24 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

24.06.2019Zmień

24 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży płuca dziecka zaczynają wytwarzać surfaktant tj. substancję chroniącą pęcherzyki płucne przed sklejaniem się. Kości stale się wzmacniają.

Pod koniec 24 tygodnia ciąży otworzy się szpara powiekowa. Kubki smakowe są już wykształcone, dziecko czuje smak wód płodowych.

Maluszek ćwiczy mięśnie: rozpycha się, boksuje, kopie, tupie, czasami fika koziołka. Na hałas reaguje niepokojem, głośne dźwięki mogą obudzić płód, ale reakcja na bodziec nie jest jeszcze natychmiastowa.

Możesz zacząć notować okresy aktywności i czuwania maleńkiego człowieka - po porodzie rytm może być podobny.

Proporcje ciała zbliżają się do tych, jakie zobaczysz u dziecka po porodzie.

24 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Od 24 tygodnia ciąży obserwuj ruchy dziecka. Pamiętaj, że wieczorem maluch jest bardziej aktywny. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli nie czujesz ruchów lub jeśli stają się gwałtowne.

W brzuchu pomału robi się ciasno. Możesz odczuwać duszności. Powiększająca się macica uciska na przeponę i trudno Ci złapać oddech. To nic groźnego, ale ta dolegliwość bywa uciążliwa. Podobnie jak zgaga. Aby jej zapobiec jedz mniejsze porcje, ale za to częściej. Między posiłkami pij niegazowaną wodę mineralną, możesz także pić lekki napar mięty. Jeśli palenie w przełyku dokucza Ci w nocy, jedz mniejsze kolacje, a do snu układaj pod głową i ramionami dodatkową poduszkę.

Dokuczliwy może być również ucisk macicy na pęcherz moczowy. Będziesz częściej chodzić do toalety, a pragnienie tej wizyty może być rzeczywiście dość gwałtowne. Nie przestrasz się, jeśli stwierdzisz, że przy wysiłku albo czynnościach, które wywołują nagłe napięcie mięśni brzucha (kichanie, kaszel, śmiech) na bieliźnie pozostanie plama moczu. To zdarza się wielu kobietom w zaawansowanej ciąży i po porodzie. Wykonuj ćwiczenia Kegla: naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie mięśni, które pozwalają Ci kontrolować oddawanie moczu.

Pamiętaj!

Cukrzyca ciężarnych.

Glukoza czerpana z pożywienia jest dla nas niczym paliwo dla samochodu. Dostarcza energii niezbędnej do poruszania wszystkich elementów. Byśmy ją jednak mogli wykorzystać, konieczny jest hormon produkowany przez trzustkę - insulina. Umożliwia ona przechodzenie glukozy z krwi do wnętrza wszystkich komórek.

Gdy w organizmie przyszłej mamy dochodzi do spadku produkcji insuliny (przypuszcza się, że jego przyczyną może być działanie hormonów łożyska), mówimy o cukrzycy ciążowej. Ilość glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, ale komórki nie są w stanie zrobić z niej użytku. Organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczów i białek. Produktem spalania tych substancji są ketony, które powodują zaburzenia w funkcjonowaniu wielu narządów. Zarówno duży wzrost, jak i głęboki spadek poziomu glukozy we krwi jest niebezpieczny (pierwszy może spowodować tzw. śpiączkę cukrzycową, drugi - hipoglikemiczną), a długotrwałe i częste jego wahania są szkodliwe dla wielu narządów. Na szczęście cukrzycę ciążową można łatwo wykryć i zapobiec jej skutkom. Trzeba tylko wykonać kilka prostych badań.

Na początku ciąży sprawdza się poziom glukozy w surowicy krwi na czczo (od 60 do 105 mg/dl oznacza wynik prawidłowy). Potem, co miesiąc wykonuje się badanie ogólne moczu. Nie powinno w nim być cukru, choć w ciąży czasem zdarza się fizjologiczny cukromocz. Gdyby tak się zdarzyło, zamiast się denerwować na zapas, trzeba iść do lekarza i sprawdzić poziom glukozy w surowicy krwi na czczo i po wypiciu roztworu 50 g lub 75 g (zależy ile zleci lekarz) glukozy. To ostatnie badanie robi się wszystkim przyszłym mamom między 24 a 28 tygodniem ciąży. Jeśli cukrzyca pojawia się po raz pierwszy w czasie ciąży, to zwykle w jej drugiej połowie.

Na badanie trzeba przyjść na czczo, niektóre przychodnie wymagają, aby kupić w aptece glukozę. Potem będziesz musiała wypić bardzo słodki roztwór glukozy w kubku wody i poddać się kolejnemu badaniu po godzinie. Przez tę godzinę należy siedzieć, nie wolno spacerować, bo dojdzie do zwiększonego spalania glukozy i wynik nie będzie adekwatny. Poniżej 140 mg/dl oznacza wynik prawidłowy; od 140 do 200 mg/dl - nietolerancję glukozy. Powyżej 200 mg/dl - wskazuje na cukrzycę. Jeśli wyniki badań są nieprawidłowe, lekarz prowadzący ciążę skieruje Cię do poradni diabetologicznej. Tam dowiesz się, jaką powinnaś stosować dietę, jej ścisłe przestrzeganie to podstawa leczenia. Będziesz mogła też wypożyczyć glukometr. Przez jakiś czas będziesz codziennie sprawdzać poziom glukozy we krwi. Za pomocą glukometru robi się to łatwo i niemal bezboleśnie. Jeżeli wyniki są prawidłowe, a z maluszkiem jest wszystko w porządku - co potwierdza badanie USG i KTG, czeka Cię jedynie dieta do końca ciąży i regularne konsultacje u diabetologa (co dwa, trzy tygodnie).

Jeśli mimo właściwej diety poziom glukozy się nie unormuje, być może będziesz musiała przyjmować insulinę w formie zastrzyków podskórnych.

Czy wiesz, że...

Nawet jeśli Twój mężczyzna bardzo przeżywa ciążę, z pewnością nie podlega takiej huśtawce emocji jak Ty.

Wiele kobiet - szczególnie w drugim trymestrze ciąży - doznaje przypływu energii, inne czują potrzebę zwolnienia tempa. Niektóre przyszłe mamy przeżywają zmiany zachodzące w ich ciele jako spełnienie kobiecości, innym trudno je zaakceptować. Powiększający się brzuch traktują jako utratę atrakcyjności. Możesz odczuwać żal do dziecka, niechęć do partnera, przygnębienie, złość. Dodatkowo zmiany hormonalne powodują gorsze samopoczucie. Te dolegliwości nasilają niepokój, huśtawkę nastrojów, być może poczucie zagrożenia.

A co z przyszłym tatą? Kiedy ruchy dziecka są wreszcie wyczuwalne, jego obecność staje się dla Twojego partnera bardziej realna, a to sprzyja budowaniu więzi. Mężczyzna może także przeżywać bezradność, bo sprawy ciąży i porodu wymykają mu się spod kontroli.

Czasem mężczyźni boją się okazywać ciężarnej partnerce seksualne zainteresowanie. Najczęściej z obawy przed uszkodzeniem dziecka. Warto rozmawiać, jakie macie oczekiwania wobec siebie, lęki, marzenia, potrzeby. Dobrze byłoby popracować nad tym teraz, kiedy urodzi się dziecko może być trudniej. Wybierzecie się na romantyczną kolację, ciekawy spektakl, dobry film albo do przyjaciół i spędzicie razem przyjemny wieczór. To też pozwoli Ci oderwać się trochę od swoich strachów i skierować myśli krążące uporczywie wokół ciąży w inną stronę. Poza tym ciąża to idealny czas na wzmocnienie związku, czas, kiedy jesteście sobie szczególnie bliscy i możecie nacieszyć się tą bliskością. Warto go wykorzystać.

Dowiedz się więcej o 24 tygodniu ciąży:

  1. Twój pępek może zrobić się płaski albo wręcz wypukły. Po porodzie znów zmieni się w dziurkę. Jeśli między pępkiem a spojeniem łonowym pojawiła się ciemna linia, nie martw się, zniknie w jakiś czas po porodzie.

  2. Masz dość dobrych rad udzielanych Ci przez znajomych i rodzinę? Zachowaj spokój, ćwicz asertywność. Nie musisz tłumaczyć się z tego, jak się odżywiasz, jak planujesz poród ani jak zamierzasz karmić dziecko.

  3. Ciąża to świetny pretekst, by iść do pedikiurzystki. Przecież sama ledwo sięgasz do swoich stóp. Poproś o masaż stóp, będzie jeszcze przyjemniej.

  4. Pracujesz zawodowo? Pamiętaj, że w przypadku zwolnienia lekarskiego otrzymasz 100 proc. swojej pensji.

  5. Możesz zacząć odczuwać niebolesne skurcze Braxtona-Hicksa. Przypominają chwilowe "tężenie", napinanie się brzucha. Macica ćwiczy przed porodem. To norma. Jeśli stawianie macicy jest bardzo częste, utrudnia Ci normalne funkcjonowanie znaczy, że trochę przesadzasz z aktywnością - zwolnij, zadbaj o regularny odpoczynek.

  6. Między 24 a 28 tygodniem ciąży zwykle wykonuje się test obciążenia glukozą. Pobiera się krew przed i po spożyciu 50 g glukozy zmieszanej z wodą. Test pozwala wykryć tzw. cukrzycę ciężarnych. Dowiedz się, czy w na pobranie krwi masz zabrać własną paczkę glukozy (do kupienia w aptece).

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Pod koniec drugiego trymestru ciąża zaczyna Ci już trochę ciążyć. Rosnący brzuch coraz bardziej zmienia Twoje samopoczucie i rytm dnia.

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo