Choroba lokomocyjna - przyczyny i objawy. Jak sobie z nią radzić?

Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza lub choroba ruchu dotyczy wielu osób, bez względu na wiek i płeć. Dokucza podczas poruszania się różnymi środkami lokomocji - tak samochodem, statkiem, jak i samolotem. Towarzyszą jej najczęściej bóle i zawroty głowy, nudności oraz wymioty. Przypadłość nie daje powikłań i zwykle ustępuje po zakończeniu podróży. Ponieważ jednak choroba lokomocyjna potrafi być bardzo uciążliwa, warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić.
Zobacz wideo

Choroba lokomocyjna - przyczyny

Choroba lokomocyjna tak naprawdę nie jest chorobą. To powszechnie używana nazwa objawów zaburzeń, które pojawiają się podczas przemieszczania się ciała, wskutek zakłóceń odczuwania ruchu przez różne zmysły.

Choroba lokomocyjna dotyka głównie dzieci, ale cierpią na nią również dorośli. Przyczyną jej pojawiania się jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, jakie są odbierane przez mózg. Błędnik dostarcza ciału informacji, jakie docierają do niego z otoczenia i są dostarczane przez zmysły. To pozwala utrzymać równowagę. Owe wrażenia są weryfikowane przez wzrok i ciało.

Podczas jazdy wzrok nie odbiera zmiany otoczenia, tymczasem błędnik, narząd równowagi, odnotowuje zmiany położenia ciała. Mózg rejestruje, że ciało spoczywa, a mimo to porusza się z dużą prędkością. W rezultacie sygnały wysyłane do mózgu nakładają się na siebie i sobie przeczą. Pojawia się choroba lokomocyjna.

Choroba lokomocyjna - objawy

Objawy choroby lokomocyjnej są dość charakterystyczne. Pojawiają się podczas podróży i po niej - prędzej czy później - ustępują. Wówczas początkowo obserwuje się uczucie niewygody, złe samopoczucie, zmęczenie i brak apetytu. Później zwykle dochodzą zawroty i bóle głowy, nudności i wymioty, suchość w ustach lub ślinotok oraz potliwość. Zdarza się, że pojawiają się szumy uszne, bladość skóry, słabe tętno i trudności z oddychaniem, a nawet kłopoty z równowagą (czego można doświadczyć na przykład podczas wychodzenia z samochodu).

Choroba lokomocyjna - jak sobie z nią radzić?

Każdy, kto ma chorobę lokomocyjną wie, że do podróży należy się dobrze przygotować, a podczas niej zachowywać się w określony sposób. Aby zminimalizować dyskomfort towarzyszący podróży, należy zażyć środek na chorobę lokomocyjną, który ma właściwości wyciszające oraz łagodzące objawy przypadłości. Najczęściej należy je połknąć pół godziny przed wyruszeniem w drogę. Produkty są dostępne w postaci tabletek, pastylek do ssania, lizaków lub syropu. Leki są dostępne bez recepty.

Chcąc zapobiec chorobie lokomocyjnej przed planowaną podróżą należy zjeść lekki posiłek (ani najadanie się, ani podróż z pustym żołądkiem nie są dobrym pomysłem) i nie pić dużo, zwłaszcza napojów gazowanych. Jadąc autem warto obserwować horyzont, czyli stabilny punkt w krajobrazie. Patrzenie w telefon, czytanie książki czy obserwowanie mijanych okolic może wywołać bądź potęgować dolegliwości chorobowe. Warto wybrać pozycję półleżącą, czyli lekko opuścić oparcie fotela i oprzeć głowę.

Podczas podróży samochodem należy siedzieć przy otwartym oknie lub z włączoną klimatyzacją, ale pomoże także częste wietrzenie pojazdu oraz robienie krótkich postojów połączonych z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Gdy pojawia się mdłości, należy zamknąć oczy, głęboko oddychać i zaczerpnąć powietrza, otwierając szybę w aucie. Pomogą chłodne okłady na czoło oraz kark. Dolegliwości choroby lokomocyjnej minimalizuje także żucie gumy miętowej czy ssanie miętowych cukierków.

Ponieważ chorobie lokomocyjnej nie zawsze uda się zapobiec, na wszelki wypadek należy zabrać ze sobą w podróż torebki foliowe, chusteczki nawilżane i wodę. Dzięki nim podróż nie będzie tak bardzo stresująca.

Podróżując pociągiem, autobusem lub samolotem warto pamiętać, by:

  • siadać zawsze przodem do kierunku jazdy,
  • zawsze zajmować miejsce, gdzie najmniej kołysze. W autobusie zająć fotel umiejscowiony jak najdalej od osi kół, na statku optymalnym miejscem jest śródokręcie. W samolocie idealnie byłoby zająć fotel zlokalizowany nad skrzydłem, najlepiej od strony okna,
  • starać się podróżować koleją.

Objawy choroby lokomocyjnej można łagodzić, natomiast trudno się z niej wyleczyć. Zdarza się, że wiele dzieci z niej wyrasta, ale i nie jest wyjątkiem sytuacja, kiedy choroba niespodziewanie wraca.

Więcej o:
Copyright © Agora SA