11 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

11 tydzień ciąży: co dzieje z dzieckiem

W jedenastym tygodniu ciąży skóra płodu już się zaróżowiła, choć nadal jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Głowa - przedtem przywiedziona do mostka - teraz odchyla się do tyłu, robi się bardziej owalna. Szyja staje się cieńsza i smuklejsza.

Zaczynają także różnicować się zewnętrzne narządy płciowe chłopców. Do tej pory i chłopcy i dziewczynki mieli guzek płciowy - pomarszczoną wypustkę z dziurką na zewnętrznej powierzchni. W 11 tygodniu ciąży chłopcy dostają zastrzyk męskich hormonów z jąder, ich prącie stopniowo wydłuża się i wygładza, a otwór przesuwa się na czubek główki penisa. Narządy płciowe dziewczynek na razie pozostają bez zmian. Za kilka tygodni wypustka wciągnie się i stanie się łechtaczką, a ze zmarszczek ukształtują się wargi.

Płód aktywnie się porusza, obraca, wymachuje rączkami, nóżkami. Jednak ze względu na niewielki rozmiar dziecka nie jesteś w stanie tych ruchów wyczuć.

Maluch ma 5-6 cm długości i waży ok. 8 g - tyle, co czubata łyżeczka cukru.

11 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W 11 tygodniu ciąży rozpulchniona, powiększająca się macica uciska na pęcherz i zmniejsza jego objętość. Ta dolegliwość będzie Ci niestety towarzyszyć już do końca ciąży. Przyzwyczaj się do tego, że przez najbliższe kilka miesięcy, zanim się gdzieś wybierzesz, upewnisz się, że w pobliżu są czyste toalety. Nie ograniczaj z tego powodu płynów. Pij około 8 szklanek wody dziennie.

Jeśli to Twoja druga ciąża, być może w tym tygodniu brzuch się delikatnie zaokrągli. Na nogach i na brzuchu może pojawić się więcej prześwitujących przez skórę żyłek (naczynia krwionośne).

Jeśli masz rodzinną skłonność do żylaków, powinnaś od początku ciąży robić wszystko, by im zapobiec. Staraj się nie przytyć więcej niż 12-15 kg. A poza tym:
- unikaj długiego stania, siedzenia na niskich krzesłach, przegrzewania się,
- nie noś obcisłych podkolanówek ani butów na obcasach,
- nie korzystaj z sauny, nie opalaj się,
- chodź na spacery, gimnastykuj się, pływaj,
- poruszaj nogami, gdy musisz długo siedzieć,
- bierz zimne prysznice nóg,
- w czasie odpoczynku układaj nogi wysoko,
- w przypadku wątpliwości udaj się po poradę do chirurga naczyniowego i na badanie dopplerowskie żył,
-idź szybko do lekarza, jeśli noga, na której są żylaki, nagle spuchnie i zacznie boleć lub sinieć.

Pamiętaj!

Badania prenatalne

Między 11 a 14 tygodniem ciąży powinnaś wykonać USG genetyczne. To bardzo ważne badanie, całkowicie bezpieczne dla dziecka, pozwala wstępnie ocenić budowę płodu i wykluczyć (czasem wykryć) najcięższe wady rozwojowe: wodogłowie, przepukliny rdzeniowe i brzuszne, większość wad serca i zespoły: Downa, Edwardsa, Patau. W czasie USG mierzy się m.in. szerokość tzw. przejaśnienia karkowego (zwanego też przeziernością karkową). Zbyt szerokie jest typowe dla płodów z zespołem Downa i innymi poważnymi wadami wrodzonymi.

USG nie daje całkowitej pewności, że dziecko jest w pełni zdrowe. Nie obawiaj się tego badania, bądź świadoma, że wykonujesz je po to, aby wykluczyć wady i nieprawidłowości. 95 proc. kobiet nie słyszy niepokojących wieści. Nawet jeśli zostaną stwierdzone wady na tym etapie rozwoju, to i tak będzie wymagana dalsza weryfikacja. Jednym z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które umożliwiają diagnostykę, jest test podwójny zwany testem PAPP-A, który polega na badaniu biochemicznych parametrów krwi matki.

Test PAPP-A wykonuje się w tym samym czasie co USG, czyli między 11 a 14 tygodniem ciąży. Jest to badanie krwi matki, które pozwala ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, Edwardsa i Patau. Polega na ocenie stężenia białka PAPP-A oraz beta hCG. Wynik ujemny oznacza niskie ryzyko wystąpienia wady (ale nie daje całkowitej pewności, że dziecko jest zdrowe). Dodatni stanowi wskazanie do dalszych badań. Ale o niczym nie przesądza. Tylko jedna na pięćdziesiąt kobiet z dodatnim wynikiem testu PAPP-A rodzi dziecko z zespołem Downa. Test PAPP-A to badanie całkowicie bezpieczne dla płodu. Decyzję o wykonaniu testu możesz podjąć sama i na własne życzenie.

Zdecyduj się na to badanie, jeśli w rodzinie Twojej lub męża były incydenty urodzenia dzieci z zespołem Downa lub innych uszkodzeń genetycznych. Dobry lekarz na jednej z pierwszych wizyt ciążowych przeprowadzi z Tobą wywiad genetyczny. Po takim wywiadzie, być może zleci ci test PAPP-a. Pamiętaj, test PAPP-A jest odpowiedni dla pacjentek w każdym wieku, ponieważ około 70 proc. dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety przed 35 rokiem życia.

Do 14 tyg. ciąży możesz wykonać również biopsję kosmówki, której komórki pod względem genetycznym są takie same jak komórki płodu. To badanie inwazyjne. Dzięki temu badaniu można wykluczyć lub potwierdzić wady chromosomalne płodu, np. zespół Downa. Biopsja kosmówki polega na pobraniu próbki tkanek poprzez nakłucie przez powłoki brzuszne lub za pomocą cienkiego cewnika wprowadzonego do macicy przez kanał szyjki. Na wynik biopsji czeka się kilka dni. Jest pewny, ale badanie stwarza pewne ryzyko poronienia (1 proc.) i uszkodzenia płodu.

Amniopunkcja polega na nakłuciu worka owodniowego przez powłoki brzuszne (pod kontrolą USG) i pobraniu próbki płynu owodniowego wraz z zawieszonymi w nim komórkami płodu (np. fragmenty złuszczonego naskórka). Komórki te są odwirowywane i hodowane w laboratorium, a następnie poddawane badaniom cytogenetycznym by wykryć ewentualne mutacje genowe. Płyn owodniowy można też zbadać w kierunku chorób zakaźnych i innych nieprawidłowości. Zabieg wykonuje się między 14 a 20 tygodniem ciąży. Można to zrobić w znieczuleniu miejscowym. Na wyniki amniopunkcji trzeba czekać od 10 do 20 dni. Możliwe powikłania to krwawienie lub odpływanie płynu owodniowego. Ryzyko straty ciąży po amniopunkcji, podobnie jak przy biopsji trofoblastu, wynosi od 0,5 do 1 proc.

Czy wiesz, że...

Możesz skorzystać z nowej metody nieinwazyjnego, genetycznego badania na obecność trisomii płodu (test NIFTY).

Test NIFTY jest bezpieczny dla matki i płodu. Pozwala uniknąć badań inwazyjnych. NIFTY to skrót od ang. Non-invasive Fetal Trisomy Test, czyli Nieinwazyjny Test Prenatalny, służący do wykrywania ryzyka trisomii płodu. Badanie polega na izolacji DNA dziecka z krwi matki (do badania wystarczy 5 ml krwi matki, a nie płodu), a następnie jego analizie za pomocą zaawansowanych technik sekwencjonowania.

Test nie niesie ze sobą ryzyka powikłań, charakteryzuje się dużą czułością oraz dokładnością powyżej 99 proc. Jest przeznaczony do określenia ryzyka wystąpienia trisomii chromosomów: 21, 18, 13, czyli najczęściej występującymi zespołami wad wrodzonych wywołanymi przez obecność dodatkowych kopii chromosomów - zespołem Downa (trisomia 21), zespołem Edwardsa (trisomia 18) oraz zespołem Patau (trisomia 13). Test NIFTY możesz wykonać pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży. Badanie nie jest refundowane, jego koszt to ponad 2500 zł.

Dowiedz się więcej o 11 tygodniu ciązy:

  1. Nudności powinny niedługo się skończyć. Jednak być może przez całą ciążę towarzyszyć Ci będą odmienne upodobania czy uprzedzenia. Wiele kobiet w ciąży nie może znieść niektórych zapachów (papierosów, kawy, ulubionych dotąd perfum), smaków, a nawet... kolorów.

  2. Pamiętaj, by unikać słońca! Skóra w ciąży podatna jest na przebarwienia.

  3. U kobiet, które w wyniku tzw. niedomogi lutealnej, obserwowały w pierwszych tygodniach ciąży plamienia, mija ono z końcem pierwszego trymestru. To już niedługo!

  4. Jeśli to Twoja kolejna ciąża, pewnie zastanawiasz się, jak do powiększenia rodziny przygotować starsze dziecko. Jeśli jest na tyle duże, by zrozumieć, że będzie miało rodzeństwo, poinformujcie je o tym oboje. Nie mówcie, że będzie wspaniale, ani nie straszcie zmianami w życiu. Dajcie jemu i sobie czas na oswojenie się z tą sytuacją. Okazujcie mu dużo uwagi i miłości.

  5. W Twojej diecie powinny znaleźć się różne rodzaje ryb. Są źródłem białka, jodu, fosforu, wapnia, kwasów tłuszczowych omega 3... Nie jedz ich jednak na surowo (w sushi), unikaj wędzonych (czai się w nich listeria). Najzdrowsze są pieczone, duszone i gotowane.

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc

To już ostatnie tygodnie złego samopoczucia. Wkrótce usłyszysz bicie serca swojego dziecka i poczujesz przypływ energii.

W jedenastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W jedenastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo