6 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

24.06.2019Zmień

6 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W szóstym tygodniu ciąży zarodek składa się z głowy, tułowia i ogonka, który potem zniknie wchłonięty przez obrastające go tkanki. Około 40 dnia po zapłodnieniu po bokach tułowia pojawiają się zawiązki rąk, a dwa dni później - zawiązki nóg.

Zrastają się dwie rurki, które dadzą początek sercu. Serce zaczyna pompować krew, na monitorze USG pod koniec 6 tygodnia być może będzie już można zobaczyć jak pulsuje. Intensywnie rozwija się układ nerwowy.

Zarodek (a potem płód) jest zwinięty w kłębek, dlatego najczęściej podawana jest jego wielkość tzw. ciemieniowo-siedzeniowa - od czubka głowy do pupy.

6 tydzień ciąży: zarodek może być jeszcze zbyt malutki, aby było go dobrze widać na ekranie podczas badania ultrasonograficznego.

6 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Ten tydzień ciąży jest szczególny. U zarodka zamyka się otwór cewy nerwowej, z której powstanie mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Do tego potrzebny jest kwas foliowy. Nie zapominaj więc o codziennym przyjmowaniu tego suplementu.

Rozpulchniona powiększająca się macica uciska na pęcherz i zmniejsza jego objętość. Nerki zaś pracują intensywniej niż dotąd. Stąd uczucie większego parcia na mocz i częstsze go oddawanie. Niestety, jest to dolegliwość, która w mniejszym lub większym stopniu towarzyszyć Ci będzie przez całą ciążę i nie ma na nią rady. Jeśli jednak częstemu oddawaniu moczu towarzyszy ból czy pieczenie, skonsultuj się z lekarzem. Może to być sygnałem zapalenia dróg moczowych, które można i trzeba wyleczyć.

W 6 tygodniu ciąży mogą nasilić się nudności i wymioty. Zdarza się, że wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży chudnie. Jeśli wymioty przytrafiły się też Tobie, musisz przetrwać ten czas. Wszystko wróci do normy w drugim trymestrze ciąży, czyli mniej więcej po 14 tygodniu ciąży. Gdy wymioty są uciążliwe - częstsze niż 2-3 razy dziennie koniecznie zgłoś się do lekarza. Są leki je hamujące i należy je stosować.

Pamiętaj!

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u lekarza?

Wybierz lekarza, który Ci odpowiada i jako człowiek i jako specjalista. W końcu będzie to osoba, której musisz zaufać przez najbliższe miesiące. Ważne jest też, aby gabinet znajdował się w miarę blisko Twojego domu. Przez najbliższe miesiące będziesz to miejsce odwiedzać regularnie.

Podczas pierwszej rozmowy lekarz założy Ci kartę ciąży i zapyta o:

- wiek, przebyte choroby, rodzaj wykonywanej pracy,
- datę ostatniej miesiączki,
- czy i kiedy robiłaś test ciążowy,
- jak się czujesz ,
- czy po zatrzymaniu miesiączki nie było żadnych krwawień, ani innych dolegliwości takich jak na przykład bóle dole brzucha,
- czy to jest Twoja pierwsza ciąża,
- czy nie miałaś problemów z zajściem w ciążę, czy miesiączkowałaś regularnie.

W czasie badania lekarz sprawdzi stan trzonu i szyjki macicy, by ocenić, czy ich rozpulchnienie wskazuje na ciążę. Lekarz oceni Twój stan zdrowia, zbada piersi, płuca, serce. Sprawdzi wagę ciała i ciśnienie krwi. Wyniki będą przy późniejszych badaniach stanowiły podstawę do porównań. Zleci badania laboratoryjne - szczegółowe badania pozwolą lekarzowi kontrolować ciążę.

Badania, które wykonasz po pierwszej wizycie ciążowej u lekarza:

- grupa krwi i czynnik Rh, co musi być poświadczone pisemnie;
- badanie ogólne moczu. Do badania należy oddać mocz poranny w jałowym pojemniku z apteki. Badanie powinno być wykonane w ciągu czterech godzin od oddania próbki moczu. Podczas ciąży w moczu może pojawiać się ślad białka i niewielkie ilości cukru. Wymaga to konsultacji lekarza, choć nie zawsze jest oznaką choroby. Obecność cukru w moczu może oznaczać cukrzycę, a śladowe ilości białka - chorobę nerek;
- morfologia krwi. Pozwala wykryć niedokrwistość, dość częstą u ciężarnych. Wyniki z początku ciąży stanowią podstawę do porównań z późniejszymi badaniami. Począwszy od drugiego trymestru, liczba krwinek białych znacznie się zwiększa. Więcej jest też płytek krwi, które biorą udział w procesie krzepnięcia. Maleje stężenie białek w surowicy, z czym wiąże się wyższe OB. To także zjawisko fizjologiczne;
- glukoza w surowicy. Ciąża, która jest dla organizmu kobiety nie lada wyzwaniem, sprzyja ujawnianiu się cukrzycy. Jeżeli nikt w rodzinie na nią nie chorował, poziom glukozy bada się dwukrotnie - na początku pierwszego trymestru i pod koniec drugiego (na czczo). Jeśli cukrzyca w rodzinie występowała, konieczne będą częstsze kontrole;
- WR ( kiedyś odczyn Wassermanna). Badanie służy wykryciu kiły, choroby zakaźnej przenoszonej drogą płciową. Wykonuje się je dwukrotnie - na początku i pod koniec ciąży. Zalecane jest wykonanie badania na HIV;
- trzeba oznaczyć przeciwciała żółtaczki wirusowej typu B i C (HbS i HCV);
- badania cytologiczne i bakteriologiczne. Cytologia polega na mikroskopowej ocenie wymazu z szyjki macicy pod kątem zmian mogących przerodzić się w nowotwór. Wymaz powinien być również oceniony pod względem bakteriologicznym.

Poza tym powinno się także sprawdzić obecność we krwi przeciwciał przeciwko: toksoplazmozie, cytomegalii i ewentualnie różyczce, jeśli kobieta na nią nie chorowała i nie była szczepiona.

Czy wiesz, że...

Kartę prowadzenia ciąży oraz zaświadczenie o tym, jaką masz grupę krwi powinnaś zabierać ze sobą podczas wyjazdów (gdy jedziesz na urlop, w delegację).

Dowiedz się więcej o 6 tygodniu ciąży:

 1. Większość par czeka z przekazaniem rodzinie i przyjaciołom wiadomości o ciąży do końca jej pierwszego trymestru. Wtedy mija większość zagrożeń, poprawia się samopoczucie przyszłej mamy. Dajcie sobie trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją, zanim stanie się ona przedmiotem zainteresowania bliższych i dalszych znajomych.

 2. Twoje piersi mogą się teraz powiększyć i stać się tkliwe, bolesne, wrażliwe. Często pierwszą zmianą w garderobie ciężarnej kobiety jest nowy - większy i delikatniejszy w dotyku biustonosz.

 3. Jeśli męczą Cię nudności, być może w początkach ciąży schudniesz. To nic niezwykłego, dzieje się tak u wielu kobiet. Jeśli jednak dopisuje Ci apetyt, nie jedz za dwoje. Ani dziecku ani Tobie to niepotrzebne.

 4. Jeśli nie znasz jeszcze planowanego terminu porodu, możesz skorzystać z naszego kalkulatora. Data wydaje Ci się tak straszliwie odległa? Uwierz, że potrzebujesz tego czasu, by psychicznie przygotować się do macierzyństwa.

  • Obliczanie terminu porodu

   Obliczanie terminu porodu

   Podobno dziecko samo doskonale wie, kiedy jest gotowe do wyjścia na świat. My możemy tylko obliczać orientacyjne daty...

 5. Ciągle chce Ci się spać? Większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży czuje się całkiem pozbawionych energii. Wypoczywaj, ile możesz, rób drzemki w ciągu dnia, wcześnie kładź się spać. Za kilka tygodni poczujesz przypływ energii.

 6. Kalendarz ciąży podpowie, co dzieje się z Tobą i z Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu - mamy dla Ciebie także wersję na komórki, w której możesz skorzystać z kalkulatora wagi w ciąży.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Drugi pasek na teście ciążowym nie pozostawia wątpliwości. Czas wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa.

W szóstym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W szóstym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo