4 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

4 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

Podczas czwartego tygodnia ciąży, w czasie dalszych podziałów, morula zmienia kształt. Wygląda teraz jak pęcherzyk. Nie mówimy więc już o moruli, tylko o blastocyście (od greckiego blastós, czyli zawiązek, zarodek, i kystis, czyli pęcherz).

Blastocysta składa się ze skupionych na jednym biegunie komórek, które tworzą węzeł zarodkowy (z nich powstanie właściwy zarodek), z jamy wypełnionej płynem oraz ułożonych na obwodzie komórek stanowiących trofoblast, czyli warstwę zewnętrzną. Blastocysta zagnieżdża się w gąbczastej błonie śluzowej wyściełającej macicę, a jej części składowe bardziej się różnicują.

Trofoblast wnika w ścianę macicy (wraz z jej błoną śluzową stworzy w przyszłości łożysko). Węzeł zarodkowy staje się zarodkiem. W jego obrębie formują się grupy komórek układające się w trzech tzw. listkach zarodkowych, z których wykształcą się różne części ciała: z jednego - układ nerwowy wraz z mózgiem oraz skóra, z drugiego - układ pokarmowy, wątroba, trzustka, tarczyca, z trzeciego - szkielet, tkanka łączna, układ krwionośny, moczowo-płciowy i większość mięśni.

W czwartym tygodniu ciąży zarodek jest bardzo mały, szarawy i półprzezroczysty. Bez krwi i pigmentu przypomina meduzę.

4 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Pierwsze objawy ciąży? Najbardziej czytelnym sygnałem nasuwającym myśl o ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Ten objaw nie jest jednak wcale jednoznaczny, dość często ma inne przyczyny - może go wywołać stres, dieta odchudzająca, zaburzenia hormonalne. I odwrotnie, niektóre kobiety mają lekkie krwawienie w terminie spodziewanej miesiączki, tyle że bardziej skąpe, mniej bolesne niż podczas okresu. Takie krwawienia mogą być nawet do 3 miesiąca ciąży. Mogą być one źródłem pomyłek co do momentu rozpoczęcia ciąży.

W dniu spodziewanej miesiączki możesz zrobić test ciążowy, który wykrywa w moczu gonadotropinę kosmówkową (hCG) - hormon charakterystyczny dla ciąży. Bardziej wiarygodne niż domowy test ciążowy jest badanie krwi. Hormon ten utrzymuje w jajnikach ciągłe wytwarzanie progesteronu, dzięki czemu ciąża może utrzymać się w macicy. Na tym etapie ciąży zarodek jest jeszcze zbyt mały, aby można go było dojrzeć podczas badania, nawet za pomocą ultrasonografu (USG).

W czwartym tygodniu ciąży Twoim organizmie wzrasta poziom progesteronu. Być może dokucza Ci bolesność piersi, gorsze samopoczucie, kłopoty z cerą, bóle w podbrzuszu, czyli objawy podobne do tych, jakie zwykle obserwowałaś u siebie przed okresem.

Tkliwość piersi to jeden z pierwszych objawów ciąży. Biust powiększa się, staje się wrażliwy na dotyk. Może nawet boleć. Piersi są obrzmiałe. Przez skórę wyraźnie prześwitują naczynia krwionośne. Brodawki stają się ciemniejsze. Przy samobadaniu wyczujesz zgrubienia. Tkliwość piersi to efekt zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety w wyniku początków ciąży.

Pod wpływem hormonów możesz też mieć uczucie zmęczenia, senności i rozdrażnienia. Może pojawić się dziwny metaliczny smak w ustach, nadmierne wydzielanie śliny. Może dojść do zasłabnięcia lub omdlenia, zwłaszcza w dusznych pomieszczeniach. Skóra i włosy niekiedy zaczynają się przetłuszczać. Wszystkie te dolegliwości nie są szkodliwe dla rozwijającego się płodu.

Niektóre kobiety odczuwają nadwrażliwość na zapachy niemal od pierwszych tygodni ciąży. Węch staje się niezwykle czuły. Co ciekawe, ta wrażliwość może wcale nie pokrywać się z dotychczasowymi upodobaniami. Nagle, dotąd przyjemnie kojarzące się perfumy męża, stają się nieznośne. Aromat ulubionej potrawy zaczyna wydawać się odpychający. Na co dzień używany proszek do prania, okazuje się śmierdzący. Szczególnie trudna staje się do zniesienia woń spalin, benzyny, czy papierosowego dymu. Nie wiadomo, jakie są powody tej niezwykłej nadwrażliwości. Być może w ten sposób natura chroni kobiety przed potrawami, chemikaliami i innymi substancjami, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku?

Pamiętaj!

Co zdecydowanie nie sprzyja ciąży?

- papierosy, alkohol - najlepiej całkowicie z nich zrezygnuj na czas ciąży,
- leki - jeśli na zlecenie lekarza przyjmujesz lekarstwa, porozmawiaj z nim, gdy tylko okaże się, że jesteś w ciąży. W razie przeziębienia też nie lecz się sama. Stosuj tylko leki zalecone przez lekarza,
- infekcje wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze - zwłaszcza różyczka, grypa i toksoplazmoza. Unikaj miejsc, gdzie mogłabyś się zarazić grypą. Sprawdź, czy chorowałaś lub byłaś szczepiona na różyczkę. Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą, nie jedz więc surowego mięsa i nie opróżniaj kociej kuwety. Pasożytami może być skażona ziemia, dlatego starannie płucz warzywa i myj ubrudzone ziemią ręce,
- wysoka temperatura - unikaj sauny i gorących kąpieli. W czasie choroby staraj się nie dopuścić do wysokiej gorączki (pij napar z lipy i herbatkę z malin, a jeśli to nie wystarczy, weź paracetamol w dawce przewidzianej na opakowaniu),
- promieniowanie rentgenowskie - jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, unikaj badań RTG, chyba że jest to niezbędne. Koniecznie stosuj odpowiednie osłony, które udostępni personel,
- chemikalia, takie jak lakiery, herbicydy i środki ochrony roślin - jeśli Twoja praca wiąże się z kontaktem ze szkodliwymi środkami chemicznymi, przestrzegaj wszelkich zaleceń BHP przy takich zajęciach, a najlepiej - poproś o przeniesienie na inne stanowisko,
- nadmiar kofeiny - jeśli możesz zrezygnuj z kawy i coli na rzecz herbat owocowych i soków.

Czy wiesz, że...

Pierwszym sygnałem ciąży jest pojawiający się we krwi hormon beta hCG produkowany przez komórki odżywcze rozwijającego się zarodka.

Jeśli zrobisz badanie krwi, które wykryje hCG to oznacza, że w organizmie rozwija się ciąża, choć może być na tak wczesnym etapie, że nie widać jej podczas USG. Zdarza się jednak, że poziom hCG rośnie, a potem nagle zmniejsza się i w normalnym terminie lub z kilkudniowym opóźnieniem występuje miesiączka. Te z kobiet, które nie badały hCG, mogą nawet nie wiedzieć, że przez krótki czas były w ciąży. Wiele poronień następuje jeszcze przed stwierdzeniem ciąży. Kobieta często myśli, że to spóźniona miesiączka. W medycynie zakłada się, że nawet 60 proc. wszystkich poczęć kończy się niepowodzeniem.

Dowiedz się więcej o 4 tygodniu ciąży:

 1. Cały czas łykasz kwas foliowy i może także inne witaminy, ale nie zapominaj, że głównym źródłem zdrowia powinna być dieta. Jedz dużo ciemnozielonych warzyw. Pyszne szparagi są pełne kwasu foliowego.

 2. Mniej więcej po siedmiu dniach od zapłodnienia zarodek zagnieżdża się w gąbczastej błonie śluzowej wyściełającej macicę. Maleństwo postanowiło zamieszkać w Twoim brzuchu!

 3. Mogą się pojawić wahania nastrojów. Jeśli jest Ci źle i smutno, Twój humor pewnie poprawi przytulenie się do męża i relaksujący wieczór.

 4. Twoje samopoczucie może zacząć przypominać to, jakie zwykle poprzedza u Ciebie miesiączkę. Za tkliwość piersi, zatrzymanie wody w organizmie, pogorszenie wyglądu cery odpowiada progesteron, którego stężenie we krwi rośnie przed okresem oraz w początkach ciąży.

 5. Oczekiwanie na termin spodziewanej miesiączki jest trudne nie tylko dla Ciebie. Chcesz się przekonać? Zajrzyj na nasze forum internetowe

  • Forum "W oczekiwaniu"

   Forum "W oczekiwaniu"

   To miejsce na pogaduszki dla wszystkich spodziewających się dziecka lub dopiero starających się.

 6. Masz problemy z cerą? Nie stosuj na własną rękę żadnych maści ani leków na trądzik. Możesz sięgnąć jedynie po ziołowy tonik i maść cynkową.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Początek ciąży to czas tajemnicy, gdy nikt jeszcze, nawet Ty sama, nie domyśla się istnienia nowego życia. A tymczasem w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo