34 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

15.07.2019Zmień

34 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży układ pokarmowy jest już rozwinięty. Skóra jest gładka i różowa. Zanika meszek na twarzy. Paznokcie rąk sięgają końców palców, są już tak długie, że dziecko może się nawet podrapać.

Dziecko jest coraz większe, nie może już swobodnie się ruszać. Kiedy chce się lekko przeciągnąć, musi obrócić się na bok.

Od 34 tygodnia ciąży tygodnia będzie przybierać około 200 gramów tygodniowo.

Ewentualny poród w 34 tyg. ciąży nie zagraża już zdrowiu dziecka. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że maluszek będzie się rozwijał w pełni normalnie.

34 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Umów się na kolejne USG. Lekarz zapewne zaleci je wykonać między 35 a 37 tygodniem ciąży. Przy użyciu najnowocześniejszych aparatur USG 4D można zobaczyć i uwiecznić dokładny kolorowy portret twarzy dziecka.

Przybierasz około 600 gramów tygodniowo. Prawdopodobnie masz już na plusie od 10 do 12 kilogramów.

Zdarza się, że kobiety w zaawansowanej ciąży cierpią na koszmary. Sny te są prawdopodobnie wynikiem lęków, oczekiwań i obaw, które mogą Ci towarzyszyć w myślach.

Jeśli masz skłonność do obrzęków, kontroluj ciśnienie tętnicze. W przypadku nadciśnienia 140/90 jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Koniecznie wybierz szpital położniczy, w którym chciałabyś urodzić, to już ostatni dzwonek na podjęcie decyzji. Jeżeli zamierzasz zapłacić za dodatkową opcję - obecność konkretnej położnej przy porodzie - wybierz ją, umów się na spotkanie, porozmawiaj o tym, co dla Ciebie jest ważne podczas porodu. Niezależnie od tego, czy będziesz miała "swoją" położną, czy zdasz się na opiekę tej, którą wyznaczy Ci los i grafik dyżurów, dowiedz się, jakie są zwyczaje w wybranym przez Ciebie szpitalu, jak podchodzi się tu do kwestii ingerencji medycznych w poród naturalny.

Jeśli zależy Ci na ochronie krocza przed nacięciem i pęknięciem, przygotuj zawczasu stosowną deklarację, którą przekażesz położnej, gdy przyjedziesz do porodu.

Pamiętaj!

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe poradzi sobie z bólem porodowym?

Im bliżej porodu, tym częściej zadajesz sobie pytanie czy wytrzymasz ból. Odczuwanie bólu podczas porodu to sprawa bardzo indywidualna. Dla jednych kobiet jest on niewyobrażalny, inne twierdzą, że wcale tak bardzo nie boli. Bardzo boleśnie odczuwany poród może być przyczyną długotrwałego urazu, depresji poporodowej czy wręcz psychicznego odrzucenia dziecka.

Najpopularniejszy i najskuteczniejszy sposób uśmierzenia bólu to znieczulenie zewnątrzoponowe. Podane w odpowiednim momencie przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy, zmniejsza stres matki, poprawia ogólny stan dziecka w sytuacjach, w których ból i stres utrudniają postęp porodu. Znieczulenie blokuje przewodzenie bodźców bólowych z macicy do mózgu. Przy odpowiedniej dawce nie zakłóca jednak przewodzenia bodźców czucia ani dotyku. Dlatego kiedy zacznie działać, nie powinnaś odczuwać bólu od pasa w dół (a przynajmniej ból znacznie osłabnie), ale będziesz czuła nogi i będziesz mogła chodzić.

Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się na prośbę rodzącej, ale czasem istnieją dodatkowe wskazania lekarskie. Jest ono korzystne przy nadciśnieniu tętniczym, przy padaczce lub astmie (gdy ból porodowy może wywołać atak), a także wtedy, gdy szyjka rozwiera się z trudem.

Przeciwwskazań oprócz braku odpowiedniego sprzętu czy wykwalifikowanego lekarza jest niewiele. Nie mogą się znieczulać kobiety z poważnymi zaburzeniami krzepnięcia krwi, ze stanem zapalnym okolicy lędźwiowej ani z poważnym zakażeniem ogólnym. Jeśli masz tatuaż w okolicy lędźwiowej, spytaj wcześniej anestezjologa, czy nie będzie on stanowić problemu przy znieczuleniu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest niepłatne. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia znajduje się informacja, że znieczulenie porodu jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - zgodnie ze wskazaniami medycznymi, w oparciu o Katalog JGP od 2008 roku. Koszt znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu został włączony w wycenę grupy N01 - Poród, która uzyskała wycenę 33 pkt (ok. 1680 zł).

Pobieranie od pacjentek dodatkowej opłaty za znieczulenie porodu jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli zdecydujesz się na znieczulenie, powiedz o Tym położnej jeszcze przed porodem. Przed zabiegiem porozmawia z Tobą lekarz anestezjolog. Otrzymasz niezbędne informacje na temat interwencji. Znieczulenie porodu możliwe będzie dopiero po pisemnym wyrażeniu przez Ciebie prośby o jego wykonanie.

Czy wiesz, że...

Drobna miednica może przeszkodzić w porodzie naturalnym.

Oceniając, czy kobieta jest zdolna urodzić drogami natury, lekarz bierze pod uwagę wzrost i budowę matki. I nie chodzi tu tylko o szerokość bioder, widoczną gołym okiem, ale o wymiary miednicy, które sprawdza się za pomocą specjalnego cyrkla położniczego. Kolejna sprawa to wielkość dziecka, oceniana na podstawie badania lekarskiego i USG. Jeśli porówna się jedne parametry z drugimi, to można ocenić, czy są szanse na poród drogami natury. USG pozwala oszacować wagę dziecka tylko w przybliżeniu (błąd sięga czasem 0,5 kg).

Dowiedz się więcej o 34 tygodniu ciąży:

  1. Spisz na kartce wszystkie pytania o poród, jakie chcesz zadać swojemu lekarzowi. Jeśli pracuje w wybranym przez Ciebie szpitalu, dowiedz się, czy jest szansa, by asystował przy Twoim porodzie. Zorientuj się, czy możesz prosić konkretna położną o towarzyszenie w porodzie, jeśli tak spotkajcie się choć raz przed porodem, żeby się lepiej poznać, porozmawiać o oczekiwaniach i możliwościach ich realizacji.

  2. Twój partner stał się kłótliwy i nerwowy? Nie denerwuj się. Pewnie bardzo to wszystko przeżywa, być może nie potrafi poradzić sobie z lękiem o Ciebie i dziecko, z zupełnie nowymi emocjami. Ty masz stały kontakt z dzieckiem, jest dla Ciebie częścią Twojego ciała. Mężczyzna może jedynie wyobrażać sobie to wszystko, co dla Ciebie w posiadaniu dziecka już stało się tak bardzo realne.

  3. Jeśli zaczynasz mieć serdecznie dość bycia w ciąży, zrób sobie przerwę od wszelkich ciążowych lektur, zajęć i zmartwień. Wyciągnij zdjęcia z wakacji, zrób sobie maseczkę, pójdź na spacer słuchając płyty, do której dawno nie wracałaś. Złap dystans.

  4. Jeśli doskwierają Ci hemoroidy poradź się lekarza. Nie wstydź się, to normalny, powszechny problem. Mają go i kobiety i mężczyźni. Twój lekarz może znać go z autopsji...

  5. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli wydzielina pochwowa zmieni konsystencję, objętość lub kolor. Jeśli zauważyłaś plamienie, jedź do szpitala.

  6. Być może czujesz się już strasznie ciężka, pamiętaj jednak, że przy prawidłowym przyroście masy ciała w ciąży, tylko niewielka część dodatkowych kilogramów to tkanka tłuszczowa (którą spalisz w okresie karmienia). Pod koniec ciąży dziecko waży ok. 3 kg, płyn owodniowy 1 kg, łożysko 0,6 kg, dodatkowa porcja płynów i krwi nawet 3,5 kg, powiększone piersi do 1 kg, macica aż 1 kg, a tkanka tłuszczowa niecałe 3 kg.

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc to generalna próba cierpliwości przyszłej mamy. Brzuch imponujący, ciało zmęczone, ale najbardziej doskwiera bezczynne czekanie na... dziewiąty miesiąc.

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo