23 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

16.07.2019Zmień

23 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

Mimo że zwiększyła się ilość podściółki tłuszczowej, dziecko w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży nadal jest chude, pomarszczone, pokryte włoskami i mazią płodową. Maź płodowa chroni delikatną skórę dziecka przed wysuszeniem i otarciami.

Maluch nadal intensywnie ćwiczy układ oddechowy wciągając wody płodowe do płuc. Jednak płuca wciąż nie są dostatecznie rozwinięte, aby mogły przyjmować tlen z powietrza.

Dziecko ma już ułożony rytm dobowy. Z pewnością wyczuwasz, kiedy ma okresy czuwania, a kiedy snu.

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży, a dwudziesty pierwszy od zapłodnienia jest ważny dla prawidłowego rozwoju narządów wzroku i słuchu.

Zwinięty w kłębek płód mierzy 20 cm, a przy wyprostowanych nóżkach nawet 30 cm.

23 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W 23 tygodniu ciąży nie tylko brzuch się powiększa. Na pewno zauważasz, że piersi stają się coraz większe, zwiększa się ich ukrwienie. Być może produkują już gesty pokarm, tzw. siarę. Zadbaj o dobrze dobraną, wygodną, miękką bieliznę.

Na skutek wydzielania hormonu relaksyny Twoje stopy mogły się powiększyć o rozmiar. Wybierz dla siebie wygodne obuwie, najlepiej bez obcasa. Może się tak zdarzyć, że pod koniec ciąży stopy jeszcze się powiększą.

W 23 tygodniu możesz już poczuć się ociężała i zmęczona. Potrzebujesz więcej snu, a tymczasem trudno Ci wypocząć. Spory już brzuch przeszkadza w obraniu wygodnej pozycji, dziecko budzi Cię kopniakami i uciążliwym przeciąganiem się między Twoim pęcherzem a przeponą, często w nocy wstajesz do toalety.

Staraj się sięgać po różne naturalne metody łagodzące stres.Wieczorem jadaj lekkie kolacje, a potem - jeśli możesz - idź jeszcze na niezbyt męczący spacer. Zrezygnuj z oglądania emocjonujących filmów, a do poduszki weź lekką lekturę. Kładź się spać w dobrze wywietrzonym pokoju. Zasłony w oknach powinny być gęste i ciemne. Gdy sen nie nadchodzi, wstań, pochodź trochę, nie leż bezczynnie w ciemnym pokoju. Położysz się za jakiś czas. Jeśli brak snu zaczyna Cię męczyć, pij herbatkę z melisy.

Pamiętaj!

Nadciśnienie indukowane ciążą

To choroba zwana kiedyś gestozą lub zatruciem ciążowym. Pojawia się w drugiej połowie ciąży. Polega na podwyższeniu ciśnienia tętniczego do wartości 140/90 mmHg i wyżej, do czego mogą dołączyć się masywne obrzęki, obecność białka w moczu i inne zaburzenia w badaniach laboratoryjnych. Jeśli lekarz stwierdzi tylko podwyższenie ciśnienia krwi niewielkiego stopnia, dostaniesz leki na obniżenie ciśnienia. Leki te trzeba zażywać stale, nawet gdy ciśnienie się już normuje, bo znowu może wzrosnąć. Zalecany jest odpoczynek, a zwłaszcza leżenie na lewym boku (by poprawić krążenie krwi). Nie wolno się denerwować. Trzeba też mierzyć sobie kilka razy dziennie ciśnienie i zapisywać wyniki, by móc pokazać je lekarzowi.

W razie wzrostu ciśnienia powyżej 140/90, złego samopoczucia, bólów głowy, nagłych zaburzeń widzenia lub narastających obrzęków jedź do szpitala. Tam podaje się silniejsze leki obniżające ciśnienie. Najlepszym jednak lekarstwem na nadciśnienie indukowane ciążą jest jej zakończenie. Gdy tylko dziecko będzie dość dojrzałe, lekarze mogą zaproponować wywoływanie porodu. Jeśli nie udaje się obniżyć ciśnienia lub pogarszają się wyniki badań, może być konieczne zakończenie ciąży cesarskim cięciem niezależnie od stopnia dojrzałości dziecka. Nadciśnienie ustępuje zwykle w ciągu kilku tygodni po porodzie. Istnieje pewne ryzyko, że powtórzy się w kolejnej ciąży.

Czy wiesz, że...

Dziecko schowane w Twoim brzuchu nie jest zupełnie oddzielone od świata.

Słyszy głosy, wyczuwa Twoje reakcje na różne bodźce. Dobrze, jeśli od początku może oswajać się z głosem obojga rodziców, jeśli głos taty kojarzy z bezpieczeństwem, czułością, spokojem.

Niektórzy przyszli tatusiowie czują się dziwnie, mówiąc "do brzucha". Tymczasem nie chodzi przecież o przemyślaną przemowę i konkretne informacje. Możecie po prostu rozmawiać ze sobą, śmiać się, opowiadać o tym, co miłego spotkało Was tego dnia, a przy okazji gładzić Twój brzuch. Takie chwile dobrze zrobią całej rodzinie.

Dowiedz się więcej o 23 tygodniu ciąży:

 1. Nie martw się, jeśli Twój mąż, wbrew poradom z różnych pism i podręczników, nie przemawia czule do Twojego brzucha. Wielu mężczyznom wydaje się to krępujące i nienaturalne. To nie oznacza, że nie czeka na narodziny dziecka.

 2. W wielu miastach organizowane są specjalne zajęcia ruchowe dla kobiet w ciąży. Pomagają złagodzić bóle pleców, przygotowują ciało do porodu, odprężają, wzmacniają. Szczególnie polecamy jogę i aquaaerobic (ćwiczenia w wodzie).

  • Sposoby na bóle pleców

   Sposoby na bóle pleców

   Ból pleców to częsta przypadłość w ciąży i... podczas opieki nad niemowlęciem. Jak sobie pomóc?

 3. Czy wybraliście już szkołę rodzenia? Zróbcie to razem, nawet jeśli nie zdecydowaliście się na wspólny poród.

  • Tata w szkole rodzenia

   Tata w szkole rodzenia

   Szkoła wielu mężczyznom pomogła zrobić pierwszy krok w ojcostwo. To dobry sposób na wspólne przeżywanie ciąży.

 4. Teraz jest dobry czas na buszowanie w sklepach ze sprzętami dla niemowląt. Czeka Was wiele strategicznych decyzji. Zajrzyjcie do naszych porad i na forum "Zakupy".

 5. Część mam w ciąży cierpi na bezsenność. Przed snem idź na spacer, wycisz się, posłuchaj relaksacyjnej muzyki. Możesz wypić herbatkę z melisy lub kubek ciepłego mleka. Jeśli brak snu dokucza Ci mimo wszystko, porozmawiaj z lekarzem.

 6. Czy wiesz, że seks jest dobrym ćwiczeniem mięśni miednicy? To bardzo przyjemne przygotowanie do porodu...

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Do tej pory w to, że jesteś w ciąży, wierzyłaś na podstawie wyników badań. A teraz nadchodzi czas, w którym poczujesz ruchy dziecka i usłyszysz bicie jego serca.

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo