Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

6 tydzień ciąży: Twoje dziecko

W 6 tygodniu ciąży zarodek składa się z głowy, tułowia i ogonka, który potem zniknie wchłonięty przez obrastające go tkanki. Około 40 dnia po zapłodnieniu po bokach tułowia pojawiają się zawiązki rąk, a dwa dni później - zawiązki nóg.

Zrastają się dwie rurki, które dadzą początek sercu. Serce zaczyna pompować krew, na monitorze USG pod koniec 6 tygodnia być może będzie już można zobaczyć jak pulsuje. Intensywnie rozwija się układ nerwowy.

Zarodek (a potem płód) jest zwinięty w kłębek, dlatego najczęściej podawana jest jego wielkość tzw. ciemieniowo-siedzeniowa - od czubka głowy do pupy.

Ten tydzień ciąży jest szczególny U zarodka zamyka się otwór cewy nerwowej, z której powstanie mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Do tego potrzebny jest kwas foliowy. Nie zapominaj więc o codziennym przyjmowaniu tego suplementu.

6 tydzień ciąży: zarodek może być jeszcze zbyt malutki, aby było go dobrze widać na ekranie podczas badania ultrasonograficznego.

6 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Rozpulchniona powiększająca się macica uciska na pęcherz i zmniejsza jego objętość. Nerki zaś pracują intensywniej niż dotąd. Stąd uczucie większego parcia na mocz i częstsze go oddawanie. Niestety, jest to dolegliwość, która w mniejszym lub większym stopniu doskwiera przez całą ciążę i nie ma na nią rady. Jeśli jednak częstemu oddawaniu moczu towarzyszy ból czy pieczenie, skonsultuj się z lekarzem. Może to być sygnałem zapalenia dróg moczowych, które można i trzeba wyleczyć.

W 6 tygodniu ciąży mogą nasilić się nudności i wymioty. Zdarza się, że wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży chudnie. Jeśli wymioty przytrafiły się też Tobie, musisz przetrwać ten czas. Wszystko wróci do normy w drugim trymestrze ciąży, czyli mniej więcej po 14 tygodniu ciąży. Gdy wymioty są uciążliwe - częstsze niż 2-3 razy dziennie koniecznie zgłoś się do lekarza. Są leki je hamujące i należy je stosować.

6 tydzień ciąży: pierwsza wizyta u lekarza

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u lekarza?
Większość kobiet w ciąży (w szczególności w pierwszej ciąży) pojawia się w gabinecie około 6 tygodnia ciąży. Czyli 1-2 tygodni po zrobieniu testu ciążowego. Wybierz lekarza, który Ci odpowiada i jako człowiek i jako specjalista. W końcu będzie to osoba, której musisz zaufać przez najbliższe miesiące. Ważne jest też, aby gabinet znajdował się w miarę blisko Twojego domu. Przez najbliższe miesiące będziesz to miejsce odwiedzać regularnie. Jeśli sobie tego życzysz, na wizytę możesz przyjść ze swoim partnerem, nie ma przeciwwskazań. W obecnych czasach jest to norma.

Podczas pierwszej rozmowy lekarz założy Ci kartę ciąży i zapyta o:
- wiek, przebyte choroby, rodzaj wykonywanej pracy,
- datę ostatniej miesiączki,
- czy i kiedy robiłaś test ciążowy,
- jak się czujesz,
- czy po zatrzymaniu miesiączki nie było żadnych krwawień, ani innych dolegliwości takich jak na przykład bóle dole brzucha,
- czy to jest Twoja pierwsza ciąża,
- czy nie miałaś problemów z zajściem w ciążę, czy miesiączkowałaś regularnie.

W czasie badania lekarz sprawdzi stan trzonu i szyjki macicy, by ocenić, czy ich rozpulchnienie wskazuje na ciążę. Lekarz oceni Twój stan zdrowia, zbada piersi, serce. Sprawdzi wagę ciała i ciśnienie krwi. Wyniki będą przy późniejszych badaniach stanowiły podstawę do porównań. Zleci badania laboratoryjne - szczegółowe badania pozwolą lekarzowi kontrolować ciążę.

Badania, które wykonasz po pierwszej wizycie ciążowej u lekarza:
- grupa krwi i czynnik Rh, co musi być poświadczone pisemnie;
- badanie ogólne moczu. Do badania należy oddać mocz poranny w jałowym pojemniku z apteki. Badanie powinno być wykonane w ciągu czterech godzin od oddania próbki moczu. Podczas ciąży w moczu może pojawiać się ślad białka i niewielkie ilości cukru. Wymaga to konsultacji lekarza, choć nie zawsze jest oznaką choroby. Obecność cukru w moczu może oznaczać cukrzycę, a śladowe ilości białka - chorobę nerek;
- morfologia krwi. Pozwala wykryć niedokrwistość, dość częstą u ciężarnych. Wyniki z początku ciąży stanowią podstawę do porównań z późniejszymi badaniami. Począwszy od drugiego trymestru, liczba krwinek białych znacznie się zwiększa. Więcej jest też płytek krwi, które biorą udział w procesie krzepnięcia. Maleje stężenie białek w surowicy, z czym wiąże się wyższe OB. To także zjawisko fizjologiczne;
- glukoza w surowicy. Ciąża, która jest dla organizmu kobiety nie lada wyzwaniem, sprzyja ujawnianiu się cukrzycy. Jeżeli nikt w rodzinie na nią nie chorował, poziom glukozy bada się dwukrotnie - na początku pierwszego trymestru i pod koniec drugiego (na czczo). Jeśli cukrzyca w rodzinie występowała, konieczne będą częstsze kontrole;
- WR ( kiedyś odczyn Wassermanna). Badanie służy wykryciu kiły, choroby zakaźnej przenoszonej drogą płciową. Wykonuje się je dwukrotnie - na początku i pod koniec ciąży. Zalecane jest wykonanie badania na HIV;
- trzeba oznaczyć przeciwciała żółtaczki wirusowej typu B i C (HbS i HCV);
- badania cytologiczne i bakteriologiczne. Cytologia polega na mikroskopowej ocenie wymazu z szyjki macicy pod kątem zmian mogących przerodzić się w nowotwór. Wymaz powinien być również oceniony pod względem bakteriologicznym.

Poza tym powinno się także sprawdzić obecność we krwi przeciwciał przeciwko: toksoplazmozie, cytomegalii i ewentualnie różyczce, jeśli kobieta na nią nie chorowała i nie była szczepiona.

Kartę prowadzenia ciąży oraz zaświadczenie o tym, jaką masz grupę krwi powinnaś zabierać ze sobą podczas wyjazdów (gdy jedziesz na urlop, w delegację).

Pytanie do lekarza

Zdarza się, że w pierwszych tygodniach ciąży - kiedy przyszła mama, jeszcze nie wie, że będzie miała dziecko - wypije wino, zapali papierosa? Czy to może zaszkodzić dziecku?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
-W pierwszych dniach po zapłodnieniu ciąża „pływa” sobie w jajowodzie i macicy i dopiero w 6-7 dniu dochodzi do zagnieżdżenia w śluzówce. Dopiero teraz zapoczątkowuje się wymiana pomiędzy organizmem matki a rozwijającym się płodem. Na początku ta wymiana jest bardzo niewielka. Wczesne fazy rozwoju płodu są mniej podatne na czynniki szkodliwe, a gdy dojdzie do uszkodzeń, wówczas ciąża przestaje się rozwija i ulega wczesnemu, bezobjawowemu poronieniu.

To ważne

Ciąża biochemiczna dotyczy nawet 50 proc. wszystkich ciąż. To wczesne poronienie (poronienie biochemiczne), czyli obumarcie zapłodnionego jaja płodowego i wydalenie go. Ponieważ sytuacja ma miejsce zanim jajo zagnieździ się w jamie macicy lub krótko po implantacji, tak naprawdę ciąża biochemiczna nie jest ciążą. Do bardzo wczesnego poronienia dochodzi przed 6. tygodniem. Medycyna nie jest w stanie im zapobiec.
Nie jest prawdą, że najwięcej ciąż biochemicznych zdarza się przy podejmowaniu prób zapłodnienia metodą in vitro. Prawdopodobnie opinia ta ma związek z faktem, że organizm kobiety, w związku z przeprowadzaną procedurą in vitro, jest monitorowany od momentu zapłodnienia. O ile więc wszystkie przypadki ciąży biochemicznej i poronień są odnotowywane, o tyle wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że była we wczesnej ciąży.

Przed 12 tygodniem istnieje stosunkowo duże prawdopodobieństwo poronienia. Szacuje się, że jedna na trzy lub cztery ciąże kończy się poronieniem. Liczba ta spada bliżej granicy 12 tygodnia ciąży. Objawami poronienia są krwawienie, silne skurcze. Objawy te niekoniecznie oznaczają poronienie dlatego, kiedy coś cię niepokoi warto zgłosić się do lekarza, który zrobi badanie USG.

Czy wiesz, że...

Już pierwszego dnia życia w twoim brzuchu określone zostają cechy dziecka. Płeć, kolor oczu, włosów i skóry, tendencja do określonego wzrostu, itp. Teraz ciekawość nie da Ci spać, co?

Dowiedz się więcej o 6 tygodniu ciąży:

 1. Większość par czeka z przekazaniem rodzinie i przyjaciołom wiadomości o ciąży do końca jej pierwszego trymestru. Wtedy mija większość zagrożeń, poprawia się samopoczucie przyszłej mamy. Dajcie sobie trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją, zanim stanie się ona przedmiotem zainteresowania bliższych i dalszych znajomych.

 2. Twoje piersi mogą się teraz powiększyć i stać się tkliwe, bolesne, wrażliwe. Często pierwszą zmianą w garderobie ciężarnej kobiety jest nowy - większy i delikatniejszy w dotyku biustonosz.

 3. Jeśli męczą Cię nudności, być może w początkach ciąży schudniesz. To nic niezwykłego, dzieje się tak u wielu kobiet. Jeśli jednak dopisuje Ci apetyt, nie jedz za dwoje. Ani dziecku ani Tobie to niepotrzebne.

 4. Jeśli nie znasz jeszcze planowanego terminu porodu, możesz skorzystać z naszego kalkulatora. Data wydaje Ci się tak straszliwie odległa? Uwierz, że potrzebujesz tego czasu, by psychicznie przygotować się do macierzyństwa.

  • Obliczanie terminu porodu

   Obliczanie terminu porodu

   Podobno dziecko samo doskonale wie, kiedy jest gotowe do wyjścia na świat. My możemy tylko obliczać orientacyjne daty...

 5. Ciągle chce Ci się spać? Większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży czuje się całkiem pozbawionych energii. Wypoczywaj, ile możesz, rób drzemki w ciągu dnia, wcześnie kładź się spać. Za kilka tygodni poczujesz przypływ energii.

 6. Kalendarz ciąży podpowie, co dzieje się z Tobą i z Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu - mamy dla Ciebie także wersję na komórki, w której możesz skorzystać z kalkulatora wagi w ciąży.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Drugi pasek na teście ciążowym nie pozostawia wątpliwości. Czas wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa.

W szóstym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W szóstym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA