37 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

26.06.2019Zmień

37 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W 37 tygodniu ciąży rozwój dzieci jest bardzo indywidualny. Niektóre maluszki są już w pełni gotowe do przyjścia na świat, inne potrzebują jeszcze 2-3 tygodni aby dojrzeć.

Nadnercza dziecka zaczynają wytwarzać kortyzon - hormon, który ma wpływ na pracę płuc. Teraz są one już w pełni przygotowane do oddychania. Meszek, który był na całym ciele praktycznie już zanikł.
W zgięciach łokci i kolan, w pachwinach i pod pachami pozostają jeszcze resztki mazi płodowej.

Dziecko jest właściwie gotowe do życia po drugiej stronie brzucha. W zasadzie mogłoby się już urodzić, ale pozostając w brzuchu, zyskuje przeciwciała mamy i dzięki temu staje się bardziej odporne na choroby. Odporność ta utrzymuje się przez pierwsze pół roku po narodzeniu.

Od 37 tygodnia ciąży płód nie zmieni już pozycji w brzuchu. Dziecko ma ok. 47 cm wzrostu. Już niewiele urośnie.

37 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży mieszkaniec Twojego brzucha przesuwa się do miednicy i przygotowuje się do porodu. Od tego tygodnia spodziewaj się, że poród może zacząć się w każdej chwili. W ostatnich tygodniach ciąży zmienia się charakter odczuwanych ruchów.

Dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, ruchy odczuwasz bardziej jak kręcenie się niż kopanie. Wciąż utrzymują się obrzęki nóg, świąd skóry, szczególnie na brzuchu, żylaki. Duży brzuch nie pozwala Ci się porządnie wyspać, doskwiera Ci bezsenność. Tak już niestety będzie do porodu.

W dziewiątym miesiącu ciąży nasilają się bóle kręgosłupa i uczucie ociężałości. Wciąż możesz mieć wrażenie zatkanego nosa, mogą pojawić się krwawienia z dziąseł.

Być może czujesz, że łatwiej Ci oddychać. To dzięki temu, że macica się obniżyła. W ostatnich tygodniach ciąży odpoczywaj i zbieraj siły. Spraw sobie trochę przyjemności - spotkaj się ze znajomymi, kup ciuch, który założysz po porodzie (ale w rozmiarze większym, niż nosiłaś - waga będzie spadać stopniowo, a figura może się nieco zmienić, np. poszerzyć w biodrach, zaokrąglić w biuście). Idź do fryzjera, kosmetyczki. Możesz skorzystać z łagodnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale upewnij się, że nadają się dla kobiet w ciąży.

Jeśli lubisz, możesz korzystać z różnych metod relaksacyjnych. Kobietom w ciąży poleca się muzykoterapię czy aromaterapię (lawenda, drzewo sandałowe, cyprys, cytryna, melisa - uwaga: w ciąży nie można stosować olejków z bazylii, mirry, szałwii, jałowca, rozmarynu). Poproś męża o delikatny masaż stóp. W końcówce ciąży raczej zrezygnuj z publicznego basenu.

Pamiętaj!

Jakie masz prawa podczas porodu?

Personel medyczny powinien ograniczyć badanie rodzącej do niezbędnego minimum. Zgodnie z nowym standardem badanie wewnętrzne w celu ustalenia postępu porodu powinno być wykonywane nie częściej niż co 2 godziny, chyba że sytuacja medyczna tego wymaga.

Jeśli nic nie wskazuje na to, że kondycja dziecka się pogarsza, nie ma też powodu do stałego monitorowania jego stanu kardiotokografem (KTG). Osłuchiwanie i sprawdzenie czynności serca powinno się odbywać co 15-30 minut.

Masz prawo do pełnej informacji na temat przebiegu porodu, koniecznych badań i zabiegów, a także metod łagodzenia bólu. Jeśli trzeba wykonać badanie lub zabieg, personel powinien wyjaśnić Ci, na czym on polega i dlaczego jest konieczny, za każdym razem prosząc o zgodę na jego wykonanie.

Zadaniem osoby przyjmującej poród jest także poinformowanie Cię o sposobach łagodzenia bólu i respektowanie twoich preferencji. Warto jednak wiedzieć, że standard nie odnosi się do metod znieczulenia farmakologicznego takiego jak znieczulenie zewnątrzoponowe (wymaga ono zastosowania innych procedur niż podczas porodu fizjologicznego).

W czasie porodu możesz być aktywna i przyjmować dowolne pozycje. Osoba sprawująca opiekę nad Tobą powinna zachęcać Cię do aktywności fizycznej, korzystania z urządzeń ułatwiających przetrwanie skurczy i wspomagających rozwieranie się szyjki macicy (takich jak duża piłka, worek sako czy drabinki), przyjmowania dowolnych, zwłaszcza pionowych, pozycji. To ostatnie zalecenie dotyczy nie tylko pierwszego, ale również drugiego okresu porodu, kiedy dziecko przychodzi na świat...

Zaraz po narodzinach dziecko powinno być położone na Twoim brzuchu. Maluch po narodzinach powinien być jedynie osuszony i okryty. Standard zaleca, żeby nieprzerwany kontakt "skóra do skóry" trwał co najmniej 2 godziny po porodzie, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych. Z przecięciem pępowiny powinno się zaczekać, aż ustanie tętnienie. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, ocena stanu noworodka może być dokonana na Twoim brzuchu.

Dopiero po dwóch godzinach noworodek powinien być dokładnie zbadany, zważony i zmierzony.

Dziecko ocenia osoba sprawująca opiekę nad kobietą. Następnie - w ciągu pierwszych 12 godzin życia noworodka - dziecko powinien zbadać lekarz neonatolog lub pediatra. Badanie to powinno się odbywać w obecności mamy.

Czy wiesz, że...

Po 37 tygodniu ciąży większość dzieci ma już dojrzałe narządy i układy wewnętrzne.

To umożliwia już samodzielne życie poza organizmem matki. Ciążę po 37 tygodniu uznaje się w medycynie za donoszoną.

Dowiedz się więcej o 37 tygodniu ciąży:

  1. Będziesz rodzić z mężem? Ustalcie dokładnie, jak jego obecność ma wyglądać. Czy ma być przy Tobie obecny przez cały czas porodu, czy ma wychodzić z pokoju na czas badania wewnętrznego.

  2. Jeśli macie starsze dziecko, jeśli w Waszym domu mieszkają zwierzęta, zaplanujcie opiekę nad nimi na czas porodu.

  3. To dobrze, jeśli przez całą ciążę byłaś aktywna, ale teraz przystopuj z wysiłkiem i ćwiczeniami. Twoje serce pompuje o 45 proc. więcej krwi niż zwykle.

  4. Jeżeli z przyczyn medycznych poród planowo odbyć się ma przez cesarskie cięcie, dowiedz się, jakie są procedury w wybranym przez Ciebie szpitalu. Zapytaj, czy przy porodzie będzie mógł być obecny partner lub inna bliska osoba.

  5. Chyba wszystkie kobiety pod koniec ciąży marzą o tym, by móc nareszcie włożyć swoje normalne ubrania. Choć poród już blisko, na założenie ulubionych dżinsów jeszcze trochę poczekasz. Brzuch zmniejsza się stopniowo, tkanki tłuszczowej zwykle ubywa stopniowo i powoli. Na pierwsze tygodnie po porodzie przygotuj sobie ubrania rozmiarem odpowiadające tym, które nosiłaś mniej więcej w 5-6 miesiącu ciąży.

  6. Sprawdź, czy w Twoim zegarku jest sekundnik. Przyda się do mierzenia czasu skurczów.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

To już naprawdę ostatni miesiąc. A im bliżej finiszu, tym więcej rozterek, przygotowań i... zniecierpliwienia.

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
  • Pobierz aplikację za darmo