Progesteron, inaczej luteina, jest wytwarzany przez jajniki, ciałko żółte w czasie fazy lutealnej i łożysko podczas ciąży. Progesteron kontroluje i reguluje cykl miesiączkowy, ma decydujące znaczenie przy zapłodnieniu. Niezwykle istotna jest jego rola w czasie ciąży, ponieważ progesteron:
Stężenie progesteronu zmienia się w zależności od cyklu miesiączkowego kobiety. Jest niskie w fazie folikularnej, a wzrost jego stężenia odnotowuje się po owulacji, kiedy błona śluzowa macicy przygotowuje się do potencjalnej implantacji zarodka. Jeśli nie dojdzie zagnieżdżenia, poziom progesteronu spada i pojawia się miesiączka. W 10-14 tygodniu ciąży produkcję luteiny przejmuje łożysko. Brak zmian stężenia progesteronu podczas cyklu miesiączkowego wskazuje na brak owulacji.
Badanie progesteronu wymaga pobrania krwi z żyły łokciowej. U kobiet konieczne jest pobranie kilkakrotne, na poszczególnych etapach cyklu miesiączkowego (na przykład w diagnostyce niepłodności badanie oznaczenia progesteronu we krwi przeprowadza się trzy razy między 4. a 11. dniem przed spodziewaną miesiączką).
Badanie stężenia progesteronu wykonuje się:
Za prawidłowy poziom progesteronu u kobiet, które nie są w ciąży, uznaje się wartości:
Należy pamiętać, iż zakresy norm różnią się w zależności od laboratorium. Wynik badania progesteronu powinien zawierać zakres referencyjny dla konkretnego wyniku.
Stężenie i normy progesteronu zależą od:
Normy progesteronu w ciąży zmieniają się i są inne dla każdego tygodnia ciąży. Stężenie wykazuje stałą tendencję wzrostową - od początku ciąży do porodu.
Za prawidłowy poziom progesteronu u kobiet, które są w ciąży, uznaje się wartości:
Wysoki progesteron może wskazywać na:
Duże stężenie progesteronu może powodować obrzęki, zatrzymanie wody w organizmie,żylaki, wolniejszy przepływ krwi.
Niski poziom progesteronu świadczyć może o:
Niedobór progesteronu może prowadzić do:
Duży spadek progesteronu odnotowuje się podczas klimakterium, kiedy organizm kobiety przygotowuje się na wygaśnięcie funkcji jajników.
Sposób leczenia niedoboru progesteronu zależy od przyczyny, która go spowodowała. To dlatego najpierw należy ją ustalić, a później wdrożyć leczenie. Wskazaniami do stosowania leków z luteiną są krwawienia we wczesnej ciąży, profilaktyka porodu przedwczesnego, rozrosty endometrium, hormonalna terapia zastępcza.
To także może cię zainteresować: