Seks w ciąży - czy jest bezpieczny? Jakie pozycje wybierać?

Seks w ciąży - czy to zakazany owoc? Najczęściej nie, choć istnieją pewne ograniczenia i przeciwwskazania. Aby niepokój nie wpływał na namiętność, warto znać odpowiedzi na najważniejsze pytania. Jak się kochać w ciąży?

Seks w ciąży jest bezpieczny, o ile lekarz nie twierdzi inaczej. Można cieszyć się jego urokami zawsze, gdy ciąża przebiega prawidłowo i nie istnieje ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu. Zdecydowanie jednak współżycie seksualne nie wpływa na zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Jest ono chronione przez mięsień macicy i wody płodowe, dlatego ani sam stosunek, ani orgazm nie stwarzają ryzyka poronienia. U zdecydowanej większości kobiet nie istnieją żadne przeciwwskazania do współżycia podczas ciąży.

Błahe infekcje, które są niebezpieczne w ciąży. Na co uważać?

Zobacz wideo

Seks w ciąży: jakie pozycje są bezpieczne i wskazane?

Seks w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, nie oznacza jednak pełnej, niekontrolowanej swobody, głównie jeśli chodzi o pozycje. Choć w pierwszych miesiącach ciąży można się kochać w dowolny sposób, z czasem nie wszystkie ulubione i preferowane figury są bezpieczne, niektóre zaś z czasem stają się zwyczajnie niewygodne. Przykładem jest choćby pozycja klasyczna, czyli tak zwana misjonarska, gdy kobieta leży na plecach.

Optymalne są pozycje, gdy partnerka znajduje się z przodu, z boku lub na górze. Dzięki temu partner nie uciska jej brzucha, a macica nie napiera na żyłę główną, co może utrudniać krążenie krwi. Nie są również wskazane pozycje, w których dochodzi do głębokiej penetracji.

Jak się kochać w ciąży? Polecane pozycje w ciąży to na jeźdźca przednia bądź tylna (kobieta znajduje się na górze), na łyżeczkę (kobieta leży na boku), pozycja stojąca bądź pozycje tylne, na przykład siedząca tylna czy kolankowo-łokciowa.

Jeśli nie występują przeciwwskazania natury medycznej, seks w ciąży można bezpiecznie uprawiać we wszystkich trymestrach. Warto trzymać się zasady: im większy brzuch, tym większą należy zachować ostrożność.

Seks w ciąży: wzrost libido

Seksualność kobiety zmienia się w zależności od trymestru ciąży. Zwykle przyszłe mamy, jeśli tylko nie cierpią z powodu nudności, wymiotów i zmęczenia, w pierwszym i drugim trymestrze ciąży mają większą ochotę na seks. Regułą staje się to w drugim trymestrze. Dzieje się tak wskutek działania hormonów. Piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk, libido często jest większe niż przed ciążą, zwiększone ukrwienie narządów płciowych sprawia, że orgazmy stają się jeszcze bardziej intensywniejsze, a wzmożone wydzielanie śluzu wewnątrz pochwy sprawia, że jej ścianki są wrażliwsze na bodźce. Z kolei trzeci trymestr upływa pod znakiem dużego brzucha, parcia na pęcherz, bólu kręgosłupa i mniejszej ochoty na seks.

Seks w ciąży: przeciwwskazania

Choć seks w ciąży nie jest zakazanym owocem, istnieją przeciwskazania do współżycia. To między innymi:

  • ciąża zagrożona poronieniem lub porodem przedwczesnym,
  • powtarzające się plamienia i krwawienia,
  • istnienie innych zagrożeń ciąży,
  • przebyte poronienie lub poród przedwczesny,
  • przedwczesne odpływanie płynu owodniowego,
  • nieprawidłowe umiejscowienie łożyska (łożysko przodujące),
  • niewydolność cieśniowo-szyjkowa (niewydolna szyjka macicy)
  • infekcja dróg rodnych,
  • choroby przenoszone drogą płciową, na które choruje kobieta lub partner,
  • ostatni trymestr ciąży mnogiej.

Seks w ciąży: co powinno niepokoić?

Po seksie w ciąży mogą pojawić się skurcze macicy bądź plamienie. Jeżeli są niewielkie i w niedługim czasie ustępują, nie powinny wzbudzać niepokoju, choć warto o nich wspomnieć lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Jak najszybszej konsultacji z lekarzem wymaga silny ból, krwawienie z pochwy, wyciek płynu owodniowego lub silne skurcze w trakcie bądź po stosunku.

Seks w ciąży: czy przyspiesza poród?

Seks w czasie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, może powodować skurcze macicy, w tym skurcze Braxtona-Hicksa. Nie są to sytuacje niebezpieczne, ponieważ ten rodzaj skurczów nie wywołuje akcji porodowej. Nieco inaczej ma się sprawa seksu w ciąży w okresie okołoporodowym. W tym czasie seks w ciąży można potraktować jako naturalny i bezpieczny sposób na przyspieszenie akcji porodowej. Dlaczego tak się dzieje? Zarówno orgazm kobiety, jak i prostaglandyny zawarte w nasieniu mężczyzny mają wpływ na pojawienie się skurczów macicy, które przygotowują szyjkę macicy do porodu. Powodują jej stopniowe skracanie i rozpulchnianie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.