38 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

16.07.2019Zmień

38 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

Zgrabna główka, stanowiąca już tylko 1/4 długości ciała, wstawiła się w miednicę (zaledwie w 3 proc. wszystkich ciąż przodują nóżki lub pośladki). Dziecko nie urosło, ale przybyło kolejne 100 g. Jest już zupełnie rozwinięte i nie grozi mu poród przedwczesny. Może się urodzić w każdej chwili.

Jeśli w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko nadal nie jest odwrócone głową w dół, możesz mu pomóc wykonać tę ostatnią woltę, delikatnie masując swój brzuch. Masaż rozluźnia mięśnie, dzięki czemu dziecko ma tam więcej miejsca i większe szanse na odwrócenie się.

Pod koniec tego tygodnia dziecko waży 3100 g. Waga i wzrost dziecka zależy od kilku czynników, między innymi od uwarunkowań genetycznych. Niska masa urodzeniowa dziecka urodzonego w terminie nie wpływa na negatywnie na dalszy rozwój.

38 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Twój brzuch może się teraz "opuścić". Zmniejszy się ucisk na przeponę i będziesz mogła pożegnać się z uciążliwą zadyszką. Niestety, dziecko teraz bardziej napiera na pęcherz i funduje ci częste wizyty w toalecie.

W 38 tygodniu ciąży mogą się zaostrzyć kłopoty z hemoroidami. Zapytaj lekarza, jaki preparat poleca - część maści i czopków dostępnych bez recepty nie powinna być stosowana w ciąży.

Możesz odczuwać ociężałość i zmęczenie, zawroty głowy, obrzęki nóg i dłoni. Dziecko rozpycha się w brzuchu tak bardzo, że możesz stracić apetyt. Ale warto dalej dbać o dobrą dietę. Dużo błonnika (warzywa, owoce, kasze, razowy chleb, płatki zbożowe), suszone owoce i migdały plus przynajmniej 2 litry wody dziennie - ta lista składników zmniejsza ryzyko zaparć i hemoroidów. Zjadaj dużo warzyw i owoców bogatych w witaminę C, bogate w cynk pestki i orzechy. Do tego czosnek, cebula, por, miód - to dietetyczne sposoby wzmacniania odporności. Lepiej uniknąć infekcji tuż przed porodem.

Pamiętaj!

Pierwsze oznaki zbliżającego się porodu. Po czym poznasz, że to już?

- dziwne samopoczucie - możesz czuć się inaczej niż zwykle: zdenerwowana, niepewna, skrajnie wyczerpana albo przeciwnie, nadspodziewanie dobrze;
- instynkt gniazdowy - jeżeli nagle odczujesz nieprzepartą chęć sprzątania i odkurzania, może to znaczyć coś więcej niż znużenie telewizją;
- głód - napady wilczego głodu to znak, że Twoje ciało magazynuje zapasy energii przed czekającym je trudnym zadaniem;
- biegunka - to naturalny odruch organizmu służący opróżnieniu kiszki stolcowej, by nie stanowiła przeszkody w obniżaniu się główki.

Około 38 tygodnia ciąży możesz zaobserwować odejście czopa śluzowego zamykający szyjkę macicy. Czop odchodzi na kilka dni przed porodem lub w dniu porodu. Śluz bywa podbarwiony krwią, gdyż szyjka jest wtedy bardzo rozpulchniona i przekrwiona. Stąd również częste plamienia po badaniu ginekologicznym. Są one jednak zupełnie niegroźne.

Czy wiesz, że...

Rodzicom przysługuje w sumie 52 tygodni płatnego urlopu po urodzeniu dziecka i 36 miesięcy urlopu wychowawczego.

Ten czas może być w znacznej części podzielony pomiędzy oboje rodziców. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie z początkiem 2016 roku, rodzice malucha będą mogli skorzystać z kilku form urlopów: macierzyńskiego (20 tygodni, z czego 14 tygodni przypada wyłącznie mamie), rodzicielskiego oraz wychowawczego.

Od 2 stycznia 2016 roku dodatkowy urlop macierzyński został połączony z urlopem rodzicielskim, który teraz wynosi nie 26, a 32 do 34 tygodni, w zależności od tego, czy matka rodzi jedno, czy więcej dzieci. Nie zmieni się natomiast łączna długość płatnych urlopów związanych z narodzinami dziecka. Nowelizacja wprowadza możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni w terminie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a więc nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Urlop wychowawczy, którego nowe zasady zaczęły obowiązywać 1 października zeszłego roku, zostaje inaczej ujęty: odtąd przysługuje nam nie 3 lata, a 36 miesięcy urlopu. Każdy z rodziców będzie miał niezbywalne prawo do jednego miesiąca z tej puli.

Dowiedz się więcej o 38 tygodniu ciąży:

 1. Twoja ciąża jest już oficjalnie "donoszona" - gratulacje! To nie znaczy, że zaraz zaczniesz rodzić, tak naprawdę masz na to jeszcze nawet miesiąc. Ale dziecko jest już w pełni rozwinięte i nie grozi mu poród przedwczesny.

 2. Nawet jeśli jesteś bardzo ambitna i świetnie się czujesz, daj się już namówić na zwolnienie lekarskie z pracy. To niezwykły czas w życiu, zwolnij trochę tempo.

 3. Boisz się, że wody płodowe odejdą Ci nagle, gdy będziesz wśród ludzi? Takie sceny częściej zdarzają się w filmach, niż w życiu. Jeśli zauważysz sączenie wód skontaktuj się z lekarzem. Gdyby odeszły Ci wody podbarwione na zielono, szybko jedź do szpitala.

 4. Kobieca rada: jeśli masz siłę chodzić po sklepach, kup sobie teraz zapas rzeczy, po które lepiej nie posyłać męża. Sprawdź, czy nie kończą Ci się ulubione kosmetyki, przejrzyj garderobę i uzupełnij ją o wygodne ciuchy, w których łatwo będzie karmić dziecko (najlepiej rozpinane z przodu).

 5. Nie możesz spokojnie usiedzieć, gdy jesteś w domu? Nabrałaś ochoty na porządki, szorowanie, pucowanie i przestawianie? To dość zabawny objaw zbliżającego się porodu - tzw. syndrom szykowania gniazda. Tylko się nie przemęczaj, nie stosuj silnych środków czyszczących i nie wchodź na drabinki...

 6. Jeśli jeszcze nie kupiliście łóżeczka dla niemowlęcia, nie spieszcie się z tym zakupem. W pierwszym okresie naprawdę łatwiej spać z dzieckiem w jednym łóżku. Noworodek domaga się karmienia kilkanaście razy na dobę, wygodniej będzie Ci karmić w łóżku niż siedząc na fotelu przy dziecinnym łóżeczku.

  • Rodzinne łóżko: razem jest lepiej?

   Rodzinne łóżko: razem jest lepiej?

   - Spania wspólnego domagają się nawet te dzieci, które tego nie doświadczyły. To jest oczekiwanie, z którym się rodzą - twierdzi Agnieszka Stein, psycholog i propagatorka rodzicielstwa bliskości.

 7. Twoja waga zapewne stanęła w miejscu, a może nawet nieco schudłaś. Dziecko jest już w pełni ukształtowane, ale odżywiaj się rozsądnie ze względu na własną dobrą kondycję.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

To już naprawdę ostatni miesiąc. A im bliżej finiszu, tym więcej rozterek, przygotowań i... zniecierpliwienia.

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo