22 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

22 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

Skóra płodu jest częściowo przezroczysta. W dwudziestym drugim tygodniu ciąży dziecko może już pochwalić się delikatnymi rzęsami, na głowie rosną włoski. Czoło jest wysokie, broda spiczasta, między nosem a górną wargą zaczyna się uwidaczniać pionowa bruzda. Ostateczny kształt (niepowtarzalny u każdego człowieka) mają już małżowiny uszne.

Maluszek już słyszy i odczuwa wibracje. Rozmawiaj z dzieckiem i głaszcz delikatnie brzuch. Płód ma nadal zamknięte powieki, ale oczy są już wrażliwe na światło.

Dziecko waży ok. 450 g, mierzy 19 cm, a według wymiaru CHL, czyli od czubka głowy do pięt może już mierzy nawet ok. 28 cm.

22 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W 22 tygodniu ciąży Twój brzuch jest już ładnie zaokrąglony i nie ma wątpliwości, że oczekujesz dziecka. Na pewno już zauważyłaś, albo poczułaś, że w niezwykły sposób przyciągasz uwagę otoczenia. Sama idea ciąży i dziecka wiąże się z oczekiwaniem na coś dobrego, nowego, radosnego, jest ekscytująca.

Niektórzy ludzie nie mogą oprzeć się pokusie "wtrącenia się" w tę sytuację, na przykład, wcale o to nie proszeni, udzielają mnóstwo "dobrych" rad lub zadają pytania typu: "Czy to chłopczyk czy dziewczynka?", "Kiedy ma pani termin?", "Ciężko w tym upale?". Intencje zazwyczaj mają dobre.

Są też tacy, którzy posuwają się jeszcze dalej i nie pytając o zgodę, dotykają brzucha tak jakby był przedmiotem magicznym, a nie częścią ciała drugiej osoby. Przesąd głosi, że dotknięcie brzucha ciężarnej przynosi podobno szczęście. Jednej kobiecie w niczym nie będą przeszkadzać takie zachowania, innej bardzo. Masz prawo postawić granicę, czyli dopuszczać tylko takie sytuacje, które są dla Ciebie miłe, a ucinać kontakty, które naruszają twoje osobiste granice, mówiąc np. "Przepraszam, ale proszę tego nie robić (nie mówić), to mi przeszkadza".

Jeśli chcecie poznać płeć dziecka, poproście lekarza, aby to sprawdził na badaniu USG. Teraz może już to zrobić z dużą dozą pewności.

W 22 tygodniu już wszystkie przyszłe mamy czują ruchy dziecka. Jeśli nadal ich nie odczuwasz, zgłoś się do lekarza. Kiedy położysz ręce na brzuchu, maluch poczuje promieniujące z nich ciepło i przysunie się do jego źródła.

Brzuch szybko rośnie, jeśli masz skłonności mogą pojawić się na skórze rozstępy. Codziennie dobrze nawilżaj skórę brzucha i piersi kremem przeciw rozstępom.

Na nogach mogą pojawić się bolesne żylaki. Za ich powstanie odpowiedzialne są hormony ciążowe, zwiększona ilość krwi, a także ucisk, jaki wywiera powiększająca się macica na przebiegające przez miednice żyły. Żylaki stają się ciążowym utrapieniem zwłaszcza, gdy dużo siedzisz, np. pracując przy komputerze. Żeby nie dopuścić do powstania żylaków, staraj się po powrocie do domu odpoczywać z nogami ułożonymi powyżej tułowia, a w nocy podkładaj pod nie złożony koc lub wałek. Jeśli żylaki już się zrobiły, noś specjalne rajstopy dla ciężarnych, które wspomagają przepływ krwi w górę.

22 tydzień ciąży to ważna granica w nazewnictwie medycznym. Po przekroczeniu tego tygodnia ciąży lekarze nie mówią już o poronieniu, lecz o przedwczesnym porodzie.

Pamiętaj!

Skurcze w ciąży. Jak rozpoznać te niebezpieczne?

Macica jest mięśniem niezwykłym. Przed ciążą jest wielkości gruszki, a tuż przed porodem wypełnia nieomal całą jamę brzuszną i waży około kilograma! Musi więc się rozciągnąć, a następnie wykonać olbrzymi wysiłek, jakim jest wypchnięcie dziecka na świat. Macica kurczy się niemal od samego początku ciąży, w miarę jak włókna mięśniowe się wydłużają.

Wiele kobiet tych skurczów nie czuje. Czasem tylko, głaszcząc się po brzuchu, możesz zauważyć, że macica zmienia kształt na bardziej kulisty. Stan ten występuje kilkanaście razy na dobę, w nieregularnych odstępach i ustępuje po kilku sekundach. Fizjologiczne jest także twardnienie brzucha po współżyciu - w czasie orgazmu wyzwala się oksytocyna, która wywołuje skurcze.

Im bliżej terminu porodu, tym częściej będziesz odczuwała skurcze - szczególnie wtedy, kiedy dużo się ruszasz, gwałtownie zmieniasz pozycję ciała lub dotykasz brzucha. Także harce malucha mogą spowodować chwilowe pobudzenie macicy. Nie martw się - tak właśnie wygląda trening macicy przed porodem. To skurcze Braxtona Hicksa. Ich zadaniem jest bezpośrednie przygotowanie do narodzin - włókna mięśniowe macicy przesuwają się ku górze, co sprawia, że utkanie jej dolnej części, położonej tuż nad szyjką, robi się luźniejsze (ułatwi to rozwieranie się szyjki w czasie porodu). Te skurcze występują najczęściej wieczorem lub po wysiłku, czasem seriami. Dla niektórych kobiet są bolesne. Wykorzystaj je, żeby poćwiczyć prawidłowe oddychanie, znaleźć najdogodniejszą dla siebie pozycję. Da Ci to poczucie pewności siebie, kiedy zacznie się akcja porodowa.

Uwaga! Jeśli czujesz tępy ból w dole brzucha, podobny do tego, jaki zapowiada miesiączkę, albo masz uczucie, że macica ciąży ku dołowi i jednocześnie bolą Cię plecy w okolicy lędźwiowej, zasięgnij porady położnej lub lekarza. Podobnie należy postąpić przy plamieniu.

Czy wiesz, że...

Rytmiczne kilkunastominutowe drgania brzucha w ciąży to objaw czkawki u dziecka.

Dzięki czkawce doskonali się układ oddechowy malucha. Jest to absolutnie normalne zjawisko i nie ma się czym niepokoić. W niczym dziecku nie zagraża, a prawdopodobnie i nie przeszkadza.

Czkawka jest jedynie wynikiem normalnej w tym czasie niedojrzałości układu nerwowego dziecka. Nie mamy na nią żadnego wpływu, mija sama po jakimś czasie. Można się jedynie spodziewać, że po narodzeniu dziecko będzie miewało napady czkawki o tych samych porach, co wtedy, gdy było w brzuchu.

Dowiedz się więcej o 22 tygodniu ciąży:

  1. Pewnie odczujesz na swojej skórze, co kryje się pod terminem "uderzenia gorąca". Hormony ciążowe mogą przestroić Twoje odczuwanie ciepła, dlatego ubieraj się na cebulkę w stroje z naturalnych, przewiewnych materiałów.

  2. Zastanawiasz się nad wyborem szpitala, w którym chciałabyś urodzić dziecko? Sprawdź na www.rodzicpoludzku.pl jakie opinie wystawiły mamy szpitalom w Twojej miejscowości.

  3. Nie lubisz pić mleka? Nie musisz, ale koniecznie spożywaj przetwory mleczne. Nie wszystkie są jednakowo bogate w wapń. Najbogatszym źródłem tego pierwiastka są żółte sery, jogurty, kefiry, maślanki. Najuboższym - biały ser i twarożki. Naleśniki z serem czy leniwe pierogi nie wzmocnią znacząco układu kostnego Twojego ani dziecka.

  4. Niezapomniany moment ciąży - USG "połówkowe". Prawdopodobnie trudno Wam będzie dostrzec zarysy ciała dziecka - urosło na tyle, że nie mieści się w pełnym kadrze monitora. Lekarz będzie po kolei opowiadał Wam, co widzi, może uda się dostrzec charakterystyczne kształty rąk, nóg, profil buzi. Nie zawsze udaje się określić płeć, rozpoznanie jest nieco trafniejsze u chłopców niż u dziewczynek.

  5. Pewnie coraz częściej myślicie nad wyborem imienia dla dziecka. To ważna decyzja. Zastanówcie się, jak imię będzie współgrać z nazwiskiem (bardzo oryginalne imię u dziewczynki może stać się problemem, gdy wyjdzie ona za mąż i zmieni nazwisko), czy nie jest zbyt popularne lub zbyt dziwaczne, czy dobrze brzmi w skrócie i przy dziecięcym seplenieniu...

  6. Powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy i częściej chodzisz do łazienki. Pod koniec ciąży może zdarzyć się niewielkie popuszczanie moczu. Kup w aptece chłonne i dyskretne wkładki, specjalnie przeznaczone do tego celu. Są skuteczniejsze od podpasek.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Do tej pory w to, że jesteś w ciąży, wierzyłaś na podstawie wyników badań. A teraz nadchodzi czas, w którym poczujesz ruchy dziecka i usłyszysz bicie jego serca.

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo