5 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

5 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W piątym tygodniu ciąży tarczka zarodkowa przybiera walcowaty kształt, w którym otwiera się długa szczelina (cewa nerwowa), w niej będzie rozwijał się układ nerwowy. Zmiana kształtu powoduje, że teraz niektóre komórki będą się mnożyć szybciej niż inne. Skupiska komórek gromadzą się w miejscu mózgu, wzdłuż kręgosłupa tworzą się pierwsze naczynia. Powstaje struna grzbietowa, dookoła której rozwinie się kręgosłup, a później szkielet.

5 tydzień ciąży to moment, gdy można już stwierdzić obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy w badaniu ultrasonograficznym. Obraz USG na początku ciąży zależy w dużym stopniu od tego, kiedy wykonywane jest badanie. W 4-5 tygodniu widać tylko pęcherzyk ciążowy. W 5-6 tygodniu w jego wnętrzu pojawia się pęcherzyk żółtkowy i 2-3 milimetrowy zarodek. Pod koniec 5 tygodnia ma już kulisty zawiązek głowy, ale wciąż przypomina przezroczystą galaretkę.

5 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W piątym tygodniu ciąży jest już wiarygodny apteczny test ciążowy. Wykrywa on hormon zwany gonadotropiną kosmówkową (hCG), którego stężenie rośnie na początku ciąży. We krwi pojawia się on 8-9 dni po zapłodnieniu, a w moczu kilka dni później. Większość testów wykazuje wynik pozytywny dopiero ok. 14 dni po zapłodnieniu. Czas największej wrażliwości zarodka na szkodliwe czynniki zewnętrzne zaczyna się wtedy, gdy spóźnia się miesiączka i wiemy o ciąży. Czynniki, które działają w pierwszych dniach po zapłodnieniu, rzadko uszkadzają zarodek. W tym czasie ma on własne zapasy odżywcze. Jednorazowe wypicie alkoholu, zapalenie papierosa nie powinno mieć złego wpływu na dziecko. Oczywiście od momentu kiedy wiesz, że spodziewasz się dziecka, unikaj alkoholu, nawet w małych ilościach, nie sięgaj po papierosy.

Dwa tygodnie po zapłodnieniu biust jest już pełniejszy. Oznacza to, że Twój organizm zaczyna magazynować wodę. Piersi stają się wrażliwe na dotyk, mogą pobolewać, podobnie jak powiększone brodawki. Powiększone piersi i tkliwe brodawki - to najwcześniejsze objawy ciąży. W tym czasie lepiej zrezygnuj z koronkowej bielizny. Gładki bawełniany stanik nie będzie podrażniał sutków. Jeśli piersi znacznie się powiększyły, kup nowy biustonosz w odpowiednio dobranym rozmiarze, by podtrzymać biust. Weź też pod uwagę to, że Twoje piersi nadal będą się powiększać, już teraz zacznij o nie dbać.

W tym tygodniu ciąży mogą pojawić się mdłości. Przyczyny mdłości na wczesnym etapie ciąży nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że jest to kolejny sposób, w jaki natura stara się chronić rozwijające się dziecko. W wielu potrawach i produktach żywnościowych są bowiem składniki, które choć dla dorosłych nieszkodliwe, dla płodu mogą być groźne (np. w daniach z surowego mięsa, w spleśniałych serach czy nieświeżych produktach ). Na mdłości i wymioty w ciąży nie ma niestety jednej dobrej recepty. Trzeba po prostu je przeczekać. Czasem pomaga unikanie drażniących zapachów, potraw o wyraźnym smaku - kwaśnym lub słonym. Gdy mdłości pojawią się rano, nie wstawaj z łóżka od razu. Po kwadransie wypij trochę wody i przegryź sucharek lub banana. Jedz mało, za to często, co dwie godziny. Gdy poczujesz mdłości w ciągu dnia, zjedz herbatnika, wafel ryżowy, owoce. Czasem pomaga herbata z imbirem.

Niektóre kobiety nie odczuwają zmiany smaku, ale są też takie, u których jest to jeden z objawów wczesnej ciąży. Nagle nie możesz znieść nie tylko smaku i zapachu, ale nawet widoku, do tej pory swoich ulubionych, dań. Albo odwrotnie - to, co nie trafiało w Twój gust, teraz staje się ulubioną potrawą. To nie żadne fanaberie, ani ciążowe zachcianki. Po prostu organizm Ci podpowiada, co jest w tej chwili mu najbardziej potrzebne i jak uzupełnić braki różnych składników w diecie. Jeśli tylko nie masz ochoty na to, co jest ewidentnie niezdrowe, warto posłuchać swojego organizmu.

Burza hormonalna jaka dokonuje się właśnie w Twoim organizmie sprawia, że możesz czuć się tak jakbyś przechodziła infekcję. Możesz czuć się osłabiona, śpiąca, bardzo zmęczona, najchętniej położyłabyś się do łóżka. Ta senność i zmęczenie wynikają z tego, że układ krążenia jest bardziej obciążony - zwiększa się ilość płynów w organizmie. Musi on również od tej pory zaspokajać potrzeby nie tylko Twoje, ale także rozwijającego się w Tobie dziecka. W pierwszych trzech miesiącach ciąży ten rozwój jest najbardziej intensywny, bo tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne małego człowieka. Sporo energii zabiera organizmowi wykształcenie łożyska. Jedyną skuteczną radę na zmęczenie jest zwolnienie tempa życia, częste odpoczywanie - powinnaś się rozpieszczać. Układ krążenia pobudzą niezbyt forsowne ćwiczenia fizyczne, zmienne prysznice - na przemian ciepłą i chłodną wodą.

Pamiętaj!

Jak obliczyć datę porodu i jak interpretować ten wynik?

Od momentu zapłodnienia do przyjścia na świat donoszonego noworodka mija przeciętnie 38 tygodni (265 dni), ale naturalne odstępstwa od średniej wynoszą dwa tygodnie. Ponieważ często nie wiemy, kiedy dokładnie doszło do owulacji i zapłodnienia, albo możemy się w tej sprawie mylić, lekarze przyjmują za punkt wyjścia jedyną pewną datę - pierwszy dzień ostatniej miesiączki. A że przeciętnie poprzedza on owulację o dwa tygodnie, tak obliczony czas trwania ciąży wydłuża się do 40 tygodni.

Przewidywaną datę porodu można obliczyć, dodając do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki siedem dni i odejmując trzy miesiące. Za urodzone w terminie uznaje się dzieci, które przychodzą na świat do dwóch tygodni przed tą datą lub do dwóch tygodni po niej. Dlatego podany przez lekarza lub wyliczony przez Ciebie termin porodu nie oznacza, że urodzisz w tym konkretnym dniu - to tylko data przybliżona. Zaledwie 5 procent kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie.

Kalkulator porodu to przydatny gadżet, który pomoże Ci ustalić datę przyjścia na świat Twojego dziecka.

Czy wiesz, że...

W najbliższej przyszłości prawdopodobnie będzie można rozpoznawać płeć dziecka już w pierwszych tygodniach ciąży.

Będzie to możliwe na podstawie analizy dynamiki przyrostu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w surowicy krwi ciężarnej. Naukowcy zauważyli, iż w przypadku płodów żeńskich przyrost wydzielanego przez łożysko hormonu jest o ok. 20 proc. wyższy niż w przypadku płodów męskich.

Dowiedz się więcej o 5 tygodniu ciąży:

 1. Zastanów się nad wyborem lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę. Powinien być uważny, chętnie odpowiadać na wszelkie pytania, wzbudzać zaufanie, a także bez problemu podać swój numer telefonu - z czasem docenisz fakt, że możesz się go poradzić w chwili niepokoju.

  • Z pierwszą wizytą u lekarza lub położnej

   Z pierwszą wizytą u lekarza lub położnej

   Czego spodziewać się po pierwszej wizycie u lekarza lub położnej? Czy należy przyjmować witaminy? Jak radzić sobie ze zmęczeniem? Rozwiewamy wątpliwości przyszłych mam.

 2. Prowadź normalny tryb życia, ale unikaj kontaktów z osobami chorymi zakaźnie, zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów. Nie stosuj na własną rękę żadnych leków, także tych dostępnych bez recepty.

 3. Większość kobiet w pierwszych tygodniach ciąży cierpi z powodu nudności i/lub wymiotów. Wbrew obiegowej opinii, wcale nie muszą one zdarzać się wyłącznie rano. Sprawdź, co robić, gdy zaczyna Cię mdlić.

 4. Test ciążowy najlepiej jest wykonywać rano. Dokładnie przeczytaj instrukcję. Pozytywny wynik testu jest pewny - jesteś w ciąży. Jeśli wynik jest negatywny, nie popadaj w smutek. Powtórz próbę za kilka dni. Możesz też wykonać test z krwi, tyle że potrzebna będzie wizyta w przychodni.

 5. Przygotuj się, że pojawieniu się upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym mogą towarzyszyć sprzeczne emocje, od euforii po przerażenie. To tak ważna wiadomość, że wiele osób sobie z nią nie radzi. Ochłońcie trochę.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Początek ciąży to czas tajemnicy, gdy nikt jeszcze, nawet Ty sama, nie domyśla się istnienia nowego życia. A tymczasem w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin.

W piątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W piątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo