17 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

17 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W siedemnastym tygodniu ciąży na wewnętrznej stronie dłoni widać bruzdy nazywane liniami życia. Na palcach powstają poduszeczki dotykowe, a na nich linie papilarne - niezbity dowód własnej tożsamości.

Główka wciąż rośnie, chociaż w porównaniu do reszty ciała wzrost odbywa się nieco wolniej. Następuje rozwój stawów łączących poszczególne kości. Struktura kostna utwardza się i nadal rozwija.

Malec ćwiczy oddychanie. Nabiera do płuc wody płodowe, a potem je wypycha. Słyszy już pierwsze dźwięki: to Twoje serce i praca jelit.

17 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Brzuch się powiększa, w 17 tygodniu ciążę już widać. Wcześniej u kobiet bardzo szczupłych, później u tych okrąglejszych. Brzuch czasem wygląda jak wystająca piłka, czasem zmienia zarys całego tułowia.

Powiększający się w szybkim tempie brzuch to nie jedyne zaskoczenie tego tygodnia. Jeśli masz suchą i napiętą skórę, może dojść do niewielkich pęknięć, czyli rozstępów. Świeże przybierają barwę ciemnoróżową, z czasem bledną. By im zapobiec smaruj ciało (brzuch, piersi, biodra) specjalnym kremem lub dziecięcą oliwką. Skłonność do rozstępów jest indywidualną cechą i być może - pomimo odpowiedniej pielęgnacji skóry - nie uda Ci się całkiem ich uniknąć. Stosuj jednak balsamy codziennie. Kremy nawilżają skórę, a przez to właśnie zwiększają jej elastyczność, dlatego warto smarować skórę od samego początku.

W 17 tygodniu ciąży może już pojawić się zadyszka. Bierze się ona stąd, że w miarę jak macica się powiększa, wzrasta ucisk na przeponę, a przez to trudniej jest oddychać. Zadyszka nie zagraża dziecku.

Możesz też zauważyć, że dziąsła stały się nadwrażliwe. To dosyć częsta ciążowa dolegliwość. Pod wpływem hormonów dziąsła są rozpulchnione i zmienia się krzepliwość krwi. Jeśli jednak krwawią nie tylko przy myciu zębów, ale i bez widocznej przyczyny, warto zrobić badanie morfologii krwi i sprawdzić ilość płytek odpowiedzialnych za krzepnięcie. Jeśli wynik będzie niepokojący, lekarz może zalecić dalsze badania.

Pamiętaj!

Kontroluj wagę.

Do tej pory przytyłaś od 2 do 4 kg. Możesz mieć napady wilczego głodu. Warto jednak nad tym panować. Jeśli zauważyłaś, że w przeciągu jednego miesiąca przytyłaś więcej niż 2,5 kg to jest to powód do niepokoju. Zbyt szybki i za duży przyrost masy ciała jest często związany z zatrzymaniem płynów w organizmie. Powiadom o tym lekarza prowadzącego ciążę.

Jeśli jednak Twój szybki przyrost masy ciała wynika z racji częstego otwierania lodówki, to nadmierna podaż kalorii prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Folgowanie sobie, jedzenie za dwoje, nie jest korzystne, ani dla Ciebie, ani dla dziecka. Ciąża w istotny sposób nie zwiększa dziennego zapotrzebowania na kalorie.

W II trymestrze zwiększasz wartość energetyczną diety o 360 kcal dziennie. Jest to równoznaczne z włączeniem do jadłospisu dodatkowej przekąski np. w postaci kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z chudą wędliną i pomidorem lub jednej porcji sałatki owocowej. Oczekując na dziecko najważniejsze jest, aby poprzez racjonalną dietę dostarczyć sobie i dziecku mikroelementów. Twoja dieta powinna być wysokobiałkowa, ale nie wysokoenergetyczna!

Czy wiesz, że...

Wiele par ma wątpliwości, czy ciąża to dobry czas na seks.

Tymczasem, jeśli lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań (nie ma niebezpieczeństwa porodu przedwczesnego, skracania szyjki macicy, nasilających się skurczów) - możecie nadal cieszyć się miłością fizyczną.

Pamiętaj:
- seks nie niepokoi dziecka. Ono może czuć jedynie miłe kołysanie i lekki masaż - gdy macica kurczy się przy orgazmie. Dziecko nie widzi i nie odbiera bodźców przeznaczonych wyłącznie dla Was,
- szyjkę macicy chroni od strony pochwy gęsty i nieprzepuszczalny czop śluzowy,
- kobieta ciężarna może czuć większą niż zwykle rozkosz podczas zbliżenia,
- narządy płciowe są dobrze ukrwione, a bodźce lepiej przewodzone.

Dowiedz się więcej o 17 tygodniu ciąży:

  1. Jeśli zaczynasz odczuwać bóle krzyża, pamiętaj że lekarstwem na nie są odpowiednie ćwiczenia, a nie odpoczynek w miękkim fotelu. Pomogą Ci ćwiczenia rozciągające, pilates, joga. Jeśli masz taką możliwość, odwiedź profesjonalnego rehabilitanta.

  2. Macica zaczyna teraz szybciej się powiększać i podnosić. U niektórych kobiet szyjka macicy reaguje na tę zmianę rozwieraniem. W tej sytuacji pomaga założenie szwu okrężnego, który zdejmuje się dopiero przed porodem.

  3. Jedz regularnie, najlepiej 5 lekkich i pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia. Unikaj stanów przegłodzenia, ale też nie przejadaj się, bo dopadnie Cię zgaga

  4. Twój brzuch zaczyna się dość wyraźnie rysować pod ubraniem. Nie daj sobie wmówić, że od tej pory nie powinnaś zapinać pasów w samochodzie. Prawidłowo zapięte pasy nie spowodują nadmiernego ucisku na dziecko nawet podczas silnego hamowania. A obojgu Wam mogą uratować życie.

  5. Zanim zapiszecie się na następne badanie USG (tzw. połówkowe), sprawdźcie opinie o lekarzach zajmujących się diagnostyką ciążową (np. na forum eDziecko.pl). To USG jest bardzo ważne, podczas niego nie tylko możecie poznać płeć dziecka, ale przede wszystkim dokładnie sprawdzić jego rozwój i zdrowie. Taka wiedza pozwala dobrze zaplanować dalszy przebieg ciąży i porodu.

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Na początku drugiego trymestru Twoje ciało zaczyna się zmieniać. A Ty musisz za tymi zmianami jakoś nadążyć

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo