Dziecko przechodzi grypę nieco inaczej niż dorosły. Ponieważ jego układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały, objawy mogą być bardziej dokuczliwe. Z tego samego powodu maluchy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka pojawienia się powikłań pogrypowych. Szczególnej uwagi wymagają:
Grypa to zakaźna choroba wirusowa i jedna z najczęstszych chorób układu oddechowego u dzieci. Wywołuje ją wirus grypy, a najwięcej przypadków zachorowania odnotowuje się w sezonie jesienno-zimowym.
Do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową, ale można się również nią zarazić przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub przedmiotami, które są zakażone wirusem. Okres inkubacji wynosi około dwóch dni od wtargnięcia wirusa do organizmu.
Początek grypy u dziecka jest nagły i ostry. Chory maluch czuje się osłabiony, senny i apatyczny. Następnie pojawiają się objawy grypy, czyli:
Grypę każdy przechodzi inaczej, a wachlarz objawów może być różnorodny. Prawie zawsze chorobie towarzyszy wysoka gorączka. Zdarza się, że pojawiają się dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel lub katar oraz ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunka, nudności, wymioty.
Objawy grypy mijają najczęściej w ciągu pięciu dni, choć po tym czasie może utrzymywać osłabienie, katar i kaszel.
Leczenie grypy u dzieci polega na terapii objawowej, czyli łagodzeniu dolegliwości. Z infekcją organizm musi uporać się sam, warto jednak go w tym wspierać. Co robić?
Kwestia najważniejsza to leżenie w łóżku, ponieważ osłabione dziecko potrzebuje dużo snu i odpoczynku. Ważne, by zawsze zmieniać przepoconą piżamkę, wietrzyć pomieszczenie oraz zadbać o jego optymalną temperaturę i wilgotność.
Leki, jakie należy podać dziecku, zależą od objawów choroby. I tak gorączkę zbija się preparatami przeciwgorączkowymi. Podaje się także leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe czy łagodzące katar. Dzieciom nie wolno podawać aspiryny. Grypy nie leczy się także antybiotykami. Ponieważ przy wysokiej gorączce nietrudno o odwodnienie, dziecko powinno pić wodę, herbatę, naturalne soki owocowe. Jeśli maluch nie ma apetytu, trzeba mu podawać lekkostrawne potrawy, ale nie zmuszać do jedzenia.
Choć grypa nie wymaga specjalnego leczenia i najczęściej wystarcza opieka w warunkach domowych, zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba się z małym pacjentem udać się do lekarza. Kiedy?
Grypie można zapobiegać. Co robić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?
Nieleczona lub źle leczona, tzw. niewyleżana grypa u dzieci może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak:
Przeczytaj także: