2 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

2 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

Zapłodnienie

W Twoim organizmie wzrasta poziom estrogenów - hormonów gwarantujących wzrost śluzówki w macicy. Naturalna wydzielina z pochwy zmienia konsystencję na bardziej płynną i przezroczystą. Drugi tydzień cyklu to tzw. faza przedowulacyjna: trwa od końca miesiączki do momentu uwolnienia jajeczka. Czasami już pod koniec tego tygodnia, jeśli np. masz krótkie cykle, może rozpocząć się okres płodny. Zauważysz rzadki, przejrzysty, rozciągliwy śluz. Umożliwia on plemnikom łatwiejszą wędrówkę do komórki jajowej.

Współżycie w tym czasie ma coraz większą szansę zakończyć się ciążą, najczęściej - te na 24 godziny przed owulacją. W jajnikach powiększa się i pęka jeden z pęcherzyków zawierających komórkę jajową. Moment jego pęknięcia i uwolnienia komórki nazywamy owulacją (jajeczkowaniem). Owulacja zwykle wypada na 14 dni przed następną miesiączką, czyli przy cyklach 28-dniowych jest to 14 dzień cyklu, licząc od pierwszego dnia miesiączki. Oczywiście czasem owulacja ma miejsce w inny dzień, dlatego warto kupić sobie w aptece testy owulacyjne (podobne do testów ciążowych) i sprawdzać, kiedy dokładnie wypadną dni płodne.

By doszło do zapłodnienia, plemnik musi spotkać się z jajeczkiem. Komórka jajowa może być zapłodniona tylko przez kilkanaście godzin (maksymalnie - 24 h) od owulacji. Dlatego współżycie przed jej wystąpieniem ma największą szansę na ciążę, gdyż plemniki są bardziej żywotne - mogą czekać na jajeczko w drogach rodnych kobiety nawet 6 dni. Najlepiej, by zawczasu oczekiwały na dojrzewające jajeczko.

2 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Jeśli planujesz ciążę, starajcie się uprawiać seks co 2-3 dni, a gdy zauważysz śluz płodny - codziennie. Współżycie w niektórych pozycjach sprzyja zapłodnieniu. Najlepsze do zajścia w ciążę są pozycje, kiedy partnerka leży na plecach i dochodzi do wytrysku nasienia w pochwie. Po seksie poleż przez 15 minut - to zwiększy szansę na to, by nasienie dostało się do szyjki macicy.

W czasie starań o dziecko zadbaj o swoją kondycję psychiczną. Dużo rozmawiaj z przyszłym tatą. Nie tylko o ciąży, ale także o tym, jak wyobrażacie sobie podział ról po narodzinach potomka. Rozmawiajcie o wątpliwościach i obawach - to normalne, wszyscy przyszli rodzice je mają!

Pamiętaj!

Starając się o dziecko nie tylko Ty musisz zadbać o to, aby przygotować swój organizm do ciąży. Panowie, aby dziecko spłodzić, również powinni poddać ocenie swój styl życia. Jak wynika z badań, jakość nasienia w ciągu ostatniego półwiecza obniżyła się, a przyczyny trudności z poczęciem leżą dziś w połowie po męskiej stronie.

Plemników może być za mało, bywają też niedostatecznie ruchliwe lub wadliwe. Winne są infekcje (zakażenie chlamydią) i zanieczyszczenie środowiska (spaliny, ołów, pestycydy, niektóre tworzywa sztuczne). Kondycji plemników nie sprzyja palenie ani picie mocnych alkoholi. Bezpłodność częściej też występuje u mężczyzn z nadwagą. Nie bez znaczenia jest tempo i napięcia współczesnego życia. Jądra mężczyzny chronicznie narażonego na stres wytwarzają mniej plemników, o mniejszej ruchliwości. Plemnikom nie służą również wysokie temperatury, a za ciasne spodnie sprzyjają przegrzewaniu się jąder. Z tych samych powodów spermatogenezę (proces dojrzewania plemników) hamuje siedzący tryb życia. Warto zatem na czas starania się o dziecko zrezygnować z gorących kąpieli, a zamiast siedzieć przed komputerem, wyruszyć na długi spacer.

Czy wiesz, że...

W momencie poczęcia otrzymujemy od rodziców 46 homologicznych, czyli zgodnych chromosomów. Połowę od matki, połowę od ojca. Przywykliśmy ten proces nazywać rozmnażaniem, ale tak naprawdę jest to raczej tasowanie genów.

Gdy ameba się dzieli (rozmnaża), to z jednej otrzymujemy dwie, każdą z identycznym zestawem genów. W przypadku ludzi, każdy z nas otrzymuje odmienny zestaw genów po rodzicach, który sprawia, że wszyscy różnimy się od siebie.

Wśród 7 mld żyjących dziś ludzi nie ma dwóch takich samych osobników - poza bliźniętami jednojajowymi, ale one powstają podczas podziału jednego zarodka na dwa.

Dowiedz się więcej o 2 tygodniu ciąży:

  1. Wasze intymne zbliżenia mają coraz większe szanse na sukces. Może stworzycie dla chwil namiętności niezapomnianą scenerię? Już jako rodzice będziecie na pewno z czułością wspominać ten czas...

  2. Jest prawdopodobne, że za 9 miesięcy zostaniecie rodzicami, ale pamiętajcie, że para, która dopiero zaczyna starać się o dziecko, powinna dać sobie na to trochę czasu. Rzadko się zdarza, by próba powiodła się od razu, w pierwszym cyklu, zwykle potrzeba kilku miesięcy.

  3. Twoja wydzielina intymna być może zmienia już swoją konsystencję. Jeśli uczucie suchości ustąpi, a w pochwie pojawi się rzadki, rozciągliwy i przejrzysty śluz, oznacza to początek okresu płodnego. Śluz pomaga plemnikom w wędrówce do komórki jajowej, pozwala im także przetrwać w drogach rodnych nawet do 6 dni.

  4. Czy ostatnio sprawdzałaś stan zdrowia swoich zębów? Bardzo ważne jest, by przed ciążą wyleczyć rozmaite stany zapalne, także te w jamie ustnej. Idź na kontrolę.

  5. Czy bierzesz już kwas foliowy? Badania wskazują, że zażywanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie przed ciążą i w pierwszym jej okresie pomaga zapobiegać wadom wrodzonym (głównie układu nerwowego) u płodu. Choć jeszcze nie jesteś w ciąży, dbaj już o odpowiednią dietę. Lepiej od razu zrezygnuj ze spożywania serów pleśniowych, surowego mięsa (np. tatar) i surowych ryb (sushi). Wiąże się ono z ryzykiem zakażenia listerią, bakterią groźną dla kobiet w ciąży.

  6. W Twoim organizmie wzrasta poziom estrogenów. Czujesz się lepiej niż przed miesiączką, ładniej wyglądasz i masz większy apetyt na seks. Starając się o dziecko masz świetną okazję zgłębiać tajniki swojej płodności i obserwować, jak niezwykłym i genialnym dziełem jest ludzkie ciało.

  7. Czy wiesz, że nieznacznie większe szanse na spłodzenie dziewczynki macie w okresie płodnym (z obecnością rozciągliwego, przejrzystego śluzu) na kilka dni przed owulacją, zaś chłopcy częściej powstają w wyniku zbliżeń dokładnie w czasie owulacji? Oczywiście nie ma metody na dokładne zaplanowanie płci dziecka, a powyższe obserwacje mogą być wskazówką jedynie dla par, które od dawna śledzą cykle kobiety. Owulację można rozpoznać dzięki metodom stosowanym w naturalnym planowaniu rodziny, dzięki testom owulacyjnym i monitorowaniu cyklu przy pomocy USG.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Początek ciąży to czas tajemnicy, gdy nikt jeszcze, nawet Ty sama, nie domyśla się istnienia nowego życia. A tymczasem w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo