8 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

22.05.2019Zmień

8 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W ósmym tygodniu ciąży powstaje przewód słuchowy zewnętrzny, który łączy się ze zgrubieniem małżowiny usznej. Ucho wewnętrzne (odpowiedzialne za słuch i zmysł równowagi) jest już rozwinięte. Ponieważ błędnik kształtuje się tak wcześnie, dziecko niemal od początku reaguje na ruch: niepokoją je gwałtowne zmiany pozycji (nie służy mu to, że uprawiasz jogging albo jeździsz po wybojach), uspokaja - miarowy rytm (gdy maszerujesz, tańczysz, pływasz).

Oczy są już w pełni zawiązane, zabarwione pigmentem, ale ich właściwy kolor poznacie dopiero w trzecim miesiącu po narodzinach. Zaczynają rosnąć powieki.

Widoczne są już malutkie, jeszcze zrośnięte paluszki u rąk, kształtują się nerki. W tym tygodniu ciąży podczas badania USG można już dostrzec kręgosłup. Głowa szybko się rozwija, na razie stanowi ½ długości zarodka.

8 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Emocje w Tobie buzują. Z łatwością popadasz z euforii w gniew. Możesz odczuwać drażliwość, płaczliwość i zmianę nastrojów. Masz wrażenie, że jesteś w stanie zasnąć na stojąco o każdej porze dnia. To wszystko sprawa hormonów.

Zrób dla siebie coś miłego. Jeśli wybierasz się do kosmetyczki, powiedz jej, że jesteś w ciąży. Niektóre zabiegi nie są teraz wskazane dla Ciebie, ani dla rozwijającego się w Tobie dziecka. Na indeksie są m.in. zabiegi wymagające używania prądów oraz zastosowania silnie działających kosmetyków (np. z retinolem, kwasami owocowymi, kwasem alfaliponowym, witaminą C).

Możesz mieć też wrażenie, że twarz zaczyna być lekko nabrzmiała, rysy stały się bardziej miękkie. To efekt magazynowania wody pod skórą.

Jeśli do tej pory zdrowo się odżywiałaś, nie musisz wiele zmieniać w swojej diecie, ani jej kalorycznie wzbogacać. Pod koniec drugiego miesiąca płód jest jeszcze tak mały, że nie trzeba zwiększać ilości pożywienia w trosce o potrzeby jego organizmu. Zrezygnuj z surowego mięsa, owoców morza i serów z niepasteryzowanego mleka, ponieważ produkty te bywają zakażone pasożytami i drobnoustrojami niebezpiecznymi dla płodu.

Jeśli dokuczają Ci mdłości, niestety nie ma cudownego sposobu na tę dolegliwość w początkach ciąży. Odpoczynek i unikanie drażniących zapachów kulinarnych lub kosmetycznych pozwala do pewnego stopnia złagodzić niedogodności. Warto próbować jeść cokolwiek, na co ma się ochotę, choćby po małym kęsie, bo z pustym żołądkiem mdli jeszcze bardziej. Trzeba też pić małymi łykami, ale często, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Niektórym przyszłym mamom pomaga picie naparu z korzenia imbiru. Inny sposób to leki zobojętniające kwasy żołądkowe, dostępne w aptekach bez recepty w formie pastylek do ssania lub zawiesiny. Jeśli nudnościom towarzyszą też wymioty i niemożliwe jest jedzenie ani picie, trzeba zgłosić się do szpitala.

Pamiętaj!

Pierwsze USG jest wykonywane między 8 a 10 tygodniem ciąży. Tak wczesne USG nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badanie wykonuje się przez pochwę. Lekarz sprawdza, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, dokonuje dokładnych pomiarów pęcherzyka i zarodka. Pozwoli to uściślić przewidywany termin porodu.

Czy wiesz, że...

NFZ refunduje cztery USG wykonywane podczas ciąży.

- w pierwszym trymestrze ciąży. Podczas tego badania lekarz oszacuje zaawansowani ciąży, potwierdzi prawidłowy rozwój płodu,
- w drugim trymestrze. Przysługuje Ci tzw. USG połówkowe. Badanie wykonuje się głównie dla oceny prawidłowego rozwoju dziecka. To ważne badanie, podczas którego lekarz powinien rozpoznać ewentualne zaburzenia rozwojowe i podjąć decyzje o dalszym leczeniu,
- w trzecim trymestrze ciąży. Badanie wykonuje się między 27 a 32 tygodniem ciąży. Lekarz oceni wzrost płodu, łożyska, płyn owodniowy, położenie płodu,
- po 40 tygodniu ciąży przysługuje jedno kontrolne USG refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dowiedz się więcej o 8 tygodniu ciąży:

 1. Czy jesteś już umówiona na wizytę kontrolną i pierwsze USG ciążowe?

 2. Ponieważ błędnik kształtuje się tak wcześnie, dziecko niemal od początku reaguje na ruch: niepokoją je gwałtowne zmiany pozycji, uspokaja - miarowy rytm (gdy maszerujesz, tańczysz, pływasz).

 3. W pierwszych tygodniach ciąży raczej nie planuj farbowania włosów. Intensywne zapachy chemicznych odczynników mogą Ci zaszkodzić.

 4. Jeśli nic złego się nie dzieje, Wasze życie seksualne w ogóle nie musi ulec zmianie. Wiele kobiet jednak w początkach ciąży nie ma jednak ochoty na fizyczną miłość. To normalne; minie, gdy skończą się nudności i obrzęk piersi.

 5. Już teraz mogą Cię męczyć zaparcia. Pij sporo wody, jedz pokarmy bogate w błonnik i bakterie kwasu mlekowego. Nie stosuj środków przeczyszczających!

  • Spoosby na zaparcia w ciąży

   Spoosby na zaparcia w ciąży

   Zaparcia w ciąży to częsta przypadłość. Na szczęście jest wiele prostych sposobów, by sobie z nimi poradzić.

 6. Jeśli pracujesz i jesteś zmęczona, staraj się jak najwięcej odpoczywać w domu. Rozmawiaj z partnerem, mów o swoim samopoczuciu, obawach, nadziejach. Trudno mu wyobrazić sobie wulkan Twoich emocji. Powiedz mu, co czujesz będąc w ciąży.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Drugi pasek na teście ciążowym nie pozostawia wątpliwości. Czas wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa.

W ósmym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W ósmym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo