1 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

24.06.2019Zmień

1 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

Zapłodnienie

Zaczyna się cykl, który przeciętnie trwa 25-36 dni. Najczęściej - 28 dni. To, czy jest krótszy czy dłuższy, nie ma znaczenia, pod warunkiem, że miesiączki występują regularnie.

Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki trwającej około pięciu dni. W tym czasie stracisz od 50 do 130 ml krwi. W macicy złuszcza się przerośnięta i już niepotrzebna śluzówka z poprzedniego cyklu.

Za kilkanaście dni komórka jajowa znowu dojrzeje i może połączy się z plemnikiem. Gdy dojdzie do zapłodnienia, gąbczasta błona śluzowa, która będzie narastać w najbliższych tygodniach, stanie się dla zarodka miękkim schronieniem.

1 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Jeśli planujesz ciążę, to z pewnością już wiesz, że przygotowania do ciąży wpływają na powodzenie. Wysypiaj się, gimnastykuj, staraj się nie prowadzić nerwowego trybu życia.

W czasie poprzedzającym ciążę unikaj nikotyny, nadmiernej ilości alkoholu, innych używek. Twoja dieta powinna być bogata w pełnowartościowe posiłki, dobrze jest zrezygnować z fast foodów i żywności przetworzonej.

Potrzebujesz witamin i składników mineralnych. Racjonalna dieta z dużą ilością świeżych warzyw, owoców, mięsa, ryb, nabiału, orzechów, roślin strączkowych powinna zaspokoić zapotrzebowanie na niezbędne składniki.

Zdrowo odżywiająca się kobieta nie potrzebuje przed ciążą suplementacji witaminami, poza kwasem foliowym. To ważne, by zażywać go na około 3 miesiące przed zajściem w ciążę!

Pamiętaj!

Ze względu na fakt, że mózg i rdzeń zarodka formują się w pierwszych tygodniach życia, suplementacja kwasem foliowym ma najważniejsze znaczenie kilka tygodni przed ciążą i na początku ciąży. Zalecana dawka to 400 mikrogramów (0,4 mg) dziennie. Jeśli w Twojej rodzinie występowały wady układu nerwowego - tzw. wady cewy nerwowej (np. rozszczep kręgosłupa), wówczas zaleca się większą dawkę, 4 mg na dobę.

Najważniejszymi powikłaniami wynikającym z niedoboru kwasu są zaburzenia rozwojowe płodu (przepuklina oponowo-mózgowa, bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa). Regularne spożywanie kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej nawet o 70 proc. U kobiet po 35 roku życia kwas foliowy może ograniczyć ryzyko wystąpienia zespołu Downa u dziecka.

Kwas foliowy to organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium oznaczającego "liść". Dieta zawierająca dużo "zielonego" - warzyw, owoców, zawiera dużo kwasu foliowego. W organizmie człowieka jest on również syntezowany przez bakterie jelitowe. Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym, zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u płodu, ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków, bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział.

Czy wiesz, że...

Każda kobieta już w dniu swoich narodzin ma w jajnikach kilkaset tysięcy niedojrzałych komórek jajowych. Po okresie dojrzewania, podczas każdego cyklu menstruacyjnego, dojrzewa około 20 pęcherzyków, najczęściej na zmianę - raz w prawym, raz w lewym jajniku.

W większości przypadków w ostateczności dojrzewa tylko jeden (czasami dwa lub więcej) pęcherzyk. W trakcie owulacji uwalnia zdolną do zapłodnienia komórkę jajową.

Komórki jajowe są największymi komórkami ludzkiego organizmu. Zawierają materiał genetyczny matki, a także substancje wspomagające nowe życie zaraz od momentu zapłodnienia. Plemniki są znacznie mniejsze od komórki jajowej, zawierają połowę chromosomów przyszłego ojca.

Dowiedz się więcej o 1 tygodniu ciąży:

 1. Już za kilkanaście dni komórka jajowa może połączyć się z plemnikiem i w ten sposób powstanie nowe życie - Twoje dziecko.

 2. Czy przed ciążą wykonałaś badania na obecność przeciwciał toksoplazmozy i cytomegalii? Jeśli nie, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

 3. Planując dziecko prawdopodobnie starałaś się zmienić nieco swój styl życia. Najlepiej już przed zapłodnieniem zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. W dobrej kondycji powinien być także przyszły tata.

 4. Na razie nie ma jeszcze raczej szans na zapłodnienie (chyba, że Twoje cykle są wyjątkowo krótkie), ale seks nie służy tylko prokreacji. Nie zapominajcie o tym ani teraz, ani w przyszłych tygodniach i miesiącach.

 5. Macica oczyszcza się z przerośniętej śluzówki. Jeśli w tym cyklu dojdzie do zapłodnienia, gąbczasta błona śluzowa, która będzie narastać w ciągu najbliższych tygodni, stanie się dla zarodka miękkim, wygodnym schronieniem.

  • Co dzieje się w Twoim ciele?

   Co dzieje się w Twoim ciele?

   Już teraz w bezpiecznym ukryciu trwa fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin dziecka.

 6. Jeśli obawiasz się, że w ciąży za bardzo przytyjesz, pamiętaj, że racjonalna dieta i ruch pozwolą dziecku zdrowo wyrosnąć, a Ciebie uchronią przed zmianą rozmiaru na większy o cztery numery. W następnych tygodniach będziemy Ci podpowiadać, jak zdrowo odżywiać się w ciąży.

 7. Wiele par obawia się podjąć tę decyzję: "zaczynamy starać się o dziecko". To rzeczywiście niezwykła rzecz - z Waszej chęci, z Waszego wyboru za 9 miesięcy przyjdzie na świat nowy człowiek. Ale gdy zajmie już miejsce w Waszej rodzinie, będziecie się zastanawiać, jak to możliwe, że kiedyś żyliście bez niego.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Początek ciąży to czas tajemnicy, gdy nikt jeszcze, nawet Ty sama, nie domyśla się istnienia nowego życia. A tymczasem w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo