Cykl menstruacyjny - fazy cyklu, dni płodne i niepłodne, charakterystyka

Cykl menstruacyjny, zwany również cyklem miesiączkowym, to powtarzające się regularnie fazy, które następują po sobie w organizmie kobiety, zgodnie z ustalonym biologicznym rytmem. Jakie dokładnie fazy cyklu wyróżniamy, czym są dni płodne i czym się one różnią od dni niepłodnych, co to jest pokwitanie i przekwitanie?

Cykl menstruacyjny - charakterystyka

Kobiecy organizm już od chwili poczęcia jest zaprogramowany na wydawanie na świat potomstwa. U kilkutygodniowego płodu płci żeńskiej zaczyna się wytwarzanie komórek jajowych, które w przyszłości staną się gotowe do zapłodnienia i stworzenia nowego życia. Aby do tego mogło dojść, kobieta musi osiągnąć dojrzałość płciową. Od tego momentu co miesiąc będzie powtarzał się cykl, którego celem będzie przygotowanie kobiecego organizmu do zapłodnienia. Cykl ten nazywany jest właśnie cyklem menstruacyjnym. Można również spotkać się z zamiennymi określeniami tego zjawiska, takimi jak: cykl miesiączkowy czy cykl owulacyjny - wszystkie te nazwy są poprawne i oznaczają to samo.

Cykl menstruacyjny - jak długo trwa?

Długość cyklu miesiączkowego jest indywidualna dla każdej kobiety. Przyjmuje się, że średnio trwa on od 20 do nawet 35 dni, a najczęściej około 28 dni.

Długość cyklu miesiączkowego można łatwo wyliczyć na podstawie obserwacji własnego organizmu. Wystarczą 3-4 miesiące, by zauważyć prawidłowości związane z tym zjawiskiem.

Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Przebieg cyklu menstruacyjnego

Cykl menstruacyjny dzieli się na cztery fazy. Podczas każdej z nich w kobiecym organizmie zachodzą określone zmiany, które przygotowują go na możliwość zapłodnienia, a następnie przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Poniżej omawiamy wszystkie fazy cyklu.

Fazy cyklu miesiączkowego

  • Faza menstruacyjna

Pierwsza faza cyklu miesiączkowego to faza menstruacyjna. Pierwszy dzień miesiączki wyznacza pierwszy dzień nowego cyklu. Podczas tego etapu złuszcza się nabłonek wyściełający macicę - pozostałość z poprzedniego cyklu. Fizycznym objawem tej fazy jest miesiączka, czyli krwawienie z dróg rodnych. Często towarzyszą jej bóle podbrzusza, lekki spadek temperatury ciała, a także wyciszenie psychiczne.
Faza ta trwa zazwyczaj od trzech do siedmiu dni. Długość miesiączki jest indywidualna dla każdej kobiety, zdarzają się menstruacje dłuższe, trwające nawet do 10 dni.

  • Faza folikularna

Faza ta to drugi etap cyklu menstruacyjnego. Podczas niej następuje ponowny wzrost nabłonka macicy. Stopniowo jego grubość powiększa się, by móc przyjąć zapłodnioną komórkę jajową, która zagnieździ się w nabłonku stanowiącym dla niej bezpieczną przystań.

Jednocześnie zmiany hormonalne, a dokładniej wzrost poziomu FSH i estrogenów, pobudza jajniki i znajdujące się w nich pęcherzyki Graffa do dojrzewania. Jeden z nich uzyskuje pozycję dominującą i rozwija się w nim komórka jajowa.

W tym czasie kobieta może zaobserwować zmianę śluzu. Staje się on coraz bardziej rozciągliwy i lepki.

  • Faza owulacyjna

Po fazie folikularnej przychodzi moment kumulacji cyklu miesiączkowego, czyli owulacja. Pomiędzy 12 a 16 dniem cyklu pęcherzyk Graffa pęka i wypuszcza komórkę jajową. Rozpoczyna ona swoją wędrówkę jajowodem w stronę macicy. Okres ten nazywany jest dniami płodnymi, ponieważ właśnie wtedy, gdy w narządach płciowych kobiety znajdą się plemniki, może dojść do zapłodnienia. Trwa to około czterech-pięciu dni. Co prawda jajeczko żyje zaledwie jeden-dwa dni, jednak plemniki są w stanie w organizmie kobiety przeżyć nawet do kilku dni, dlatego jeśli plemniki przedostały się do dróg rodnych kobiety przed owulacją w okresie niepłodnym, zapłodnienie nie jest wykluczone.

W tym czasie śluz kobiety przypomina białko jajka kurzego. Jest bardzo lepki, niemal przeźroczysty i rozciągliwy. Dzięki niemu plemniki mogą łatwiej przedostać się do dojrzałej komórki jajowej i mają zapewnione składniki odżywcze przedłużające ich żywotność.

Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, komórka jajowa zaczyna obumierać, a organizm wkracza w kolejną fazę.

  • Faza lutealna

Faza ta następuje po owulacji. Niezapłodniona komórka jajowa obumiera, spada poziom progesteronu. Czas ten jest okresem dni niepłodnych, poprzedzają one bezpośrednio fazę menstruacyjną. Organizm kobiety przygotowuje się do kolejnej miesiączki, a cykl miesiączkowy zatacza koło, by rozpocząć się od nowa.

W tym czasie śluz kobiety staje się mętny i gęsty. Najczęściej ma mleczny lub lekko żółty kolor.

Do kiedy trwa cykl menstruacyjny?

Cykl menstruacyjny zaczyna się około 9-12 roku życia dziewczynki, czyli w okresie pokwitania i trwa średnio do 45-55 roku życia kobiety. W tym czasie zaczyna się przekwitanie, zwane również menopauzą.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: