1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

38 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

38 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

Zgrabna główka, stanowiąca już tylko 1/4 długości ciała, wstawiła się w miednicę (zaledwie w 3 proc. wszystkich ciąż przodują nóżki lub pośladki). Dziecko nie urosło, ale przybyło kolejne 100 g. Jest już zupełnie rozwinięte i nie grozi mu poród przedwczesny. Może się urodzić w każdej chwili.

Jeśli w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko nadal nie jest odwrócone głową w dół, możesz mu pomóc wykonać tę ostatnią woltę, delikatnie masując swój brzuch. Masaż rozluźnia mięśnie, dzięki czemu dziecko ma tam więcej miejsca i większe szanse na odwrócenie się.

Pod koniec tego tygodnia dziecko waży 3100 g. Waga i wzrost dziecka zależy od kilku czynników, między innymi od uwarunkowań genetycznych. Niska masa urodzeniowa dziecka urodzonego w terminie nie wpływa na negatywnie na dalszy rozwój.

38 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Twój brzuch może się teraz "opuścić". Zmniejszy się ucisk na przeponę i będziesz mogła pożegnać się z uciążliwą zadyszką. Niestety, dziecko teraz bardziej napiera na pęcherz i funduje ci częste wizyty w toalecie.

W 38 tygodniu ciąży mogą się zaostrzyć kłopoty z hemoroidami. Zapytaj lekarza, jaki preparat poleca - część maści i czopków dostępnych bez recepty nie powinna być stosowana w ciąży.

Możesz odczuwać ociężałość i zmęczenie, zawroty głowy, obrzęki nóg i dłoni. Dziecko rozpycha się w brzuchu tak bardzo, że możesz stracić apetyt. Ale warto dalej dbać o dobrą dietę. Dużo błonnika (warzywa, owoce, kasze, razowy chleb, płatki zbożowe), suszone owoce i migdały plus przynajmniej 2 litry wody dziennie - ta lista składników zmniejsza ryzyko zaparć i hemoroidów. Zjadaj dużo warzyw i owoców bogatych w witaminę C, bogate w cynk pestki i orzechy. Do tego czosnek, cebula, por, miód - to dietetyczne sposoby wzmacniania odporności. Lepiej uniknąć infekcji tuż przed porodem.

Pamiętaj!

Pierwsze oznaki zbliżającego się porodu. Po czym poznasz, że to już?

- dziwne samopoczucie - możesz czuć się inaczej niż zwykle: zdenerwowana, niepewna, skrajnie wyczerpana albo przeciwnie, nadspodziewanie dobrze;
- instynkt gniazdowy - jeżeli nagle odczujesz nieprzepartą chęć sprzątania i odkurzania, może to znaczyć coś więcej niż znużenie telewizją;
- głód - napady wilczego głodu to znak, że Twoje ciało magazynuje zapasy energii przed czekającym je trudnym zadaniem;
- biegunka - to naturalny odruch organizmu służący opróżnieniu kiszki stolcowej, by nie stanowiła przeszkody w obniżaniu się główki.

Około 38 tygodnia ciąży możesz zaobserwować odejście czopa śluzowego zamykający szyjkę macicy. Czop odchodzi na kilka dni przed porodem lub w dniu porodu. Śluz bywa podbarwiony krwią, gdyż szyjka jest wtedy bardzo rozpulchniona i przekrwiona. Stąd również częste plamienia po badaniu ginekologicznym. Są one jednak zupełnie niegroźne.

Czy wiesz, że...

Rodzicom przysługuje w sumie 52 tygodni płatnego urlopu po urodzeniu dziecka i 36 miesięcy urlopu wychowawczego.

Ten czas może być w znacznej części podzielony pomiędzy oboje rodziców. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie z początkiem 2016 roku, rodzice malucha będą mogli skorzystać z kilku form urlopów: macierzyńskiego (20 tygodni, z czego 14 tygodni przypada wyłącznie mamie), rodzicielskiego oraz wychowawczego.

Od 2 stycznia 2016 roku dodatkowy urlop macierzyński został połączony z urlopem rodzicielskim, który teraz wynosi nie 26, a 32 do 34 tygodni, w zależności od tego, czy matka rodzi jedno, czy więcej dzieci. Nie zmieni się natomiast łączna długość płatnych urlopów związanych z narodzinami dziecka. Nowelizacja wprowadza możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni w terminie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a więc nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Urlop wychowawczy, którego nowe zasady zaczęły obowiązywać 1 października zeszłego roku, zostaje inaczej ujęty: odtąd przysługuje nam nie 3 lata, a 36 miesięcy urlopu. Każdy z rodziców będzie miał niezbywalne prawo do jednego miesiąca z tej puli.

Dowiedz się więcej o 38 tygodniu ciąży:

 1. Twoja ciąża jest już oficjalnie "donoszona" - gratulacje! To nie znaczy, że zaraz zaczniesz rodzić, tak naprawdę masz na to jeszcze nawet miesiąc. Ale dziecko jest już w pełni rozwinięte i nie grozi mu poród przedwczesny.

 2. Nawet jeśli jesteś bardzo ambitna i świetnie się czujesz, daj się już namówić na zwolnienie lekarskie z pracy. To niezwykły czas w życiu, zwolnij trochę tempo.

 3. Boisz się, że wody płodowe odejdą Ci nagle, gdy będziesz wśród ludzi? Takie sceny częściej zdarzają się w filmach, niż w życiu. Jeśli zauważysz sączenie wód skontaktuj się z lekarzem. Gdyby odeszły Ci wody podbarwione na zielono, szybko jedź do szpitala.

 4. Kobieca rada: jeśli masz siłę chodzić po sklepach, kup sobie teraz zapas rzeczy, po które lepiej nie posyłać męża. Sprawdź, czy nie kończą Ci się ulubione kosmetyki, przejrzyj garderobę i uzupełnij ją o wygodne ciuchy, w których łatwo będzie karmić dziecko (najlepiej rozpinane z przodu).

 5. Nie możesz spokojnie usiedzieć, gdy jesteś w domu? Nabrałaś ochoty na porządki, szorowanie, pucowanie i przestawianie? To dość zabawny objaw zbliżającego się porodu - tzw. syndrom szykowania gniazda. Tylko się nie przemęczaj, nie stosuj silnych środków czyszczących i nie wchodź na drabinki...

 6. Jeśli jeszcze nie kupiliście łóżeczka dla niemowlęcia, nie spieszcie się z tym zakupem. W pierwszym okresie naprawdę łatwiej spać z dzieckiem w jednym łóżku. Noworodek domaga się karmienia kilkanaście razy na dobę, wygodniej będzie Ci karmić w łóżku niż siedząc na fotelu przy dziecinnym łóżeczku.

  • Rodzinne łóżko: razem jest lepiej?

   Rodzinne łóżko: razem jest lepiej?

   - Spania wspólnego domagają się nawet te dzieci, które tego nie doświadczyły. To jest oczekiwanie, z którym się rodzą - twierdzi Agnieszka Stein, psycholog i propagatorka rodzicielstwa bliskości.

 7. Twoja waga zapewne stanęła w miejscu, a może nawet nieco schudłaś. Dziecko jest już w pełni ukształtowane, ale odżywiaj się rozsądnie ze względu na własną dobrą kondycję.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

To już naprawdę ostatni miesiąc. A im bliżej finiszu, tym więcej rozterek, przygotowań i... zniecierpliwienia.

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo