29 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

29 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży system nerwowy jest już rozwinięty: reakcja na bodziec następuje w ułamku sekundy. Maluch dużo śni: 70-80 proc. czasu snu to okres szybkiego ruchu gałek ocznych - taka faza snu u dorosłych to czas marzeń sennych. Prawdopodobnie w tej fazie mózg dziecka intensywnie ćwiczy przetwarzanie danych. Kości są coraz mocniejsze. Pomału zanika lanugo.

Kiedy dziecko nie śpi, wodzi oczkami za źródłem światła. Płód jest bardzo wrażliwy na dochodzące z zewnątrz dźwięki. Warto do niego czule przemawiać i nastawiać łagodną muzykę najlepiej w rytmie uderzeń serca. Muzyka działa na dziecko odprężająco i kojąco. Maluch chwyta pępowinę, aby się nią pobawić.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży płód dostaje zastrzyk przeciwciał z Twojego łożyska. Ich zadaniem będzie chronienie dziecka przed różnymi infekcjami.

Pomimo że w 29 tygodniu ciąży Twój maluszek przypomina już dziecko po porodzie, to wciąż jest bardzo szczupły. Tkanka tłuszczowa jest słabo rozwinięta.

Dziecko mierzy - z wyprostowanymi nóżkami - 37 cm.

29 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Wiele kobiet po 29 tygodniu ciąży zaczyna myśleć o porodzie. To mogą być myśli zarówno pełne optymizmu i radości, jak i podszyte lękiem. Stosunek do porodu zależy najczęściej od tego, co przekazują bliscy. Pamiętaj, każdy poród jest inny i u ciebie nie musi przebiegać tak samo jak u mamy czy koleżanki.

Jeśli uczęszczasz na zajęcia w szkole rodzenia zadawaj prowadzącej jak najwięcej pytań. Po to tam jesteś, aby niedługo świadomie urodzić dziecko.

Twoje serce ciężko pracuje. W końcu przepompowuje dodatkowe 1,5 litra krwi. Wszystko po to, aby zapewnić niezbędne zaopatrzenie we wszystkie składniki i Tobie i dziecku. Serce podejmuje duży wysiłek, dlatego pamiętaj, aby często odpoczywać i chodzić na spacery. Świeże powietrze nie tylko poprawia samopoczucie, ale i wspomaga obciążone serce.

Duszności, które być może odczuwasz to częsta niedogodność w ciąży. Wiele ciężarnych w siódmym miesiącu ciąży skarży się na problemy z oddychaniem. To dlatego, że powiększająca się macica coraz bardziej napiera na przeponę, ta zaś zaczyna uciskać na płuca i serce. Trudno wówczas złapać oddech. Jeśli męczą Cię duszności, staraj się oszczędzać siły i unikać zadyszki. To nie znaczy, że masz przestać się ruszać i być aktywna. Przeciwnie, dużo spaceruj na świeżym powietrzu - przechadzka Cię uspokoi i dostarczy płucom dodatkową dawkę tlenu.

Nie rezygnuj z gimnastyki. Dzięki niej będziesz sprawniejsza i lepiej zniesiesz końcówkę ciąży, a także wysiłek fizyczny związany z porodem. Ćwicz jednak bez pośpiechu, w spokojnym, wolnym tempie. Skrupulatnie wykonuj zwłaszcza ćwiczenia oddechowe zalecane w szkole rodzenia. Oddychanie przeponą (wdech nosem, długi głośny wydech ustami) przyniesie Ci ulgę.

Unikaj leżenia na plecach. Najłatwiej Ci będzie oddychać, leżąc na lewym boku lub w pozycji półsiedzącej. Staraj się zrelaksować. Nerwy i napięcie mogą jedynie pogorszyć dolegliwości. Poproś partnera o delikatny masaż, pomoże Ci się odprężyć. I nie martw się. Już wkrótce dziecko zacznie się przesuwać w dół kanału rodnego i brzuch się obniży. Macica przestanie wtedy mocno uciskać przeponę, płuca oraz serce, a duszności ustąpią.

W 29 tygodniu ciąży (siódmy miesiąc ciąży) nadal mogą Ci towarzyszyć zaparcia, zgaga i niestrawność, bóle głowy, świąd brzucha, sporadyczne skurcze Braxtona Hicksa, wyciekające mleko z piersi, uczucie zatkanego nosa.

Pamiętaj!

Jak objawia się zespół niespokojnych nóg (zespół Wittmaacka-Ekboma)?

Na tym etapie ciąży, niektóre ciężarne odczuwają dziwne mrowienie w nogach, szczególnie w nocy lub podczas odpoczynku. To tzw. zespół niespokojnych nóg (zespół Wittmaacka-Ekboma, ang. restless legs syndrome, RLS).

Dolegliwość objawia się mrowieniem pod skórą, uczuciem pienienia się krwi w żyłach. Charakterystyczną cechą zespołu jest jego ustępowanie lub znaczne złagodzenie pod wpływem ruchu. Z uwagi, że dolegliwości związane są z odpoczynkiem, najczęściej nasilają się w nocy i towarzyszy im bezsenność. W efekcie nie możesz się wyspać, bo podczas nocy nieustannie poruszasz nogami.

Etiologia zespołu niespokojnych nóg jest zwykle nieznana. To neurologiczne schorzenie najczęściej ustępuje po porodzie. W ciąży nie podejmuje się leczenia farmakologicznego. Stosuje się postępowanie niefarmakologiczne oparte na zmianie trybu życia. Unikaj późnych posiłków, zastosuj ćwiczenia relaksacyjne, wyeliminuj - jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś - czynniki mogące prowokować wystąpienie objawów RLS lub je nasilać tj. alkohol, kofeina, nikotyna, niektóre leki.

Czy wiesz, że...

Razem z lekarzem ginekologiem lub położną prowadzącą ciążę możesz już ustalić swój "plan opieki prenatalnej" i "plan porodu".

Twoja rozpiska powinna zawierać plan wizyt kontrolnych, zalecanych badań w ciąży oraz Twoje preferencje dotyczące porodu. Czy chcesz rodzić w szpitalu, czy w domu (lekarz lub położna powinni dać przyszłej mamie pełną informację o wybranym miejscu porodu obejmującą wskazania i przeciwwskazania)? Czy zależy Ci na stałej obecności bliskiej osoby? W jakiej pozycji chciałabyś rodzić? Jakich zabiegów i procedur medycznych chcesz uniknąć? Plany mogą, a nawet powinny być modyfikowane w trakcie ciąży i porodu w zależności od stanu Twojego zdrowia.

Dowiedz się więcej o 29 tygodniu ciąży:

  1. Jeśli masz ochotę i możliwość, wybierz się do kosmetyczki. Najlepiej wybrać jeden z salonów, który ma w swojej ofercie zabiegi dla przyszłych mam. Zrelaksujesz się i znów poczujesz atrakcyjna.

  2. Materac, na którym śpisz nie może być ani za miękki, ani za twardy. Twój kręgosłup jest już mocno przeciążony i bardzo potrzebuje nocnego odpoczynku, w jak najbardziej anatomicznym położeniu, bez przegięć w żadną stronę. Jeśli materac jest za twardy, pomóc może specjalna wyściółka lub koc włożony pod prześcieradło, a także sporo małych poduszek, które pomogą przyjąć wygodną pozycję.

  3. Czy partner chodzi z Tobą na zajęcia szkoły rodzenia? Przekonaj go do tego, nawet jeśli nie zdecydowaliście się na wspólny poród To pomoże oswoić lęk przed porodem, dostarczy ważnych informacji na temat końcówki ciąży, połogu, opieki nad dzieckiem. Godziny spędzone na zajęciach szkoły rodzenia bardzo zbliżają do siebie przyszłych rodziców i pomagają odnaleźć się w nowej roli. A jeśli przy porodzie towarzyszyła Ci będzie inna bliska osoba, ją też warto zaprosić na zajęcia. Niektóre szkoły przewidują spotkanie, na które zaprasza się przyszłych dziadków.

  4. Korci Cię, by kupować śliczne i słodkie ubranka dla noworodka? Pamiętaj, że dziecko w pierwszym okresie błyskawicznie rośnie i te stroje wystarczą zaledwie na kilka tygodni.

  5. Twój lekarz może zarządzić wizyty kontrolne co dwa tygodnie.

  6. Wiele kobiet w ciąży ma niezwykłe sny. Jedni tłumaczą to metafizyką, inni napięciem nerwowym przed zbliżającym się porodem. Swoich snów nie traktuj jak proroctw, ale możesz je spisywać, by po latach móc wspominać atmosferę tych niezwykłych tygodni. A propos - wiesz, że Twoje dziecko też śni? 70-80 proc. czasu jego snu zajmuje teraz faza REM - marzeń sennych.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Zaczynasz trzeci trymestr ciąży. Coraz częściej myśli wybiegają do dnia porodu. Czasem wydaje Ci się, że to zbyt blisko, czasem, że nieznośnie daleko.

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo