39 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

16.06.2019Zmień

39 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży maluch ma coraz mniej miejsca. Jest mu bardzo ciasno. Oboje marzycie, by ciąża już się skończyła. Ale to nie Ty podejmujesz decyzję, kiedy to nastąpi - inicjatywa leży po stronie dziecka. Gdy będzie gotowe do narodzin, da Ci sygnał uruchamiający procesy hormonalne, które rozpoczną poród.

Dziecku przybył centymetr wzrostu i 150 g wagi. Ponieważ maluch wciąż przybiera na wadze, z tygodnia na tydzień ma w macicy mniej miejsca.

39 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Około 39 tygodnia ciąży wiele kobiet odczuwa tzw. syndrom wicia gniazda - nieprzepartą chęć sprzątania, urządzania domu, prania zasłon i firanek, mycia podłóg. Jeśli Ci się to przytrafi, folguj sobie z umiarem. Trochę ruchu nie zaszkodzi (a wręcz pomoże - aktywność sprzyja rozwieraniu szyjki macicy), ale nie przemęczaj się. Pamiętaj także, by nie używać do sprzątania silnie działających środków chemicznych, nie wchodź też na stołki, drabiny itp., bo możesz mieć problemy z utrzymaniem równowagi.

Czekając na poród, obserwuj wydzielinę pochwową. Jeśli pojawią się upławy lub inne objawy zakażenia, natychmiast skontaktuj się z lekarzem - trzeba jak najszybciej zacząć leczenie, by dziecko nie przeciskało się przez zainfekowany kanał rodny. W ostatnich tygodniach ciąży porozmawiaj z lekarzem o możliwości wykonania wymazu z pochwy.

Ważne też, by wychwycić ewentualne sączenie wód płodowych (bielizna
staje się mokra, musisz użyć podpaski i nie jest to jednorazowe popuszczenie moczu przy wysiłku, kichnięciu, kaszlu lub śmiechu). To sygnał rozpoczęcia porodu, taki sam jak pierwsze regularne skurcze.

39 tydzień ciąży: poród jest już blisko. Zwiastować go może także odejście czopa śluzowego - śluzowego "korka", który w ciąży chronił szyjkę macicy.

Pamiętaj!

KTG czyli serce dziecka pod kontrolą.

Po 39 tygodniu ciąży dostaniesz skierowanie na badanie KTG (kardiotokografia). Badanie to polega na rejestracji czynności serca płodu i rejestracji czynności skurczowej macicy. KTG robi się po to, aby określić moment porodu. Badanie KTG po przekroczeniu terminu porodu wykonuje się średnio co dwa dni, aby wiedzieć, w jakim stanie jest dziecko, i móc jak najszybciej zareagować, gdy pojawi się zagrożenie.

Czy wiesz, że...

Mózg bardzo wcześnie zapisuje wrażenia kołysania, bo dziecko w brzuchu mamy kołysane jest bez przerwy - jej oddechem, rytmem jej kroków.

Dlatego po narodzinach tak ważne jest dla dziecka kołysanie - daje mu ono poczucie ciągłości doświadczeń, osłabia stres związany z przejściem do zupełnie innego środowiska i uspokaja.

Dowiedz się więcej o 39 tygodniu ciąży:

 1. Jeżeli umówiłaś się z wybraną położną, że będzie asystować przy Twoim porodzie, bądź z nią w kontakcie. Spotkajcie się, porozmawiajcie o pozycjach do porodu, o nacięciu krocza, możliwości przeprowadzenia znieczulenia, ewentualnym przyspieszaniu porodu.

 2. Ustal z rodziną sprawę odwiedzin w szpitalu i w domu, po powrocie ze szpitala. W tych pierwszych dniach i tygodniach Wam i dziecku potrzebny będzie przede wszystkim spokój. Na spotkania towarzyskie przyjdzie jeszcze czas.

 3. W połogu przyda Ci się zapas bawełnianych, wygodnych majtek. Możesz też kupić majtki jednorazowe. Przygotuj się, że krwawienie poporodowe może potrwać do 6 tygodni.

 4. Uważa się, że seks jest jednym z czynników, które przyspieszają poród. Jeśli nie ma przeciwwskazań, możecie sprawdzić tę hipotezę.

  • Najczęstsze pytania na temat porodu

   Najczęstsze pytania na temat porodu

   Położna odpowiada na pytania dotyczące porodu, m.in.: czy można go przyspieszyć? Czy lewatywa jest konieczna? Można wybierać pozycje do rodzenia?

 5. Boisz się, że podczas porodu może zdarzyć Ci się krępująca sytuacja? Pamiętaj, że personel medyczny jest do tego przyzwyczajony, a mąż w zamieszaniu pewnie nic nie zauważy. Zresztą natura jest po Twojej stronie - najczęściej jelita oczyszczają się naturalnie na początku porodu (gdy możesz pójść do łazienki) i podczas parcia w końcówce porodu nic krępującego się nie wydarza.

 6. Nigdy w życiu nie przewijałaś niemowlęcia? Spokojnie, poradzisz sobie z własnym dzieckiem. Sprawdź tylko, co musisz wiedzieć o pieluchach.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

To już naprawdę ostatni miesiąc. A im bliżej finiszu, tym więcej rozterek, przygotowań i... zniecierpliwienia.

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo