Kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych: jak wyliczyć dni płodne?

Kiedy są dni płodne? Kalendarzyk pomoże trzymać rękę na pulsie. Kalendarzyk dni płodnych to coś, z czego często korzystają kobiety chcące zajść w ciążę, śledzące swój cykl. Termin owulacji jest niezwykle ważną informacją.

Kalendarzyk dni płodnych: obserwujemy swój cykl miesięczny

Dni płodne i niepłodne to coś, o czym warto wiedzieć. Nawet, jeśli nie zamierzasz z niego korzystać, dobrze mieć świadomość, kiedy występuje owulacja. Obserwując swoje ciało, nawet bez dokonywania dokładnych pomiarów, będziesz wiedziała, kiedy masz dni płodne.

Jak rozpoznać dni płodne?

Sposobów na rozpoznanie dni płodnych jest kilka, m.in.:

  • tzw. metoda Billingsa, czyli obserwacja śluzu - im bliżej terminu owulacji, tym więcej śluzu, jest on półprzeźroczysty i rozciągliwy
  • obserwacja szyjki macicy - w dni płodne jest ułożona wysoko, miękka
  • tzw. metoda Holta, czyli metoda termiczna - w czasie owulacji temperatura rośnie

Więcej o rozpoznawaniu dni płodnych przeczytasz tutaj: Chciałabym wiedzieć, jak rozpoznać dni płodne. Jakie są objawy?

Testy owulacyjne, czyli sprawdzamy dni płodne

Testy owulacyjne to jedna z metod obserwacji cyklu. W domowym zaciszu możemy sprawdzić poziom lutropiny w moczu. Ten hormon - oznaczany jako LH - odpowiedzialny jest za pęknięcie pęcherzyka Graffa. Jego stężenie wzrasta około 24-36 godzin przed jajeczkowaniem. Kiedy zrobić test owulacyjny? Przy 28-dniowym cyklu, najlepiej około 11 dnia cyklu.

Chcesz zajść w ciążę? Najlepiej współżyć kilka dni przed i kilka dni po owulacji. Plemniki w organizmie kobiety mogą przetrwać kilka dni. 

Kalendarzyk owulacji: kiedy jest jajeczkowanie?

Jeśli nasz cykl trwa 28 dni (cykl liczymy od pierwszego dnia miesiączki), owulacja zwykle przypada na 14 dzień cyklu. Kiedy jest owulacja? Wiele zależy od długości i regularności cyklu miesiączkowego. Regularny cykl to taki, który pojawia się w stałych odstępach czasu. Cykl trwający między 25 a 35 dni uznaje się za normę, a owulacja wypada zwykle 14 dni przed końcem cyklu.

Czy jest owulacja? W uproszczeniu, to moment, gdy komórka jajowa osiąga dojrzałość i jest gotowa do zapłodnienia. Przeczytaj więcej tutaj: Owulacja: osobisty kalendarzyk

Kalendarzyk dni płodnych: kalkulator

W obliczeniu terminu owulacji pomocne mogą okazać się także kalkulatory dni płodnych. Z kalkulatora skorzystasz w naszym serwisie, sprawdź tutaj: dni płodne - kalkulator.

Kalendarzyk miesiączkowy: spójrz w lustro

Zazwyczaj przed miesiączką czujemy się gorzej, na twarzy pojawiają się wypryski, włosy szybciej się przetłuszczają. Piersi stają się pełniejsze i wrażliwsze na dotyk. Z kolei przed owulacją czujemy się lepiej w swojej skórze, patrząc w lustro mamy poczucie, że wyglądamy dobrze, oczy nam błyszczą, skóra wygląda promienniej. Obserwując siebie - nie tylko badając śluz i temperaturę ciała - możemy nauczyć się wiele o swoim ciele i zachodzących w nim procesach.

Kalendarzyk dni niepłodnych

Dni niepłodne to czas między obumarciem komórki jajowej a pojawieniem się miesiączki.

Jeśli chcesz obserwować swój cykl, zanim wyciągniesz jakieś wnioski musisz to robić regularnie przynajmniej przez pół roku.

Pamiętaj, że wszystkie wymienione metody obarczone są ryzykiem błędu. Drobne odchylenia od normy naszego życia mogą sprawiać, że np. temperatura naszego ciała zmieni się i pomiar nie będzie miarodajny.

Obejrzyj wideo:

"Kiedy zobaczyłem ciebie po raz pierwszy..." Znani ojcowie o najważniejszym momencie w swoim życiu [WIDEO]

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA