10 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

10 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W 10 tygodniu ciąży, czyli 8 tygodni po zapłodnieniu, zarodek staje się płodem, który przypomina już miniaturowego człowieka.

Powieki urosły i skleiły się, dziecko wygląda teraz tak jakby spało. W rzeczywistości porusza się coraz częściej rękami, nogami, potrafi otwierać buzię.

Głowa wciąż dominuje nad resztą ciała. Znikły błony między palcami rąk: widać już palce z opuszkami, dłoń ma właściwe proporcje. Palce stóp są widoczne, ale jeszcze zrośnięte. Wyraźnie rozwinęły się ramiona, ręce zginają się w łokciach. Powstały już wszystkie narządy wewnętrzne. Od tej pory będą tylko rosnąć i dojrzewać.

Od 10 tygodnia ciąży płód jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Ukształtowały już się błony płodowe, łożysko powstanie z pogrubiałej kosmówki teraz otaczającej całe jajo płodowe. Dostarcza ona płodowi wszystkie składniki odżywcze. Zwinięte w kłębek mierzy mniej więcej 3 cm. To wielkość dużej truskawki.

10 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Jeśli poranne mdłości i wymioty nasilają się możesz nie tylko nie przybierać na wadze, ale wciąż chudnąć. Postaraj się nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Zadbaj, aby dostarczyć zarówno sobie, jak i dziecku dostateczną ilość wapnia (Twoje potrzeby wynoszą teraz ok. 1000 mg dziennie). Pamiętaj - jeśli Twoja dieta będzie uboga w wapń, rozwijający się płód będzie go pozyskiwał z Twojego organizmu. By nie narazić się na odwapnienie, pij 3 szklanki mleka dziennie lub jedz jogurty, sery, sardynki, migdały, orzechy, fasolę, brokuły.

Możesz odczuwać zawroty głowy. Jeśli towarzyszy temu ogólne osłabienie, senność, kołatanie serca, mroczki przed oczami, nie lekceważ tego. To mogą być objawy niedokrwistości.

Biust przygotowuje się do produkcji pokarmu. Jest duży, obrzmiały i bolący. W trakcie ciąży możesz stosować kosmetyki do biustu przeznaczone dla kobiet ciężarnych. W ich składzie znajdują się przede wszystkim substancje aktywne zapobiegające wiotczeniu piersi i silnie uelastyczniające skórę. Po kąpieli nakładaj na biust grubą warstwę kosmetyku, wykonuj ruchy głaskania w kierunku od dołu lewej piersi ku górze w kierunku prawego obojczyka. W ten sam sposób wmasuj krem w skórę prawej piersi.

Na skórę biustu możesz również stosować kosmetyki przeciwko powstawaniu rozstępów. W obrębie nadmiernie rozciąganej skóry mogą pękać włókna kolagenowe. W konsekwencji na ich powierzchni powstają rozstępy. Staraj się nie aplikować preparatów kosmetycznych bezpośrednio na sutki, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży.

Pamiętaj!

10 tydzień ciąży - pobolewanie podbrzusza. Kiedy się zaniepokoić?

Niektóre kobiety podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży czują ból w dole brzucha, przypominający nieco dolegliwości przed okresem. Ten objaw bywa przyczyną sporego niepokoju, ale najczęściej jest po prostu wynikiem rozciągania macicy (podobny ból powraca po porodzie, gdy macica zaczyna się obkurczać). O bólach podbrzusza trzeba powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę. Prawdopodobnie zaleci przyjmowanie dostępnego bez recepty środka rozkurczowego zawierającego drotawerynę.

Czy wiesz, że...

Aby ubiegać się o becikowe musisz zgłosić się do lekarza przed 10 tygodniem ciąży.

Od 1 stycznia 2013 r. becikowe w wysokości 1000 zł. przysługuje wówczas, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1.922,00 zł. Aby po urodzeniu dziecka móc ubiegać się o becikowe, będziesz potrzebowała zaświadczenie lekarskie informujące o tym, że pozostawałaś pod opieką medyczną przynajmniej od 10 tygodnia ciąży, do dnia porodu.

Dowiedz się więcej o 10 tygodniu ciaży:

 1. Talia powoli znika z zarysu Twojej sylwetki. Noś luźniejsze ubrania i bieliznę wykonaną z bawełny.

 2. Jeśli początek ciąży jest dla Ciebie męczącym okresem, postaraj się wziąć kilka dni urlopu lub zwolnienia. Już niedługo skończy się pierwszy trymestr, zobaczysz, że nagle przybędzie Ci sił i energii.

 3. Staraj się zadbać o higienę pracy. Rób krótkie przerwy, ruszaj się, jedz regularnie zdrowe przekąski. Jeśli Twoja praca jest stresująca, staraj się złapać do niej dystans i naucz się technik relaksacyjnych.

 4. W tych dniach czeka Was USG. Wykonywane w tym okresie ciąży ma za zadanie ocenić wiek dziecka, jego rozwój, wielkość, parametry, a także planowany termin porodu. No i ustalić fakt, czy oczekujecie jednego maleństwa, czy też bliźniaków... Zobaczysz bijące miarowo serduszko malucha. Poproś lekarza, by pokazał Ci ekran i wyjaśnił wszystko, co na nim widać.

 5. Twój nastrój może nadal być dość chwiejny. Nie zdziw się, jeśli nagle zaczniesz płakać nad losem bohaterów filmów familjnych albo przeciwnie - wpadać w złość z byle powodu. W Twoim organizmie zachodzą naprawdę potężne zmiany hormonalne, a emocje są od nich zależne. Tylko nie wykorzystuj tego faktu, by się na kimś odegrać...

 6. Czy spożywasz dostateczną ilość wapnia? 1000 mg dziennie to dawka potrzebna Twojemu dziecku i Tobie. Pamiętaj - rozwijający się płód w razie diety ubogiej w wapń będzie go pozyskiwał z Twojego organizmu. By nie narazić się na odwapnienie, pij 3 szklanki mleka dziennie, jedz jogurty, sery, sardynki...

  • Ile mleka w ciąży?

   Ile mleka w ciąży?

   Ginekolog-położnik odpowiada na pytanie, ile mleka powinna wypijać ciężarna kobieta.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Drugi pasek na teście ciążowym nie pozostawia wątpliwości. Czas wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa.

W dziesiątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W dziesiątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo