16 tydzień ciąży

Planowana data porodu:

24.06.2019Zmień

16 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W szesnastym tygodniu ciąży całe ciało malucha jest pokryte puszkiem. Później on zaniknie i zostanie tylko na brwiach i głowie, a po porodzie wytrze się zupełnie. Do puszystej warstewki łatwo przyklei się maź płodowa (powstanie za kilka tygodni) zabezpieczająca skórę przed zmacerowaniem.

Ukształtował się nos - jest lekko zadarty i dość płaski, przystosowany do oddychania przy piersi mamy.

Narząd słuchu ukształtuje się około 24 tygodnia ciąży, lecz już w 16 tygodniu, Twoje dziecko zaczyna słyszeć dźwięki, a raczej odczuwać je jako wibracje na skórze i reagować na nie.

W 16 tygodniu ciąży dziecko robi już siusiu, średnio co 40 minut.

16 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Zazwyczaj pierwsze ruchy dziecka odczuwa się około 20 tygodnia w pierwszej ciąży, w kolejnych ciążach nieco wcześniej - około 18, a nawet 16 tygodnia. Wcześniej i wyraźniej czują ruchy dziecka szczupłe kobiety. Pierwsze ruchy nie są odczuwane jako kopnięcia, raczej jako delikatne przelewanie, bulgotanie, muśnięcia.

Progesteron, którego masz teraz w swoim organizmie znacznie więcej niż zwykle, może być sprawcą zmniejszenia napięcia jelit, spowolnienia procesów trawiennych - stąd bóle brzucha, gazy, poczucie ociężałości.

Jeśli dokuczają Ci zaparcia, spróbuj sobie z nimi poradzić:
- unikaj potraw wzdymających (kapusta, rośliny strączkowe, baranina, wieprzowina, frytki, chipsy),
- jedz produkty bogate w błonnik: pełnoziarniste pieczywo, płatki, kasze, jabłka, kiwi, buraki, brokuły (uwaga! jagody i banany działają zatwardzająco),
- do każdego posiłku pij pół szklanki jogurtu lub kefiru,
- staraj się codziennie choć 20 minut spacerować szybkim krokiem,
- pij dużo niegazowanej wody mineralnej, albo soków owocowych i warzywnych,
- spróbuj wypić na czczo filiżankę ciepłej wody z cytryną i miodem,
- zwykłą herbatę zastąp ziołową lub owocową,
- jedz suszone owoce, np. śliwki, morele, figi, rodzynki,
- zrezygnuj z czekolady, kakao i gotowanego ryżu. Jakiekolwiek leki przeczyszczające możesz stosować tylko po konsultacji z lekarzem.

Jeśli na nogach pojawiły się pajączki, teraz nic z nimi niestety nie zrobisz. Kuracje zostaw na czas po porodzie. Pocieszające jest to, że większość z nich powinno się wchłonąć samoistnie. Gdyby rysunek popękanych naczyń krwionośnych był coraz wyraźniejszy, poradź się lekarza. W uzasadnionych przypadkach stosuje się leki poprawiające przepływ żylny (zawsze jednak decyduje o tym lekarz).

W 16 tygodniu ciąży, a zdarza się, że i wcześniej, możesz odczuwać kurcze łydek. Ta dolegliwość wiąże się często z niedoborem magnezu i potasu. Ich poziom można zbadać i w razie potrzeby uzupełnić. Najlepiej - po konsultacji z lekarzem - kupić w aptece preparat, który oprócz magnezu zawiera witaminę B6 ułatwiającą jego przyswajanie. Warto powstrzymać się od picia kawy i herbaty, bo utrudniają one wchłanianie magnezu. Bóle nóg, mrowienie i uczucie ciężkości mogą świadczyć o zagrażających kłopotach z żylakami. Unikaj stania i siedzenia przez długi czas. Nie siadaj ze skrzyżowanymi nogami i udami przywierającymi do krzesła. Często odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Noś rajstopy przeciwżylakowe. Powinny Ci też pomóc ćwiczenia (obracanie stopami w kostkach) i masaż nóg.

Pamiętaj!

Ból brzucha w ciąży.

Macica umocowana jest na więzadłach, które rozciągają się, w miarę jak się powiększa. Możesz odczuwać ostry lub tępy ból w pachwinach i podbrzuszu. Ból ten często wywołuje niepokój, jednak najczęściej świadczy o tym, że macica po prostu rośnie. Ból brzucha pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy zmienisz nagle pozycję lub poruszasz się zbyt dynamicznie. Dyskomfort nie powinien trwać długo, zazwyczaj ustępuje po odpoczynku. Jeśli badanie ginekologiczne nie wykazuje żadnych odchyleń od normy, wszystko jest w porządku.

Bardzo silne bóle mogą natomiast świadczyć o zagrażającym poronieniu. Jeśli towarzyszą temu inne niepokojące objawy, jak zwiększona wydzielina w pochwie, bóle krzyża, plamienie krwawienie, czy wręcz odejście wód płodowych natychmiast udaj się do szpitala.

Czy wiesz, że...

Włosy w ciąży robią się mocniejsze i gęstsze niż zwykle.

Pod wpływem zmian hormonalnych wiele kobiet w ciąży pięknieje i rozkwita. Zawdzięczają to estrogenom - hormonom kobiecości. Dzięki nim powiększają się piersi, zaokrąglają biodra i ramiona, sylwetka nabiera kobiecego kształtu, włosy stają się gęstsze i błyszczące, nie wypadają.

Pamiętaj, że włosy (nie tylko w ciąży) nie lubią mycia w gorącej wodzie i suszenia gorącym powietrzem suszarki i mocnych żeli, pianek, lakierów, które je sklejają i podrażniają. Źle znoszą też plastikowe grzebienie (stają się bardziej łamliwe). Farbowanie włosów w czasie ciąży jest nieszkodliwe.

Dowiedz się więcej o 16 tygodniu ciąży:

 1. Pracujesz przy komputerze? Kodeks pracy umożliwia Ci skrócenie czasu przebywania przy monitorze komputera do 4 godzin dziennie.

  • Jak to jest z tym komputerem?

   Jak to jest z tym komputerem?

   Nasz ekspert, ginekolog-położnik, odpowiada na wątpliwości dotyczące pracy przy komputerze w trakcie ciąży.

 2. Jeśli tylko masz okazję, kontroluj swoje ciśnienie krwi. W ciąży szczególnie ważne jest, by utrzymywało się na niskim poziomie. Wartości górnego od 140 mmHg lub dolnego od 90 mmHg są niepokojące, lekarz zleci regularną jego kontrolę, żeby potwierdzić bądź wykluczyć nadciśnienie ciążowe. Najprawdopodobniej zleci też inne badania np. moczu mające określić ilość białka.

 3. Zapobiegaj powstawaniu rozstępów - gdy już się pojawią na skórze, trudno będzie coś na nie poradzić. Nie stać Cię na specjalistyczne kremy i balsamy? Wypróbuj oliwę z oliwek lub dziecięcy olejek stosowane na wilgotne po kąpieli ciało. Doskonale nawilżają i uelastyczniają skórę!

 4. Staraj się codziennie spacerować lub ruszać się na świeżym powietrzu. To pozwoli dotlenić krew i wszystkie tkanki ciała.

 5. Choć do porodu jeszcze daleko, zacznijcie rozmawiać o tym, jak go sobie wyobrażacie. Jeśli któreś z Was ma wątpliwości co do idei rodzenia we dwoje, nie traktujcie tego jak dowodu braku zaufania lub braku zaangażowania. Jest jeszcze czas na decyzję, warto by była ona przemyślana. Jeśli nie zdecydujecie się na wspólny poród, a Tobie zależy na obecności kogoś bliskiego, będziesz miała wystarczająco dużo czasu, żeby się zastanowić, kogo o towarzyszenie poprosić.

 6. Nadchodzi długo wyczekiwany moment. Między 16 a 22 tygodniem ciąży przyszła mama zaczyna odczuwać ruchy dziecka. To nie będzie wyraźny kopniak - raczej lekkie łaskotanie, masowanie, muśnięcie jakby skrzydłami motyla. Na pewno zapamiętasz ten moment do końca życia.

  • Ruchy dziecka - kiedy je poczuję?

   Ruchy dziecka - kiedy je poczuję?

   Pierwsze ruchy nie są odczuwane jako kopnięcia, raczej jako przelewanie, bulgotanie, delikatne muśnięcia. Kiedy możesz się spodziewać tego pierwszego "kontaktu"?

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Na początku drugiego trymestru Twoje ciało zaczyna się zmieniać. A Ty musisz za tymi zmianami jakoś nadążyć

W szesnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W szesnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Moje Dziecko
 • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt
 • Pobierz aplikację za darmo