Zdrowie dziecka - najnowsze artykuły

 • Zdjęcie RTG, które powinien zobaczyć każdy rodzic. Opublikowano je ku przestrodze

  Zdjęcie RTG, które powinien zobaczyć każdy rodzic. Opublikowano je ku przestrodze

  Podobno do najczęstszych wypadków dochodzi w domu. Niestety niektóre z niepozornych zdarzeń mogą skończyć się nawet tragicznie, dlatego rodzice powinni wiedzieć - jak uniknąć tego typu niebezpieczeństw. Takim zagrożeniem dla malucha jest połknięcie pewnych pokarmów. Jeden z pediatrów podzielił się kiedyś zdjęciem RTG, które pokazuje, co się stało, gdy pięciolatek połknął winogrono.

  Aleksandra Szarpak 
 • Ćwiczenia logopedyczne. Jak pomóc dziecku rozwinąć umiejętność wyraźnego mówienia?

  Ćwiczenia logopedyczne. Jak pomóc dziecku rozwinąć umiejętność wyraźnego mówienia?

  Ćwiczenia logopedyczne to metoda, dzięki której możemy pobudzić rozwój mowy naszego dziecka lub skorygować występujące w niej problemy. Jeżeli logopeda zaleci dziecku wykonywanie ćwiczeń, niezmiernie ważne będzie abyśmy jako rodzice dopilnowali, by były one regularnie i starannie wykonywane. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku terapii logopedycznej sukces jest możliwy tylko dzięki wykonywaniu zaleceń. Ćwiczenia pomagają "rozruszać" aparat mowy dziecka, a co za tym idzie ułatwić operowanie narządami odpowiedzialnymi za mowę.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Witamina C dla dzieci, czyli kiedy należy rozpocząć suplementację i czy w ogóle warto to robić?
 • Witaminy dla dzieci. Czy należy podawać preparaty witaminowe dziecku?
 • Hermafrodytyzm, czyli obojnactwo. Jak się objawia? Jak przebiega leczenie?

  Hermafrodytyzm, czyli obojnactwo. Jak się objawia? Jak przebiega leczenie?

  Hermafrodytyzm to pojęcie, które większości z nas kojarzy się ze ślimakami. Bo kto z nas nie słyszał o tym, że właśnie te stworzenia są obupłciowe i zapładniają się krzyżowo. Taka przypadłość może jednak także dotykać ludzi. W organizmie człowieka występują wówczas gruczoły odpowiedzialne za produkcję komórek rozrodczych żeńskich i męskich. Jak to możliwe? Poniżej znajdziesz kilka faktów dotyczących hermafrodytyzmu.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Zespół angelmana, czyli niezwykle rzadka choroba genetyczna. Jakie zmiany powoduje?

  Zespół angelmana, czyli niezwykle rzadka choroba genetyczna. Jakie zmiany powoduje?

  Zespół angelmana to rzadkie schorzenie neurogenetyczne. Chromosom odpowiedzialny za pojawienie się choroby pochodzi od matki dziecka. Konsekwencją jego pojawienia się jest padaczka, upośledzenie umysłowe i inne dolegliwości o podłożu neurologicznym. Zespół angelmana znany jest także jako "zespół szczęśliwej kukiełki" ze względu na to, że powoduje on u dzieci, które są nim dotknięte charakterystyczny uśmiech, a także chód przypominający poruszającą się marionetkę.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Ból ucha u dziecka. Co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?

  Ból ucha u dziecka. Co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?

  Ból ucha u dziecka to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Jest on trudny do zniesienia, promieniuje na całą głowę i sprawia, że dziecko bardzo źle się czuje, jest niespokojne, marudne. U starszych dzieci ból ucha łatwiej zdiagnozować, gdyż są one w stanie wskazać co im doskwiera. Gorzej jest w przypadku niemowlaków, które podczas bólu ucha wyglądają często zupełnie normalnie, a mimo to ciągle płaczą i nic nie jest w stanie ich uspokoić...

  Małgorzata Wołoszyn
 • 'Pomidorowa gorączka' atakuje głównie dzieci. Ponad 80 przypadków zaraźliwej wysypki
 • Kurzajka na stopie u dzieci - sprawdź skąd się bierze i jak się jej pozbyć
 • Trzylatek z zapaleniem wątroby potrzebował przeszczepu. Mama: 'To nas wyniszczyło'