26 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

26 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży płuca wytwarzają surfaktant - substancję, która wyścieła pęcherzyki płucne od środka i zapobiega ich sklejaniu się. Płuca potrzebują jednak następnych tygodni do pełnego rozwoju. Gdyby dziecko urodziło się teraz, przy możliwościach współczesnej medycyny, ma duże szanse na przeżycie.

Ziewanie, przeciąganie, obroty - to ulubione zajęcia Twojego dziecka w tym tygodniu. Następuje dalsze doskonalenie narządów zmysłów, w tym słuchu. Prawdopodobnie płód, na tym etapie ciąży, reaguje już na dotyk. Dziecko potrafi już nie tylko ssać kciuk, ale nawet duży palec stopy!

W 26 tygodniu ciąży maluch mierzy 23 cm (33 cm z wyprostowanymi nóżkami).

26 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

26 tydzień ciąży umownie jest ostatnim tygodniem drugiego trymestru. Od przyszłego tygodnia wkroczysz w ostatni, trzeci trymestr ciąży. Dla wielu przyszłych mam, to najtrudniejszy czas. Brzuch jest coraz większy, czujesz, że najprostsza czynność, jak schylenie się, aby nałożyć buty, wymaga od Ciebie dużego wysiłku. Od tego tygodnia, staraj się jak najwięcej odpoczywać.

Kiedy masz przypływ energii kompletuj wyprawkę, pomału zacznij przygotowywać pokój/kącik dla dziecka. Wszystkie ubranka, kocyki, pościel trzeba wyprać zanim dziecko przyjdzie na świat, najlepiej w specjalnym proszku dla maluszków. Jeśli planujecie przed porodem remont, zacznijcie już teraz. Za kilka tygodni możesz już nie mieć siły i ochoty. Unikaj i nie wdychaj zapachu farby.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, a jest to Twoja pierwsza ciąża, zapisz się do szkoły rodzenia. Zwykle zaleca się to kobietom dwa, trzy miesiące przed przewidywanym terminem porodu. Ale jeśli ciąża jest dla Ciebie źródłem niepokoju, możesz to zrobić już w 26 tygodniu ciąży. Będziesz tam miała okazję porozmawiać z położnymi, które odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją wątpliwości. Wraz z przyszłym tatą dowiecie się, jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu, kiedy jechać do szpitala, co ze sobą zabrać (uwaga: szkoły rodzenia prowadzone przy szpitalach informują najczęściej o rzeczach, które można lub trzeba wziąć do tej konkretnej placówki - jeśli zmienicie szpital, dopytajcie o panujące w nim zwyczaje). Poznacie przebieg porodu, sposoby łagodzenia bólu, pozycje, które pozwalają łatwiej rodzić. Zajęcia obejmują także zagadnienia opieki nad noworodkiem: karmienie piersią, przewijanie, przebieranie, kąpanie, noszenie. A także obecności partnera przy porodzie, zastosowaniu znieczulenia itd.

Pamiętaj!

Przedwczesne skurcze, czy możesz im zapobiec?

W przypadku wad macicy lub innych problemów związanych z budową macicy pod koniec drugiego trymestru może dojść do rozpoczęcia czynności skurczowej i przedwczesnego porodu. Wszelka czynność skurczowa, mająca charakter sekwencyjnego bólu, to sygnał do tego, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zakażenia grzybicze zwiększają ryzyko przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu. Zmiany grzybicze pojawiające się w ciąży są wynikiem osłabienia odporności, zmian hormonalnych. Zapalenia grzybicze mogą współwystępować z zakażeniami bakteryjnymi i bezwzględnie wymagają leczenia. Nigdy tego nie lekceważ.

Czy wiesz, że...

Poród rodzinny.

Na pewno warto podczas porodu mieć przy sobie bliską osobę. Świadomość, że jest z nami ktoś, na kogo możemy liczyć, kto jest mądrym łącznikiem między nami a personelem medycznym, bardzo pomaga. To daje poczucie bezpieczeństwa - zmniejsza się poziom lęku i stresu, które towarzyszą każdemu wyjątkowemu i nie do końca przewidywalnemu wydarzeniu, a więc także porodowi. Jednak nie musi to być partner. Jeśli nie chce być przy porodzie, nie zmuszaj go do tego. Osobą towarzyszącą może być Twoja przyjaciółka, mama, inna bliska osoba.

Szukasz szpitala gdzie warto urodzić? Odwiedź stronę www.GdzieRodzic.info. To baza porodówek Fundacji Rodzić po Ludzku, na którym dowiesz się m.in. jak możesz łagodzić odczuwanie bólu, czy możesz rodzić z bliską Ci osobą, czy od razu po porodzie możesz przytulić dziecko i czy szpital pobiera opłaty.

Dowiedz się więcej o 26 tygodniu ciąży:

  1. Z zakupem wózka lepiej będzie jeszcze trochę poczekać. Najlepiej teraz wybierzcie model, kolor i upewnijcie się, że jest on w stałej sprzedaży. Nie warto, by tak kosztowny sprzęt stał nieużywany w okresie gwarancyjnym.

  2. Twoja skóra może stać się bardziej sucha niż zwykle. Kup dobry krem nawilżający do twarzy.

  3. Kiedy ostatnio byliście z mężem w kinie, teatrze, restauracji? Wykorzystajcie ten czas, najlepiej jak możecie. Przez pierwsze miesiące życia dziecka będzie Wam trudno znaleźć czas na wyjście we dwoje.

  4. Ubrania ciążowe są na tyle drogie, że trudno skompletować ich pełną szafę. Jeśli masz dość chodzenia wciąż w tych samych spodniach czy bluzkach, zmieniaj wygląd dodatkami - szal, chusta, korale, kolczyki, kamizelka czy sweter narzucone na ramiona pomogą odmienić wizerunek.

  5. Z badań i obserwacji lekarzy wynika, że stosowana w ciąży dieta eliminująca spożycie pokarmów alergizujących nie ma wpływu na to, czy dziecko będzie miało alergię czy nie. Odżywiaj się racjonalnie, nie rezygnuj z mleka czy cytrusów w obawie o zdrowie dziecka.

  6. Jeśli okres zaawansowanej ciąży przypadł na upalne lato, może być Ci bardzo trudno. Pij dużo wody, ubieraj się w przewiewne tkaniny, unikaj środków komunikacji miejskiej, często odpoczywaj.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Pod koniec drugiego trymestru ciąża zaczyna Ci już trochę ciążyć. Rosnący brzuch coraz bardziej zmienia Twoje samopoczucie i rytm dnia.

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo