Zdrowie dziecka - najnowsze artykuły
-
Choroba lokomocyjna u dzieci. Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy sprawdzone sposoby
Choroba lokomocyjna nie jest może zbyt groźna, ale z pewnością bywa uciążliwa. Mdłości podczas jazdy są zmorą wielu osób w wieku dziecięcym. Jak sobie z nimi radzić? Można usłyszeć o różnych pomysłach.
-
USA. Zatwierdzono szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 6. miesiąca życia
W USA w piątek (17 czerwca) zatwierdzono stosowanie szczepionek przeciwko Covid-19 firm Pfizer i Moderna u dzieci od 6. miesiąca życia. Poinformowała o tym Amerykańska Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Szczepienia niemowląt mają rozpocząć się już po weekendzie.
-
Czym jest wtórne utonięcie? To "cichy zabójca", na którego trzeba uważać nie tylko latem
Wtórne utonięcie to powikłanie po podtopieniu, w którym dochodzi do zachłyśnięcia się wodą. Stąd też nasilenie tego zjawiska następuje w okresie letnim. Może ono wystąpić nie tylko podczas kąpieli w morzu czy jeziorze. Jak rozpoznać wtórne utonięcie i zapobiec jego zagrażającym życiu skutkom?
-
Tajemnicza choroba dzieci może mieć związek z Covid-19. Są nowe dane
Najnowsze badania wskazują, że tajemnicze zapalenie wątroby może być powikłaniem po koronawirusie. To może być przełomowy moment dla lekarzy, którym trudno było ustalić przyczynę choroby. Tymczasem kolejne dzieci trafiają do szpitali, niektóre z nich nie przeżywają ostrej niewydolności wątroby.
-
Zagadkowe zapalenie wątroby u dzieci. "Powód do alertu epidemiologicznego"
Już w ponad 20 państwach na świecie okryto przypadki tajemniczego ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Aż czternaścioro pacjentów zmarło, a u dla niektórych jedynym ratunkiem był przeszczep. Jak przyznał na antenie Polsat News prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, można się spodziewać, że nowych przypadków choroby będzie więcej.
-
Odruch moro u dziecka niepokoi wielu rodziców. Wyjaśniamy tajemnicze pojęcie
Odruch moro dotyczy prawie każdego noworodka. Jest to reakcja dziecka na gwałtowną zmianę położenia i dźwięków. Nazywa się ją również odruchem obejmowania. Czym on się charakteryzuje i na co powinniśmy zwrócić uwagę?
-
Stulejka - co to jest i jak wygląda leczenie? [objawy, rozpoznanie]
Stulejka to drobna wada anatomiczna występująca u mężczyzn, która uważana jest przez wielu za wstydliwą przypadłość. Tymczasem jej wczesne wykrycie i leczenie ma ogromne znaczenie dla zdrowia i komfortu życia mężczyzny. Sprawdzamy, czym jest, jak ją rozpoznać i jak leczyć.
-
Konflikt serologiczny: czym jest, skąd się bierze i czym skutkuje?
Konflikt serologiczny to sytuacja w położnictwie, która może prowadzić do niezwykle groźnych dla zdrowia i życia dziecka powikłań. Sprawdzamy, na czym polega oraz jakie są jego przyczyny i skutki.
-
Omdlenie dziecka: czy jest powód do paniki? [pierwsza pomoc, przyczyny]
Omdlenie dziecka to zjawisko stosunkowo częste, może występować nawet u 30 procent dzieci między 10. a 18. rokiem życia, znacznie rzadziej dotyka dzieci do 8. roku życia. Sprawdzamy, czym jest omdlenie, jakie są jego przyczyny i czy zawsze powinno nas niepokoić.
-
Krzywica u dziecka: przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Krzywica u dziecka to choroba, która może dotknąć niemowlę lub dziecko przed ukończeniem trzeciego roku życia. Szczególnie narażone na nią są dzieci przedwcześnie urodzone, zmagające się z otyłością, a także pozbawione kontaktu z naturalnym światłem słonecznym. Sprawdzamy, jak objawia się krzywica u dziecka i czy da się ją wyleczyć.
-
Umieściła kamerę w pokoju dzieci. Zobaczyła, co córka robiła siostrze. "Po wszystkim udawała, że śpi"
-
Agata Rubik chwali się świadectwem szkolnym córki. "Najwyższa średnia w szkole"
-
Joanna Opozda pozuje z synem. Fani spojrzeli na twarz dziecka i posypały się pytania. "Co to za moda?"
-
Joanna Krupa pozuje z córką. Wszyscy patrzą na twarz dziewczynki. Fanka: Skąd ja to znam
-
Emerytura za urodzenie dzieci. Polki mogą dostać dodatkowe 1338 zł miesięcznie. Kluczowy jest jeden warunek
- Czego nie jeść w ciąży? Jakie produkty są wtedy zakazane? [DIETA W CIĄŻY]
- Toksyczna rodzina może z pozoru na taką nie wyglądać. Sześć cech, które ją charakteryzuje
- Halina Mlynkova po raz pierwszy pokazała twarz syna. Ale uroczy! Fanka: Kopia tatusia
- Wniosek o "Dobry start". Wiele rodzin może liczyć na dodatkowe 300 zł. Aby dostać środki, trzeba pilnować terminów
- Polskie imiona, które bawią do rozpuku obcokrajowców. Dla nas brzmią poważnie, a w innych językach są nieprzyzwoite
-
Wielka Brytania. Ponad 70 dzieci trafiło do szpitali. Powód zaniepokoił lekarzy
W Wielkiej Brytanii aż 74 dzieci poniżej 10. roku życia w ostatnich miesiącach zostało dotkniętych stanem zapalnym wątroby. Wszystkie te przypadki rozpoznano w szpitalu. Przyczyna zachorowań nie jest jednak jeszcze obecnie znana.
-
Polscy lekarze wyjechali do Lwowa. Pomogą dzieciom, których zabiegi odwołano z powodu wojny
Dwoje specjalistów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach wyjechało do Lwowa, by przeprowadzić kilkanaście operacji. Dr Joanna Kowalik i dr Adam Mol przeprowadzą m.in. zabiegi rozszczepienia podniebienia.
-
Odra u dzieci: jakie są objawy? [przebieg, szczepienie, leczenie, wysypka, izolacja]
Jak przebiega odra u dzieci? Jest to choroba wirusowa i bardzo łatwo można się nią zakazić. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Występują przy niej gorączka i wysypka, ale zdarza się też światłowstręt.
-
Krew z nosa u dziecka. Co może oznaczać taki objaw?
Krew z nosa u dziecka jest jednym z tych objawów, które najczęściej nie są groźne, ale których nie można bagatelizować. Zwłaszcza w przypadku wyjątkowo obfitego lub nawracającego krwawienia trzeba skonsultować się z lekarzem.
-
Audiolog dziecięcy - co to za lekarz i ile kosztuje badanie audiologiczne dziecka?
Audiolog dziecięcy diagnozuje i leczy zaburzenia słuchu u najmłodszych. Kiedy należy udać się do audiologa i jak przebiega wizyta? Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat, znajdziesz w poniższym artykule.
-
Autyzm - jak przeniknąć do zamkniętego świata?
Autyzm to choroba, która ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie w społeczeństwie i szeroko pojętą komunikację. Jednak oprócz poruszania tematu problemów osób ze spektrum autyzmu coraz częściej mówi się o ich wyjątkowych zdolnościach. Co powinno zwrócić uwagę rodziców i jak wygląda proces dochodzenia do diagnozy?
-
Choroby cywilizacyjne: czym są? skąd się biorą? jak ich unikać?
Choroby cywilizacyjne to chorzenia, które dotykają ludzi na całym świecie. Atakują coraz częściej osoby w różnym wieku, bez względu na płeć, rasę, wykonywany zawód etc. Jak się przed nimi ustrzec?
-
Spojrzeć szerzej na SI. Zaburzenia sensoryczne u dziecka jako element układanki
Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko ma zaburzenia sensoryczne? Sparwdź, czym jest SI i jak wygląda proces diangnozy.
-
Ból brzucha u niemowlaka. Co może być przyczyną? Jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha u niemowlaka może mieć różne podłoże. Nigdy nie można lekceważyć takiego symptomu, zwłaszcza kiedy pojawia się on stosunkowo często.
-
Krwawienie z nosa u dziecka. Czym może być spowodowane i jak sobie z nim poradzić?
Krwawienie z nosa u dziecka to sytuacja bardzo stresująca dla rodziców. Jak szybko i skutecznie poradzić sobie z takim problemem?
-
Osobowość anankastyczna - co to takiego? Jak sobie radzić z perfekcjonizmem?
Osobowość anankastyczna to jeden z typów zaburzeń osobowości. Czym się objawia? Osoby posiadające osobowość anankastyczną skłonne są do nadmiernego perfekcjonizmu w powierzanych im zadaniach, ale także w życiu osobistym. Powoduje to, że są ciągle poddenerwowane i pozostają przez cały czas w napięciu, spowodowanym ciągłym dążeniem do ideału.
-
Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19 lada moment. Dr Cessak podał datę
Szczepienia dzieci powyżej 12. roku życia mają rozpocząć się w wakacje. Dr Grzegorz Cessk stwierdził, że "możliwy jest jeszcze czerwiec". Czekamy na potwierdzenie tej informacji od ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
-
Półpasiec u dzieci - wszystko, co każdy rodzic wiedzieć powinien [Objawy, diagnoza, leczenie]
Półpasiec u dzieci nie jest częstym schorzeniem. Dzieci przechodzą tę chorobę dużo łagodniej, niż dorośli. Czy można zarazić dziecko półpaścem? Jak wygląda leczenie? Oto kilka cennych rad, które przydadzą się rodzicom.
-
Naukowcy wskazali objawy typowe dla COVID-19 u dzieci. To nie gorączka i kaszel tak jak u dorosłych
Dzieci z COVID-19 mogą nie wykazywać objawów, takich jak gorączka, kaszel i duszność - tak wynika z najnowszych badań naukowców z University of Alabama. Choroba może przebiega u nich nieco inaczej niż u dorosłych. Eksperci w związku z tym zwracają na potrzebę badań przesiewowych u najmłodszych.
-
Szczepienie HiB - podstawowe informacje
Szczepienie HiB to jedno z tych, które znajdują się na liście szczepień obowiązkowych u dzieci. Ma za zadanie chronić przed groźnymi chorobami wywoływanymi przez bakterię Haemophilus infuenzae typu B.
-
Szczepienia dla dzieci powyżej 12. roku życia już niebawem w Polsce? W Kanadzie już zatwierdzone
Już wkrótce dzieci powyżej 12. roku życia będą mogły otrzymać szczepionkę przeciwko COVID-19. W przyszłym tygodniu preparat ma zostać zatwierdzony w USA, a później przyjdzie czas na Europę.
-
Mononukleoza u dzieci: objawy, diagnozowania, leczenie
Mononukleaza u dzieci to choroba, która jest spowodowana wirusem przenoszonym poprzez ślinę. Z tego też tytułu jest ona określana jako choroba "pocałunków". Sporawdź jakie są objawy i jak przebiega proces leczenia.
-
Przybywa nastolatków z Covid-19 w szpitalach. Pediatra mówi o cięższych przypadkach
O ile COVID-19 na początku pandemii oszczędzał dzieci i nastolatków, o tyle trzecia fala koronawirusa jest niebezpieczna także dla przedstawicieli tych grup wiekowych. W Polsce jest coraz więcej hospitalizowanych nastolatków z COVID-19.
-
Owsiki u dziecka: objawy, leczenie, zapobieganie
Owsiki u dziecka to pasożyty, które są przyczyną wielu dolegliwości. Twoje dziecko jest nadpobudliwe i straciło apetyt? Być może w organizmie malucha pojawiły się owsiki. Sprawdź objawy i metodę leczenia.
-
Wady genetyczne - przyczyny, skutki, przykłady
Wady genetyczne pojawiają się zazwyczaj na etapie rozwoju płodu. Uszkodzenia struktur DNA, do których wówczas dochodzi, prowadzą do powstania wad genetycznych, odpowiedzialnych za pojawienie się wielu chorób, w większości nieuleczalnych i o przewlekłym charakterze.
-
Wady letalne - co to takiego? Diagnozowanie i przykłady
Wady letalne to ciężkie zaburzenia rozwojowe, które najczęściej prowadzą do śmierci płodu. Postaramy się określić, czym są wady letalne oraz w jaki sposób się je diagnozuje.
-
Anemia u dzieci - przyczyny, objawy, sposoby leczenia. Jak rozpoznać anemię?
Anemia u dzieci to bardzo podstępna dolegliwość, którą ciężko dostrzec na "pierwszy rzut oka". U dzieci jest to jednak dość często wystepujący problem. Anemia bowiem wynika z niedoborów żelaza, które zwłaszcza u małych dzieci, często nie jest dostarczane organizmowi w wystarczającej ilość. Żelazo w przypadku noworodków pochodzi z zapasów matki, natomiast po zóstym miesiącu życia musi być dostarczane w pożywieniu. Dlatego tak ważne jest, aby w rozszerzonej diecie niemowlaka znalazło się mięso, jaja i ryby, które są doskonałym źródełem tego pierwiastka.
-
Wysypka u dziecka może być objawem koronawirusa. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Wysypka to jeden z najczęściej pojawiających się objawów chorobowych u dzieci. Może być objawem ospy lub różyczki, ale może też oznaczać, że doszło do zakażenia koronawirusem. Na co zwrócić uwagę? Co powinno nas zaniepokoić?
-
W Brazylii umiera wiele dzieci z powodu COVID-19. "Błędne przekonanie, że nie są narażone na śmierć"
Sytuacja epidemiczna w Brazylii jest dramatyczna. Ofiarami są także najmłodsi. Według pediatrów wysoka śmiertelność wśród brazylijskich dzieci to wynik zapaści systemu opieki zdrowotnej w kraju.
-
Prof. Cessak: Szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19 jest skuteczna u dzieci. Przełomowe badania
Szczepionka Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19 jest skuteczna u dzieci w wieku 12-16 lat - tak wynika z przełomowego badania. Poinformował o tym m.in. prof. Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
-
Większość dzieci i nastolatków z PIMS-TS przeszła COVID-19 bezobjawowo. Są wyniki największego badania
W szpitalach przybywa dzieci cierpiących na pocovidowy zespół zapalny (PIMS-TS). Tymczasem z największego badania amerykańskich naukowców wynika, że 75 proc. pacjentów z PIMS-TS przechorowało koronawirusa bezobjawowo. Eksperci apelują do rodziców o czujność i obserwację także tych dzieci, u których stwierdzono bezobjawowe zakażenie koronawirusem.
-
Coraz więcej dzieci z COVID-19 w szpitalach. "Częściej obserwujemy infekcję przewodu pokarmowego niż układu oddechowego"
W Polsce jest coraz więcej hospitalizowanych dzieci z COVID-19. Choć sama infekcja u najmłodszych przebiega łagodniej niż u dorosłych, zdarzają się przypadki cięższych zachorowań. Pediatra z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w rozmowie z TVN24 powiedział, jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców.
-
Wspomóż organizm w okresie wiosennego przesilenia. Do domowej rutyny dołóż suplementy na wsparcie odporności i pracy gardła swojego dziecka
W okresie przejściowym pomiędzy zimą a wiosną warto zadbać o utrzymanie kondycji naszej odporności. Zmienna i czasem nieprzewidywalna temperatura to dla niej duże wyzwanie. Można jednak wspomóc pracę układu immunologicznego swojego dziecka.
-
11-letni Julek przegrał walkę o życie. Zebrano pieniądze na operację, ale pandemia ją uniemożliwiła
Półtora roku temu u 11-letniego Julka zdiagnozowano glejaka mózgu. Od tamtej pory bliscy oraz mieszkańcy Ursynowa zaangażowali się w zbiórki, aby mu pomóc. Udało się zebrać potrzebne na operację środki finansowe. Jednak pandemia utrudniła wyjazd za granicę. Chłopiec zmarł w nocy z 27 na 28 marca.
-
Domowe sposoby na katar u dziecka
Domowe sposoby na katar u dziecka cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Warto znać skuteczne naturalne sposoby na katar u dzieci, by poradzić sobie z tą dolegliwością bez konieczności sięgania po silniejsze środki, które nie zawsze są bezpieczne.