30 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

15.07.2019Zmień

30 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W trzydziestym tygodniu ciąży wzbogaca się układ odpornościowy. Łożysko pobiera przeciwciała z krwi matki i uwalnia je do układu krążenia dziecka. Potem, już po narodzeniu, maluch otrzymuje kolejną porcję przeciwciał w siarze, pierwszym pokarmie. Dlatego warto jak najszybciej przystawić dziecko do piersi.

Tworzy się podskórna tkanka tłuszczowa. Tkanka ta sprawia, że skóra dziecka staje się gładka i bielsza.

U chłopców jądra zstąpiły już do moszny. U dziewczynek wyraźnie zaznacza się łechtaczka. Wargi sromowe są na razie zbyt małe, by ją schować.

W trzydziestym tygodniu ciąży maluszek ma coraz mniej miejsca, wkrótce ruchy staną się mniej intensywne.

Dziecko mierzy - z wyprostowanymi nóżkami - nawet 40 cm (wymiar CHL).

30 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W 30 tygodniu ciąży coraz trudniej się wyspać. Spory brzuch przeszkadza w wygodnym ułożeniu się, dziecko budzi Cię kopniakami. Mogą Ci dokuczać niewielkie obrzęki nóg, które są skutkiem zatrzymania płynów w tkankach i ucisku macicy na naczynia krwionośne. Pojawiają się głównie wtedy, gdy musisz dużo stać lub masz mało ruchu.

Często odpoczywaj z nogami uniesionymi wyżej. Jeśli po odpoczynku obrzęki nie ustępują (a także wtedy, gdy nie ograniczają się do nóg), trzeba o nich wspomnieć lekarzowi, bo mogą świadczyć o poważniejszych zaburzeniach.

Możesz też narzekać na ból krzyża. Bierze się on zazwyczaj ze zwiększonego obciążenia kręgosłupa, z reguły ustępuje po porodzie. Doraźną ulgę przyniesie zmiana pozycji i masaż obolałych miejsc. W ciągu dnia oszczędzaj się i odpoczywaj. Ból promieniujący w kierunku pęcherza bywa oznaką zakażenia dróg moczowych. Lekarz może więc zlecić badanie ogólne moczu i ewentualnie posiew.

Jeśli to badanie nie wykaże infekcji, trzeba wziąć pod uwagę kamicę moczową. Ciężarna macica uciska moczowody, zwłaszcza prawy. Zalegający tam piasek może się teraz dawać we znaki (tak samo jak złogi mineralne w nerkach). W ciąży mogą się więc ujawnić nieprawidłowości, które wcześniej pozostawały w ukryciu. Dlatego silne bóle jedno- lub dwustronne zlokalizowane w okolicy nerek są wskazaniem do badania USG.

Pod wpływem hormonów może powrócić huśtawka nastrojów, ogóle podenerwowanie. Staraj się skupić na pozytywnych aspektach ciąży, a domowników poproś o wyrozumiałość.

Pamiętaj!

Rzucawka ciążowa: dlaczego jest taka niebezpieczna?

Zatrucie ciążowe częściej dotyczy pierworódek (kobiet będących w ciąży po raz pierwszy). Ryzyko pojawienia się zatrucia ciążowego (gestozy) wzrasta wraz z wiekiem przyszłej mamy. Może występować u kobiet ciężarnych w wieku powyżej 35 lat oraz u kobiet będących w ciąży mnogiej.

Najcięższą postacią zatrucia ciążowego jest rzucawka, która dotyka kobiety w ostatniej fazie ciąży, zaraz po porodzie i stanowi zaostrzenie zatrucia ciążowego. 50 proc. przypadków rzucawki ciążowej ma miejsce w trzecim trymestrze, 30 proc. podczas porodu, a 20 proc. na początku połogu.

Zdiagnozowanie zatrucia ciążowego w fazach początkowych pozwala na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Dlatego tak ważne jest, aby każda kobieta ciężarna wiedziała, jakie objawy powinny ją zaniepokoić. Objawami świadczącymi o rzucawce są najczęściej bóle głowy, zaburzenia widzenia, wymioty, nudności, bóle żołądka.

Atak rzucawki charakteryzuje się atakami konwulsyjnymi podobnymi do tych występujących podczas padaczki z fazą toniczną, po której następuje faza kloniczna, kończąca się utratą przytomności. W drugim przypadku, jeśli postać jest łagodna, kobieta odzyskuje przytomność zaraz po drgawkach lub, co zdarza się częściej, przechodzi w stan śpiączki, z którego może się wybudzić po upływie od kilku minut do pół godziny.

W najcięższej postaci kobieta przechodzi ze stanu śpiączki do innej formy ataku konwulsyjnego. Często pojawiają się objawy i oznaki uszkodzenia nerek, wątroby, siatkówki i mózgu.

W łagodnej formie stanu przedrzucawkowego leczenie polega na blokowaniu nadciśnienia za pomocą odpowiednich leków i, jeśli stan pacjentki jest stabilny, można poczekać do naturalnego porodu, aby płód miał szansę na normalny rozwój.

Jeśli natomiast nie jest możliwe opanowanie ciśnienia, pojawiają się bóle głowy i zaburzenia wzroku lub pogarsza się funkcjonowanie nerek czy też uszkodzenie wątroby, konieczne jest wywołanie porodu.

O ile nie ma sposobu, który pozwoli ustalić, która kobieta będzie dotknięta rzucawką ciążową, możliwe jest obserwowanie pierwszych objawów podczas zwyczajowych okresowych kontroli ciąży, kontrolowanie masy ciała, ciśnienia tętniczego oraz badania krwi i moczu.

W przypadku nadciśnienia należy rozpocząć leczenie przeciwnadciśnieniowe pod ścisłą kontrolą lekarza. Te proste normy mają za zadanie znacznie zmniejszyć występowanie oczywistych patologii i ich poważnych konsekwencji.

Czy wiesz, że...

Najlepsze ubranka dla dziecka to te z naturalnych tkanin.

Szykowanie wyprawki jest dużą przyjemnością, a poza tym teraz masz jeszcze siły i energię do działania. Tuż przed porodem trudniej będzie Ci znieść dreptanie po sklepach. Kupując ubranka dla noworodka pamiętaj, że skóra dziecka jest niemal cały czas zakryta tkaniną. A bez dostępu świeżego powietrza łatwo się poci, podrażnia, wysusza.

Gdy pojawiają się na niej zaczerwienienia i wypryski, z gładkiej jak jedwab staje się szorstka. Te nieprzyjemne zmiany nie zawsze świadczą o alergii, znacznie częściej o tym, że skóra ma stały kontakt ze złej jakości ubraniem z nieprzepuszczającego powietrza materiału.

Najodpowiedniejsze dla niemowląt i małych dzieci są naturalne materiały, takie jak wełna, jedwab, bawełna. Dwa pierwsze są dość drogie, dlatego, aby uniknąć ich sztucznych zamienników (elany, sztucznego jedwabiu, wiskozy lub materiałów z domieszką naturalnych włókien) najlepiej wybrać ubranka z bawełny. Ale i tutaj jest pułapka, bo bawełna bawełnie nierówna.

Tę tanią, zwykle mocno zanieczyszczoną, uprawia się na wielkich plantacjach przy użyciu środków przyśpieszających wzrost oraz chwasto- i owadobójczych. Ponieważ jest zanieczyszczona, w magazynach myje się ją silnymi chemicznymi środkami czyszczącymi. A następnie uszlachetnia, znów przy użyciu toksycznych chemikaliów.
Coraz częściej można kupić ubranka szyte z bawełny organicznej, czyli uprawianej bez stosowania pestycydów i dodatków chemicznych. Na ekologicznej plantacji wolno stosować tylko naturalne wspomagacze: kwas cytrynowy, czosnek, obornik i lucernę. Za śpioszki z bawełny organicznej trzeba zapłacić 30-60 zł.

Jeśli nie chcesz wydawać dużo na wyprawkę, to wysokogatunkowych ubranek dla dziecka szukaj z sklepach z tanią odzieżą. Sprane rzeczy są dla malutkiego człowieka lepsze od nowych, bo zwykła bawełna dopiero po szesnastu praniach staje się miękka i zupełnie traci sztuczne substancje. Używane ubrania przed pierwszym włożeniem trzeba oczywiście wyprać. Jeśli zostały kupione w ciucholandzie lub na aukcji internetowej i nie wiadomo, kto ich używał, pediatrzy radzą na wszelki wypadek za pierwszym razem wyprać je w temperaturze 90°C (dotyczy to zwłaszcza ubrań dla noworodków i niemowląt). Tak wysoka temperatura daje bowiem gwarancję zniszczenia niemal wszystkich chorobotwórczych mikroorganizmów, które mogłyby ewentualnie znajdować się na tkaninie.

Jeżeli maluch donasza ubranie po starszym rodzeństwie, kuzynach czy innych znajomych dzieciach, takie środki ostrożności nie są potrzebne, wystarczy uprać ubranka w temperaturze 60°C.

Dowiedz się więcej o 30 tygodniu ciąży:

 1. Zastanawiasz się nad pobraniem i bankowaniem krwi pępowinowej? Rozważ "za" i "przeciw" ekspertów.

 2. Spytaj lekarza, czy daje Wam zielone światło do uprawiania seksu. Jeśli nie ma oznak zagrożenia przedwczesnym porodem, możecie w pełni cieszyć się swoją bliskością. Trzeba tylko wybrać wygodną pozycję.

 3. Dziecku w macicy robi się ciasno. Przyjmuje pozycję embrionalną, może już ustawić się głową na dół. Jeśli ułożenie nie jest typowe, nie martw się, może się jeszcze zmienić przed porodem.

  • Ułożenie dziecka

   Ułożenie dziecka

   Do którego tygodnia ciąży dziecko ma czas, żeby obrócić się do pozycji, w której będzie się rodziło?

 4. Porozmawiaj z pracodawcą o tym, jak planujesz wykorzystać przysługujący Ci urlop macierzyński i wychowawczy oraz kiedy planujesz powrót do pracy. Jeśli jest uczciwym szefem, który przestrzega kodeksu pracy, ma prawo znać Twoje plany, by móc dobrze zaplanować zastępstwo na czas Twojej nieobecności.

 5. Kupujesz rzeczy dla niemowlęcia, ale pomyśl też o sobie. Jeśli zamierzasz karmić piersią, po porodzie potrzebne Ci będą wygodne i ładne koszulki z rozcięciem do karmienia i biustonosze dla mam karmiących, ale nie kupuj ich wielu - piersi w ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie mogą się zmieniać, w czasie początkowej nadprodukcji, nawału na większe, a następnie po unormowaniu laktacji na mniejsze, więc lepiej będzie na bieżąco uzupełnić bieliźnianą garderobę.

 6. Umów się na USG. Lekarz zapewne poleci Ci wykonać to badanie między 35 a 37 tygodniem ciąży. Celem badania jest sprawdzenie postępów w rozwoju dziecka, jego wymiarów i zaplanowanie porodu, a także ocena stanu łożyska. Przy użyciu najnowocześniejszych aparatur USG 4D można zobaczyć i uwiecznić dokładny, kolorowy portret twarzy dziecka. Ale lepiej wybrać się po prostu do zaufanego i sprawdzonego lekarza, który dysponuje dobrym sprzętem.

 7. Nawet jeśli nie posiadacie samochodu, na pierwsze dni życia dziecka potrzebny Wam będzie fotelik samochodowy dla niemowlęcia - zorientujcie się od kogo z rodziny czy ze znajomych możecie go pożyczyć. Jakoś przecież trzeba przewieźć je ze szpitala do domu. Jazda bez fotelika to zagrożenie życia dziecka.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Zaczynasz trzeci trymestr ciąży. Coraz częściej myśli wybiegają do dnia porodu. Czasem wydaje Ci się, że to zbyt blisko, czasem, że nieznośnie daleko.

W trzydziestym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W trzydziestym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo