1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

21 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

21 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W 21 tygodniu ciąży maluch reguluje już sobie rytm dnia, ma stałe pory snu i czuwania, a także kopania. Tańczy w pęcherzu płodowym, podskakuje, obraca się wokół własnej osi, kołysze biodrami, zgina nogi i ręce, porusza palcami, gładzi się po buzi. Dzięki takiej gimnastyce nie tylko ćwiczy mięśnie, ale i usprawnia zmysł równowagi.

Pod koniec 21 tygodnia ciąży jelita są na tyle rozwinięte, że dziecko może przetwarzać połykany płyn owodniowy. Całe ciało dziecka nadal jest pokryte meszkiem płodowym. Rączki i nóżki dziecka mają już odpowiednie proporcje. Miękkie chrząstki układu kostnego dziecka twardnieją, zamieniają się w kości.

Doskonali się system odpornościowy. Powstają białe ciałka krwi, których głównym zadaniem jest zwalczanie infekcji. Od tego tygodnia ciąży dzieci zaczynają coraz bardziej różnić się swoimi wymiarami. Odchylenia od książkowych wartości nie powinny być powodem do niepokoju.

21 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży macica jest wielkości melona, prawie sięga wysokości pępka. Możesz też zaobserwować bardziej obfite upławy. Związane to jest z intensywnymi przemianami hormonalnymi. To normalny objaw, pod warunkiem, że w wydzielinie z pochwy nie pojawia się krew, nie towarzyszą temu bóle ani swędzenie.

W tym tygodniu ciąży większość przyszłych mam odczuwa już regularnie ruchy dziecka. Tylko w niektórych przypadkach poczujesz je później np. jeśli jeszcze przed ciążą byłaś otyła lub gdy łożysko umiejscowiło się na przedniej ścianie macicy. W takich wypadkach do odczuwania ruchów dziecka może dojść nawet za kilka tygodni.

W drugiej połowie ciąży rosnący płód potrzebuje coraz więcej składników odżywczych. Dotyczy to przede wszystkim białka, będącego podstawowym budulcem tkanek. Zwiększa się również ogólne zapotrzebowanie kaloryczne kobiety ciężarnej. Zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia wynosi ono 3000 kilokalorii. Organizm potrafi teraz lepiej wykorzystywać pożywienie.

Twoja dieta powinna teraz zawierać:
- pełnoziarniste pieczywo, makaron i brązowy ryż, które są źródłem węglowodanów. Produkty te dostarczają energii, witamin, składników mineralnych, a także błonnika;
- świeże owoce i warzywa, które również są bogatym źródłem witamin, minerałów i błonnika
- mięso, ryby, jaja, orzechy, rośliny strączkowe, mleko i jego przetwory. Dostarczają nie tylko białka, ale także żelaza i wapnia;
- tłuszcze roślinne (oliwa, olej), najlepiej w postaci dodatku do sałatek.
Ogranicz spożywanie tłuszczów zwierzęcych i słodyczy. Nadmiar produktów zawierających tłuszcze i cukier sprzyja powstawaniu nadwagi. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na witaminy i składniki mineralne. Należą do nich przede wszystkim: żelazo, wapń i witamina C.

Jeśli odczuwasz zgagę zrezygnuj z potraw pikantnych, smażonych na tłuszczu, wybieraj produkty bogate w białko, a ubogie w tłuszcz. Nigdy nie jedz dużo podczas jednego posiłku. Jeśli zgaga dokucza Ci wieczorem, układaj się wysoko, na kilku poduszkach, aby kwasy żołądkowe nie cofały się zbyt łatwo do przełyku.

Możesz mieć wrażenie, że gorzej widzisz. Pogorszenie wzroku u ciężarnej zdarza się często w przypadku krótkowidzów. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w ciąży. Pogorszenie wzroku zwykle jest niewielkie i nasila się wieczorem. Nie trzeba się tym martwić. Po porodzie wszystko wróci do normy. Niekiedy w ciąży przeszkadzają szkła kontaktowe, oczy pieką lub łzawią. To wynik związanej z ciążą zmiany właściwości łez. Niektóre kłopoty ze wzrokiem mogą świadczyć o poważniejszym problemie. Podwójne widzenie, pojawienie się mroczków przed oczami, czy wrażenie ściemniania się mogą być sygnałem nadciśnienia lub niebezpiecznego zatrucia ciążowego.

Pamiętaj!

Każde, nawet najmniejsze, krwawienie z dróg rodnych w czasie ciąży, wymaga konsultacji lekarskiej. Podczas wizyty powinno być przeprowadzone badanie ginekologiczne. W ten sposób ocenia się czy krwawienie pochodzi z jamy macicy, nadżerki szyjki macicy bądź z polipu doczesnowego. Nieodzownym badaniem jest ultrasonografia, która pozwala ocenić umiejscowienie łożyska. Przyczyny najczęściej są złożone i zależą od funkcjonowania gospodarki hormonalnej, warunków anatomicznych, czynników immunologicznych i infekcyjnych.

W drugiej połowie ciąży krwawienia najczęściej związane są z nieprawidłowym umiejscowieniem łożyska lub jego przedwczesnym oddzieleniem. W przypadku wystąpienia krwawień w czasie ciąży zaleca się oszczędzający tryb życia, częstsze wizyty kontrolne, odpowiednią farmakoterapię, a w niektórych przypadkach kobiety ciężarne muszą leżeć w szpitalu. Nawet niewielkie krwawienie może być sygnałem poważnego problemu, a zlekceważone mogą doprowadzić do utraty ciąży.

Czy wiesz, że...

Ruchy dziecka odczuwasz najwyraźniej, kiedy leżysz i odpoczywasz.

Nie panikuj jeśli aktywność ruchowa płodu nie występuje przez 10 godzin. Okres ciszy i spokoju nie musi oznaczać nic złego. Jednak, kiedy nie odczuwasz ruchów dziecka dłużej niż jeden dzień, zgłoś się do lekarza.

Możesz domowym sposobem sprowokować aktywność dziecka. Zjedz słodkie ciastko, połóż się w wygodniej pozycji i poczekaj. Po słodkim kęsie wzrośnie poziom cukrów we krwi. Dzięki temu płód, przyswajając większą ilość glukozy, powinien dać znak życia.

Dowiedz się więcej o 21 tygodniu ciąży:

 1. Boisz się o zdrowie swojego dziecka? Spokojnie, chyba wszystkie matki przez to przechodzą. Jeśli odpowiednio się odżywiasz, nie pijesz, nie palisz, nie martw się na zapas.

 2. Od babć, cioć czy koleżanek możesz usłyszeć rady dotyczące "hartowania" brodawek piersiowych w ciąży. Nie słuchaj ich. Nacieranie spirytusem i brutalne szorowanie rękawicą tylko wysuszy i osłabi naskórek. Karmienie powiedzie się bez tego, jeśli dziecko będzie dobrze ssać.

 3. Jeśli macie znajomych z małymi dziećmi, spróbujcie dyskretnie dowiedzieć się, co zamierzają zrobić z niepotrzebnymi już sprzętami niemowlęcymi i ubrankami. Te używane w pierwszych miesiącach życia naprawdę mało się niszczą, warto odkupić po niższej cenie i z pewnego źródła.

 4. Jeśli męczy Cię zgaga, pamiętaj, że to powszechna ciążowa dolegliwość. Powiększająca się macica zaczyna uciskać na organy wewnętrzne, zwieracz żołądka może się nie domykać, a soki żołądkowe drażnią wtedy przełyk. Jedz częściej małe porcje, unikaj głodu i przejedzenia, śpij na wysoko ułożonych poduszkach.

 5. Dowiedzcie się, czy na czekające Was badanie USG można przynieść własną płytę lub kasetę wideo, by zapisać pierwszy film z życia Waszego dziecka.

 6. Używaj kremu z wysokim filtrem, pomoże Ci uniknąć ciążowych przebarwień.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Do tej pory w to, że jesteś w ciąży, wierzyłaś na podstawie wyników badań. A teraz nadchodzi czas, w którym poczujesz ruchy dziecka i usłyszysz bicie jego serca.

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo