Test ciążowy: rodzaje, cena, wynik. Kiedy zrobić test ciążowy?

Testy ciążowe domowe i te wykonywane w laboratorium wykrywają wytwarzany przez organizm kobiety hormon ciążowy: gonadotropinę kosmówkową - hCG. Hormon można oznaczyć we krwi lub w moczu. Testy ciążowe mają różną czułość na obecność hCG, dlatego ich skuteczność może być różna, szczególnie gdy mamy do czynienia z wczesnym etapem ciąży. Kiedy zrobić test ciążowy, ile kosztuje test ciążowy i czy wynik może być błędny? Odpowiadamy.

onadotropina kosmówkowa zaczyna być wydzielana przez organizm kobiety około 8 dnia po zapłodnieniu. Wytwarza go łożysko i zapłodniona

komórka jajowa, ale dopiero gdy jajo przyczepi się do ściany macicy (nastepuje to ok. 8 dnia). Poziom hCG wzrasta szybko przez pierwsze

2-3 miesiące ciąży. Gdyby w tym czasie wykonywać laboratoryjne testy ciążowe, co drugi-trzeci dzień powinien być odnotowywany wzrost

stężenia gonadotropiny kosmówkowej.

Zobacz wideo

Test ciążowy to coś, po co kobieta sięga w pierwszym odruchu, gdy chce sprawdzić, czy jest w ciąży. Gonadotropina kosmówkowa (hCG) zaczyna być wydzielana przez organizm kobiety około 8 dnia po zapłodnieniu. Wytwarza ją łożysko i zapłodniona komórka jajowa, ale dopiero wtedy, gdy jajo przyczepi się do ściany macicy (następuje to ok. 8 dnia). Poziom hCG wzrasta szybko przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży. Gdyby w tym czasie wykonywać laboratoryjne testy ciążowe, co drugi-trzeci dzień powinien być odnotowywany wzrost stężenia hormonu hCG.

  • - test ciążowy wykrywa hormon - gonadotropinę kosmówkową
  • - poziom hCG wzrasta w ciąży
  • - istnieją testy ciążowe domowe i testy ciążowe laboratoryjne
  • - te drugie wykrywają obecność hormonu we krwi
  • - test ciążowy możemy zrobić najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki

Kiedy zrobić test ciążowy?

Odpowiedź na pytanie " kiedy zrobić test ciążowy? " kryje się w zagadnieniu czułości testu. Stężenie hormonu w moczu i krwi rośnie systematycznie przez pierwsze dwa miesiące ciąży. Im mniejsze stężenia hormonu wykrywa dany test, tym wcześniej będziemy w stanie uzyskać wiarygodny wynik potwierdzający lub wykluczający ciążę.

    Test ciążowy w laboratorium (hCG we krwi lub w moczu)

      Testy laboratoryjne są w pełni wiarygodne, gdy są wykonane po 10 dniach od daty spodziewanej miesiączki. Testy laboratoryjne przeprowadza się najczęściej w celu potwierdzenia oraz monitorowania ciąży zagrożonej lub ciąży pozamacicznej.

      Badania na obecność hCG w moczu lub we krwi wykonywane przez specjalistyczne laboratoria są badaniami ilościowymi. Wynik takiego testu jest bardziej dokładny niż domowego, bo nie tylko daje odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy w ciąży. Podaje również dokładne wartości stężenia hCG w moczu lub krwi. Taki ilościowy wynik pozwala na oszacowanie, który to tydzień ciąży oraz (jeśli test zostanie powtórzony) sprawdzenie, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

      Czułość testu jest wyrażona w lU/l (lub mIU/ml), które określają stężenie hCG. W laboratoriach przyjmuje się zasadę, że wynik testu jest pozytywny, gdy stężenie hormonu przekroczy 5 mlU/ml.

      Ogólna zasada dotycząca wzrostu poziomu hCG w ciąży badanego w surowicy krwi odpowiada poniższemu schematowi (jednak trzeba pamiętać o możliwych odstępstwach, dlatego wyniki zawsze powinny zostać zinterpretowane przez lekarza):

      • - od 7 dnia po owulacji do 3. tygodnia po -> mniej niż 5 mIU/ml
      • - 3 tydzień ciąży -> 5-50 mIU/ml
      • - 4 tydzień ciąży -> 4 - 426 mIU/ml
      • - 5 tydzień ciąży -> 19 - 7 340 mIU/ml
      • - 6 tydzień ciąży -> 1 080 - 56 500 mIU/ml
      • - 7-8 tydzień ciąży -> 7 650 - 229 000 mIU/ml
      • - 9-12 tydzień ciąży -> 25 700 - 288 000 mIU/ml
      • - 13-16 tydzień ciąży -> 13 300 - 254 000 mIU/ml
      • - 17-24 tydzień ciąży -> 4 060 - 165 400 mIU/ml
      • - 25-40 tydzień ciąży -> 3 640 - 117 000 mIU/ml

      Cena badania hCG we krwi: 23-35 zł

      Test ciążowy, który kupimy w aptece (tzw. domowe testy ciążowe)

        Najbardziej popularne są dostępne w aptekach bez recepty tzw. domowe testy ciążowe. Na każdym opakowaniu testu znajduje się informacja o tym, jak czuły jest test ciążowy. Najmniej czułe wykrywają hormon dopiero wtedy, gdy jego stężenie osiągnie wartość 1000 lU/l. Im mniej hormonu potrzeba, żeby pojawił się wynik, tym test jest bardziej czuły i wcześniej pokaże wiarygodne wyniki. Wykonywane w moczu domową metodą testy mają ok. 95% skuteczność. Należy więc pamiętać, że istnieje tu margines błędu: zdarzają się testy fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne.

        Kiedy zrobić test ciążowy? Producenci testów zwykle podają, że już po 10 dniach od zapłodnienia wynik testów powinien być wiarygodny. Przy czym należy pamiętać, że zapłodnienie może nastąpić później niż data współżycia. Plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni (a niektórzy eksperci twierdzą, że nawet 7). Lepiej jest więc moment zapłodnienia szacować od dnia owulacji, kiedy to komórka jajowa jest rzeczywiście gotowa do zapłodnienia. Bezpiecznie będzie wykonywać domowy test ciążowy w terminie, w którym zgodnie z rytmem cyklu powinna wystąpić miesiączka.

        Rodzaje testów ciążowych

        Domowe testy ciążowe są różnie zbudowane, co wpływa na sposób ich użycia. Najważniejsze, aby przed użyciem dokładnie zapoznać się z treścią ulotki. W aptekach znajdziemy następujące rodzaje testów:

        • - test ciążowy płytkowy

        Test płytkowy to najpopularniejsza forma domowego testu ciążowego. Ma postać plastikowego prostokąta z dwoma okienkami: mniejszy jest miejscem, na które nakrapiamy mocz, w większym prostokątnym odczytujemy wyniki.

        Wystarczy zebrać odrobinę moczu do czystego, suchego pojemnika, kilka kropli nakropić pipetką dołączoną do opakowania na pole wskazane w teście. Po kilku minutach (dokładny czas podany jest zawsze w ulotce) w prostokątnym okienku odczytu pojawi się wynik. Dwie czerwone kreski oznaczają wynik pozytywny. Jedna - negatywny.

        • - test ciążowy paskowy

        Test paskowy wykonuje się w próbce moczu. Najpierw więc musimy zebrać mocz do czystego suchego pojemnika (jeśli do testu nie jest dołączone odpowiednie naczynie, najlepiej zaopatrzyć się w pojemnik do badania moczu, który dostaniemy w każdej aptece). Następnie zanurzamy pasek w pojemniku do zaznaczonego na nim lub wskazanego w ulotce poziomu. Odkładamy pasek na płaską powierzchnię i po kilkunastu sekundach odczytujemy wynik.

        • - test ciążowy strumieniowy (typu flamaster)

        Test strumieniowy ze względu na swój kształt nazywany jest również flamastrowym. Zbudowany jest z uchwytu, dwóch pól odczytu oraz końcówki, którą podczas wypróżniania podstawiamy na kilka sekund pod strumień moczu.

        • - cyfrowy test ciążowy

        Dostępne są na rynku również bardziej zaawansowane wersje testów strumieniowych i paskowych. Różnią się od nich sposobem odczytu wyników. Zamiast pola, na którym wybarwiają się kreski, mają one cyfrowy wyświetlacz, na którym pojawia się wynik w formie plusa lub minusa, czy też komunikatu "pregnant" (ciąża) lub "not pregnant" (brak ciąży).

        Porada eksperta: Kiedy robić test ciążowy: rano czy wieczorem?

        Test ciążowy: na który rodzaj się zdecydować? A może laboratoryjny test ciążowy?Test ciążowy: na który rodzaj się zdecydować? A może laboratoryjny test ciążowy? iStockPhoto (zdjęcie ilustracyjne) iStockPhoto (zdjęcie ilustracyjne)

          Badanie ultrasonograficzne (USG)

            Badanie USG, które może potwierdzić lub wykluczyć ciążę jest najbardziej wiarygodne. Różni się ono od standardowego USG wykonywanego w ciąży, ponieważ jest to USG dopochwowe .

            Wadą badania jest to, że można je wykonać stosunkowo późno. Pęcherzyk ciążowy widać w macicy zazwyczaj dopiero wtedy, gdy poziom beta hCG wynosi 1000-1500 jednostek, czyli ok. 6 tygodnia ciąży.

            Właściwy termin wykonania tego badania wyjaśnia lekarz ginekolog i położnik Agnieszka Kurczuk-Powolny: "Po 5 tygodniach od ostatniej miesiączki w badaniu ginekologicznym można wyczuć zmiany związane z ciążą, a na USG zobaczyć w macicy pęcherzyk ciążowy. Lepiej jednak poczekać do 6 tygodnia od ostatniej miesiączki, kiedy badanie USG może pokazać zarodek, a także bicie jego serca, co jest ostatecznym potwierdzeniem ciąży".

            Test ciążowy: cena

            Ile kosztuje test ciążowy? Ceny różnią się w zależności od rodzaju testu i miejsca, w którym go kupujemy, jednak spokojnie znajdziemy testy, które kosztują mniej niż 10 zł. Najpopularniejszymi testami, które znajdziemy w aptekach są te strumieniowe i płytkowe. W aptekach internetowych ceny płytkowych testów ciążowych zaczynają się od ok. 3 złotych, strumieniowych - od ok. 4 złotych.

            Czy test ciążowy może się mylić?

            Fałszywy wynik testu może pojawić się, gdy test został wykonany zbyt wcześnie (hcG zaczyna dawać pozytywny wynik w testach po 8-10 dniach od momentu owulacji). Warto też jeszcze raz dobrze policzyć, ile dni minęło od owulacji. Najczęstszy błąd naszych wyliczeń polega na liczeniu nie od daty owulacji, a od daty współżycia.

            Jeśli liczymy skuteczność wykrywania ciąży od momentu ewentualnego zapłodnienia, to do 8 dni należy dodać jeszcze pięć czy nawet siedem dni, które plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety, czekając na gotową komórkę. Jeśli więc chcemy zyskać prawidłowe wyniki testu, musimy odczekać 15 dni od daty współżycia. Czy test ciążowy może się mylić? Być może robimy go zbyt wcześnie. Mniej czułe testy, które wykrywają wyższe stężenia hormonu (od 100 mIU/mL) będą potrzebowały więcej czasu: trzeba odliczyć plus cztery dni, a więc wiarygodny wynik uzyskamy 19 dni od daty współżycia.

            Żeby możliwie precyzyjnie wyznaczyć dzień owulacji, warto poznać swój cykl. Tutaj znajdziecie niezbędne wskazówki:

            Kalkulator dni płodnych Kalendarz dni płodnych a metody obserwacji cyklu Owulacja: osobisty kalendarzyk

            Więcej o:
            Copyright © Agora SA