Termometr owulacyjny - jak się nim posługiwać? Do czego służy?

Termometr owulacyjny jest niezbędny przy określaniu dni płodnych i niepłodnych. Pozwala na wyznaczanie momentu owulacji na podstawie analizy temperatury ciała. Stosuje się go w naturalnych metodach kontroli płodności, czyli naturalnego planowania rodziny.

Co to jest termometr owulacyjny?

Termometr owulacyjny służy do pomiaru temperatury ciała. Korzystają z niego kobiety, które planują ciążę, opierając się na założeniach naturalnego planowania rodziny. Termometr owulacyjny od typowego termometru różni się skalą. Wyglądają podobnie, mają podobne rozmiary, ale skala termometru owulacyjnego jest rozciągnięta i krótsza. Tym samym przyrząd ten jest bardziej dokładny. Odnotowuje nawet niewielkie skoki temperatury rzędu 0,05 st. C. Najważniejszymi cechami termometru owulacyjnego jest zakres pomiarowy umożliwiający pomiary temperatury ciała ludzkiego oraz wysoka precyzja pomiarowa.

Termometr owulacyjny jest pomocny przy metodzie objawowo-termicznej i termicznej. Podstawą obydwu jest mierzenie temperatury ciała i jej zapisywanie. Innymi objawami owulacji, które bierze się pod uwagę jest także pojawienie się przezroczystego śluzu płodnego oraz bólu owulacyjnego. Wyniki temperatury oraz obserwacje zapisuje się na specjalnych kartach. Poszczególne wartości pomiarów temperatury ciała tworzą krzywą termiczną.

Dzięki termometrowi owulacyjnemu można określić, kiedy przypadają dni płodne i owulacja. Jak działa termometr owulacyjny? Podczas cyklu miesiączkowego temperatura ciała kobiety ulega niewielkim wahaniom. Pod wpływem działania hormonów na kilka dni przed owulacją nieznacznie spada, a po owulacji wzrasta. Odnotowywana w cyklu menstruacyjnym faza temperatur wyższych i fazę temperatur niższych pozwala wyznaczyć moment owulacji. Termometr owulacyjny jest przydatny zwłaszcza w sytuacji, gdy cykle są nieregularne lub wydłużone. Wówczas bowiem określenie terminu owulacji sprawia więcej problemów niż gdy cykle są regularne i "książkowe".

Cykl miesiączkowy - ile trwa i kiedy wypadają dni płodne?

Zobacz wideo

Termometr owulacyjny - jak używać?

Aby pomiary wykonywane za pomocą termometru owulacyjnego były pomocne, trzeba przestrzegać kilku zasad. Temperaturę ciała należy mierzyć:

  • co najmniej przez dwa cykle. Mierzenie temperatury ciała rozpoczyna się pierwszego dnia cyklu, czyli pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego,
  • codziennie o tej samej porze dnia, przy czym zaleca się dokonywanie pomiarów zaraz po przebudzeniu, przed wyjściem z łóżka. Obiektem pomiarów i obserwacji jest podstawowa temperatura ciała, czyli ta mierzona w spoczynku, niezakłócona spożyciem posiłku czy aktywnością,
  • zawsze w tym samym miejscu: w ustach, w pochwie lub odbytnicy, czyli w miejscach, gdzie mierzy się temperaturę błony śluzowej, a nie skóry,
  • zawsze tak samo długo. Termometrem elektronicznym mierzy się temperaturę przez około minutę, zaś termometrem szklanym około pięciu minut,
  • zawsze w tym samym ułożeniu ciała.

Należy pamiętać, że na temperaturę ciała wpływają nie tylko hormony, ale także infekcja, stres, napięcie psychiczne, zażywanie leków, duża aktywność bądź wysiłek fizyczny czy zmiana trybu życia. Tym samym pomiary nie zawsze są wiarygodne, co zaburza wykres płodności.

Termometr owulacyjny - jaki kupić?

Do niedawna dostępne były głównie rtęciowe termometry owulacyjne. Po nakazie ich wycofania z aptek w ich zastępstwie pojawiły się termometry owulacyjne szklane, ale galowo-indowe (szklany bezrtęciowy termometr owulacyjny).

Alternatywą jest termometr owulacyjny elektroniczny. Niektóre z naturalnych metod kontroli płodności odrzucają jednak termometry elektroniczne jako przyrządy potencjalnie nieprecyzyjne (na przykład metoda Rötzera).

Zalety termometrów owulacyjnych elektronicznych to:

  • automatyczne zapamiętywanie i pokazywanie ostatniego wyniku,
  • szybki pomiar,
  • sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu pomiaru.

Można również skorzystać z komputerów płodności. Temperaturę mierzy się pod językiem przy pomocy sensora, który jest zintegrowany z urządzeniem. Urządzenia zapisują każdy pomiar, przez co ilustrują dokładny przebieg każdego cyklu. Są one bardziej precyzyjne, a i skuteczne (skuteczność w wyznaczaniu dnia owulacji wynosi ponad 99 proc.).

Termometr owulacyjny można kupić zarówno w aptece stacjonarnej, jak i on-line, w internecie. Ważniejsze niż miejsce zakupu czy rodzaj termometru jest cena, która zwykle idzie w parze z jakością. Najtańszy termometr owulacyjny można kupić za niewiele ponad 10 zł. Zdecydowanie jednak nie warto oszczędzać. Za mniej niż 50 zł można kupić dobrej jakości termometr szklany lub na baterie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA