Dni płodne i niepłodne to coś, o czym warto wiedzieć. Nawet, jeśli nie zamierzasz z niego korzystać, dobrze mieć świadomość, kiedy występuje owulacja. Obserwując swoje ciało, nawet bez dokonywania dokładnych pomiarów, będziesz wiedziała, kiedy masz dni płodne.
Sposobów na rozpoznanie dni płodnych jest kilka, m.in.:
Więcej o rozpoznawaniu dni płodnych przeczytasz tutaj: Chciałabym wiedzieć, jak rozpoznać dni płodne. Jakie są objawy?
Testy owulacyjne to jedna z metod obserwacji cyklu. W domowym zaciszu możemy sprawdzić poziom lutropiny w moczu. Ten hormon - oznaczany jako LH - odpowiedzialny jest za pęknięcie pęcherzyka Graffa. Jego stężenie wzrasta około 24-36 godzin przed jajeczkowaniem. Kiedy zrobić test owulacyjny? Przy 28-dniowym cyklu, najlepiej około 11 dnia cyklu.
Chcesz zajść w ciążę? Najlepiej współżyć kilka dni przed i kilka dni po owulacji. Plemniki w organizmie kobiety mogą przetrwać kilka dni.
Jeśli nasz cykl trwa 28 dni (cykl liczymy od pierwszego dnia miesiączki), owulacja zwykle przypada na 14 dzień cyklu. Kiedy jest owulacja? Wiele zależy od długości i regularności cyklu miesiączkowego. Regularny cykl to taki, który pojawia się w stałych odstępach czasu. Cykl trwający między 25 a 35 dni uznaje się za normę, a owulacja wypada zwykle 14 dni przed końcem cyklu.
Czy jest owulacja? W uproszczeniu, to moment, gdy komórka jajowa osiąga dojrzałość i jest gotowa do zapłodnienia. Przeczytaj więcej tutaj: Owulacja: osobisty kalendarzyk
W obliczeniu terminu owulacji pomocne mogą okazać się także kalkulatory dni płodnych. Z kalkulatora skorzystasz w naszym serwisie, sprawdź tutaj: dni płodne - kalkulator.
Zazwyczaj przed miesiączką czujemy się gorzej, na twarzy pojawiają się wypryski, włosy szybciej się przetłuszczają. Piersi stają się pełniejsze i wrażliwsze na dotyk. Z kolei przed owulacją czujemy się lepiej w swojej skórze, patrząc w lustro mamy poczucie, że wyglądamy dobrze, oczy nam błyszczą, skóra wygląda promienniej. Obserwując siebie - nie tylko badając śluz i temperaturę ciała - możemy nauczyć się wiele o swoim ciele i zachodzących w nim procesach.
Dni niepłodne to czas między obumarciem komórki jajowej a pojawieniem się miesiączki.
Jeśli chcesz obserwować swój cykl, zanim wyciągniesz jakieś wnioski musisz to robić regularnie przynajmniej przez pół roku.
Pamiętaj, że wszystkie wymienione metody obarczone są ryzykiem błędu. Drobne odchylenia od normy naszego życia mogą sprawiać, że np. temperatura naszego ciała zmieni się i pomiar nie będzie miarodajny.
Obejrzyj wideo:
To także może cię zainteresować: