Kobiecy organizm ju¿ od chwili poczêcia jest zaprogramowany na wydawanie na ¶wiat potomstwa. U kilkutygodniowego p³odu p³ci ¿eñskiej zaczyna siê wytwarzanie komórek jajowych, które w przysz³o¶ci stan± siê gotowe do zap³odnienia i stworzenia nowego ¿ycia. Aby do tego mog³o doj¶æ, kobieta musi osi±gn±æ dojrza³o¶æ p³ciow±. Od tego momentu co miesi±c bêdzie powtarza³ siê cykl, którego celem bêdzie przygotowanie kobiecego organizmu do zap³odnienia. Cykl ten nazywany jest w³a¶nie cyklem menstruacyjnym. Mo¿na równie¿ spotkaæ siê z zamiennymi okre¶leniami tego zjawiska, takimi jak: cykl miesi±czkowy czy cykl owulacyjny - wszystkie te nazwy s± poprawne i oznaczaj± to samo.
D³ugo¶æ cyklu miesi±czkowego jest indywidualna dla ka¿dej kobiety. Przyjmuje siê, ¿e ¶rednio trwa on od 20 do nawet 35 dni, a najczê¶ciej oko³o 28 dni.
D³ugo¶æ cyklu miesi±czkowego mo¿na ³atwo wyliczyæ na podstawie obserwacji w³asnego organizmu. Wystarcz± 3-4 miesi±ce, by zauwa¿yæ prawid³owo¶ci zwi±zane z tym zjawiskiem.
Cykl menstruacyjny dzieli siê na cztery fazy. Podczas ka¿dej z nich w kobiecym organizmie zachodz± okre¶lone zmiany, które przygotowuj± go na mo¿liwo¶æ zap³odnienia, a nastêpnie przyjêcia zap³odnionej komórki jajowej. Poni¿ej omawiamy wszystkie fazy cyklu.
Pierwsza faza cyklu miesi±czkowego to faza menstruacyjna. Pierwszy dzieñ miesi±czki wyznacza pierwszy dzieñ nowego cyklu. Podczas tego etapu z³uszcza siê nab³onek wy¶cie³aj±cy macicê - pozosta³o¶æ z poprzedniego cyklu. Fizycznym objawem tej fazy jest miesi±czka, czyli krwawienie z dróg rodnych. Czêsto towarzysz± jej bóle podbrzusza, lekki spadek temperatury cia³a, a tak¿e wyciszenie psychiczne.
Faza ta trwa zazwyczaj od trzech do siedmiu dni. D³ugo¶æ miesi±czki jest indywidualna dla ka¿dej kobiety, zdarzaj± siê menstruacje d³u¿sze, trwaj±ce nawet do 10 dni.
Faza ta to drugi etap cyklu menstruacyjnego. Podczas niej nastêpuje ponowny wzrost nab³onka macicy. Stopniowo jego grubo¶æ powiêksza siê, by móc przyj±æ zap³odnion± komórkê jajow±, która zagnie¼dzi siê w nab³onku stanowi±cym dla niej bezpieczn± przystañ.
Jednocze¶nie zmiany hormonalne, a dok³adniej wzrost poziomu FSH i estrogenów, pobudza jajniki i znajduj±ce siê w nich pêcherzyki Graffa do dojrzewania. Jeden z nich uzyskuje pozycjê dominuj±c± i rozwija siê w nim komórka jajowa.
W tym czasie kobieta mo¿e zaobserwowaæ zmianê ¶luzu. Staje siê on coraz bardziej rozci±gliwy i lepki.
Po fazie folikularnej przychodzi moment kumulacji cyklu miesi±czkowego, czyli owulacja. Pomiêdzy 12 a 16 dniem cyklu pêcherzyk Graffa pêka i wypuszcza komórkê jajow±. Rozpoczyna ona swoj± wêdrówkê jajowodem w stronê macicy. Okres ten nazywany jest dniami p³odnymi, poniewa¿ w³a¶nie wtedy, gdy w narz±dach p³ciowych kobiety znajd± siê plemniki, mo¿e doj¶æ do zap³odnienia. Trwa to oko³o czterech-piêciu dni. Co prawda jajeczko ¿yje zaledwie jeden-dwa dni, jednak plemniki s± w stanie w organizmie kobiety prze¿yæ nawet do kilku dni, dlatego je¶li plemniki przedosta³y siê do dróg rodnych kobiety przed owulacj± w okresie niep³odnym, zap³odnienie nie jest wykluczone.
W tym czasie ¶luz kobiety przypomina bia³ko jajka kurzego. Jest bardzo lepki, niemal prze¼roczysty i rozci±gliwy. Dziêki niemu plemniki mog± ³atwiej przedostaæ siê do dojrza³ej komórki jajowej i maj± zapewnione sk³adniki od¿ywcze przed³u¿aj±ce ich ¿ywotno¶æ.
Je¶li do zap³odnienia nie dojdzie, komórka jajowa zaczyna obumieraæ, a organizm wkracza w kolejn± fazê.
Faza ta nastêpuje po owulacji. Niezap³odniona komórka jajowa obumiera, spada poziom progesteronu. Czas ten jest okresem dni niep³odnych, poprzedzaj± one bezpo¶rednio fazê menstruacyjn±. Organizm kobiety przygotowuje siê do kolejnej miesi±czki, a cykl miesi±czkowy zatacza ko³o, by rozpocz±æ siê od nowa.
W tym czasie ¶luz kobiety staje siê mêtny i gêsty. Najczê¶ciej ma mleczny lub lekko ¿ó³ty kolor.
Cykl menstruacyjny zaczyna siê oko³o 9-12 roku ¿ycia dziewczynki, czyli w okresie pokwitania i trwa ¶rednio do 45-55 roku ¿ycia kobiety. W tym czasie zaczyna siê przekwitanie, zwane równie¿ menopauz±.
To tak¿e mo¿e ciê zainteresowaæ: