21 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

24.06.2019Zmień

21 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W 21 tygodniu ciąży maluch reguluje już sobie rytm dnia, ma stałe pory snu i czuwania, a także kopania. Tańczy w pęcherzu płodowym, podskakuje, obraca się wokół własnej osi, kołysze biodrami, zgina nogi i ręce, porusza palcami, gładzi się po buzi. Dzięki takiej gimnastyce nie tylko ćwiczy mięśnie, ale i usprawnia zmysł równowagi.

Pod koniec 21 tygodnia ciąży jelita są na tyle rozwinięte, że dziecko może przetwarzać połykany płyn owodniowy. Całe ciało dziecka nadal jest pokryte meszkiem płodowym. Rączki i nóżki dziecka mają już odpowiednie proporcje. Miękkie chrząstki układu kostnego dziecka twardnieją, zamieniają się w kości.

Doskonali się system odpornościowy. Powstają białe ciałka krwi, których głównym zadaniem jest zwalczanie infekcji. Od tego tygodnia ciąży dzieci zaczynają coraz bardziej różnić się swoimi wymiarami. Odchylenia od książkowych wartości nie powinny być powodem do niepokoju.

21 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży macica jest wielkości melona, prawie sięga wysokości pępka. Możesz też zaobserwować bardziej obfite upławy. Związane to jest z intensywnymi przemianami hormonalnymi. To normalny objaw, pod warunkiem, że w wydzielinie z pochwy nie pojawia się krew, nie towarzyszą temu bóle ani swędzenie.

W tym tygodniu ciąży większość przyszłych mam odczuwa już regularnie ruchy dziecka. Tylko w niektórych przypadkach poczujesz je później np. jeśli jeszcze przed ciążą byłaś otyła lub gdy łożysko umiejscowiło się na przedniej ścianie macicy. W takich wypadkach do odczuwania ruchów dziecka może dojść nawet za kilka tygodni.

W drugiej połowie ciąży rosnący płód potrzebuje coraz więcej składników odżywczych. Dotyczy to przede wszystkim białka, będącego podstawowym budulcem tkanek. Zwiększa się również ogólne zapotrzebowanie kaloryczne kobiety ciężarnej. Zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia wynosi ono 3000 kilokalorii. Organizm potrafi teraz lepiej wykorzystywać pożywienie.

Twoja dieta powinna teraz zawierać:
- pełnoziarniste pieczywo, makaron i brązowy ryż, które są źródłem węglowodanów. Produkty te dostarczają energii, witamin, składników mineralnych, a także błonnika;
- świeże owoce i warzywa, które również są bogatym źródłem witamin, minerałów i błonnika
- mięso, ryby, jaja, orzechy, rośliny strączkowe, mleko i jego przetwory. Dostarczają nie tylko białka, ale także żelaza i wapnia;
- tłuszcze roślinne (oliwa, olej), najlepiej w postaci dodatku do sałatek.
Ogranicz spożywanie tłuszczów zwierzęcych i słodyczy. Nadmiar produktów zawierających tłuszcze i cukier sprzyja powstawaniu nadwagi. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na witaminy i składniki mineralne. Należą do nich przede wszystkim: żelazo, wapń i witamina C.

Jeśli odczuwasz zgagę zrezygnuj z potraw pikantnych, smażonych na tłuszczu, wybieraj produkty bogate w białko, a ubogie w tłuszcz. Nigdy nie jedz dużo podczas jednego posiłku. Jeśli zgaga dokucza Ci wieczorem, układaj się wysoko, na kilku poduszkach, aby kwasy żołądkowe nie cofały się zbyt łatwo do przełyku.

Możesz mieć wrażenie, że gorzej widzisz. Pogorszenie wzroku u ciężarnej zdarza się często w przypadku krótkowidzów. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w ciąży. Pogorszenie wzroku zwykle jest niewielkie i nasila się wieczorem. Nie trzeba się tym martwić. Po porodzie wszystko wróci do normy. Niekiedy w ciąży przeszkadzają szkła kontaktowe, oczy pieką lub łzawią. To wynik związanej z ciążą zmiany właściwości łez. Niektóre kłopoty ze wzrokiem mogą świadczyć o poważniejszym problemie. Podwójne widzenie, pojawienie się mroczków przed oczami, czy wrażenie ściemniania się mogą być sygnałem nadciśnienia lub niebezpiecznego zatrucia ciążowego.

Pamiętaj!

Każde, nawet najmniejsze, krwawienie z dróg rodnych w czasie ciąży, wymaga konsultacji lekarskiej. Podczas wizyty powinno być przeprowadzone badanie ginekologiczne. W ten sposób ocenia się czy krwawienie pochodzi z jamy macicy, nadżerki szyjki macicy bądź z polipu doczesnowego. Nieodzownym badaniem jest ultrasonografia, która pozwala ocenić umiejscowienie łożyska. Przyczyny najczęściej są złożone i zależą od funkcjonowania gospodarki hormonalnej, warunków anatomicznych, czynników immunologicznych i infekcyjnych.

W drugiej połowie ciąży krwawienia najczęściej związane są z nieprawidłowym umiejscowieniem łożyska lub jego przedwczesnym oddzieleniem. W przypadku wystąpienia krwawień w czasie ciąży zaleca się oszczędzający tryb życia, częstsze wizyty kontrolne, odpowiednią farmakoterapię, a w niektórych przypadkach kobiety ciężarne muszą leżeć w szpitalu. Nawet niewielkie krwawienie może być sygnałem poważnego problemu, a zlekceważone mogą doprowadzić do utraty ciąży.

Czy wiesz, że...

Ruchy dziecka odczuwasz najwyraźniej, kiedy leżysz i odpoczywasz.

Nie panikuj jeśli aktywność ruchowa płodu nie występuje przez 10 godzin. Okres ciszy i spokoju nie musi oznaczać nic złego. Jednak, kiedy nie odczuwasz ruchów dziecka dłużej niż jeden dzień, zgłoś się do lekarza.

Możesz domowym sposobem sprowokować aktywność dziecka. Zjedz słodkie ciastko, połóż się w wygodniej pozycji i poczekaj. Po słodkim kęsie wzrośnie poziom cukrów we krwi. Dzięki temu płód, przyswajając większą ilość glukozy, powinien dać znak życia.

Dowiedz się więcej o 21 tygodniu ciąży:

  1. Boisz się o zdrowie swojego dziecka? Spokojnie, chyba wszystkie matki przez to przechodzą. Jeśli odpowiednio się odżywiasz, nie pijesz, nie palisz, nie martw się na zapas.

  2. Od babć, cioć czy koleżanek możesz usłyszeć rady dotyczące "hartowania" brodawek piersiowych w ciąży. Nie słuchaj ich. Nacieranie spirytusem i brutalne szorowanie rękawicą tylko wysuszy i osłabi naskórek. Karmienie powiedzie się bez tego, jeśli dziecko będzie dobrze ssać.

  3. Jeśli macie znajomych z małymi dziećmi, spróbujcie dyskretnie dowiedzieć się, co zamierzają zrobić z niepotrzebnymi już sprzętami niemowlęcymi i ubrankami. Te używane w pierwszych miesiącach życia naprawdę mało się niszczą, warto odkupić po niższej cenie i z pewnego źródła.

  4. Jeśli męczy Cię zgaga, pamiętaj, że to powszechna ciążowa dolegliwość. Powiększająca się macica zaczyna uciskać na organy wewnętrzne, zwieracz żołądka może się nie domykać, a soki żołądkowe drażnią wtedy przełyk. Jedz częściej małe porcje, unikaj głodu i przejedzenia, śpij na wysoko ułożonych poduszkach.

  5. Dowiedzcie się, czy na czekające Was badanie USG można przynieść własną płytę lub kasetę wideo, by zapisać pierwszy film z życia Waszego dziecka.

  6. Używaj kremu z wysokim filtrem, pomoże Ci uniknąć ciążowych przebarwień.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Do tej pory w to, że jesteś w ciąży, wierzyłaś na podstawie wyników badań. A teraz nadchodzi czas, w którym poczujesz ruchy dziecka i usłyszysz bicie jego serca.

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo