1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

28 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

28 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży fale mózgowe przypominają już fale mózgowe noworodka, można zaobserwować pierwsze oznaki czuwania. Na powierzchni mózgu formują się charakterystyczne bruzdy i zwoje.

Nadal dojrzewają płuca, które wydzielają coraz większe ilości surfaktantu. Jest go jednak nadal zbyt mało, by dziecko urodzone w 28 tygodniu ciąży mogło oddychać samodzielnie.

Maluch może mierzyć (od czubka głowy do stóp) nawet 34-37 cm.

28 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Jeśli do tej pory nie zrobiłaś testu tolerancji glukozy, to 28 tydzień ciąży jest ostatnim dzwonkiem, aby udać się na te słodkie badania. Test ten wykonuje się w celu wykluczenia cukrzycy ciążowej lub jej potwierdzenia.

Zmiany hormonalne mogą wpływać na gorszą pracę zastawek żylnych. Stąd opuchlizna nóg. Możesz też poczuć, że dopasowane dotąd buty stają się zbyt ciasne. Unikaj długiego stania, a także siedzenia z nogami opuszczonymi w dół lub założonymi jedna na drugą.

Odpoczywaj siedząc lub leżąc ze stopami opartymi o stołek lub poduszki. By poprawić krążenie ćwicz - leżąc z nogami opartymi wysoko kreśl palcami obciągniętych stóp kółka. Jeśli nie ma przeciwwskazań, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Noś skarpetki z nieuciskającą gumką, kup rajstopy przeciwżylakowe (do nabycia w aptekach).

Stosuj też chłodzące i zmniejszające obrzęki żele i kremy do nóg (przeznaczone dla kobiet w ciąży). Możesz też skorzystać ze specjalnych zabiegów kosmetycznych dla kobiet w ciąży. Na opuchnięte nogi pomogą hydromasaże i drenaż limfatyczny. Jeśli na nogach pojawiły się pajączki, teraz nic z nimi nie zrobisz, kuracje zostaw na czas po porodzie.

Gdyby rysunek popękanych naczyń krwionośnych był coraz wyraźniejszy, poradź się lekarza. W uzasadnionych przypadkach stosuje się leki poprawiające przepływ żylny. Jeśli stopy zmieniły rozmiar na większy, kup nowe buty. Przygotuj się na to, że będą Ci służyły także po porodzie.

Bolesne kurcze łydek w nocy to kolejna i jedna z powszechnych dolegliwości drugiej połowy ciąży. Są one związane z zaburzeniami krążenia w nogach, a także z niedoborami potasu i magnezu.

Możesz sobie pomóc, masując łydki przed snem i używając maści rozgrzewających. Warto też przyjmować preparaty magnezu i potasu (dostępne bez recepty), a także zadbać o to, by w codziennej diecie znalazły się produkty bogate w te składniki (banany, pomidory, orzechy, ziemniaki w mundurkach, ciemna czekolada). Kiedy zaczyna się bolesny skurcz, zadrzyj mocno palce stopy w kierunku kolana i energicznie rozmasuj bolące miejsce.

Pamiętaj!

Konflikt serologiczny, czy podawać immunoglobulinę w pierwszej ciąży?

Do konfliktu serologicznego może dojść, jeśli Ty masz grupę krwi Rh minus, a ojciec dziecka Rh plus. Na szczęście w dzisiejszych czasach konflikt serologiczny nie stanowi wielkiego problemu. Istnieje dość dobrze opracowany schemat postępowania przy niezgodności grup krwi między rodzicami.

W pierwszej ciąży zwykle nie ma kłopotów, ale i tak bada się krew przyszłej mamy na obecność przeciwciał. Po porodzie dziecku bada się grupę krwi i jeśli jest dodatnia, matka otrzymuje immunoglobulinę zapobiegającą konfliktowi w kolejnej ciąży.

Podanie immunoglobuliny anty- D nie jest niebezpieczne dla dziecka w łonie matki. Jedyne ryzyko może być takie, że podanie jej w pierwszej ciąży okaże się zbędne. Prawdopodobieństwo konfliktu serologicznego w pierwszej niepowikłanej ciąży jest bardzo niskie. Immunoglobulinę podaje się profilaktycznie, celem neutralizacji przeciwciał wytwarzanych przez organizm matki, a skierowanych przeciwko krwinkom czerwonym płodu.

Przeciwciała te mogą zostać wytworzone u matki Rh-ujemnej, noszącej w sobie dziecko o czynniku Rh-dodatnim, odziedziczonym po ojcu. Wytwarzane są, gdy dojdzie do kontaktu krwinek płodu z układem odpornościowym matki.

Do takich przecieków może dojść np. przy amniopunkcji lub przy urazie brzucha. Częściej zdarza się to w końcowych tygodniach ciąży.

Między 28 a 30 tygodniem ciąży - jeśli występuje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego - podaje się także globulinę anty-D (od 1 stycznia 2018 roku jest to finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych).

Czy wiesz, że...

Spędzanie czasu z mamami małych dzieci pomoże Ci poczuć się pewniej w roli debiutującej mamy.

To normalne, że przeżywasz wątpliwości związane z narodzinami dziecka i obawiasz się, że nie podołasz roli matki. Nie bez przyczyny natura silnie wspomaga kobietę w podjęciu nowych obowiązków. Po porodzie zarówno w Twoim organizmie, jak i dziecka wydzielą się hormony ułatwiające nawiązanie wzajemnej więzi.

Oczywiście każdy przeżywa pojawienie się swojego dziecka na świecie inaczej - jedni zakochują się od pierwszego wejrzenia, innym potrzeba trochę czasu, by uczucie się rozwinęło. Jednak, jeśli zaufasz własnej intuicji, a przede wszystkim dasz sobie czas, by dziecko poznać, nauczyć się go, wszystko powinno rozwinąć się w sposób harmonijny.

To, co może pomóc zbudować pewność siebie, jako przyszłej matki, to spędzanie czasu (właśnie teraz, w ciąży) z inną mamą małego dziecka i obserwowanie tego, co ona robi, jak sobie radzi. Warto znaleźć w swoim otoczeniu koleżankę, kuzynkę lub przyjaciółkę, która przeciera szlak na drodze do budowania swojej macierzyńskiej pewności siebie.

Dowiedz się więcej o 28 tygodniu ciąży:

 1. Zgaga wyjątkowo daje Ci się we znaki? Nie stosuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Ale możesz zmieszać w równych proporcjach kminek z majerankiem i żuć powoli szczyptę mieszanki. Powinno pomóc.

 2. Blisko 2/3 kobiet w ciąży obserwuje u siebie rumień dłoni, zaczerwienienie jak po długich oklaskach. Ten objaw jest prawdopodobnie związany z działaniem estrogenów.

  • Forum: Problemy ze skórą

   Forum: Problemy ze skórą

   Czerwona, szorstka, pękająca skóra - to tylko część problemów z dłońmi, które zgłaszają internautki.

 3. Skurcze Braxtona-Hicksa mogą przybierać na sile, ale nadal trudno je pomylić ze skurczami porodowymi.

  • Rodzaje skurczów w ciąży

   Rodzaje skurczów w ciąży

   Nasza ekspertka, położna, tłumaczy, jak rozróżnić skurcze, które powinny być powodem konsultacji lekarskiej, a które są zwykłym "ćwiczeniem" macicy.

 4. Jeśli macie taką możliwość, odwiedźcie wybrany przez Was szpital położniczy. To okazja, by obejrzeć blok porodowy, poznać zwyczaje panujące w szpitalu, czy chociażby sprawdzić, jak podjeżdża się pod izbę przyjęć.

 5. Poród znasz z nieco przerażających opowieści znajomych? Weź pod uwagę, że część z nich rodziła w czasach, gdy kobieta była traktowana bez szacunku. Część zaś lubi nie zawsze prawdziwe "historie z dreszczykiem". Poród naprawdę może być dobrym przeżyciem.

  • Mamy opowiadają: Poród na wesoło

   Mamy opowiadają: Poród na wesoło

   Historie użytkowników forum "Ciąża i poród", opisane w wątku "Poród na wesoło" udowadniają jednak, że potrafi być także źródłem sytuacji zabawnych. Oto kilka z nich!

 6. Sprawdź, jak możesz przygotować się do porodu, by uniknąć nacięcia krocza.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Zaczynasz trzeci trymestr ciąży. Coraz częściej myśli wybiegają do dnia porodu. Czasem wydaje Ci się, że to zbyt blisko, czasem, że nieznośnie daleko.

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo