32 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

23.05.2019Zmień

32 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

Płuca znacznie się rozwinęły i gdyby dziecko urodziło się w 32 tygodniu ciąży, być może mogłoby samodzielnie oddychać.

W ostatnich tygodniach ciąży płód przybiera na wadze przede wszystkim dzięki rozrastającej się podskórnej tkance tłuszczowej. Dziecku jest ciasno, nie ma już miejsca na podskoki i tańce. Całe ciałko staje się nieco pulchniejsze. Tkanka tłuszczowa, która jeszcze 3 tygodnie temu stanowiła zaledwie niecałe 4 proc. masy ciała, w tym tygodniu zajmuje już blisko dziesiątą część wagi malca.

Od trzydziestego drugiego tygodnia ciąży ruchy dziecka mogą być bolesne. Może kopać nogami pod żebra, atakować głową pęcherz moczowy, wypinać pupę na wysokości Twojej wątroby.

Na paluszkach są już delikatne paznokcie. W dalszym ciągu rozwija się mózg.

Większość dzieci w 32 tygodniu ciąży przyjmuje pozycję główkową, co jest przygotowaniem do porodu.

Maluch mierzy - z wyprostowanymi nóżkami - 42 cm długości.

32 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Do 36 tygodnia ciąży możesz podróżować samolotem. Jeśli planujesz podróż nie zapomnij zabrać ze sobą zaświadczenia od lekarza z informacją, w którym tygodniu ciąży jesteś. Z widocznym brzuchem możesz zostać o nie zapytana podczas odprawy.

W 32 tygodniu ciąży macica jest już bardzo powiększona, jej dno znajduje się pod żebrami. Ucisk tak dużej macicy na pęcherz moczowy bywa dokuczliwy. Przy wysiłku albo czynnościach, które wywołują nagłe napięcie mięśni brzucha (kichanie, kaszel, śmiech), na bieliźnie może pojawić się plama moczu. To częste w zaawansowanej ciąży i po porodzie.

Wykonuj ćwiczenia Kegla (naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie mięśni, które pozwalają Ci kontrolować oddawanie moczu). Kup w aptece wkłady anatomiczne. To rodzaj bardzo chłonnych podpasek.

Coraz większy brzuch sprawia, że musisz odnaleźć środek ciężkości swojego ciała. Wiele kobiet ma z tym problemy i cierpi na zaburzenia równowagi. Staraj się poznać swoje "większe i cięższe" ciało, skup się na nim, wyobraź sobie, ze stopy są ściśle związane z podłogą. I nie podłamuj się. Jeszcze kilka tygodni i przywitasz na świecie dziecko, a Twoja figura pomału zacznie wracać do normy.

Prawdopodobnie nadal masz problemy z ułożeniem się do snu. Pomyśl o spaniu z tzw. rożkiem dla ciężarnych. Po ciąży rożek przyda się do znalezienia wygodniej pozycji podczas karmienia. Być może dokucza Ci zgaga, masz trudności z oddychaniem, bóle pleców, obrzęki. Pociesz się, że już jest bliżej niż dalej. Tymczasem staraj się jak najwięcej odpoczywać i relaksować.

Pomimo że nie masz wysypki, ani wyraźnych podrażnień skóry, możesz odczuwać świąd. To nie musi być nic poważnego. Ludzka skóra jest znacznie bardziej wrażliwa, niż nam się zdaje. Jej swędzenie może być reakcją na wahania temperatury, obniżoną wilgotność. Dokucza częściej, gdy jest przesuszona. Zanim zaczniesz panikować, pomyśl o zmianie kosmetyków, na bardziej natłuszczające. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, skóra swędzi przez dłuższy czas, wówczas nie lekceważ tego objawu. To może być wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych. Trzeba odwiedzić lekarza.

Cholestaza ciężarnych to łagodna choroba obejmująca drogi żółciowe i wątrobę, samoistnie ustępująca po rozwiązaniu ciąży. Schorzenie to występująca wskutek nadwrażliwości na hormony normalnie wytwarzane w czasie ciąży (estrogeny, progesteron). Z uwagi, że największe stężenie hormonów (głównie estrogenów) występuje około 30 tygodnia ciąży, objawy choroby pojawiają się najczęściej po 30 tygodniu ciąży.

Do objawów tego schorzenia należy nasilony świąd skóry zwykle rozpoczynający się od dłoni i stóp, silniejszy nocą. Nieprzyjemny świąd najsilniej odczuwalny jest w okresie bezpośrednio poprzedzającym poród. Przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny, a choroba nie zagraża ani Twojemu życia, ani dziecka. Objawy cholestazy ustąpią w ciągu 2-3 tygodni po porodzie. Nie lekceważ jednak objawów i poinformuj o nich lekarza prowadzącego ciążę. Zdarza się, że w wyniku cholestazy dochodzi do porodu przedwczesnego, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Pamiętaj!

Przedwczesny poród. Jak się objawia?

Pojawienie się regularnej czynności skurczowej (co 10 minut lub 8 skurczy na godzinę) to sytuacja, która powinna Cię zaniepokoić. Jeśli zauważysz, że skurcze następują w regularnych odstępach czasu, są coraz silniejsze, zgłoś się do szpitala. Interwencji lekarskiej będzie też wymagał ból.

To normalne, że w ciąży pojawiają się bezbolesne skurcze, moją one charakter fizjologiczny i nie powinny Cię martwić. Już po dwudziestym tygodniu ciąży macica rozpoczyna ćwiczenia do porodu. To znane Ci skurcze Braxtona Hicksa. Musisz umieć je odróżnić od akcji porodowej. Pamiętaj, nieszkodliwe skurcze Braxtona Hicksa są nieregularne i niebolesne. Gorzej, jeśli odczuwasz skurcze regularne i bolesne.

Istotnym objawem przedwczesnego porodu jest też odpłynięcie wód płodowych. Pojawienie się jasnej, dość obfitej wydzieliny z pochwy, to sygnał, aby jechać do szpitala. Możesz też zaobserwować odejście czopa śluzowego, czyli gęstego śluzu podbarwionego krwią - to kolejna oznaka, że rozpoczął się poród. Również krwawienie jasnoczerwoną krwią, szczególnie ze skrzepami, wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Jeśli doczekałaś do 32 tygodnia ciąży, możesz być spokojniejsza. Urodzone po 32 tygodniu ciąży dzieci, właściwie prowadzone przez pediatrów, z reguły rozwijają się tak samo, jak dzieci donoszone. Rozwój wcześniaka może być wolniejszy i z komplikacjami, ale przy możliwościach współczesnej medycyny i przy dobrej, fachowej opiece pediatrów, masz duże prawdopodobieństwo, że wcześniak urodziny po 32 tygodniu ciąży będzie normalnym, zdrowym dzieckiem.

Czy wiesz, że...

Dziecko rozpoznaje bezbłędnie Twój głos.

To dlatego, że słyszy go częściej niż inne głosy. Kiedy mówisz, dźwięk brzmi tak samo głośno w środku, jak i na zewnątrz. Mimo że dziecko słyszy Twój głos lekko przytłumiony, to doskonale już poznaje jego barwę i Twój sposób mówienia. Co więcej maluch zapamiętuje już język ojczysty.

Naukowcy dowiedli, że dzieci zaraz po urodzeniu bezpieczniej i spokojniej czują się, kiedy wokół słyszą głosy lub nagrania w języku ojczystym.

Dowiedz się więcej o 32 tygodniu ciąży:

  1. Ze szkoły rodzenia znasz już pewnie techniki relaksu, oddychania. Ćwicz te umiejętności.

  2. Umów się do fryzjera. Może zmienisz fryzurę na krótszą i łatwiejszą do układania?

  3. Nie masz apetytu? Pamiętaj o tym, że Twoja dieta musi zapewnić dziecku i Tobie porcję zdrowia. Zrezygnuj z pokarmów kalorycznych i bezwartościowych (słodycze, fast-food), jedz produkty pełnoziarniste, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona, suszone owoce, warzywa. Nie zapominaj o tłuszczu, także zwierzęcym. Spożywany w rozsądnych ilościach jest konieczny dla dobrego rozwoju dziecka.

  4. Boisz się porodu? Zanim zdecydujesz się na znieczulenie, zorientuj się jak inaczej można sobie radzić z bólem skurczy porodowych.

  5. Jeśli rozważasz kupno laktatora, lepiej wstrzymaj się z zakupem. Laktacja powinna najpierw dopasować się do apetytu dziecka. Nawet jeśli będziesz musiała w czasie nawału odciągać trochę mleka Twoje ręce w zupełności wystarczą.

  6. Kopniaki dziecka zaczynają czasem sprawiać ból. Może kopać Cię nogami pod żebra, atakować głową pęcherz moczowy, wypinać pupę na wysokości Twojej wątroby... Zauważyłaś, że maluch ma stałe pory aktywności (przeważnie wtedy, gdy Ty chciałabyś pospać)?

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc to generalna próba cierpliwości przyszłej mamy. Brzuch imponujący, ciało zmęczone, ale najbardziej doskwiera bezczynne czekanie na... dziewiąty miesiąc.

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo