19 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

16.06.2019Zmień

19 tydzień ciaży: co dzieje się z dzieckiem

W dziewiętnastym tygodniu ciąży płuca są już niemal wykształcone, ale nie umieją jeszcze oddychać. By wprawić się w tej umiejętności, dziecko aż do dnia porodu połyka wody płodowe. Jeszcze w czasie porodu płuca noworodka wypełnione będą wodami płodowymi, część wypłynie przez usta i nos wyciśnięta skurczami mięśnia macicy, część zostanie wchłonięta przez naczynia krwionośne.

Powstają kubki smakowe.

Włókna nerwowe pokrywają się meliną. To substancja izolująca nerwy. Dzięki temu ruchy dziecka stają się skoordynowane. Układ krwionośny już funkcjonuje. Codziennie przez ciałko przepływa około 25-30 litrów krwi dostarczającej organizmowi dziecka niezbędnych składników.

Dziecko potrafi już chwytać i zaczyna słyszeć! Docierają do niego znajome i kojące dźwięki - Twój głos, spokojny szum domu. Ale może też reagować lękiem na głośne dźwięki. Dlatego warto unikać słuchania bardzo głośnej muzyki czy przebywania w szczególnie hałaśliwych miejscach.

Jeśli czujesz już ruchy dziecka i słuchając muzyki będziesz śledzić jego reakcje, może z czasem uda Ci się stwierdzić, jaka jest jego ulubiona płyta. Ta wiedza przyda się po porodzie, łatwo będzie odgadnąć, jaki dźwięk uspokoi niemowlę.

W 19 tygodniu ciąży dziecko mierzy 13-15 cm, a od czubka głowy do pośladków około 18 cm i waży 200 g.

19 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Większość kobiet, na tym etapie ciąży, czuje się dobrze, tryska energią. Ciesz się zatem swoja witalnością, ale też odpoczywaj.

Podczas mycia zębów dziąsła mogą krwawić. Zwiększony przepływ krwi sprawia, że są one bardziej obrzęknięte i podatniejsze na zranienia.

Jeśli jesteś wieloródką, w 19 tygodniu ciąży możesz już czuć ruchy dziecka. Aktywność mieszkańca Twojego brzucha rośnie w czasie Twojego odpoczynku, szczególnie po bogatym posiłku. W chwili Twojej aktywności, ruchy płodu są mniej intensywne i słabiej odczuwalne.

W tym tygodniu mogą pojawić się obrzęki nóg. Puchnięcie nóg to wynik zatrzymania płynów w tkankach i ucisku powiększającej się macicy na żyły, szczególnie żyłę główną dolną, do której spływa krew z żył nóg. Dolegliwość tę częściej mają kobiety, które mało się ruszają lub muszą dużo stać. Problem zwykle nasila się w upalne letnie dni. Jeżeli zauważyłaś, że ostatnio często puchną Ci nogi, unikaj długiego stania, a po ciężkim dniu odpoczywaj w chłodnym miejscu, leżąc na lewym boku z nogami ułożonymi wyżej niż tułów. Ulgę może też przynieść smarowanie żelem chłodzącym. Dużo pij, najlepiej niegazowanej wody mineralnej (średniozmineralizowanej). Unikaj solenia potraw (nadmiar soli sprzyja zatrzymywaniu płynów w organizmie).

Zwykle po odpoczynku opuchlizna się zmniejsza. Jeśli tak się nie dzieje lub puchną nie tylko nogi, ale także ręce albo twarz, należy skontaktować się z lekarzem. Może to świadczyć o chorobie nerek lub zaburzeniach krążenia, które wymagają leczenia.

Silne obrzęki mogą też być objawem gestozy, czyli zatrucia ciążowego. Zwykle jednak towarzyszą im wtedy inne niepokojące symptomy: wzrost ciśnienia krwi, silne bóle głowy, zaburzenia widzenia (mroczki przed oczami). W razie takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Gestoza może być niebezpieczna dla mamy i dla dziecka i trzeba jak najszybciej zacząć ją leczyć.

Pamiętaj!

Zapalenie pęcherza i infekcja pochwy. Nie lekceważ. Lecz.

Powszechną dolegliwością (występującą u co dziesiątej ciężarnej) są infekcje układu moczowego, przede wszystkim zapalenie pęcherza. W przypadku rozległego zakażenia lekarz przepisuje odpowiedni, całkowicie bezpieczny, antybiotyk. Przy lżejszej infekcji zaleci leki bez recepty. Odkażająco działa wywar z korzenia pietruszki.

Kobiety w ciąży często zapadają także na infekcje pochwy, ponieważ tkanki są bardziej ukrwione, a system odpornościowy nieco osłabiony, łatwiej dochodzi do wszelkich zakażeń. Wodniste mleczne upławy o łagodnym zapachu nie są, wbrew pozorom, zwiastunem infekcji - w ostatnich miesiącach ciąży mogą być nawet tak obfite, że będziesz musiała użyć podpasek (nie stosuj tamponów, bo ryzykujesz wprowadzeniem do pochwy niebezpiecznych bakterii).

Natomiast upławy żółtawe, zielonkawe, o serowatej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu świadczą o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym. Ginekolog zaleci wtedy odpowiednią kurację środkami dostępnymi wyłącznie na receptę.

Czy wiesz, że...

W czasie ciąży powinno się bardzo ostrożnie korzystać ze słońca.

Długie leżenie w pełnym słońcu może spowodować nadmierne przegrzanie organizmu, zasłabnięcie, bóle głowy. Może to być również niebezpieczne dla dziecka. Poza tym hormony ciążowe powodują, że skóra opala się nierówno, na twarzy mogą powstać trudne do usunięcia przebarwienia. Lepiej więc siedzieć pod parasolem i opalać się tylko w ruchu. A twarz smarować kremem z wysokim filtrem.

Solarium jest już passe, jeśli pomimo tego korzystałaś ze sztucznego opalania, to na czas ciąży całkowicie zrezygnuj z narażania się na promienie UV.

Dowiedz się więcej o 19 tygodniu ciąży:

 1. Po wstaniu z łóżka masz zawroty głowy i czujesz, że zaraz zemdlejesz? To normalne, w Twoich naczyniach krąży teraz znacznie więcej krwi, układ krwionośny jest nieco przeciążony. Po prostu mniej gwałtownie zmieniaj położenie.

 2. Zastanówcie się, czy podczas badania USG będziecie chcieli poznać płeć dziecka. Wsłuchajcie się w to, co Wam serca podpowiadają, nie ulegajcie naciskom rodziny.

 3. Skóra na brzuchu zaczyna być porządnie napięta i rozciągnięta, a to może spowodować uporczywe swędzenie. Kilka razy dziennie stosuj nawilżający krem lub oliwkę.

  • Pomyśl o masażu!

   Pomyśl o masażu!

   Masaż pobudza krążenie krwi i limfy, co w ciąży jest bardzo ważne. Delikatny automasaż jest też całkowicie bezpieczny.

 4. Jeśli masz wadę wzroku, przed porodem potrzebna będzie konsultacja okulistyczna. W rzadkich przypadkach (bardzo duża krótkowzroczność, zły stan dna oka - siatkówki) lekarz zaleca poród przez cesarskie cięcie lub skrócenie II fazy porodu. Ale nie martw się na zapas - nawet przy wadzie powyżej -6 dioptrii można mieć zdrowe dno oka i rodzić siłami natury.

 5. Wybierając na targu warzywa i owoce na obiad sięgaj szczególnie po te ciemnozielone i żółto-pomarańczowe. Pierwsze zawierają kwas foliowy, pierwsze i drugie - solidną dawkę potrzebnego Ci beta-karotenu.

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Na początku drugiego trymestru Twoje ciało zaczyna się zmieniać. A Ty musisz za tymi zmianami jakoś nadążyć

W dziewiętnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W dziewiętnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo