35 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

19.12.2018Zmień

35 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W ostatnich tygodniach ciąży rozwój dziecka ulega spowolnieniu. W tym czasie maluch przede wszystkim rośnie i obrasta w tłuszczyk.

W 35 tygodniu ciąży maluch większość czasu spędza śpiąc. U dorosłych marzenia senne zajmują tylko 25 proc. czasu snu, u dziecka w ostatnim miesiącu ciąży - 60 proc. Nie śnią mu się obrazy, ale dźwięki, dotyk, ruch.

Układ odpornościowy i oddechowy jest już rozwinięty na tyle, że dziecko teoretycznie jest już zdolne do samodzielnego życia. W jelicie grubym gromadzi się tzw. smółka, która zostanie wydalona po porodzie jako pierwszy stolec.

Na USG lekarz sprawdzi, jak dziecko jest ułożone w macicy. Płód przybiera około 200-250 g. tygodniowo. Do końca ciąży będą dojrzewać płuca.

W 35 tygodniu ciąży maluszek waży ponad 2,5 kg, po rozprostowaniu nóżek mierzy aż 45-50 cm.

35 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży powinny być już spakowane rzeczy do szpitala dla Ciebie i dziecka. Jeśli masz już starsze dzieci, ustal, kto się nimi zajmie, kiedy Wy pojedziecie do szpitala.

U niektórych ciężarnych bardzo widoczna jest na brzuchu ciemna kreska tzw. linea nigra (z łaciny "czarna linia"). W trzecim trymestrze ciąży u niektórych kobiet linea alba (biała linia, splot włókien kolagenowych) może zmienić barwę na ciemniejszą z powodu zwiększonego wytwarzania melaniny. Krótko po porodzie zmiana ta zazwyczaj ustępuje, linia z tygodnia na tydzień będzie coraz jaśniejsza.

Dziecko niemal całkowicie wypełnia Twój brzuch: czasem trudno Ci oddychać, malec coraz mocniej uciska przeponę. Do tego możesz odczuwać ucisk na wysokości spojenia łonowego. To dlatego, że główka dziecka, schodząca w kierunku dna miednicy, powoduje ucisk na spojenie łonowe i pęcherz. Pod wpływem relaksyny, która powoduje rozluźnienie więzadeł, umożliwiając powiększanie się macicy, a później poród, kości spojenia łonowego czasem się trochę rozchodzą. Pod koniec ciąży, kiedy macica jest już duża, może to sprawiać wyraźnie umiejscowiony ból. Powiedz o tym lekarzowi, który przy badaniu wyczuje, czy kości rzeczywiście oddaliły się od siebie (można to również ocenić za pomocą USG). Jeśli tak, to nic strasznego - po porodzie najczęściej wszystko wraca do normy, macica się obkurcza a kości zbliżają się do siebie.

Jeśli przygotowujesz się do porodu siłami natury masuj krocze i ćwicz mięśnie Kegla. Te ćwiczenia pomogą chronić krocze przed nacięciem. Masaż najlepiej wykonywać codziennie nawet od połowy ciąży, ale jeśli tego wcześniej nie robiłaś, pamiętaj, że w tym przypadku lepiej późno niż wcale. Do masażu używaj olejku migdałowego lub z kiełków pszenicy. Masuje się przez 5 minut dziennie przestrzeń między przedsionkiem pochwy i odbytem, rozciągając ją kciukiem i palcem wskazującym.

Pamiętaj!

Ułożenie dziecka w macicy. Jakie jest najlepsze do porodu?

Zaskakująco, ale natura przewidziała, by człowiek przychodził na świat do góry nogami. Jednak niektóre dzieci obstają przy innej pozycji. Mniej więcej do 34-35 tygodnia ciąży dziecko w łonie matki może przybierać dowolną pozycję i zmieniać ją. Później zdecydowana większość dzieci usadawia się w określonym położeniu, w którym zazwyczaj dotrwa do porodu.

Położenie podłużne główkowe: większość dzieci ustawia się do porodu główką w dół. W 36-37 tygodniu ciąży w przypadku pierwszej ciąży (nieco później przy kolejnych), główka obniża się między kości miednicy. Możesz wtedy zauważyć, że łatwiej Ci się oddycha, ale za to musisz częściej korzystać z toalety. Z chwilą obniżenia się główki jest prawie niemożliwe, by dziecko zmieniło jeszcze położenie przed porodem. Ta pozycja może mieć kilka odmian.

Ułożenie potylicowe przednie: główka, torując reszcie ciała drogę na świat, zostaje najpierw przygięta bródką do klatki piersiowej, przy czym twarzyczka jest zwrócona do jednego z boków ciała matki. W pewnym momencie, dla pokonania naturalnych krzywizn kanału rodnego, główka obraca się o 90 stopni, najczęściej twarzyczką do kręgosłupa matki. Jest to tak zwane ułożenie potylicowe przednie, najbardziej korzystne. Częścią "przodującą" jest bowiem potylica dziecka, przystosowana do przedzierania się przez kanał rodny. Delikatna buzia jest w tym ułożeniu chroniona przed nadmiernym uciskiem.

Ułożenie potylicowe tylne: jeśli w trakcie przechodzenia przez kanał rodny twarzyczka obróci się ku przodowi ciała matki, mamy do czynienia z tak zwanym ułożeniem potylicowym tylnym (zdarza się to mniej więcej raz na 10 porodów). Twarda potylica dziecka uciska na kręgosłup matki (co daje o sobie znać bólami krzyża) i nie może dobrze dopasować się do krzywizn kanału rodnego. Poród bywa wtedy trudniejszy i czasem wymaga interwencji medycznej (kleszcze lub próżniociąg, rzadziej cesarskie cięcie). W większości przypadków główka dokonuje jednak ostatecznie zwrotu do fizjologicznego ułożenia, aczkolwiek zajmuje to trochę czasu. Przyjmowanie przez matkę różnych pozycji, okrężne ruchy miednicą, chodzenie - wszystko to ułatwia zwrot główki. Zdarza się jednak, że dziecko wyłania się na świat odwrotnie, czyli twarzyczką spod spojenia łonowego matki. Zależy to od wielkości i kształtu główki oraz wymiarów miednicy matki.

Ułożenia odgięciowe: czasami główka wchodząc w kanał rodny nie zostaje przygięta do klatki piersiowej, lecz przeciwnie - mocno odchylona do tyłu. Zależnie od stopnia odgięcia częścią przodującą jest kość ciemieniowa, czoło lub twarzyczka dziecka. Bywa tak zwłaszcza, gdy główka jest dosyć mała - na przykład u wcześniaków, w przypadku wad budowy miednicy matki, u kobiet, które wiele razy rodziły a także przy porodach bliźniąt. W miarę przechodzenia przez kanał rodny główka ulega dalszemu odgięciu i może w nim utknąć. Wtedy konieczna jest pomoc lekarza. Najczęściej robi się cięcie cesarskie.

Położenie miednicowe: około 5 proc. dzieci ustawia się do porodu odwrotnie, czyli główką do góry, a miednicą do dołu. W zależności od ułożenia nóżek wyróżnia się:
- położenie miednicowe zupełne - nóżki są zgięte w biodrach i kolanach,
- położenie miednicowe niezupełne - nóżki, zgięte w biodrach, są proste w kolanach i ułożone wzdłuż ciała dziecka,
- położenie kolankowe lub stópkowe - nóżki są wyprostowane w biodrach a częścią przodującą są kolana lub stopy.
Taka pozycja zdarza się zwłaszcza przy porodach przedwczesnych, przed 35 tygodniem ciąży. Wtedy dziecko po prostu nie zdąży się przekręcić do właściwej pozycji. Inne przyczyny takiego położenia to brak miejsca na wykonanie obrotu główką do dołu, na przykład w ciąży bliźniaczej, nieprawidłowa budowa macicy (lub mięśniaki), nadmierna ilość płynu owodniowego lub zbyt mała ilość płynu, ograniczająca dziecku możliwości ruchu. Położenie miednicowe jest o wiele mniej korzystne dla przebiegu porodu. Częścią przodującą jest bowiem, zamiast twardej główki, dość miękka miednica dziecka. Poród postępuje wtedy znacznie wolniej. Poza tym obwód miednicy nie jest wystarczająco duży, by w pełni utorować drogę główce.

Niekiedy podejmuje się próby obrotu dziecka przed porodem do położenia główkowego. Zabieg taki, zwany obrotem zewnętrznym, może być wykonywany jedynie przez doświadczonego lekarza w szpitalu. Polega na delikatnym przesuwaniu dziecka przez powłoki brzuszne matki. Nawet jeśli uda się je w ten sposób nakłonić do zmiany pozycji, później wraca ono czasem do położenia miednicowego.

Poród drogami natury przy położeniu miednicowym ma szansę zakończyć się pomyślnie, pod pewnymi warunkami. Dziecko nie może być ani zbyt małe, ani zbyt duże (między 2,5 a 4 kg), najlepiej, by znajdowało się w położeniu miednicowym zupełnym, a wymiary i budowa miednicy muszą być prawidłowe. Lepiej też, by kobieta nie rodziła po raz pierwszy. Nawet jeśli wszystkie te warunki są spełnione, może się okazać, że poród nie postępuje prawidłowo i konieczne jest cesarskie cięcie.

Położenie poprzeczne: raz na 200 przypadków dochodzi do porodu w pozycji poprzecznej, czyli z główką po jednej stronie ciała matki i nóżkami po drugiej. Przyczyną może być zbyt duża ilość miejsca w macicy z powodu wiotkich powłok brzusznych po licznych porodach lub nadmiernej ilość płynu owodniowego, bądź jakaś przeszkoda uniemożliwiająca położenie podłużne - nieprawidłowa budowa macicy lub jej guzy, ciąża bliźniacza. Pomyślny poród drogami natury jest w pozycji poprzecznej niemożliwy. Lekarz może podjąć próbę obrotu zewnętrznego przed porodem. Niektóre dzieci same obracają się do właściwej pozycji pod wpływem skurczów macicy w początkowej fazie porodu. Jeśli tak się nie stanie, konieczne jest cesarskie cięcie.

*opr. na podstawie tekstu lek. med. Agnieszki Kurczuk-Powolny, ginekolog położnik "Ułożenie dziecka w macicy", serwis eDziecko.pl

Czy wiesz, że...

Możesz sama spróbować nakłonić dziecko do obrotu z położenia miednicowego do główkowego poprzez częste przyjmowanie określonych pozycji.

Pozycje sprzyjające obróceniu się to:
- leżenie na plecach z biodrami uniesionymi na kilku poduszkach;
- klęczenie z ramionami i głową opuszczonymi jak najniżej i wysoko uniesionymi biodrami. Dodatkowo można nimi wykonywać okrężne ruchy albo po prostu wyfroterować podłogę.

Dowiedz się więcej o 35 tygodniu ciąży:

  1. Czy okulista sprawdził Twoją wadę wzroku i zbadał dno oka? Do porodu musisz zabrać zaświadczenie od niego.

  2. Przyszła pora na (zapewne ostatnie ciążowe) USG. Lekarz powie Ci, jak ułożone jest dziecko. Poczytaj więcej na temat ułożenia i jego wpływu na przebieg porodu.

  3. Znajomi straszą Cię, że po urodzeniu dziecka już nic nie będzie takie jak dawniej? Obawiasz się o swój związek? Nie patrz na negatywne przykłady. Wszystko zależy od Was, Waszej wrażliwości na emocje drugiej strony, wyrozumiałości, dojrzałości i... chęci.

  4. Do porodu możesz iść z podpisanym przez Ciebie oświadczeniem, w którym nie zgadzasz się na rutynowe nacięcie krocza, bez wyraźnych wskazań medycznych.

  5. Obserwuj ruchy dziecka. Nie wpadaj w panikę, jeśli nie poczujesz ich przez godzinę, dziecko może spać. Zjedz coś i połóż się, spróbuj sprowokować dziecko do ruchu poklepywaniem ręką po brzuchu czy wprawiając go w lekkie falowanie. Jeśli nadal nie poczujesz żadnego ruchu, jedź do szpitala. Skontaktuj się z lekarzem także, jeśli ruchy dziecka są słabsze niż zwykle.

  6. Wahasz się, jeśli chodzi o wybór szpitala położniczego? Pamiętaj, że duże, renomowane placówki z wysokim standardem (i wysokimi cenami) usług medycznych często zmieniają się w istne fabryki rodzenia. Poczytaj na temat dobrego porodu.

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc to generalna próba cierpliwości przyszłej mamy. Brzuch imponujący, ciało zmęczone, ale najbardziej doskwiera bezczynne czekanie na... dziewiąty miesiąc.

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo