrażenie - odcinamy małe kawałki papieru, a po rozłożeniu widzimy dzieło sztuki.

Zabawy dla dzieci w domu? A może wspólne gotowanie?

Wiele osób powtarza, że "jedzenie nie służy do zabawy". Ale nikt nie mówi, że od razu musimy się nim rzucać, robić coś, co sprawi, że powędruje prosto do kosza. Zabawy dla dzieci w domu spokojnie mogą przenieść się do kuchni, możecie przygotować razem np. drugie śniadanie. Kolorowe kanapki, wesołe tosty - układanie uśmiechów z kawałków papryki lub włosów ze szczypiorku może być prawdziwą frajdą. Takie jedzenie smakuje też o wiele lepiej!

Gnieciemy, ugniatamy

Zabawy dla dzieci w domu? Co powiecie, na dzieła z różnych mas? Możecie wykorzystać gotową modelinę albo stworzyć ją samemu - robiąc popularną masę solną. Co dalej? Co tylko chcecie! Możecie lepiej różne figurki, tworzyć ozdobne naszyjniki lub broszki. Nie zapomnijcie ich wypiec.

W co jeszcze się bawić?

Do zabawy możecie wykorzystać makaron - rurki nawlekajcie na sznurek lub wstążeczkę i twórzcie naszyjniki, makaron spaghetti łącznie plasteliną, niech powstają różne kształty, figury przestrzenne. Oczywiście możecie też odgrywać różne scenki, bawić się w przedszkole, w sklep... Możecie połączyć przyjemne z pożytecznym i zabawę wykorzystać do nauki. Segregujcie literki, liczcie przedmioty, układajcie przedmioty w różne zbiory. Możecie też położyć się obok i opowiadać sobie różne historie - taka statyczna forma zabawy dla dzieci w domu też jest fajna.

 

Więcej propozycji na zabawy z dzieckiem w domu znajdziecie także w naszych działach:

Proponujemy też m.in. teatrzyk cieni, tor przeszkód z kartonów, czy pomysły na zabawy ze światłem.

A jakie są wasze ulubione domowe zabawy?

To może cię zainteresować:

Dzieci traktują ją jak "żywy plac zabaw". Ta mama razem ze swoimi pociechami trenuje akrojogę [ZDJĘCIA]

Zabawy, których nie lubią rodzice

Najniebezpieczniejsze zabawy naszego dzieciństwa

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.