31 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

16.06.2019Zmień

31 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

Pod skórą gromadzi się ochronna warstewka tłuszczu. Dzięki temu skóra wygładza się i ciało nabiera pełniejszych kształtów.

Wciąż najsłabiej - w stosunku do reszty ciała - rozwinięte są płuca. Nadal rozwijają się pęcherzyki płucne, maluch będzie w stanie samodzielnie oddychać za około trzy tygodnie. Jeśli w 31 pierwszym tygodniu ciąży pojawi się ryzyko przedwczesnego porodu, dostaniesz odpowiednie leki sterydowe, które przyspieszą rozwój pęcherzyków i przygotują dziecko do szybszego przyjścia na świat.

Sprawnie funkcjonują narządy zmysłów. Dziecko może teraz smakować, wąchać, dotykać, widzieć, słyszeć.

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży ruchy płodu nie są już tak silne i gwałtowne, bo w macicy jest coraz mniej miejsca. Żeby było wygodniej, dziecko przyjmuje pozycję płodową: jest skulone, ma skrzyżowane rączki i nóżki.

Maluch może już ustawić się głową na dół. Jeśli podczas badania lekarz stwierdzi, że tak się nie stało, nie martw się. 31 tydzień ciąży to jeszcze wcześnie - dziecko ma jeszcze czas, by zmienić pozycję.

Ciało dziecka jest już uformowane. Teraz nadal trwa budowa systemu odpornościowego.

W 31 tygodniu ciąży maluch mierzy 28 cm - z wyprostowanymi nóżkami - nawet 40 - 45 cm.

31 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W 31 tygodniu ciąży poczujesz, że podniesienie się z fotela czy z sofy to nie lada wyczyn. Robisz się coraz cięższa i proste codzienne czynności od teraz będą wymagały więcej Twojego czasu i cierpliwości. Do tego, możesz poczuć się rozkojarzona. Pod koniec ciąży często zdarzają się kłopoty z koncentracją.

W brzuchu, robi się już bardzo ciasno, a organy wewnętrzne mają dla siebie coraz mniej miejsca. Serce pracuje szybciej niż kilka tygodni temu, stad częściej się męczysz, masz kłopoty z oddychaniem. Ręce i nogi mogą puchnąć, na twarzy możesz zauważyć przebarwienia. Rosnące szybko dziecko uciska na żołądek, jedz małe porcje i często.

Nie zdziw się, jeśli zauważyłaś, że w ostatnich dniach przybierasz na wadze szybciej niż do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich tygodniach ciąży dziecko rośnie bardzo szybko.

Pewnie już sama nie wiesz, jak powinnaś stać, siedzieć, leżeć.
Dziecku też coraz trudniej znaleźć wygodną pozycję. Nie poleca się leżenia na wznak, bo w tej pozycji macica uciska duże naczynia biegnące po prawej stronie kręgosłupa, co utrudnia krążenie krwi i prowadzi do spadku ciśnienia. Objawia się to uczuciem duszności w pozycji na wznak. Kiedy odpoczywasz lub zasypiasz staraj się układać na lewym boku.

U niektórych kobiet w tym tygodniu ciąży szczególnie dadzą o sobie znać hemoroidy. To poszerzone sploty żylne w odbytnicy i wokół odbytu. Mogą sprawiać ból i krwawić, ale nie muszą stwarzać niebezpieczeństwa dla zdrowia. Żylaki odbytu są oznaką uszkodzenia zastawek żylnych. Można je operować, co jednak robi się tylko w wypadku bardzo poważnych dolegliwości i wyjątkowo rzadko u kobiet w ciąży. W razie obrzęku i bólu lekarz przepisuje maści i czopki, które przynoszą ulgę. Hemoroidy niestety często pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży. Bardziej narażone są na nie ciężarne pracujące w pozycji siedzącej, zwłaszcza gdy nie zażywają ruchu.

W zapobieganiu tej przykrej dolegliwości dużą rolę odgrywa dieta bogata w błonnik, regulująca wypróżnienia. Niestety, skłonność do hemoroidów może się pogłębiać w kolejnych ciążach.

Jeśli do tej pory nie zgłosiłaś się na trzecie badanie USG, to zrób to w tym tygodniu. Badanie to powinno być wykonane między 27 a 32 tygodniem ciąży.

Podczas USG lekarz zwróci uwagę na pomiary:

- wymiar dwuciemieniowy główki (skrót: BDP),
- obwód główki (HC), obwód brzucha (AC),
- długość kości udowej (FL),
- szacowana masa płodu (OMP).

Lekarz oceni również budowę dziecka (przede wszystkim czaszki, mózgowia, twarzy, kręgosłupa, klatki piersiowej, serca, jamy brzusznej, pęcherza moczowego, nerek i kończyn), oceni lokalizację i stopień dojrzałości łożyska, oceni pępowinę (ilość naczyń) oraz ilość płynu owodniowego.

Pamiętaj!

Toksoplazmoza ciche niebezpieczeństwo.

Jeśli w pierwszym trymestrze ciąży dowiedziałaś się, że nie masz antyciał przeciw toksoplazmozie tzn. nigdy nie przeszłaś wcześniej choroby i nie uodporniłaś się na nią, to teraz jest najwyższy czas, aby powtórzyć badanie. Toksoplazmoza, którą przechodziłabyś po raz pierwszy w ciąży, mogłaby stanowić zagrożenie dla płodu.

Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco wykonywać badania - najlepiej co sześć tygodni - bo zakażenie może nastąpić w każdej chwili i grozić wadami wrodzonymi płodu. Toksoplazmozę, zwaną chorobą brudnych rąk, przenoszą koty, dokładnie myj też owoce i warzywa (uwaga np. na sałatę).

Zakażeniem możesz zarazić się bezpośrednio od chorego kota lub drogą pokarmową. Kot po zjedzeniu gryzoni czy ptaków zarażonych pasożytem pierwotniaka Toxoplasma gonidii wydala cysty pasożyta. Odchody kotów wysychają, a cysty przenoszą się do powietrza, ziemi, mogą osiadać na warzywach i owocach.

Czy wiesz, że...

Kobiece spotkania z okazji zbliżającego się porodu w tradycji anglosaskiej były organizowane już w XVIII wieku.

Baby shower - przyjęcie organizowane na cześć przyszłej mamy tuż przed porodem, tak popularne w kulturze anglosaskiej - cieszą się coraz większą popularnością nad Wisłą. Nazwa "shower" (po angielsku "prysznic") - nawiązuje do deszczu prezentów, którymi obsypuje się przyszłą mama. Jednak to nie prezenty mają być najważniejsze, a atmosfera.

Doświadczone uczestniczki imprezy instruują przyszłą mamę, udzielają rad jak obchodzić się z noworodkiem. Podczas przyjęcia popularne są rozmaite konkursy, zgadywanki. Podobnie jak wieczór panieński, baby shower organizuje przyszłej mamie siostra, przyjaciółka lub cała paczka koleżanek.

Czasami jest to niespodzianka: wszystkie uczestniczki dostają zaproszenia i dokładne instrukcje, a bohaterka wieczoru dowiaduje się o nim zwabiona podstępnie na miejsce, w którym odbywa się przyjęcie. Najczęściej jednak zostaje o nim uprzedzona. Baby shower, podobnie jak wieczór panieński, to symbol przejścia z jednego okresu życia do innego. Przez niektórych może być postrzegany jako symbol utraty wolności: wraz z urodzeniem dziecka z wielu rzeczy trzeba rezygnować, więc należy zabawić się póki jeszcze jest czas.

Dowiedz się więcej o 31 tygodniu ciąży:

 1. Zastanówcie się, jak zaplanować pierwsze dni po urodzeniu małego człowieka. Dobrze byłoby, gdyby mąż wziął w tym czasie urlop. Pamiętajcie, że przysługuje mu do dziesięciu dni zwolnienia, jeśli żona po porodzie jest w stanie wymagającym opieki.

 2. Swoją ciążę spędzasz na leżąco? To bardzo uciążliwe, ale koniec "domowego aresztu" już niedługo. Prawdopodobnie lekarz pozwoli Ci wstawać, a nawet wyjść z domu przed planowanym terminem porodu.

 3. Możesz zauważyć obrzęki na nogach i dłoniach. Obserwuj, kiedy występują i jak długo się utrzymują, sprawdzaj co jakiś czas ciśnienie krwi. Jeśli jest ono w normie, potraktuj obrzęki po prostu jako jeszcze jedną z ciążowych atrakcji. Noś o rozmiar większe buty, często odpoczywaj ze stopami opartymi w linii lub powyżej linii bioder. Lepiej zdejmij z palców obrączkę i pierścionki. Unikaj soli.

 4. Jeśli na Twojej twarzy widać oznaki zmęczenia, przebarwienia lub zaczerwienienia, kup dobry podkład w kremie i korektor. Dyskretnie umalowana będziesz wyglądać i czuć się lepiej.

  • Kosmetyki po urodzeniu dziecka

   Kosmetyki po urodzeniu dziecka

   Kobiety opowiadają, co się zmieniło w ich kosmetyczkach po tym, jak zostały mamami. Czy u Ciebie będzie podobnie?

 5. Jeśli tylko możecie, idźcie do kina, potem przez jakiś czas nie będziecie na bieżąco z ofertą kulturalną. Ale wybierzcie raczej spokojny, pogodny film z łagodną muzyką w tle - głośne hałasy, ryki, łomotanie mogą przestraszyć dziecko. Przecież ono wszystko słyszy...

 6. Teraz nosisz swoje dziecko w najwygodniejszym na świecie "opakowaniu". Rozważ zakup chusty do noszenia niemowląt, która po porodzie pozwoli nosić maleństwo tuż przy brzuchu. Maluch będzie szczęśliwy czując bliskość mamy i bicie Twojego serca - dźwięk, który teraz słyszy przez całą dobę. A Tobie będzie dużo wygodniej.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Zaczynasz trzeci trymestr ciąży. Coraz częściej myśli wybiegają do dnia porodu. Czasem wydaje Ci się, że to zbyt blisko, czasem, że nieznośnie daleko.

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo