18 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

18 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W osiemnastym tygodniu ciąży twarz nabiera wyraźnych rysów, oczy przesuwają się do przodu, małżowiny uszne na boki głowy (zaczynają od niej odstawać).

Nadal rozwija się mózg. W przedniej części kory mózgowej tworzy się część odpowiedzialna za ruchy i czucie ciała. Między tą okolicą a jego najodleglejszymi częściami tworzą się połączenia nerwowe: 70 tys. komórek nerwowych na kawałku tkanki mózgowej wielkości łebka od szpilki tworzy ok. 124 mln połączeń. Za kształtowanie się tych połączeń i za szczegółowe uzwojenie mózgu odpowiadają nie tylko geny (jednojajowe bliźnięta mają różne mózgi), ale także Twoje myśli i emocje oraz hormony.

U płodu następuje dalszy rozwój układu pokarmowego. Gruczoły wydzielnicze tj. trzustka i wątroba są już sprawne, wątroba zaczyna wydzielać sok żółciowy.

W tym tygodniu ciąży serce płodu jest już na tyle ukształtowane, że podczas USG, przy pomocy nowoczesnego ultrasonografu, lekarz będzie w stanie stwierdzić wady wrodzone serduszka.

Dla żeńskich płodów 18 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju wewnętrznych narządów płciowych - macicy i jajników. U chłopców w tym czasie rozwija się gruczoł krokowy (prostata).

Ciało dziecka pokrywa się ochronną substancją - mazią płodową. Zwinięte w kłębek dziecko mierzy już 12-14 cm, a wyprostowane - 25 cm. Waży 150 g.

18 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Począwszy od 18-20 tygodnia ciąży macica zaczyna "się stawiać" - twardnieć i napinać. Za tym określeniem kryją się tzw. fale Alvareza lub skurcze Braxtona Hicksa. Mięsień macicy napina się od czasu do czasu, lecz nie prowadzi to do rozwierania szyjki. Skurcze te nie są bolesne. Niektóre kobiety odczuwają je bardzo wyraźnie, inne tylko wtedy, gdy położą rękę na brzuchu (w czasie skurczu brzuch tężeje). "Stawianie się" macicy to naturalna gimnastyka przygotowująca ją do porodu.

Teoretycznie możesz już czuć ruchy płodu, szczególnie jeśli to Twoja kolejna ciąża lub jeśli jesteś szczupła. W pierwszej ciąży zazwyczaj pierwsze ruchy dziecka poczujesz około 20 tygodnia. Pierwsze ruchy nie są odczuwane jako kopnięcia, raczej jako delikatne muśnięcia. Umiejscowienie łożyska na przedniej ścianie macicy może powodować słabsze odczuwanie ruchów. Reasumując - nie ma absolutnie powodów do zmartwienia jeśli nadal nie czujesz "kopnięć", zwłaszcza jeśli tętno dziecka jest prawidłowe.

W 18 tygodniu ciąży mogą już pojawić się bóle pleców. Powiększający się brzuch wpływa na środek ciężkości ciała. Zmienia to kąt nachylenia krzywizn kręgosłupa i powoduje ucisk na nerwy odchodzące od niego. Jeden z ciążowych hormonów - relaksyna - zwiększa elastyczność więzadeł, co też sprzyja przesunięciom kręgów i uciskom na nerwy. Pod wpływem relaksyny i zwiększonego nacisku zawartości jamy brzusznej rozchodzą się też nieco kości miednicy. Wszystko to powoduje bóle kręgosłupa i miednicy. Zaradzić im może delikatna gimnastyka, pływanie i masaż.

Pamiętaj!

Anemia w ciąży.

W drugim trymestrze ciąży w organizmie kobiety wzrasta objętość krwi. Szybciej jednak przybywa osocza niż czerwonych krwinek. Stąd widoczny w badaniu morfologii krwi spadek ich liczby. Niewielki nie świadczy jeszcze o anemii, mówimy wówczas jedynie o fizjologicznej niedokrwistości w ciąży. Lekarze w takim wypadku zalecają jedynie przyjmowanie suplementów dla kobiet w ciąży i pilnowanie odpowiedniej diety.

Powinny się w niej znaleźć produkty bogate w żelazo, a więc mięso, ryby i żółtko jaja. Warto jeść także rośliny strączkowe, natkę pietruszki, brokuły, paprykę, szpinak, kiełki, orzechy, nasiona dyni i słonecznika, suszone morele i rodzynki, choć niestety żelazo z produktów roślinnych znacznie słabiej wchłania się do organizmu niż to z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jeśli lekarz na podstawie wyników morfologii krwi stwierdzi u Ciebie anemię, może zalecić Ci przyjmowanie preparatów żelaza (warto wiedzieć, że mogą one powodować zaparcia i zabarwiać kał na czarno). Zwróć uwagę na takie objawy jak zawroty głowy, osłabienie, senność, kołatanie serca, mroczki przed oczami - to mogą być objawy niedokrwistości.

Czy wiesz, że...

Echo serca płodu to najdoskonalsze badanie wykrywające wady serca.

Dzięki współczesnej medycynie w przypadku wrodzonych wad serca wiele można już wykryć u płodu w 18 tygodniu ciąży, a zdarza się, że nawet i wcześniej. Niestety tylko doświadczony specjalista na dobrym sprzęcie do USG potrafi zauważyć i prawidłowo ocenić anomalia.

Lepszym, ale rzadko wykonywanym badaniem (między innymi ze względu na ograniczoną celowość badania wszystkich kobiet) jest echo serca płodu. Wskazaniem do jego wykonania jest nieprawidłowy obraz USG lub ciąża z grupy ryzyka (np. wada serca przyszłej matki, patologie krążenia u rodzeństwa płodu, cukrzyca insulinozależna matki, a także występujące u niej choroby tkanki łącznej, fenyloketonuria, padaczka). Szacuje się, że prawidłowo wykonane USG pozwala wstępnie zauważyć ok. 50 proc. nieprawidłowości, echo serca - 90 proc.

Wczesne rozpoznanie wady umożliwia poród w odpowiednim ośrodku o wysokim stopniu referencyjności, właściwą decyzję o momencie i sposobie rozwiązania ciąży, przygotowanie odpowiedniego zaplecza neonatologicznego, kardiologicznego czy kardiochirurgicznego, a czasem i odpowiednie leczenie już w wieku płodowym.

Dowiedz się więcej o 18 tygodniu ciąży:

  1. Pod koniec dnia masz zmęczone, obolałe nogi? Połóż się wygodnie, poproś męża o masaż stóp. Możesz stosować żele i kremy chłodzące (z przeznaczeniem dla kobiet w ciąży).

  2. Jeśli wcześniej rodziłaś już dziecko, pamiętaj, że pierwszy poród nie przesądza o tym, jak będzie wyglądał następny. Nawet, jeśli za pierwszym razem miałaś cesarskie cięcie, teraz możesz urodzić siłami natury. Porozmawiaj o tym z Twoim lekarzem.

  3. Ruchy dziecka na razie są na tyle delikatne, że Ty sama możesz odczuwać je z trudem. Ale pod koniec ciąży Twój partner będzie mógł nie tylko poczuć je po przyłożeniu ręki do brzucha, ale nawet zobaczyć jak dziecko wygina się i przeciąga pod Twoją skórą.

  4. Jeśli lubisz pływać, możesz chodzić na basen (byle był czysty!). Pływanie świetnie odpręża, a także przygotowuje ciało do porodu.

  5. Hormony wpływają na Twoje ciało w najróżniejszy sposób. Możesz np. odczuwać suchość oczu, szczególnie dokuczliwą, jeśli nosisz soczewki kontaktowe. Pomogą Ci krople typu "sztuczne łzy".

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Na początku drugiego trymestru Twoje ciało zaczyna się zmieniać. A Ty musisz za tymi zmianami jakoś nadążyć

W osiemnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W osiemnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo