Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

14 tydzień ciąży: Twoje dziecko

W 14 tygodniu ciąży twarz maluszka jest już ukształtowana, mogą pojawić się bardzo delikatne brwi, a nawet rzęsy.

W mózgu co minutę powstaje 250 tys. nowych komórek nerwowych, po dobie jest ich 360 mln. Już wcześniej, w siódmym tygodniu życia, uformowało się 12 par nerwów czaszkowych, które łączą mózg z innymi partiami ciała. Kolejne nerwy rosną parami - po lewej i prawej stronie ciała. Głowa coraz mniej dominuje nad resztą ciała, zmieniają się proporcje.

Teraz całe ciało staje się wrażliwe na dotyk, z wyjątkiem czubka i boków głowy - te części są najbardziej narażone na ucisk podczas porodu.Płód potrafi otwierać i zamykać usta oraz zaczyna wykonywać ruchy przypominające połykanie i ssanie. Przełyk, tchawica, krtań i struny głosowe są już ukształtowane i gotowe do pierwszego płaczu po urodzeniu.

14 tydzień ciąży: płeć dziecka USG

W 14 tygodniu ciąży podczas badania USG można już rozpoznać płeć dziecka na podstawie zewnętrznych narządów płciowych.

14 tydzień ciąży - ile centymetrów ma dziecko? Około dziewięciu centymetrów, waży około 25 g. Jego rozmiar można porównać do nektarynki. To szacunkowe dane, dokładne poznasz podczas badania USG.

Przeczytaj: wielkość płodu tydzień po tygodniu

Pytanie do lekarza

Czy kobiety mające skłonności do infekcji intymnych mogą chodzić podczas ciąży na basen?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Basen, pływanie to idealna gimnastyka dla ciężarnych. Jak ją pogodzić ze skłonnością do infekcji grzybiczych w tym czasie? Najprostszym wyjściem jest stosowanie po każdym pływaniu dopochwowych probiotyków zawierających pałeczki lactobacillusa. Najczęściej to wystarcza, aby uniknąć infekcji. Gdy nawracanie infekcji nie pozwala na basen warto zasięgnąć opinii lekarza i ją wyleczyć.

14 tydzień ciąży: który to miesiąc ciąży?

14 tydzień ciąży to początek czwartego miesiąca ciąży. Czy czuć wtedy ruchy dziecka? Chociaż jest ono bardzo energiczne, jeszcze nie poczujesz ruchów. Zazwyczaj pierwsze ruchy dziecka są wyczuwalne około 20 tygodnia ciąży, chociaż są kobiety, które czują je już około 16 tygodnia ciąży. Ale trzeba wiedzieć, czego się spodziewać - to nie będą mocne kopniaki, a raczej charakterystyczne "bąbelki".

14 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Dolegliwości pierwszego trymestru tj. nudności, wymioty, senność, złe samopoczucie pomału odchodzą ok. 14 tygodnia ciąży. Okres adaptacji organizmu kobiety do zmienionej sytuacji jaką jest ciąża, zakończył się.

To, że lepiej się czujesz, widać po twoim wyglądzie. W drugim trymestrze ciąży kobiety zazwyczaj kwitną. Skóra promienieje i jest zaróżowiona, dzieje się tak, bo krąży w niej więcej krwi. Dobrze wyglądają również twoje włosy, pod wpływem hormonów zostaje zahamowany naturalny proces ich obumierać i wypadania.

Może zdarzyć się i tak, że pogorszy Ci się cera, pojawią się przebarwienia skóry np. w obrębie brzucha, brodawek, pojawi się wzmożone owłosienie. To zmiany związane z ogromną ilością hormonów, które produkuje łożysko.

Mniej więcej do 14-16 tygodnia wszystkie hormony związane z ciążą produkowane są przez jajniki. Po pierwszym trymestrze, funkcje produkcji hormonów przejmuje łożysko. W związku z tym ciąża staje się tworem samodzielnym, niezależnym od jajników.

Od 14 tygodnia ciąży macica powiększa się coraz szybciej. Możesz odczuwać skutki ucisku macicy na sąsiadujące narządy. Efektem tego ucisku mogą być częste wizyty w toalecie, oddawanie moczu co godzina, wzdęcia, niestrawność, obrzęki nóg.

O tym możesz pomyśleć

- Farbowanie włosów w ciąży - przestrzegają przed nim babki, ciotki i sąsiadki. Ma rzekomo źle wpływać na rozwijający się płód, może ponoć spowodować, że dziecko urodzi się rude. Farbowanie włosów w ciąży - co jest prawdą, a co można włożyć między bajki?
- Nadmierne tycie w ciąży może przełożyć się na to, jak malec będzie się rozwijał. Zatem, ile - bezpiecznie - może przytyć przyszła mama?

To ważne

Łożysko. Jakie ma funkcje i co robić kiedy nie jest idealne?

W 14 tygodniu ciąży łożysko zaczyna się wyraźnie wykształcać, najbardziej przypomina kawałek wątroby, tworzy dyskowaty twór w okolicy dna macicy. Składa się z naczyń krwionośnych płodu zanurzonych w krwi matki. Naczynia krwionośne matki i dziecka są ściśle ze sobą połączone, ale ich krew się nie miesza. Tylko tlen, składniki odżywcze i produkty przemiany materii są przekazywane na drodze osmozy, przez półprzepuszczalne błony naczyń krwionośnych. W chwili porodu łożysko ma mniej więcej 20 cm średnicy i waży około kilograma. Pępowina przypomina niebieskawozieloną zwiniętą linę. Zazwyczaj jest długości ok. 60 cm. Łączy brzuch dziecka - w miejscu, gdzie później będzie pępek - z centralną częścią łożyska. Składa się z jednej żyły, dostarczającej do organizmu dziecka tlen i substancje odżywcze, i z dwóch tętnic, odprowadzających dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Bliźnięta mogą mieć wspólne łożysko, ale każde z nich jest z nim połączone oddzielną pępowiną.

Łożyska różnią się rozmiarem i kształtem, chociaż na ekranie, w czasie badania USG, wyglądają podobnie - przypominają dysk. Większe łożysko może wskazywać na to, że urodzi się duże dziecko, gdy łożysko jest małe - prawdopodobnie i dziecko będzie mniejsze. W skrajnych wypadkach bardzo małe łożysko może dostarczać niewystarczającej ilości pożywienia. Wówczas dziecko rośnie wolniej. Zdarza się to często, gdy w czasie ciąży kobieta pali papierosy. Przy nadciśnieniu łożysko także może być mniejsze. Powiększone łożysko częściej występuje u kobiet chorych na cukrzycę, po przebytych poważnych infekcjach wirusowych, albo w przypadku konfliktu serologicznego.

Łożysko chroni dziecko przed konsekwencją większością infekcji bakteryjnych. Jednak nie jest w stanie ochronić go przed alkoholem, nikotyną, narkotykami, toksoplazmozą i niektórymi wirusami (np. wirusem różyczki).

Możliwe komplikacje związane z łożyskiem

Łożysko przodujące: umiejscawia się w dolnej części macicy i całkowicie lub częściowo zakrywa jej ujście wewnętrzne. To może być przyczyną krwawień i uniemożliwić poród naturalny. Jeżeli w 16 tygodniu ciąży zrobisz badanie USG i dowiesz się, że łożysko jest nisko umiejscowione, jeszcze nie ma się czym przejmować, bo zdarza się to dość często. W większości przypadków łożysko z czasem przesuwa się ku górze.

Jeżeli podczas USG w 32 tygodniu ciąży łożysko nadal będzie w dolnej części macicy - wtedy można mówić o łożysku przodującym. Zdarza się to raz na 200 ciąż. Objawem tego powikłania są na ogół nieznaczne krwawienia (spowodowane rozciąganiem się dolnego odcinka ściany macicy), którym nie towarzyszy ból. Jeśli w ciąży pojawia się krwawienie z dróg rodnych, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli masz łożysko przodujące, to:
- w później ciąży unikaj uprawiania aktywnych sportów,
- uważaj na siebie, uraz może spowodować uszkodzenie łożyska,
- zrezygnuj całkowicie ze współżycia,
- jak najczęściej odpoczywaj.

Przedwczesne odklejenie się łożyska: czasem część łożyska za wcześnie odrywa się od ściany macicy. Objawem odklejania się łożyska jest nagły, silny ból, któremu może towarzyszyć krwawienie. Wystąpienie tych objawów jest sygnałem do natychmiastowej wizyty u lekarza, który zapewne skieruje kobietę do szpitala. Odklejanie się łożyska może zagrażać zarówno życiu matki, jak i dziecka. Dlatego zawsze w takich przypadku kobieta musi być obserwowana w szpitalu. Jeżeli łożysko odkleja się w niewielkim stopniu, krwawienie będzie podobne do miesiączkowego, może mu towarzyszyć łagodny ból brzucha lub skurcze macicy.

Samo leżenie w łóżku (szpitalnym!) przez kilka dni wystarczy, by krwawienia ustały. Jeśli objawy są silniejsze, do końca ciąży trzeba zostać szpitalu. Lekarz zdecyduje, czy i kiedy wywołać poród lub zakończyć ciążę cesarskim cięciem.

Najczęstsze przyczyny odklejania się łożyska to:
- wiek kobiety (powyżej 35 lat),
- palenie papierosów,
- nadciśnienie,
- wcześniejsze zabiegi przerywania ciąży.
Wywołać je może także mocny uraz okolicy brzucha, zwłaszcza jeśli kobieta jest w zaawansowanej ciąży.

Czy wiesz, że...

W ciąży masz specjalne przywileje w pracy.

W drugim trymestrze, jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, będzie Ci towarzyszyć dobre samopoczucie. Nie bez przyczyny drugi trymestr jest nazywany miesiącem miodowym ciąży. Dlatego jeżeli nie musisz, nie rezygnuj z pracy. Dzięki niej możesz być aktywna, nie stracisz kontaktu z zawodem i, co bardzo ważne, Twój świat nie ograniczy się do ciąży i problemów z nią związanych.

Zadbaj jednak o swoją wygodę i zdrowie. Jeśli masz siedzącą pracę, dostosuj wysokość krzesła do swojego wzrostu, siedź ze stopami na podnóżku. Co godzinę, dwie wstań i przejdź się. Jeśli musisz podnieść coś z podłogi, nie schylaj się, tylko kucnij. Nie podnoś niczego ciężkiego.

Jeżeli Twoja praca tego wymaga, poproś o zmianę stanowiska. Możesz odmówić pracodawcy pracowania dłużej niż osiem godzin dziennie i pracy w nocy. Masz również prawo do przerwy od pracy na czas zleconych badań lekarskich, możesz odmówić wyjazdu w delegację i nie ponosić za to ujemnych konsekwencji - mówią o tym odpowiednie przepisy Kodeksu Pracy.

Dowiedz się więcej o 14 tygodniu ciąży:

  1. Trzymaj się zasady, że w ciąży nie powinno się w ogóle pić alkoholu. Nawet jeśli ktoś przekonuje Cię, że kieliszek wina czy szklanka piwa nie zaszkodzą. Wiadomo, że płód jest na działanie alkoholu dużo bardziej wrażliwy, niż jego matka. Częste picie nawet niewielkich dawek alkoholu grozi zespołem alkoholowym u dziecka.

  2. Możesz zauważyć na swoich nogach rysunek popękanych naczynek krwionośnych. Obrzęki, pajączki, a nawet żylaki to powszechna dolegliwość ciężarnych, związana ze zmianami w gospodarce hormonalnej oraz przyrostu masy ciała. Odpoczywaj z nogami ułożonymi na podwyższeniu, unikaj stania, noszenia skarpetek z ciasnymi gumkami. Pomogą Ci spacery, jazda na rowerze treningowym, ćwiczenia. Jeśli tworzą się żylaki, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli masz siedzącą pracę staraj się robić często przerwy choćby na krótki spacer do toalety, unikaj zakładania nogi na nogę.

  3. Być może podczas wizyty kontrolnej usłyszysz już bicie serca swojego dziecka! Tętno płodu jest szybsze niż u dorosłych, wynosi 120-160 uderzeń na minutę

  4. Zauważyłaś, że w ciąży poprawił się stan włosów i paznokci, być może także wygładziła się cera? To wpływ kobiecych hormonów estrogenów, pod których przemożnym wpływem pozostajesz.

  5. Zaczyna się najlepszy czas ciąży - drugi trymestr. Nie tylko poczujesz się lepiej, ale także nareszcie poczujesz obecność dziecka w swoim ciele - za kilka tygodni zaskoczy Cię pierwszymi odczuwalnymi ruchami.

  6. Może jesteś samotną przyszłą mamą? Choć wiele naszych porad kierowanych jest do pary rodziców, chcemy być wsparciem także dla tych mam, które na narodzenie dziecka czekają samotnie. Jesteśmy z Tobą, zapraszamy Cię na nasze forum "samodzielne mamy"

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc

To już ostatnie tygodnie złego samopoczucia. Wkrótce usłyszysz bicie serca swojego dziecka i poczujesz przypływ energii.

W czternastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W czternastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.