9 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

9 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W dziewiątym tygodniu ciąży rozpoznawalne stają się rysy twarzy: rozwija się górna warga, pojawiają się dziurki w nosie, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy ku przodowi. Oczy pozostają nadal zamknięte. Wydłuża się szyja, ale głowa wciąż przylega do klatki piersiowej. Na klatce widać już brodawki sutkowe.

U chłopców wykształcają się jądra, a u dziewczynek - jajniki ( w brzuchu w okolicy nerek) zewnętrzne narządy płciowe u obu płci nadal są jednakowe. Tułów wydłuża się i prostuje. Samorzutnie kurczą się mięśnie, dzięki czemu dziecko porusza się w pęcherzu płodowym.

Mózg rozwija się w tempie ekspresowym, to dlatego głowa stanowi aż połowę długości zarodka. Z pęcherzyków mózgowych, które wykształciły się w 6 tygodniu ciąży, tworzą się półkule mózgowe, międzymózgowie z przysadką produkującą ważne hormony oraz tyłomózgowie, gdzie mieści się m.in. ośrodek odpowiedzialny za oddychanie.

Kostnieją żebra i kręgi, dzięki temu zarodek staje się coraz bardziej stabilny. W 9 tygodniu ciąży całe ciało dziecka obrasta też delikatnym meszkiem zwanym lanugo.

9 tydzień: co dzieje się z Tobą

Zwiększone ukrwienie sprawia, że dziąsła stają się opuchnięte. Mogą krwawić podczas mycia zębów. Nadal masz bardzo wyczulone zmysły. Pewne zapachy, dźwięki, dotyk, mogą Cię drażnić bardziej niż zwykle. Mdłości i nudności w tym tygodniu mogą osiągnąć swoje apogeum.

Jeśli dotąd uprawiałaś sport, nie rezygnuj z niego. Ruch jest potrzebny Tobie i dziecku. Unikaj jednak sportów, w których łatwo o upadek (jazda konna, skoki, narciarstwo, jazda na rolkach czy łyżwach), bo ten mógłby być groźny dla dziecka. Poza tym dziecko nie lubi szybkich i gwałtownych ruchów.

W dziewiątym tygodniu ciąży możesz już lekko się zaokrąglić. Ulubione, dopasowane dżinsy mogą przestać się dopinać. Nic w tym dziwnego, w końcu macica w tym tygodniu rozmiarem przypomina już dużego grapefruita.

Pamiętaj!

Spadek wagi w pierwszym trymestrze - czy to normalne?

W pierwszych trzech miesiącach ciąży przyrost wagi jest stosunkowo mały. W zależności od budowy ciała kobiety, wynosi od jednego do trzech kilogramów. W pierwszych miesiącach może się nawet zdarzyć, że przyszła mama chudnie 0,5-2 kg. Najczęściej dzieje się tak, gdy męczą Cię silne wymioty. Przyczyną spadku wagi może być też złe odżywianie i zbyt intensywny tryb życia. Jeśli spadek wagi jest niewielki, wystarczy nieco zwolnić tempo życia i zadbać o dobrze zbilansowaną dietę.

Powinnaś jeść 5-6 zdrowych posiłków w ciągu dnia. Przede wszystkim - dużo warzyw i produktów pełnoziarnistych. Warto też, by od czasu do czasu na talerzu znalazły się produkty bardziej kaloryczne (tłuste ryby morskie, żółty ser, warzywa strączkowe, koktajle mleczno-owocowe, banany, orzechy). Jeśli w pierwszym trymestrze waga spadła ponad 3 kg, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Czy wiesz, że...

Samopoczucie kobiet, które gimnastykują się podczas ciąży jest zazwyczaj lepsze niż tych, które całkowicie zrezygnowały ze sportów.

Ćwicz, ale nie forsuj się. Jeżeli poczujesz pierwsze oznaki zmęczenie, odpocznij. Wszystkie formy gimnastyki związane z wodą - oprócz skoków do wody - nie stanowią zagrożenia dla ciąży. Pływanie to idealne rozwiązanie dla przyszłych mam. Wodna gimnastyka nie obciąża stawów, a w wodzie, dzięki wyporności, rosnący brzuch nie będzie Ci przeszkadzał. Jeśli po wysiłku poczujesz skurcze macicy, ewidentne zmęczenie, to znak, że ćwiczenia trzeba ograniczyć. Rozsądek powinien być Twoim najlepszym doradcą.

Dowiedz się więcej o 9 tygodniu ciąży:

 1. Porozmawiaj z mężem o czekającym Was pierwszym USG. To będzie badanie sondą dopochwową, ale lekarz przeprowadzi je na pewno sprawnie i dyskretnie. Zresztą oboje będziecie wpatrzeni w ekran i rysujące się na nim kształty Waszego dziecka.

  • Po co robi się badania USG?

   Po co robi się badania USG?

   Widok dziecka na ekranie monitora to wzruszające przeżycie. Ale USG to przede wszystkim ważne badanie, dzięki któremu możemy upewnić się, że ciąża rozwija się prawidłowo.

 2. Pewnie zastanawiasz się już, czy to będzie syn czy córka... Czy wiesz, że właśnie teraz u chłopca wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynki - jajeczka, ale narządy płciowe na razie wyglądają jednakowo?

 3. Pierwszy trymestr ciąży znany jest z tego, że kobietę nagle nachodzą kulinarne zachcianki. Jeśli masz wielki apetyt na kiszone ogórki, śledzia, lody czy inne przysmaki, możesz nieco ulegać pokusom, choć w granicach rozsądku.

 4. Jeśli chcesz, możesz zacząć stosować specyfik (lub oliwkę) na rozstępy. Myślisz, że to za wcześnie, bo nie widać jeszcze brzucha? Jednak warto już teraz przygotować skórę na porządne rozciąganie.

 5. Czy czasem masz dziwne uczucie, że o swojej ciąży myślisz jak o czymś, co przydarzyło się komuś innemu, nie Tobie? Większości kobiet na początku trudno jest pojąć i przyswoić sobie tak wielką zmianę w życiu. Poczekaj, aż zobaczysz dziecko na USG a potem poczujesz jego ruchy. Zrozumiesz, że stajesz się mamą...

 6. Może zaczniesz pisać pamiętnik ciąży? Wrażenia są ulotne, a spisane na papierze lub w komputerowym pliku staną się kiedyś niezwykłym przekazem dla Twojego dziecka.

 7. Twoja macica rozciąga się - możesz to odczuwać jako pobolewanie w podbrzuszu, podobne do tego przed miesiączką. Jeśli nie ma plamienia czy krwawienia, nie bój się. Skonsultuj się z lekarzem, prawdopodobnie przepisze bezpieczny środek rozkurczowy.

  • Skurcze macicy

   Skurcze macicy

   Mogą się pojawiać w wielu momentach. Niektóre to tylko trening dla macicy, inne pomagają dziecku się urodzić. Jak je odróżnić?

  • Krwawienia w ciąży: co mogą oznaczać?

   Krwawienia w ciąży: co mogą oznaczać?

   Krwawienie w ciąży nie zawsze grozi poronieniem. Zawsze jednak jest sygnałem, że czas zwolnić tempo.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Drugi pasek na teście ciążowym nie pozostawia wątpliwości. Czas wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa.

W dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo