36 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

24.06.2019Zmień

36 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży meszek, który pokrywał ciało, stopniowo zanika. Maluch połyka zrzucony meszek - to m.in. z niego i z połykanego złuszczonego naskórka powstaje smółka, wydalana po porodzie. Utwardzają się kości czaszki. Maluch doskonali odruchy, np. odruch chwytania.

Dziecko przygotowuje się do narodzin. Główka może już się kierować w stronę kanału rodnego, co sprawia, że dno macicy się obniża. Teraz łatwiej Ci będzie oddychać.

Jeśli spodziewasz się bliźniąt najprawdopodobniej urodzisz w tym tygodniu.

W 36 tygodniu ciąży dziecko od głowy po pupę ma ok. 34 cm, a całkowita jego długość to nawet 46-50 cm.

36 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Część kobiet zaczyna obawiać się porodu albo tego, jak poradzą sobie w nowej roli. Inne nie mogą się już doczekać narodzin dziecka. Aby ostatnie tygodnie wyczekiwania nie były tak uciążliwe, pomyśl o swoim stanie pozytywnie.

Dziewiąty miesiąc to powód do dużej radości! Dziecko jest już w pełni ukształtowane, rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Zdecyduje się na to w najlepszej dla siebie chwili, niech jeszcze cieszy się bezpiecznym schronieniem Twojego brzucha. Na razie uzbroi się w cierpliwość i staraj się odpoczywać, relaksować. Kiedy urodzi się dziecko nie będziesz miała zbyt wiele czasu dla siebie.

Pod koniec ciąży trudno uniknąć obrzęków stóp, zwłaszcza jeśli termin porodu masz latem. Pod koniec dnia wymocz nogi w letniej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli stóp. Po wysuszeniu delikatnie wetrzyj w niechłodzący, relaksujący żel. Możesz też wykonać ćwiczenie polegające na krążeniu stopami. Dużą ulgę przyniesie masaż. Użyj oliwy z oliwek i kilku kropel olejku miętowego. Jak najczęściej odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej tułowia. Jeśli po odpoczynku obrzęki nie ustępują lub nie ograniczają się tylko do nóg, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Może to bowiem świadczyć o poważniejszych zaburzeniach krążenia lub chorobie nerek. W 36 tygodniu ciąży dłonie i twarz mogą nieco spuchnąć.

Dziecko jest coraz większe, dlatego odczujesz zmiany w ruchach płodu. Zamiast konkretnych kopnięć odczujesz ból, wiercenie się, twardnienie macicy. Jeśli masz starsze dziecko/dzieci porozmawiajcie o tym, że przez kilka dni nie będzie Cię w domu. Zadbaj o to, aby młodsze rodzeństwo nie czuło się zaskoczone tym, że najpierw znikasz, a po kilku dniach pojawiasz się z dzidziusiem na rękach.

Pamiętaj!

Przygotuj teczkę z dokumentami.

Teczka z niezbędnymi dokumentami do porodu powinna już być przygotowana. Najlepiej trzymaj ją w torbie przygotowanej do zabrania ze sobą do szpitala.

Jeżeli do tej pory nie spakowałaś waszych rzeczy, przeczytaj na stronie internetowej wybranego przez siebie szpitala informację o tym, co dokładnie powinnaś ze sobą zabrać.

Gdybyś nie znalazła takich informacji, to pamiętaj, że najważniejsze, abyś w dniu porodu miała przy sobie: dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport), karta przebiegu ciąży, NIP pracodawcy (pacjentki nieposiadające ubezpieczenia, ale posiadająca obywatelstwo polskie oraz miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18 roku życia posiadają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych). Zabierz ze sobą wyniki badań z okresu ciąży.

Najważniejsze to: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu - z ostatnich 6 tygodni, HBS Ag - wykonane w ciąży lub zaświadczenie o szczepieniu WZW B, WR - wykonane w ciąży, wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptoccocus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35 tygodniu ciąży, wszystkie wyniki badań USG wykonane w ciąży, inne istotne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna itd.

Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że w pośpiechu nie uda Ci się skompletować wszystkich badań, najważniejsze, abyś zabrała ze sobą kartę ciąży, są tam na bieżąco wpisywane przez lekarza Twoje wyniki badań. Do przyjęcia do porodu nie jest potrzebne skierowanie.

Czy wiesz, że...

Szacunkowa waga dziecka, obliczana dzięki pomiarom wykonanym podczas USG, obarczona jest błędem wynikającym z niedoskonałości obliczeń.

Nie zdziw się, jeśli Twoje dziecko po porodzie okaże się np. 300 g cięższe lub lżejsze niż sugerowana waga podczas ostatniego badania USG. Rzeczywista masa urodzeniowa może różnić się od tej szacowanej nawet o kilkaset gramów. Oszacowana masa płodu w 36 tygodniu ciąży pozwoli przypuszczać czy Twoje dziecko podczas porodu będzie ważyło mniej lub więcej niż statystyczny noworodek, czyli około 3,5 kg.

Dowiedz się więcej o 36 tygodniu ciąży:

  1. Oznakami zbliżającego się porodu są regularne, przybierające na sile skurcze, odejście wód płodowych. Jeśli zaobserwujesz te objawy, zadzwoń do swojego lekarza lub położnej lub jedź do szpitala. Jeśli zauważysz śluz zabarwiony na różowo czy z pasemkami krwi znaczy, że odszedł czop śluzowy zamykający kanał szyjki macicy - to jeden z symptomów, że ciało przygotowuje się do porodu.

  2. Twój brzuch może się "obniżyć". Dziecko wstawia się powoli w kanał rodny, a to znaczy, że w nadbrzuszu robi się więcej miejsca. Nareszcie łatwiej odetchnąć! Może się też skończyć zgaga.

  3. Jeśli masz już starsze dziecko, być może jesteś pełna obaw o to, czy będziesz potrafiła swoje dzieci kochać jednakowo mocno. Nie bój się, to wszystko przyjdzie naturalnie. Zaufaj sobie, jako matce.

  4. W ostatnich tygodniach ciąży powinno się wykonać wymaz z pochwy i sprawdzić, czy nie ma zakażenia chorobotwórczymi bakteriami lub drożdżakami. Będzie jeszcze szansa wyleczyć je przed porodem. Nie wszystkie infekcje przebiegają z wyraźnymi objawami, trzeba to sprawdzić. Dziecko będzie przeciskać się kanałem rodnym i w razie infekcji pochwy mogłoby zostać zakażone.

  5. Spakuj już torbę do szpitala. Musisz mieć w niej rzeczy osobiste, ubranko dla dziecka i siebie (na 3 dni), chłonne podpaski, nawilżane chusteczki dla niemowląt, butelkę wody mineralnej, a także dokumenty i wyniki badań. Dowiedz się, czy Twój szpital zapewnia pieluszki i kosmetyki dla dziecka.

  6. Naładujcie baterie w aparacie fotograficznym! Może się niedługo przydać do uwieczniania najważniejszych chwil w Waszym życiu.

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc to generalna próba cierpliwości przyszłej mamy. Brzuch imponujący, ciało zmęczone, ale najbardziej doskwiera bezczynne czekanie na... dziewiąty miesiąc.

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo