Testy owulacyjne - cena, opinie i skuteczność

Staracie się o dziecko? Testy owulacyjne pomogą obserwować cykl owulacyjny. Czy są skuteczne? Jaka jest cena testów owulacyjnych i jakie są na ich temat opinie? Odpowiadamy.

Testy owulacyjne są jedną z metod obserwacji cyklu. Wyglądem przypominają testy ciążowe, podobny jest także sposób użycia.

Jak działają testy owulacyjne?

Testy owulacyjne wykrywają zawartość lutropiny w moczu. Hormon luteinizującey oznaczany jest jako LH, dlatego na opakowaniach wielu testów znajdziesz napis "LH test". Hormon ten powoduje pęknięcie pęcherzyka Graafa, a jego stężenie wzrasta na 24-36 godzin przed jajeczkowaniem. Niektóre testy owulacyjne badają także poziom estrogenu.

Testy owulacyjne - jak je wykonać?

Przy regularnych cyklach jajeczkowanie przypada zazwyczaj na 14 dzień cyklu - przy 28-dniowym cyklu). Aby wychwycić dobry moment, testy owulacyjne najlepiej robić 2-3 dni wcześniej (ok. 11 dnia cyklu), nie ma potrzeby, aby wykonywać je codziennie (oczywiście zakładając, że w cyklu nie ma żadnych nieprawidłowości).

Jak zrobić test owulacyjny? Przede wszystkim przeczytajmy ulotkę dołączoną do testu, producent na pewno opisał całą procedurę krok po kroku. Oprócz testu owulacyjnego będziemy potrzebować pojemnika na mocz - najlepiej do tego celu wykorzystać sterylny pojemnik kupiony w aptece (taki jak do podstawowych badań moczu). Wykonując test paskowy, w próbce moczu (nie musi być poranny, ale dobrze przed wykonaniem testu ograniczyć spożywanie płynów) zanurzamy test. Następnie na teście powinny pojawić się paski - kontrolny oraz drugi, który wykazuje, czy lutropina jest obecna w moczu.

Jaka jest skuteczność testów owulacyjnych?

Jeśli będziemy wykonywać testy na kilka dni przed owulacją, powinniśmy "wyłapać" moment wzrostu poziomu LH. Jednak np. przy zespole policystycznych jajników wyrzut hormonu może być nieregularny, niekiedy wzrost poziomu LH nie jest na tyle wyraźny, aby został wykryty przez test (pasek może niewystarczająco się wybarwić).

To także może cię zainteresować: Kalendarz dni płodnych a metody obserwacji cyklu

Testy owulacyjne - opinie internautek

Co o testach owulacyjnych sądzą użytkowniczki naszego forum? Potwierdzają, że test nie zawsze może być uznawany za jedyne źródło wiedzy o cyklu i wskazuje jedynie prawdopodobieństwo pęknięcia pęcherzyka w najbliższym czasie.

Pozytywny test owulacyjny pokazuje, że w ciągu 24-36 godzin MOŻE być owulacja, nie że będzie na 100%. Czasem pęcherzyk rozmyśla się i czeka z pęknięciem - czytamy w jednym z wątków.

Dlatego test może być pomocny, żeby na podstawie wyrzutu większej dawki hormonu LH wytypować prawdopodobną owulację, ale to tylko "PRAWDOPODOBIEŃSTWO". Ponadto test daje wynik pozytywny (ciemna PIERWSZA kreska - testowa!) na około 24h przed owulacją, a nie w jej trakcie lub po. Hormon LH jest w nadmiarze przed uwolnieniem jajeczka, przy i po owulacji linia testowa blednie - napisano w innym.

Testy owulacyjne polecane są jako dodatkowa metoda parom, które starają się o dziecko, nie są zalecane jako metoda antykoncepcyjna.

Są bardzo pomocne w wyznaczeniu dnia jajeczkowania dla osób, które starają się o poczęcie dziecka, ale raczej nie poleca się ich dla sytuacji odwrotnej (chyba, że tylko dla
współżycia w fazie niepłodności poowulacyjnej) - czytamy.

Testy owulacyjne - cena

Testy owulacyjne dostępne są w aptekach, pojawiają się także w wielu innych miejscach (np. w hipermarketach). Na opakowaniu znajdziecie napis "LH test" albo - po prostu - "test owulacyjny". Ile kosztuje test owulacyjny? Za najtańsze opakowanie zawierające 5 testów paskowych zapłacimy niewiele ponad 10 zł. Pięć sztuk testów strumieniowych to ok. 26-28 zł. Oczywiście cena zależy od firmy, rodzaju i miejsca w którym kupujemy test owulacyjny.

To także może cie zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.